| florinmarius20 a întrebat:

S-a demonstrat stiintific ca exista viata dupa moarte:

http://stirileprotv.ro/......murim.html

32 răspunsuri:
| 1libercugetator1 a răspuns:

S-a demonstrat pesudostiintific ca exista viata dupa moarte eu nu ma mir doar e pesudostiinta

| 1libercugetator1 a răspuns:

Tu stii cei aia metoda stiintifica?

http://www.youtube.com/watch?v=H3IJByKEfhM

Metoda științifică costă în următoarele faze:

Observarea unui fapt
Formularea unei probleme
Propunerea unei ipoteze
Realizarea unui experiment controlat, pentru a testa validitatea ipotezei

conform stiintei viata de dupa moarte nu exista, cea ce ofera siinta e speranta ca in viitor se va putea cumva sa ne prelungim viata biologic

| florinmarius20 explică (pentru 1libercugetator1):

Va spun sincer ca nu sunt nici eu de acord cu demonstratiile stiintifice pentru ca biblia vorbeste despre vrajitorie, magie si nu cred ca e nimic stiintific. Dumnezeu ne poate crea si deschide oriunde, sub orice forma si oricand conform bibliei si coranului este atotputernic si atoatestiutor.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Marius pentru mine exista doua posibilitati

1 exista atunci se poate dovedi ca exista

2 nu exista,nu se poate dovedi,nu e dincolo de noi,in afara universului, timpului etc pur si simplu e o fantezie, tot ce sa descoperit are o cauza naturala fizica nu supranaturala nu sa gasit zeii in celue, atomi,, protoni

una e fantezia alta e realitatea

| dragos9234 a răspuns:

Eu nu vad nici o demonstratie.

| florinmarius20 explică (pentru 1libercugetator1):

Dar exista totusi marturii multe care afirma ca au vazut, mai ales in biblie unde se vorbeste despre celebra lumina care se regaseste in mortile clinice.De unde stiau acei "primitivi" despre o lumina aflata in departare?

| Mădă0611 a răspuns:

Si marmota ciocolea inveleaua. Astfel de afirmatii se nasc in mintea indoctrinata a unui om de stiinta, care cauta sa impace ce stie cu ce vrea sa creada, si oricum, nu zice nimic de dumnezeu, rai si iad, acea poveste nu prea are legatura cu articolul, ca e vorba de moarte, nu moarte clinica sau anestezie.

Cica "Biserica ar accepta teoria, insa conditionat", extraordinar.

App de stiinta: "ATENȚIE STUDENȚI CREȘTINI, facultatea de medicină vă pune în pericol mântuirea!

Medicina e o taină umanisto-drăcească ce își are originea în păgânismul antic și în rătăcirile Renașterii.

Ea învață că boala nu-i urmarea firească a păcatului ci are cauze „naturale", adică cauze ce apar prin Hazard (Hazard e unul din apropiații lui Lucifer). Ea asemuie omul cu o mașinărie biologică care poate fi
reparată mecanic, nu cu o păpușă din carne ce e posedată de către sufletul etern (viziunea duhovnicească).

Dar când Domnul nostru, Iisus Hristos, vindeca ologii, scotea dracii din ei, nu le făcea radiografii și nu le punea piciorul în ghips. Oare la facultate vă învață ceva despre scos dracii? NU! Diavolul nu vrea ca voi să cunoașteți adevăratele cauze ale bolilor și adevărata vindecare, care vine numai de la Hristos! (...)
Dacă atunci când te lovește mașina, tu suni la 112 în loc să te rogi și să te îndrepți spre prima Biserică, ești un ateu pierdut întunericului celui de pe urmă, unde este scrâșnirea dinților pentru vecie. Ce să vorbim de toți acei care asistă sufletul pierdut în această rătăcire și îndepărtare de la cele sfinte, începând de la șoferul ambulanței până la directorul de spital. Toți sunt lucrătorii lui Mamona.

La finalul facultății, toți studenții sunt obligați cu de-a sila să renunțe la Hristos, prin demonica invocație numită Jurământul lui Hippocrate. Aceasta vrajă este o declarație de credință față de zeii păgâni ai ateismului materialist, însă Preasfânta Scriptură grăiește lămurit că nu poți sluji la doi stăpâni."
E mai lunga povestea, cred ca ajunge atat laughing

| Inferno a răspuns:

Tu stii sa citesti Nu cred, din moment ce nu ai inteles nimic din ce scrie acolo. Unde scrie ca s-a demonstrat stiintific? Nici vorba de asa ceva, nici nu are legatura cu stiinta, este doar o teorie a unui grup izolat de cercetatori.

S-a demonstrat stiintific ca Dumnezeu nu exista. Uite aici: http://www.youtube.com/watch?v=c9NiqrN8sWo&feature=related
Daca tot facem glume hai sa le facem pana la capat.

| florinmarius20 explică (pentru Inferno):

Nu prea cred nici eu in demonstratiile stiintifice atata timp cat biblia si coranul vorbesc despre duhuri atotstiutoare si atotputernice care fac din nimic totul in mod necunoscut, prin magie sau stiinta.

| Inferno a răspuns:

Dar cred ca va place sa faceti trolling, pentru ca nu pot sa cred ca nu stiti diferenta dintre a demonstra stiintific (demonstratie acceptata de comunitatea stiintifica si de lumea intreaga) si a lansa o ipoteza (neacceptata de comunitatea stiintifica).

| florinmarius20 explică (pentru Inferno):

Recunosc, am scris-o ca sa aiba un impact mai puternic asupra utilizatorilor, sa ii provoc un pic.happy

| Inferno a răspuns (pentru florinmarius20):

"Nu prea cred nici eu in demonstratiile stiintifice..." Dar nu e nicio demonstratie stiintifica, inca nu ai inteles? Nu, este o presupunere lansata de Xulescu care are o oarecare tangenta cu lumea stiintifica.
Presupuneri de acest gen pot sa lansez si eu si daca mai am si un nume in lumea stiintifica, presupunerea va fi mediatizata de tote posturile de nimic.

| M25M a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu mai vreau sa traiesc pe planeta asta!(hai macar tara asta)
Te superi daca-mi dai un link cu articolul complet sa ma amuz si eu in seara asta?

| Inferno a răspuns:

Pentru a nega ceva nu iti trebuie nimic. Exista oameni care neaga existenta gravitatiei, care neaga faptul ca Pamantul este rotund, neaga faptul ca Pamantul exista (nebunii) si au nimic cu acare sa nege aceste lucruri. Pur si simplu le neaga.
Nu trebuie sa ai dovezi pentru a nega existenta a ceva.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru florinmarius20):

Marius daca crezi in vorbe e alegerea ta eu cred in fapte, dovezi nu vorbe goale tu crezi in straini nu vezi ca nu poti avea incredere nici in fratele tau? asa zisa moartea clinica -coma, celebra lumina e doar efectele medicamentelor halucinogene, din nou moartea clinica nu exista, exista doar moarte si atat

| Mădă0611 a răspuns (pentru M25M):

Nici eu, si cica noi suntem nebuni, ca nebunia e de la diavol :| https://www.facebook.com/....../photo.php

| M25M a răspuns:

Eh daca articolul era postat pe sport.ro te mai credeam dar asa.

| Zenicide a răspuns:

Unde e demonstratia? Ai confundat demonstratia cu naratia laughing

| florinmarius20 explică (pentru Zenicide):

Oricum Dumnezeu exista si demonstratiile sunt simple:
1. Sfintele Scripturi bazate pe realitatea din acele timpuri;
2.Revelatiile;
3.Experientele din mortile clinice care coincid cu celebra lumina din biblie;
4. Universul si tot pamantul care ne arata lupta dintre pozitiv si negativ, de fapt negativul, intunericul conduce;
5.Profetiile care s-au adeverit;
6. Minunile lui Iisus si ale sfintilor;
7.Visele premonitorii.

| Thunderstruck a răspuns (pentru florinmarius20):

Astea nu-s dovezi.
1)Si un documentar stiintific este bazat pe realitatea acestor timpuri si nu inseamna ca-i adevarat.
2)Ce revelatii? Pana nu vad ceva care nu poate fi demonstrat stiintific nu cred in nici o revelatie.
3)Aici fiecare vede in cea crezut de-alungul vietii. Daca esti musulman te visezi deja cu 72 de virgine, daca esti crestin te visezi in rai, daca esti ateu nu mai vezi nimic.Asta de cele mai multe ori. Daca ai avut indoieli pe parcursul vietii, e posibil ca in moarte clinica sa vezi alte povesti decat cele in care ai crezut.
4.Nu vad nici o lupta intre bine si rau.Notiunile astea sunt subiective. Oricum nu insemnam nimic in Univers, daca noua ni se pare extrem de rau sa moara 6 miliarde de oameni din 7, pentru alte posibile civilizatii extraterestre nu ar insemna nimic.
5)Profetiile cui? In orice caz, exista o sansa extrem de mare de a fi doar o coincidenta.
6)Aici nu avem dovezi.Asa putem spune ca si Dynamo ('al care baga telefonul in sticla) face minuni, dar cu totii stim ca nu e posibil si ori e trucat sau ori are anumite trucuri.Pe aceeasi logica putem merge si in cazul lui Iisus, daca acesta a existat, desigur. Oamenii de-atunci erau mult mai usor de impresionat.
7.Coincidente, si chiar daca ar fi adevarate nu ar fi neaparat ca acestea sa vina de la Dumnezeu.

| fllu07 a răspuns (pentru Inferno):

Uita-te la creatia complexa din jurul tau. cercetatorii aia de 2 bani nu sunt instare sa faca sa creasca un simplu fir de iarba. nu pot. de ce?
viata apare din viata, nu poti sa incalci regula asta.

poate daca esti asa indrajit pe ideea asta ca nu exista dumnezeu, poate de aia nu te ajuta sa il descoperi. numa asa iti propun un experiment banal, stiu ca nu il faci, dar daca il faci, vezi ca am dreptate, si fiinduti frica sa se dovedeasca ca nu ai dreptate in ideea ta, ca nu exisra dumnezeu ma refuzi.
deci, roaga-te lui dumnezeu, fara sa te vada nimeni, roaga-te si spune-i ca vrei sa il cunosti. dar nu asa, ca doamne apari sa te vad, roaga-te sincer, si sa vezi ce se intampla in maxim 1 saptamana. ti se da posibilitatea sa il cunosti pe Dumnezeu. asculta aici, si vez de nu ii asa. numa incearca.

| fllu07 a răspuns (pentru florinmarius20):

Punctele 3 si 7 sunt false, si ai uitat cea mai mare dovada a existentei divine: CREATIA. romani 1:20

| florinmarius20 explică (pentru fllu07):

Dvs. i-ati dat un sfat bun lui inferno numai ca ei pe asta se bazeaza cand afirma ca nu exista nimic, sustin ca numai daca ai credinta incepi sa halucinezi iar daca nu crezi nu se intampla nimic.

| fllu07 a răspuns (pentru florinmarius20):

Cand o sa se convinga de existenta lui dumnezeu, poate va fi prea tarziu.
fiecare este complet raspunzator de faptele lui. nu?

| florinmarius20 explică (pentru fllu07):

Nu cred ca va fi prea tarziu cand vor vedea, cred ca e o exagerare.Nu pot sa cred ca au vreo vina daca nu cred, numai daca sunt rai, batjocoritori dar necredinta ne incearca pe toti desi avem multe semne in viata.

| Zenicide a răspuns (pentru florinmarius20):

Cine a vorbit de Dumnezeu? Era vorba de viata dupa moarte.

| Inferno a răspuns (pentru fllu07):

Raspunsul tau nu are nicio legatura cu ce am spus eu. Eu am spus ca acel articol nu este de natura stiintifica, fiind o prsupunere a unui anumit om de stiinta preluata ulterior de PRO tv. Dumneata imii vorbesti de Dumnezeu si de credinta in acesta.

| fllu07 a răspuns (pentru Inferno):

Da, asa=i.
dar eu ti-am dat raspunsul ala pentru ca stiu ca negi existenta lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns:

Ce legatura are stiinta cu credinta?