| anonim_4396 a întrebat:

Sa presupunem ca cineva vrea sa citeasca Biblia, sa vada si el/ea ce intelege. Ia una din evanghelii si incepe cu primul verset: "La inceput era Cuvantul; si Cuvantul era cu Dumnezeu; si Cuvantul era Dumnezeu". Sunt trei propozitii aici. Le ia pe rand: 1. La inceput era Cuvantul - Da, merge, are sens. Cineva - Cuvantul (nu stie precis cine era Cuvantul, dar...in fine) - era la inceput. Cum am zice noi: Ion era la inceput (intr-o casa oarecare, undeva). 2. Cuvantul era cu Dumnezeu - Da, merge si asta. Erau doua persoane impreuna: Cuvantul si Dumnezeu. Cum am zice noi: Ion era cu Gheorghe; erau amandoi. 3. Cuvantul era Dumnezeu - Deja nu mai are sens. Cum am zice noi: Ion era Gheorghe. Daca de la primul verset da de o afirmatie ilogica, ce credeti, va mai citi el/ea restul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca e prost/a nu va mai citi.sau puturos. dar daca este interesat sa vada de ce cred cateva milioane de oameni, daca este curios sa intelreaga pe altii, daca este inteligent si curios totodata nu va citi numai biblia.va citi tot ce-i cade in mana, legat de oameni, credinte, stiinta, religie, si orice crede ca e interesant si bine de stiut. iar eu nu presupun.am citit biblia de doua ori toata si de cateva ori ce m-a interesat si m-a interesat toata biblia.nu am inteles-o din prima. dar am perseverat si am gasit si alte carti ajutatoare si alti oameni cunoscatori, am intrebat, am citit, am ascultat si am judecat.am gasit undeva, ca insa-si faptul ca vad, este o minune. m-am apucat sa studiez ochiul, si; Lumina.corpuscul,sau unda electromagnetica.deja mi-am format o parere. dar mai am pana termin.io zic asa.cine-i prost, sa moara.cine e destept si constient ca are un cap si ceva in el, sa-l foloseasca bine.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, 'cine e prost sa moara' - probabil te referi la mine. Dar eu nu am pus la indoiala existenta unei divinitati, ci problema bibliei: daca aceasta divinitate se gaseste in biblie - unde, iata, dam de la bun inceput de afirmatii de genul asta - sau trebuie cautata in alta parte. Pentru ca, sa revenim: O persoana era cu alta; si apoi, persoana era chiar aceea alta. Suna bine fraza asta?

| ateuNEGATIV a răspuns (pentru anonim_4396):

Da sigur daca e destept va intelege ca ce scrie acolo sunt povestii

| Zaira a răspuns (pentru ateuNEGATIV):

Asa cum esti tu...

54 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

La inceput era Cuvantul (Dumnezeu). Si Cuvantul era cu Dumnezeu(Isus). Si Cuvantul era Dumnezeu.De aceea Cuvantul este scris cu litera mare, pentru ca este vorba despre Dumnezeu si Domnul Isus.

| sabin89 a răspuns (pentru EmaS):

Acel "cu" din propozitia a doua arata ca erau doua persoane (am facut o paralela ajutatoare: Ion era cu Gheorghe}. Iar in propozitia a treia nu mai sunt doua, acel "cu" a disparut.

| EmaS a răspuns (pentru sabin89):

Este vorba despre Sfanta Treime. Exact cum este un ou format din albus, galbenus si coaja. Dar formeaza un intreg, ou.

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru EmaS):

Chiar tu nu înțelegi nimic, din Biblia aia?
Logosul = Cuvântul =Dumnezeu = Isus=Iisus
Celălalt Dumnezeu este Dumnezeu Tatăl.
În text se vorbește despre Iisus și despre Dumnezeu Tatăl.

În Creștinism când spui Dumnezeu te gândești la Dumnezeu Tatăl, nu la Iisus.
Iisus este Divinitate de rang 2 dar și el este Dumnezeu.
Dumnezeu= Dumnezeu Tatăl = divinitate de rang 1.
Sfântul Duh= Duhul Sfânt = divinitate de rang 3 = mângâietorul trimis de Iisus și reprezinta comunitatea dintre specia oameni și Dumnezeire / sau explicat altfel ce are în comun specia oameni cu Dumnezeirea.
Vezi exprimările : botezați cu foc și cu sfântul Duh, și oameni care au în ei duh Sfânt.
http://www.sarbatori-crestine.ro/......gaietorul/
http://ortodoxiatinerilor.ro/......l-meu.html
http://www.credo.tv/index.php?option=com_hdflvplayer&id=260&Itemid=28
http://crestinism-islam.com/2011/06/10/cine-este-mngietorul-promis-de-isus/
http://povestiridesprebunuldumnezeu.blogspot.com/......rului.html

| EmaS a răspuns (pentru alabalaportocala2011):

Acestia trei una sunt.

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru EmaS):

The Word Made Flesh==cuvântul s-a făcut carne= trup /= Cuvântul s-a întrupat!
Care din cei 2 dumnezei s-a întrupat?
Iisus!
Deci Iisus era Logosul =Cuvântul!
Iisus era la început și nu era fiul al Mariei, el numai s-a întrupat ca fiu al Mariei.
Iar Maria trebuie înțeleasă ca o mamă surogat / mamă purtătoare.
Sau și mai rău Iisus Logosul, s-a substituit pentru un timp foarte scurt unui tâmplar oarecare, pe care l-a gonit, de acolo, și el zeu, a făcut-o pe Omul Iisus.
Iar cea ce scrie în Evanghelii se referă la legendele despre „aventurile zeului întrupat "/ aventurile dumnezeului întrupat Iisus, care s-a substituit pe o perioada de câteva luni tâmplarului Iehoșua, (în aramaică ישוע, Ieșu, în ebraică יֵשׁוּעַ‎, Ieșua arhaic Iehoșua, grecizat Ἰησοῦς, Iesous, latinizat Iesus )

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru EmaS):

Acestia trei una sunt.==Greșit
Fiecare este un alt Dumnezeu, ( că nu era Cronos care își înghițea plozii / puradeii.)
Cele trei zeități din Sfânta treime funcționează la fel, și sunt făcuți din același material.

Sub aspect practic, nici nu a existat nici un om Iisus, sunt povești fără nici o acoperire reală.

| sabin89 a răspuns (pentru alabalaportocala2011):

Daca spui ca omul Iisus nu a existat, inseamna ca, in opinia ta, tot noul testament este gresit. Sau cum?

| Angel0 a răspuns (pentru alabalaportocala2011):

Poate că cea mai mare dovadă că Iisus a existat este faptul că mii de creştini din primul secol, inclusiv cei 12 apostoli, au fost dispuşi să îşi dea vieţile lor ca martiri ai lui Iisus Hristos. Oamenii sunt dispuşi să moară pentru ceea ce ei cred că este adevărat, însă nimeni nu este dispus să moară pentru ceva ce ştie că ar fi o minciună.

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru sabin89):

Religia creștină, cu falsul păcat adamic, a fost și este și acum, un mijloc de îndobitocire, al oamenilor.

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru Angel0):

Și tu și Ema, ați făcut școala în vremea lui Ceașcă, și nu ați fost indoctrinați la școală cu religie creștină, dar ați trecut la creștinism că așa ați vrut voi.

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru sabin89):

Dacă spui ca omul Iisus nu a existat, inseamna ca, in opinia ta, tot noul testament este gresit. Sau cum?

Noul Testament este perfect.

Dar religia creștină, cu falsul păcat adamic, a fost și este și acum, un mijloc de manevrare și de îndobitocire, al oamenilor, de anihilare a opiniilor individuale și de ținere a acestora sub ascultarea „Cezarilor", --dă cezarului ce este al cezarului & întoarce și celălalt obraz, & ferice de cei săraci cu duhul etc----vremelnici.

| sabin89 a răspuns (pentru alabalaportocala2011):

Nu e o contradictie aici? O data spui ca Noul Testament este perfect si o data spui ca omul Iisus nici n-a existat. Pai daca n-a existat, inseamna ca tot ce scriu evanghelistii despre omul Iisus nu e adevarat. Si daca nu e adevarat, cum este perfect?

| alabalaportocala2011 a răspuns (pentru sabin89):

Noul Testament este perfect. Dar tot creștinismul este o înșiruire de minciuni și de aiureli. Dacă ai reținut : să nu furi, să nu ucizi, etc poți vinde biblia care este o maculatură.

| EmaS a răspuns (pentru alabalaportocala2011):

Eu am trecut la crestinism pentru ca am avut o intalnire reala cu Mantuitorul si aceasta m-a transformat intr-un copil de Dumnezeu.

| Angel0 a răspuns:

Orice text sacru din orice traditie se adreseaza doar cautatorilor sinceri.
Din fericire cei care au scris aceste texte au avut grija ca idiotii sa nu inteleaga nimic.

| sabin89 a răspuns (pentru Angel0):

Folosesti cuvinte dure. Poate ca si noi suntem sinceri. Dar, ca sa folosesc o figura de stil, nu vrem sa mancam un aliment pe nemestecate. Ne interesam si noi: ce si cum.

| Angel0 a răspuns (pentru sabin89):

Daca stii doua limbi foarte bine vei intelege cat de dificil este sa traduci un mod de a spune ceva dintr-o limba in alta.Foarte multe intelesuri s-au pierdut din cauza traducerilor si a transcrierilor.
Imagineaza-ti un raymusic din antichitate care are de transcris 10 pagini pe zi din textele biblice. El nu intelege ce scrie dar corecteaza "greselile" si introduce altele noi.
"Cuvantul" inseamna vibratia primordiala.
Sa nu zici ca nu te-am ajutat.

| Inferno a răspuns:

Tot ce spui este gresit.
1 la inceput era cuvantul. E ok are sens, era la inceput numai cuvantul.
2 si cuvantul era cu Dumnezeu. STOP. Nu are sens. In prima propozitie spune ca la inceput era numai cuvantul, iar a2-a o contrazice pe prima si spune ca, cuvantul era cu Dumnezeu.
Deci si Dumnezeu era la inceput nu numai cuvantul cum spune in prima propozitia.

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

Bun, inteleg ca mi-ai gasit o greseala. Dar de ce spui ca tot ce am spus e gresit?

| Zaira a răspuns (pentru Inferno):

Sunt de acord cu tine Inferno.

Răspuns utilizator avertizat
| alabalaportocala2011 a răspuns:

Biblie /Holy Bible
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/ioan/1/
Ioan 1
1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.
4. In El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o.
6. A venit un om trimis de Dumnezeu: numele lui era Ioan.
7. El a venit ca martor, ca sa marturiseasca despre Lumina, pentru ca toti sa creada prin el.
8. Nu era el Lumina, ci el a venit ca sa marturiseasca despre Lumina.
9. Lumina aceasta era adevarata Lumina, care lumineaza pe orice om, venind in lume.
http://www.bartleby.com/108/
http://www.bartleby.com/108/43/1. html#S1
Biblia: versiunea King James. 2000.

Evanghelia în funcţie de
Sf. Ioan

Word Made Flesh
1 La început a fost Cuvântul, şi Cuvântul era cu Dumnezeu, şi Cuvântul era Dumnezeu.
2 Acelaşi lucru a fost la început cu Dumnezeu.
3 Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi fără El nimic nu sa făcut din ce sa făcut.
4 În El era viaţa, şi viaţa era lumina oamenilor.
5 Şi lumina luminează în întuneric şi întunericul nu a cuprins-o.
6 ¶ Nu a fost un om trimis de la Dumnezeu, al cărui nume era Ioan. Mt. 3. 1 · Mk. 1. 4 · Lc. 3. 1, 2
7 A venit ca martor, ca să mărturisească despre Lumină, ca toţi oamenii să creadă prin el.
8 El nu era el Lumina, ci a fost trimis ca să mărturisească despre Lumină.
9 ¶ Asta a fost adevărata Lumină, care luminează pe orice om care vine în lume.
CONTENTS · BIBLIOGRAPHIC RECORD
The Holy Bible: King James Version. 2000.

The Gospel according to
St. John

The Word Made Flesh
1 In the beginning was the Word, and the Word was with God, and the Word was God.
2 The same was in the beginning with God.
3 All things were made by him; and without him was not any thing made that was made.
4 In him was life; and the life was the light of men.
5 And the light shineth in darkness; and the darkness comprehended it not.
6 ¶ There was a man sent from God, whose name was John. Mt. 3. 1 · Mk. 1. 4 · Lk. 3. 1, 2
7 The same came for a witness, to bear witness of the Light, that all men through him might believe.
8 He was not that Light, but was sent to bear witness of that Light.
9 ¶ That was the true Light, which lighteth every man that cometh into the world.
10 He was in the world, and the world was made by him, and the world knew him not.
11 He came unto his own, and his own received him not.
12 But as many as received him, to them gave he power to become the sons of God, even to them that believe on his name:
13 which were born, not of blood, nor of the will of the flesh, nor of the will of man, but of God.

| sabin89 a răspuns (pentru alabalaportocala2011):

Nu vad rostul acestor cearsafuri lungi. Avem si noi Biblia si putem citi de acolo. Si o mai dai si in engleza.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu.
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.

1. La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era Dumnezeu.
si Cuvantul era cu Dumnezeu,
2. El era la inceput cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El.

La început era Logosul =Cuvântul
Logosul avea calitatea de Dominus Deus = Dumnezeu
Mai exista un altul numit Dumnezeu cu capacități de Dominus Deus = Dumnezeu.
Cuvantul era cu Dumnezeu,=Logosul nu se lua la cafteală cu Dumnezeu ei acționau la fel / erau în aceiași tabără.
Etc.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Dominus Deus= Stăpânul zeilor =Dumnezeu
Proto - creștinismul avea inițial, un singur zeu / Dumnezeu pe Iisus Logosul!
Creștinismul inițial avea 4 dumnezei și crucea 4 brațe!
Dumnezeu Tatăl, Dumnezeu Fiul =Iisus=Logosul, Duhul lui Dumnezeu =Sfântul Duh și Duhul Sfânt.
Prin neînțelegere Sfântul Duh și Duhul Sfânt, au fost considerați ulterior drept același Dumnezeu și așa a apărut Sfânta treime.

| sabin89 a răspuns (pentru alabalaportocala2011):

Esti si tu de acord cu comparatia pe care o face EmaS (mai jos) cu oul: albus, galbenus, coaja?

| sabin89 a răspuns:

Oricum, sunt bune si dezbaterile astea. Se mai cristalizeaza idei. In plus, ai ocazia sa ii cunosti mai bine pe oameni, sa vezi cum reactioneaza ei atunci cand se aduce in discutie un text mai dificil, mai incurcat (cel putin aparent). Ca sa dau numai cateva exemple: Ce face EmaS? Ajuta, asa cum stie; sau crede ea. Ce face tilipleasca? Ajuta, in felul in care intelege ea. Ce face Artesano? Tace. Tot felul de reactii. Dar, cum zic, una peste alta cred ca sunt folositoare.

| shippuden a răspuns:

Trebuie sa-ti bati oleaca capu ca sa intelegi daca nu intreaba pe un duhovnic si o sa te lamureasca

| LNK a răspuns:

Sau poate il cheama Ion Gheorghe.laughing

| sabin89 a răspuns (pentru LNK):

Asta a fost buna! Chiar la asta nu ma gandeam.

| Parker a răspuns:

Biblia e scrisa de oameni care vor sa manipuleze mase mari umane, tocmai de asta eu zic ca a fost totusi putin elaborata inainte si are anumite subintelesuri, pentru ca alt fel lumea s-ar fi prins ca e la bascaleala. o spun si ma repet, credinta nu trebuie sa tina de religie. omul credincios nu e totuna cu omul religios. religia e prea impusa, sa zic asa. credinta e una pe care o dobandeste cineva, prin anumte etape de initire. dar deja trec de pragul de intelegere al unora. nu mai citi biblia happy. citeste "Istoria religiilor" de Eliade daca vrei sa-ti faci asa, o idee.

| sabin89 a răspuns (pentru Parker):

Israelul este si a fost o tara mica; cu greu o poti distinge pe harta. Crezi ca scriitorii Bibliei (israeliti) aveau atunci (mii de ani in urma) im minte ideea (planul) de a manipula intreaga lume? Parca nu mi-i imaginez in stare de asa planuri mari.

Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns (pentru navarre):

Inteleg cum zici. Dar, scuze, tu imi raspunzi aici la intrebarea pe care eu i-am pus-o lui Parker; si nu raspunzi la cea pusa tie. Daca te uiti vreo patru randuri mai sus, vezi ca eu te-am intrebat ce a vrut scriitorul (in original) sa spuna, nu cum au interpretat altii. Deci ce a vrut sa spuna cu "...era cu o persoana" si apoi ca "era chiar acea persoana"? (Vezi paralela ajutatoare cu Ion si Gheorghe).

| Parker a răspuns (pentru sabin89):

Frate minciuna nu tine de cate de mare e omul pe care o spune, sau cat de important e. tot o minciuna ramane si tot va transfigura realitatea. insusi faptul ca ar fi fost scrisa in Israel poate fi o minciuna. dar argumentul tau e unul cat se poate de viabil. Einstein credea in Panteism ("Dumnezeu este natura") pentru ca el iubea stiinta si fenomenele naturale. Credinta asta tine de noi, e un lucru individual si intim. Nu e ceva pe care sa-l impartasesti in ritmuri pop cum fac diferite culte prin biserici. apropos, Iisus spune in biblie "Crestinismul este pentru popoare"...cat de manipulator a sunat asta? P. S. tin sa precizez ca nu sunt ateu si n-am sa fiu in viata mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sabin 89? nu m-am referit la tine cand am spus cine e prost sa moara. a pune o intrebare, inseamna a cauta un raspuns. a gasi raspunsul e o realizare.mare.citeste raspunsurile, dar nu tine cont de faptul ca aici cei mai multi fac pe desteptii.nu am decat un exemplu la indemana, era soarele, si lumina era cu el.si caldura si era cu el.si ele erau soarele. e logic? daca studiezi despre trinitate vei vedea cine este cuvantul si de ce este unic nascut.si vei intelege. dar pe creator nu vei putea sa-l intelegi. poti aduna cunostinta despre el, dar este prea mare ca sa putem noi cuprinde cu mintea, maretia si gloria lui.ni s-a dat insa suficient.restul urmeaza dincolo.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Sabin89 biblia este explicatia a oamenilor de atunci multi nu fac leatura dintre atunci si acum oamenii de atunci nu aveau explicatile de azi

| ahri a răspuns:

Prietene, ilogic esti tu (nu te supara pe mine), pentru ca folosesti gandirea stiintifica, matematica pentru intelegerea unor evenimente spirituale. Ce vrea sa spuna Ioan in primele 14 versete, este ca Dumnezeu care era la inceput s-a intrupat si a trait ca om pe pamant, si anume Isus Hristos.Analiza gramaticala nu-si are rostul aici limbajul fiing unul alegoric, imagistic.

| Zaira a răspuns:

Imi pare rau dar are sens.cati ani ai?
ai studiat vreodata literatura, poezii?
interpretarea textului?
crezi ca Biblia e un roman de Shakespeare?
Biblia trebuie studiata nu lectura daca ajungi tu sa vezi daca mintea ta e capabila sa inteleaga. o studierea a Bibliei ia in calcul, spatiul, timpul, miscarea...adica Biblia nu a fost scrisa de un singur om asa cum este Coranul, o interpretare a unei singure mintii, e o istorie a unui popor... poporul ales timp de secole sa demonstreze cine e Dumnezeu, cum se manifesta iubirea lui fata de om si cum doreste sa ne raportam noi -oamenii la El.mai citeste de 5 ori si daca nu intelegi, incerca cu o alta persoana sa vezi mintea lui ce intelege, o persoana care pleaca de la premiza ca poate intelege ceva si ca doreste un raspuns!

| sabin89 a răspuns (pentru Zaira):

Nu am spus ca intreaga Biblie nu are sens. M-am referit doar la un verset, si mai exact la o propozitie (a treia) din verset, care, cel putin pentru mine, nu are sens (pentru ca o contrazice pe a doua). Daca poti sa dai o explicatie aici, chiar te rog.

| Pantera31 a răspuns:

Biblia nu este o carte pe care sa o citesti de florile marului sau pentru ca alta lectura nu ai gasit...multi spun ca biblia(cartea sfanta) necesita putina pregatire spirituala inainte de a fi citita. Oamenii mereu au cautat sa interpreteze Biblia si pildele de acolo dupa cum au vrut, in cazul acesta, compararea Cuvantului si a lui Dumnezeu cu Ion si Gheorghe; daca vrei sa intelegi Biblia, nu cauta interpretari, religia nu trebuie interpretata, religia trebuie simtita ca sa zic asa, daca vei cauta raspunsuri logice, nu vei intelege nimic happy

| sabin89 a răspuns (pentru Pantera31):

In final spui: daca vei cauta raspunsuri logice, nu vei intelege nimic. Pai noi, spre deosebire de toate celelalte forme de viata de pe Terre, suntem fiinte rationale. Asta e insasi definitia noastra. Daca ni se spune ceva, trebuie sa ni se explice, sa intelegem; sa aiba o logica.

Răspuns utilizator avertizat
| ateuNEGATIV a răspuns (pentru Pantera31):

Deci nu e logica amuzant