| Zenicide a întrebat:

"Să-ți aduci arderile de tot, carnea și sângele, pe altarul Domnului Dumnezeului tău: în celelalte jertfe ale tale, sângele să fie vărsat pe altarul Domnului Dumnezeului tău, iar carnea s-o mănânci." Deuteronomy 12:27
Imi poate explica cineva la ce se refera?

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Aceste legi le reamintea ca pacatul se transmitea ereditar si ca era necesara o jertfa de rascumparare pentru acoperirea pacatelor. Scopul jertfelor era de ai indruma spre Cristos si de ai ajuta sa inteleaga ca adevarata iertare era posibila numai prin intermediul jertfei umane perfecte a lui Isus, cu perspectiva vietii vesnice pentru cei fideli.Ioan3:16

| 4b a răspuns:

In aceste cazuri, sangele era sfant, nu ca sangele animalelor injunghiate acasa, care era varsat pe pamant, iar carnea era mancata dupa ce preotii si levitii isi primisera partile cuvenite lor.
Noapte bunawinking