| FucktheSystem a întrebat:

Să luăm o problemă simplă, doi oameni, unul arde într-un incendiu, ajunge cenușă și nu i se face înmormântare pentru că nu ai cum, iar altul alege să fie incinerat și ajunge tot cenușă, ajung ambii în iad? De ce cel care a ars în incendiu este privilegiat, când nu se întoarce în țărână cum a vrut Dumnezeu(argumentul favorit folosit în seara asta, că l-am văzut deja de multe ori).
Și mai am o problemă, dacă noi trebuie să ne întoarcem în pământ și asta e voia lui Dumnezeu și automat și a BOR, de ce BOR aprobă criptele și cavourile, construcții pe pământ, nu în interior și din care mortul nu are nicio șansă să ajungă în pământ, față de cenușă care ajunge mult mai repede și decât un om îngropat într-un sicriu? De ce se acceptă sicriele când omul ar ajunge mai repede în pământ fără unul? Poate sunt doar motive economice, zic și eu, să mai scoată și popa un ban?

27 răspunsuri:
| FucktheSystem explică:

Păi mai trebuie să își facă Biserica crematorii ca să scoată bani, după o să se accepte.

| tpuforyou a răspuns:

In prima fraza cel care moare in incendiu arde fara voia lui deci are un alibi in fata lui Dumnezeu.
2 >>>>Da intr>adevar sunt motive economice, dar si din dorinta si teama oamenilor sunt construite sicrie, capele, cavouri...

| FucktheSystem explică (pentru tpuforyou):

Păi tot din dorință sunt arși oamenii, de ce cei cu cavouri sunt totuși acceptați?
Și motivul pentru care ardeai în iad nu era că nu ești băgat în țărână? Deci ăia din incendiu nu au slujbă deci după reguli ard în iad, nu e vorba de alibi aici, e o regulă, nu? Că așa un om poate să fie incinerat că a vrut familia, el neavând un testament, și ăla o să ardă fără voia lui.

| SaveTheNature a răspuns:

Pacat este sa te sinucizi. Ce se intampla cu trupul dupa moarte chiar nu mai conteaza. Eu as vrea sa se faca jeleuri pentru chinezi din carnea mea gelatinoasa. Si din oase sa se faca scrumierebig grin

| tpuforyou a răspuns (pentru FucktheSystem):

Pot sa mai adaug ceva!?happy
Crezi ca slujba de inmormantare, te scapa de iad ajungi si cu slujba si fara slujba acolo unde meriti!

| RAY a răspuns:

Nimeni nu ajunge nici unde dupa moarte, da e adevarat in zilele astea am vazut cat de primitiva e Romania in prezent, in constanta sau adunat 10 mii de pers pentru o sticla de apa in loc sa urle la guvern ei pupa oase si se imping pentru un falcon de apa, Germania dupa al dolea razboi mondial cand erau distrusi nu se impingeau la apa si oase se vede difrenta intre popoare

| FucktheSystem explică (pentru tpuforyou):

Nu cred în rai și în iad în primul rând, dar prin BOR se zvonește că ajungi în iad fără slujbă și alte cotizații la biserica.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Botezul, nunta si inmormantarea sunt doar niste obiceiuri, traditii si atat!
De-a lungul timpului s-au tot schimbat.Nici macar Iisus nu a fost bagat intr-un sicriu si nici in pamant.A fost infasurat intr-un giulgiu si bagat intr-o cripta sapata in piatra...
Cine o fi inventat sicriele, nu stiu!

| tpuforyou a răspuns (pentru FucktheSystem):

Eu cred ca inca nu te>ai decis daca exista rai sau iad, cauti un raspuns dar fara sa pui intrebare!
Si daca exista ce vei face cand este prea tarziu pentru tine?!happy

| sorea a răspuns:

Nu ajunge nimeni in iad. In iad se ajunge daca esti om rau nu daca esti ars nu inmormantat. Eu personal cred ca incinerarea e o metoda mult mai igienica. Si da. este incurajata inmormantarea pentru ca preotii sa faca bani nu ca ajungi in iad sau in rai.

| FucktheSystem explică (pentru tpuforyou):

Și dacă există Nirvana ce o să fac? Probabil o să mă reîncarnez într-o piatră. Eu nu cred așa ceva, și dacă simplul fapt că nu cred într-un zeu l-ar face să mă urască și să mă trimită la un chin veșnic chiar mă bucur că nu aș ajunge lângă el.

| tpuforyou a răspuns (pentru FucktheSystem):

Eu personal cred in Dumnezeu!
Cu timpul cautand adevarul despre noi ne>am format noi credinte mult mai usor de respectat fata de ce scrie in Biblie, asa au aparut noi credinte satanismul, masonia... sunt ff multe.
Mai cred ca Biblia nu a fost scrisa pentru animale, a fost scrisa pentru noi oamenii.happy
pot sa te mai intreb ceva?! tu in ce crezi?

| FucktheSystem explică (pentru tpuforyou):

Vorbind de zei? Nu cred în niciunul. Și totuși nu sunt sigură că nu există, dar cum lumea s-a gândit să inventeze zeci de mii de zei e greu să crezi doar în unul, sau în unul dintre ei cum toți sunt considerați atotputernici și totuși sunt plini de defecte.

| RAY a răspuns (pentru FucktheSystem):

Pe unde ai fost plecata?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Gresit acela n-a vrut sa moara in incendiu decat daca s-a sinucis.

| tpuforyou a răspuns (pentru FucktheSystem):

Si de unde au derivat celelalte credinte >? dintruna singura happy

| Pufuletica98 a răspuns:

Bai copil fara minte un om ce arde nu ajunge cenusa.Vine doar carbunizat dar nu cenusa.Incendiul nu este asa de puternic si persistent ca si crematoriul!

| Robin0744 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Sicriele le-au inventat faraonii egipteni și regii incași (sarcofage) urmați de alții. În religia iudaică mortul se îngroapă doar în giulgiu.

| FucktheSystem explică (pentru RAY):

Am fost pe la casa mea de vacanță pentru revelion, am mai fost și să mă dau cu placa, și să mă plimb prin alte orașe.

| FucktheSystem explică (pentru Pufuletica98):

Mă numești copil fără minte dar n-ai habar cum să te exprimi sau să scrii carbonizat corect. Și dacă arzi câteva ore în flăcări crede-mă că nu mai ești carbonizat, ești cenușă. Gândește și după scrie.

| FucktheSystem explică (pentru tpuforyou):

Și poate doar aia singură era corectă și cele de acum nu mai sunt, nu avem de unde să știm și nici nu intenționez să-mi bat capul să înțeleg ceva ce oricum nu am cum.

| tpuforyou a răspuns (pentru FucktheSystem):

Nu trebuie sa>ti bati capul trebuie doar sa le elimini pe celelalte, nu>mi spune ca vrei a traiesti o minciuna.happy

| RAY a răspuns (pentru FucktheSystem):

Tu ai casa de vacanta?

| FucktheSystem explică (pentru RAY):

Da, nu e cine știe ce dar am cumpărat-o să avem un loc unde să mai meargă ai mei în weekend să se relaxeze sau să merg eu cu prieteni...

| FucktheSystem explică (pentru tpuforyou):

Nu poți să le elimini pe celelalte pentru că este clar că de fapt nu ai cum să decizi dacă măcar una din toate religiile ăstea este adevărată.

| tpuforyou a răspuns (pentru FucktheSystem):

Este alegerea ta! pa pa! happy

| Zenicide a răspuns:

Dumniezo a facut totul, Dumniezo a facut si regulile jocului. Tu nu ai dreptul sa pui intrebari obraznicatura mica.