| unul1 a întrebat:

Sunt curios ce parere aveti despre acest profesor http://stirileprotv.ro/......urim.html.

20 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ce te face sa crezi ca nu a fost o halucinatie?

| unul1 explică (pentru doctorandus):

Bun... el poate a avut o halucinatie. Exista foarte multe cazuri asemanatoare cu acestui profesor, persoanele care traiesc experiente asemanatoare. Sunt unii care "ajung" in rai sau iad. Ciudat este ca toti au aceleasi experiente gen: in rai simteau iubire, caldura si cei din iad singuratate, tristete. Ca este real sau doar o halucinatie nu avem de unde sa stim. Oricum in general stiinta cand nu poate da un raspuns la trairile oamenilor spune ca sunt halucinatii sau ca sunt doar rezultate ale imaginatiei. Totusi nu poti ignora unele coincidente care surpriza se manifesta la foarte multe cazuri, unele mai mediatizate altele nefiind cunoscute de lume. Daca asculti povestile acestor oameni care au avut asemenea experiente o sa constati ca toti au inceput sa devina mai buni si mult mai iubitori.

| doctorandus a răspuns (pentru unul1):

Da, o adventista care a avut o experienta la limita mortii a vazut-o pe zeita Cerdiwen si s-a convertit la Wicca. Asa ca aceste experiente sunt extrem de diverse, nu sunt unitare, nu au un mesaj unitar, sunt asa cum ne-am astepta de la halucinatii.

| unul1 explică (pentru doctorandus):

Eu zic ca mai mult de 80-90% din cazuri au avut punctele comune pe care le-am subliniat.

| doctorandus a răspuns (pentru unul1):

Nimeni nu tine evidenta precisa a acestor experimente, iar cartile publicate se bazeaza pe alegerea experientelor celor mai convenabile pentru a sustine ideea vietii dupa moarte. Daca unii il vad pe Isus, altii de Mahomed, altii pe Shiva, altii pe zeii lor tribali, e clar ca nu e vorba de o realitate obiectiva.

| unul1 explică (pentru doctorandus):

Sentimentele nu pot fi obiective. Oricum eram curios ce zice unul si altul despre acest subiect dar din pacate unii nu se departeaza de credintele lor.

| doctorandus a răspuns (pentru unul1):

Pana mea, raiul ori exista, ori nu exista. Aici nu exista cale de mijloc. Nu vorbeam de faptul ca Gheorghe o iubeste pe Ioana.

| unul1 explică (pentru doctorandus):

Exista dovezi, nu stiintifice, ci prin multe relatari ale unor oameni ca acestia ca ar exista raiul/iadul, exista tot un fel de dovezi ca ar exista reincarnarea. Parerea mea e ca o credinta "corecta" (adica nu in anumite doctrine stricte) in Dumnezeu (si nu fanatica) nu are ce sa-ti faca rau. Mila, compasiunea, respectul, iubirea fata de altii nu are ce rau sa-ti faca.

| Dandanache a răspuns (pentru unul1):

"in rai simteau iubire, caldura si cei din iad singuratate, tristete."

Si de unde stiau ca au ajuns in rai sau in iad? Sigur nu erau indicatoare rutiere. Nu apreciau locul in functie de experienta pe care o aveau (daca te simti bine=rai, daca te simti rau=iad)?

| RAY a răspuns:

Nebunia poate veni la oricine

| Insigna a răspuns (pentru RAY):

Fantastic.Bine ca nebunia vine numai la cine crede in Dumnezeu si nu la ateii infecti si jegosi ca tine.Satanist imputit ce esti

| RAY a răspuns (pentru Insigna):

In lipsa de dovezi te apuci de jignit

| Insigna a răspuns (pentru RAY):

Da,bine ca tu esti doldora de dovezi

| RAY a răspuns (pentru Insigna):

Eu nu team jignit

| Mădă0611 a răspuns:

rolling on the floor Ce fac pariul lui Pascal si mostenirea de la stramosi din oameni care ar trebui sa fie inteligenti. Tot ce a vazut in moarte clinica sunt lucruri sugerate. De ce nimeni nu vede/simte ceva nou? Pentru ca acea "experienta" e produsul subconstientului, altfel ar fi posibil.
Una e sa nu crezi si alta sa stii ca nu exista asa ceva, dovedind contrariul unei afirmatii. "Before you say something is out of this world, first make sure that it is not in this world."

| dragos9234 a răspuns:

Este un om inteligent.
Alta parere nu am.
fiecare crede in ce vrea.

| LegionarulRoman a răspuns:

Dovada ca sunt multi oameni extraordinari, care cred in Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| kiv1990 a răspuns:

Inteligent.

| unul1 explică:

Noi stim foarte putine lucruri concrete despre Univers. Mult din ce stim se bazeaza pe deductii. Cum am scris si in comentariul adresat lui doctorandus nu te pare ciudat ca multe halucinatii au acelasi punct comun? Cauta de curiozitate si pe google, pe youtube sa alfii si povestile altor oameni.