| ankahra4m a întrebat:

Sa avortezi, este un pacat? Daca da, de ce? Poate a fost o greseala ( cam scumpa ), sau altele. De ce toti fanaticii spun ca este pacatul suprem? Poate persoana respectiva nu are un loc de munca stabil pentru a creste copilul, il creste dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Mai bine avortezi decat sa cresti copilul in saracie, fara bani, fara mancare ( asa cum vezi tot mai multi rromi, si nu numai rromi), sa ajunga la cersit etc
Cum ai zis si tu daca nu poti sa-l cresti, avortezi altfel cine il creste, Dumnezeu?
@Efrumuseti
"Doamne, eu nasc toti copiii pe care mi-i dai, dar ajuta-ma sa-i cresc!"
Ce face Dumnezeu mai exact?
Vine pe pamant sa iti dea bani de mancare pentru copil?
Vine sa iti dea un loc de munca stabil?
@didiutza97didi
Copilul acela inca nu e copil e doar o celula in stadiu de dezvoltare.
@Ema
Daca scrie in biblie sa te arunci in fantana, tu te arunci in fantana?

P.S: mai bine folosesti prezervativul sau faci oral happy

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca asa scrie in Biblie ca este o crima sa iei viata cuiva.Inca din primele saptamini, fatului ii bate inimioara.Este o viata.Nimeni nu are voie sa ia dreptul de a trai.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

@monstrulet
Am ramas socata :I
Daca copilul nu are nici o sansa si mama are o sansa sigura de supravietuire doar avortand copilul care oricum se va naste mort, atunci moare biata femeie doar pentru ca zice un preot asta?

P.S: si daca Dumnezeu nu exista, sa irosit o viata.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

@PaladeOvidiu
N-am spus ca nu imi pasa, fiecare e liber sa creada in ce/cine vrea.
Da, poate sa se caiasca.

| miradoniz a răspuns:

Sa avortezi este un păcat, cauzat de lipsa încrederii în Dumnezeu-dacă ea ar crede destul, s-ar găsi o alta soluție.Dar asta nu înseamna nimic-pentru ca toți avem păcate.Biserica are datoria de a îi aminti mamei, un adevăr pe care oamenii au tendința sa îl minimalizeze:suntem sensibili.Problema nu este fătul-ca el e ok, ajunge la Domnul-ci MAMA.Indiferent de ce spune sau face, undeva în sufletul ei rămâne o rana:și-a omorât copilul.

| Danutza27 a răspuns:

Baia de singe din Romania=avorturile cam 16.000.000(cifra se apropie de 19 mil) sa zicem cam 0, 3 Kg /copil avorta 16 mil*0, 3Kgt=un tren cu 240 vagoane.Ce inseamna un avort=un act voit 99. % cum se desfasoara sunt 2 tabere 1)medic asistenta, viitoarea mama si 2) o biata fiinta in care pilpiie viata lipsita de aparare rezultatul se cunoaste. Ce zice morala Crestina se cunoaste pentru cei care nu au habar sa puna mina sa citeasca.Acum intervine noua moda centrarea pe individ lui sa ii fie bine,nu mai conteaza valorile morale,familia ca nucleu de baza al societatii,comunitatea, natia.De aici pleaca tot raul ca omul in dezvoltarea lui de la copil la adult nu mai are o limita are numai drepturi.Ex femeia dispune cum vrea de propriul ei trup, corect zic si eu, dar cind o pune pe meserie este constienta si ea si el ca poate rezulta si un copil=DA si se deranjeaza ei sa se intrebe ce vor face in ac caz =Nu ca leacul e simplu avortul si apoi o iau de la capat. Dupa niste ani fetitele teribile de 14 ani devin adulte si poate mai au sau nu copii dar in urma lor au niste avorturi, ce cred in mintea lor naroada "ma duc si botez 3 copii si Dumnezeu ma iarta" asta sa o spuna lu mutu legea este simpla ai luat viata pui viata la loc. Poate credeti ca numai femeia este vinovata sa fim seriosi la plug va trage prin iad alaturi de ea si el care a zis sa il dea afara dar si toti care au dat acel sfat Citeam pe un site povestea Parintelui Tanase din Valea Plopilor care este contra avorturilor si a colindat Parintele centrele unde se fac avorturi sa convinga femeile sa ii de-a lui copii a luat si bataie, a fost scos si tiris de barba, a tras bietul Parinte pentru crezul lui.Ia sa vedem rezultatele http://www.youtube.com/watch?v=5sOIsRgxZCI&feature=related.Concluzie esti gravida il faci si il dai fie la stat sa il creasca fie la Parintele Tanase. Uite si raspunsul la intrebarea pusa de @ankahra4m Poate persoana respectiva nu are un loc de munca stabil pentru a creste copilul, il creste dumnezeu? Ma nelegiuitule tu ce parere ai citind cele de mai sus si vezi ca e simbol de respect sa scrii dumnezeu cu D mare. Raspunsul pentru tine =da Dumnezeu face minuni prin oameni http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=hDJEabJzL30

| Danutza27 a răspuns:

@MaDoaren1DeTotCeEsteInJurulMeu "@Danutza27 Nu curge asa mult sange... Hai cu stupidu ma doar hap la 1,
Asta macar are o scuza a intrerupt tratamentul si nu mai este responsabil Daca suferi cu inima nu te sfatuiesc si cind am luat in calcul 0.3Kg/copil avortat a fost putin http://www.provitacraiova.ro/copii%20avortati/1.html http://www.provitacraiova.ro/copii%20avortati/2.html http://www.provitacraiova.ro/copii%20avortati/2.html http://www.provitacraiova.ro/copii%20avortati/3.html

| morningstar a răspuns:

Da, este un pacat enorm si groaznic in ochii lui Dumnezeu. Pentru ca El da viata si tot El are dreptul sa ia viata cuiva. Si daca El hotaraste ca cineva sa se nasca pe pamant, noi nu suntem mai destepti sa Il corectam. Pai daca nu are loc de munca stabil persoana respectiva, poate sa previna astfel de lucruri, nu sa omoare vieti. Dumnezeu da viata si avortul, sinuciderea sub orice forma sunt pacate mari in ochii lui Dumnezeu, iata de ce nu toleram astfel de lucrui.

| DorelSudoru a răspuns:

@Ema devi stupida...pentru ca asa scrie in biblie huh? In vremea aia un exista avort!
Pentru restul care ziceti ca e un pacat, ce preferati ma sa devina un copil cu o viata distrusa? Ah? Si ce ucideti e ca si cum ati omora un animal pentru ca nici in stadiul ala nu este.Este doar o celula!

| DorelSudoru a răspuns:

@Danutza27 Nu curge asa mult sange...
Hai cu stupidu ma doar hap la 1

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

''De ce toti fanaticii spun ca este pacatul suprem? '' Pentru ca pacatul cel mai grav e sa ucizi,deci cand faci avort,inseamna ca hotarasti sa moara fara sa ii ceri acordul. Iar cand hotarasti ca cineva sa moara fara permisiunea lui inseamna ca ucizi. Si-asa daca iti da permisiunea si tu il arunci de la etaj e ucidere.
I fine,cred ca ai inteles. Aa, si ce daca nu a avut bani sau loc de munca, s-au inventat prezervativele si sexul oral( =) ). Sa-si tina poftele in frau daca nu are bani.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

@xXblAcKaNgeLXx daca tot sunt sanse foarte mici de supravietuire a copilului si face avort, ar trebui sa se caiasca macar. Aa, am uitat esti atee si nu prea iti pasa de asta.

| DeliaDaniela a răspuns:

Cauta pe net "jurnalul unui copil nenascut" si vei intelege de ce e pacat!
In plus, asta clar e o crima! Gandeste`te: daca mama ta ti-ar spune ca a vrut sa faca avort cand era insarcinata cu tine, ca te-a crezut o povara din cauza lipsei de bani, sau alte motve, ce ai spune? ai fi indiferenta la aceasta confesiune, nu te-ai simti "in plus"? Practic mama ta ar fi vrut sa te omoare...
Eu sunt impotriva acestui lucru si cred ca cei care avorteaza nu au nicio scuza! acei copii au dreptul la viata!winking

| bluebios a răspuns:

@Ema Nici nu are inima in primele saptamani.

Răspuns utilizator avertizat
| Infernia a răspuns:

Mai.pana la urma e un copil si nu ar trebui sa il omori.dar asta nu inseamna ca esti in a 3-4 a luna si vrei sa il avortezi pentru ca nu ai un serviciu.asta trebuia gandita dinainte. nu?

| Infernia a răspuns:

@Ema Aici mi-a placut cum ai scris. Chiar mi-a placut, dar cu ce e scris in biblie mai bine tac.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

Ema, permite-mi sa te contrazic, abia in luna a treia se intampla ce-ai zis tu.

| FollowTheLight a răspuns:

Nu numai fanaticii spun ca e pacat.Si nu e pacatul suprem, pacatul suprem e sinuciderea.Vai ce zici.Dar hai sa o luam altfel.Imagineaza-ti ca parintii tai inainte sa te nasti tu ar fi zis: bai hai sa nu o mai nastem si sa avortam ca nu mai aveam nevoie de alta gura de hranit.Te-ai fii simtit bine? De fapt ce sa simti? Acum tu NU erai.Nu ai fi existat! Nu ai fii vazut niciodata lumea, nu ai fi avut NICI macare dreptul de a trai.
Si ce credeti? E mai important sa traiesti vai de capul tau, sau SA TRAIESTI?
Pana la urma, chiar daca ai o viata groaznica, ti se intampla si lucruri bune in viata!
Viata nu e numai tristete.Si Dumnezeu nu il va lasa sa moara de foame.Nu nu ii da el de mancare, nu il creste el, dar are grija, prin alte persoane, ca sa primeasca tot ce ii trebuie.
Si stati putin, voi aici aprobati avortul! Adica aprobati UCIDEREA!
Si stiti ce e mai trist, nu ucizi un om oarecare.Iti ucizi propriul tau copil, sange din sangele tau.
Asta e trist!

| ankahra4m explică:

@monstrulet deci sa inteleg, femeia este insarcinata iar fatul este dat naibii, iar tipul ala numit preot ii sugereaza barbatului " pregateste-ti femeia pentru intalnirea cu dumnezeu"... deci nu am cuvinte. Asa a ajuns lumea.

| EvilThoughts a răspuns:

Este pacatul suprem deoarece in Decalog scrie negru pe alb ca nu ai dreptul sa iei viata cuiva.Fie el nascut sau nenascut.Cei care spun ca este „PACATUL SUPREM" NU sunt fanatici.Nu il creste Dumnezeu pentru ca fiecare copil se naste cu bucata lui de paine predestinata inca de dianinte de a se naste.Incearca sa intelegi ca daca ai avortat este ca si cum ai omorat un inger.Copilul ala nu are nici o vina ca tu nu ai unde sa lucrezi.Un copil este o binecuvantare, un dar ceresc prin care Dumnezeu iti arata cat de mult te iubeste.Gandeste-te ca unele femei sufera toata viata pentru ca nu pot avea copii iar tu ...irosesti aceasta sansa pentru ca nu ai un loc de munca. Avortul este unul dintre cele 7 pacate capitale(pacate de neiertat).Cu alte cuvinte nu poti fi iertata pentru acest gest indiferent la cati preoti vei merge sau cat de mult te vei cai.

| flower_3416 a răspuns:

Da e pacat suprem,deoarece acel copiilasi are viata din primele saptamana,n-are cum se apara si tu ca,, mama''sal omori fara mila? e corect? mie una nu mi se pare, daca nul vrei atunci protejeazate macar sau nu fa deloc.

| ReiVaN a răspuns:

E crima sa iei viata cuiva, da, e mare pacat!

| Teresa a răspuns:

Pentru ca atunci cand faci avort omori un copil nenascut dar tot il omori pentru ca el tgraiese si in burtica e cam acelasi lucru cu a omori un copil viu pecare il vezi pe strada singura
avortul este ca o crima legala
pentru ca inainte sa te culci cu nu stiu cine trebuia sa te gandesti stai mie nu-mi trebuie un coplid deci ori nu ma culc cu respectivul ori ma protejez

| Virtualu a răspuns:

Bah deci poate sa fie o "greseala"( de fapt nu poate fi greseala da noah) dar il faci totusi chiar daca nai bani sal crestiil dai spre adoptie

| Simpatic a răspuns:

Crima este cel mai mare pacat,dar mai sunt destule "crime" : ura, dusmania, lacomia...

| claudia01 a răspuns:

Daca nu esti pregatita sa fii parinte si nu ai cu ce sa-l intretii atunci e de preferat avortul.Decat o viata chinuita mai bine fara...(parerea mea)

| ImNotPerfect a răspuns:

Deoarece faci o sinucidere pur si simplu omori un om.e un pacat urias asa ca nu vreau ca nimeni sa-l faca.(funda>?)

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Este pacat.
Dumnezeu te ajuta sa il cresti, nici atat lucru nu crezi?