| AvalohAlyn a întrebat:

Mai exista vindecare divina? Poate Dumnezeu sa vindece un om incurabil? In trecut au mai existat astfel de vindecări divine.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce dovezi ai tu ca a existat

| Celcestietot a răspuns:

Există.

| Nilsson a răspuns:

Dumnezeu îți dă dar nu îți bagă în traistă.
Eu ți-am oferit niște sfaturi cu privire la problemele tale: să studiezi Biblia în profunzime ca să scapi de depresie și să îți dezvolți intelectul, iar ca să învingi anxietatea socială să cauți o biserică unde poți să îți faci prieteni.
Dacă ai ignorat aceste sfaturi n-am cum să te ajut.

| ancaval a răspuns:

Se poate orice. Doar că noi nu ne dăm seama de unele lucruri. Doar cine trece prin așa ceva crede că există Dumnezeu și puterea lui. DAR, ce să vezi? Unul care vine și zice că o fost în moarte clinică și că o văzut Raiul, păi e considerat dilo de majoritatea oamenilor. Și NU toți au curajul de a povesti de frică să nu fie batjocoriți. Eu cunosc cazuri. NU am ce face, omul trebuie crezut de ceea ce zice.

| Helper07 a răspuns:

Isus a spus ca daca am avea credinta cat un bob de musta, am spune unui munte sa se dea la o parte si s-ar da. Oare e prea greu pentru Dumnezeu sa te vindece? Trebuie sa crezi asta si sa fi rabdator.

| EduardEdyP a răspuns:

Da. Dumnezeu lucrează pe pământ și vindeca boli incurabile. Dar în toată Biblia, oriunde a vindecat Isus, trebuia să fie credință ( a bolnavului). Chiar și moartea: " Dar Isus, când a auzit lucrul acesta, a zis fruntașului sinagogii: „Nu te teme; crede numai și va fi tămăduită." Toţi plângeau și o boceau. Atunci, Isus a zis: „Nu plângeţi; fetiţa n-a murit, ci doarme." Ei își băteau joc de El, căci știau că murise. Dar El, după ce i-a scos pe toţi afară, a apucat-o de mână și a strigat cu glas tare: „Fetiţo, scoală-te!" Și duhul ei s-a întors în ea, iar fata s-a sculat numaidecât. Isus a poruncit să-i dea să mănânce."
Luca 8:50‭, ‬52‭-‬55
Când i-a văzut Isus, le-a zis: „Duceţi-vă și arătaţi-vă preoţilor!" Și pe când se duceau, au fost curăţiţi. Unul din ei, când s-a văzut vindecat, s-a întors, slăvind pe Dumnezeu cu glas tare. S-a aruncat cu faţa la pământ la picioarele lui Isus și I-a mulţumit. Era samaritean. Apoi i-a zis: „Scoală-te și pleacă; credinţa ta te-a mântuit."
Luca 17:14‭-‬16‭, ‬19