| chiftelutacrocanta a întrebat:

Oare mortul care sta intins in sicriu la inmormantare mai poate simti intr-un mod foarte patrunzator plansetele din jurul lui?

6 răspunsuri:
| DiamondEyes a răspuns:

Cand inima inceteaza sa mai bata, creierul nu mai functioneaza (moare) dupa 10 minute, deci nu.

| J0B0MAT a răspuns:

Se zice că dacă plouă şi e urât afară în ziua aceea, persoana decedată regretă.

| floresdemayo a răspuns (pentru J0B0MAT):

Da, așa se zice. Oamenii vor găsi mereu o interpretare, chiar dacă plouă, chiar dacă e soare.
În momentele acelea, rudele/familia, toți sunt mai sensibili, tentați să creadă (aproape) orice. Adevărul e că și cei care mor într-o zi senină, și cei care mor într-o zi ploioasă, regretă la fel de mult plecarea.

@chifteluțo
De ce "într-un mod foarte pătrunzător"?

| ShaOfHatred a răspuns:

Nu.A dead man is a dead man.

| AdrianVoicu a răspuns:

Daca ar auzi planstele, iar strica aia somnul de frumusețe

| Anaaaa13 a răspuns:

Cu siguranta, nu.Dar sufletul lui simte.Se spune ca daca plangi oamenii decedati foarte mult timp ei nu au liniste.