| NoisyDream a întrebat:

As vrea sa pun o intrebare celor care cred in Dumnezeu dar mai ales in Biblie! Deci, cum se face ca dumnezeu a creat-o pe Eva din coasta lui Adam, ar insemna ca au acelasi ADN dupa capul meu si cum s-au putut ei reproduce si sa faca copii normali? Bonus Biblia zice ca au avut 2 fii Cain si Abel, ok, si astia doi cum au adus pe lume alti copii daca erau amandoi baieti si mai erau si frati thinking si Cain se zice ca l-a ucis pe Abel deci a ramas singur pe pamant... Sa presupunem ca Adam si Eva au mai avut copii, si fete printre ei si astia trebuiau sa mai faca la randul lor urmasi dar erau frati, nu se numeste incest? E imposibil sa iasa copii sanatosi in primul rand iar incestul e si foarte condamnat in Biblie >: Deci cum as putea eu sa cred in asa aberatii? Ni se zice ca suntem toti frati, ok! Dar o luam ca sens figurat insa nu putem lua si povestea la figurat pentru ca am lua teoria creationista la figurat nu? Si ar deveni un simplu basm deci noi o luam caatare dar e practic o bazaconie treaba asta. Se contrazice singura si nu explica nimic deci cartea asta e un basm antic gandit foarte prost de oamenii vremii dar cu care au reusit sa ne pacaleasca si pe foarte multi dintre noi, oamenii moderni care se presupune ca am evoluat si avem mai multa capacitate de gandire. Biblia asta e o arma de manipulare in masa folosita de biserica cu scopul de a dobandi putere si finante si reuseste de atata amar de timp sad Am dat aici doar exemplul cu Adam si Eva, alte aberatii pe care le gasesti acolo nici nu mai vreau sa aduc in discutie happy Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Credinta mea este ca tu esti dezinformat, ca nu ai citit Biblia pentru a o studia ci doar pentru ati sustine ideile. DAR pentru a raspunde la intrebarea ta (?) voi aduce un argument Biblic: Geneza 6, 3. Atunci Domnul a zis: "Duhul Meu nu va rãmâne pururea în om, cãci si omul nu este decât carne pãcãtoasã: totusi, zilele lui vor fi de o sutã douãzeci de ani."
4. Uriasii erau pe pãmânt în vremurile acelea, si chiar si dupã ce s-au împreunat fiii lui Dumnezeu cu fetele oamenilor, si le-au nãscut ele copii: acestia erau vitejii care au fost în vechime, oameni cu nume.
Sunt doua lucruri care ar trebui sa-ti atraga atentia aici:
1. REDUCEREA varstei umane la maxim 120 ani ceea ce duce evident la gandul ca Dumnezeu A MODICAT ADN-ul uman in acea perioada.
2. Faptul ca oamenii erau URIASI, dimensiunea ar fi fost de cca 3, 5 metri. De aici avem aceiasi convingere, aceia ca ADN-ul a fost modificat de Dumnezeu. Evident ca in aceiasi perioada apare si problema legaturilor sexuale in cadrul familiei, evident din acelasi motiv, MODIFICAREA ADN-ului.
Pentru cel care a spus ca nu existau cele 10 porunci, total gresit, cele 10 porunci sunt cu mult inainte de aparitia omului.

| FucktheSystem a răspuns (pentru danut):

Omul poate să găsească sens și explicație pentru orice aberație, asta nu înseamnă că e aplicabilă sau că are sens. Schimbarea ADN-ului nu are niciun sens luând în ecuație un Zeu atotputernic și atotștiutor care automat n-ar avea nevoie să își schimbe creația ci putea să o facă din prima cum dorea.

| NoisyDream explică (pentru danut):

Da-mi un pasaj din biblie care ne vorbeste despre SF-uri cum ar fi schimbarea ADN-ului si poate gasesti si despre clonare cu ocazia asta... Sa fim seriosi prietene, scuza-ma ca sunt ironic la adresa raspunsului tau, poate o vei considera nesimtire sau aroganta si ma vei "certa" dar omul poate gasi un raspuns pentru orice dar are nevoie si de o baza, o dovada pentru ce afirma, la fel cum eu pot acum sa iti cer asta big grin pot sa intreb dar totusi, tu poti sa crezi ce spui? Oameni de 3-5 metrii(masurati cumva?). Ce era Dumnezeu fabrica de oameni sau avea un laborator secret gen Dexter in care facea experimente avansate cu ADN-ul... Sincer sa fiu pana la urma dintre toate raspunsurile care ma contrazic al tau mi se pare cel mai bun si complet. Tin sa te felicit si totodata sa iti multumesc pentru rabdarea si timpul pe care le-ai sacrificat ca sa imi raspunzi si iti dau si Funda ca se vede ca stai bine la capitolul pregatire in ceea ce priveste religia.

| danut a răspuns (pentru NoisyDream):

"poate gasesti si despre clonare cu ocazia asta..."
Poate vei rade dar Biblia are multe versete care implica clonarea, nu ca denumire ci ca efect, dar asta este alt subiect.
In privinta oamenilor maricei in afara de scrierile Biblice, existenta lor ar explica foarte multe asazis mistere ale omenirii care vin din epoci antideluviene. Daca unii socotesc si se chinuie sa explice cum ar fi fost construite anumite piramide sau ceva constructii in zona Anzilor Perueni TOATE astea ar fi doar glume DACA ne-am indrepta catre scrierile Biblice in privinta datelor privind capacitatile oamenilor.

| Delmoniko a răspuns (pentru danut):

Ai gasit raspunsurile unde? Scrie in biblie de clonare? Wow. Inseamna ca mergem pe mana teoriei paleoastronautice. Sau a panspermiei? Explica si mistere antediluviene? Dar nu mai era nimeni sa le consemneze. Pacat. Scrie si de piramide? Wow. Ce carte extraordinara! Eu zic ca e asa de bine scrisa incat un crestin "bine-intentionat" ar putea sa gaseasca si extraterestrii in ea... dar stai, chiar au gasit - raeliieni happy

| danut a răspuns (pentru Delmoniko):

Daca ai citi Biblia ai fi aflat ca este plina de extraterestri insa Biblia nu este o carte pentru aflarea de curiozitati sau intrebari puse de copii teribilisti ci este o carte spirituala. Intr-adevar in Biblie se afla versete cu trimitere directa la clonare dar trebuie sa o studiezi ca pe o carte inspirata de Dumnezeu si vei gasi si cate ceva despre clonare, extraterestri, etc. Promit sa-ti indic locul unde se face referire la clonare daca-mi demonstrezi ca studiezi Biblia temeinic indicandu-mi versetele in care este descrisa "tema" din poemul Luceafarul a lui Mihail Eminescu.

| Delmoniko a răspuns (pentru danut):

Si marmota invelea ciocolata in staniol happy

28 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Imi place cliseul asta de incultura, "Adam si Eva au avut doi baieti, deci cum s-au putut inmulti?". E ca si cum gatesti dupa o reteta pe care o citesti doar pana la jumata si apoi te miri ca nu ti-a iesit nimic. Nu trebuie sa presupui ca Adam si Eva au avut si alti urmasi, trebuie doar sa citesti mai departe. Admit ca Biblia are inadvertente, insa tu nu le-ai descoperit niciodata. Fara sa o fii deschis, o deconstruiesti influentat de ideile altora. E si asta o forma de manipulare.

| anonimg a răspuns:

Inainte de Geneza 6:3 de care vorbeste danut, mai exista un verset, si anume:
"Cain s-a impreunat cu nevasta sa..." (Geneza.4:17)
Biblia nu mentioneaza ca a fost schimbat adn-ul uman.
Potrivit http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/comentarii-biblice.html am gasit scrise urmatoarele:

"Menţionarea dintr-o dată a soţiei lui Cain nu dă naştere la nici o problemă. Cap. 5, 4 declară că Adam „a născut fii şi fiice", în afară de cei trei fii ale căror nume sunt redate. Primii locuitori ai pământului nu aveau altă alegere decât să ia în căsătorie pe fraţii şi surorile lor, în scopul de a împlini porunca divină „creşteţi, înmulţiţi-vă şi umpleţi pământul" (vezi Fapte 17, 26). Faptul că obiceiul s-a practicat timp îndelungat se vede în căsătoria lui Avraam cu sora sa vitregă, Sarai. Astfel de căsătorii au fost mai târziu interzise (vezi Levitic 18, 6-17)."

| sublime89 a răspuns:

Pacat ca n-au stiut cei care au scris biblia despre adn laughing

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns (pentru miculprint):

Scrie in biblie ca e egala cu zero, sau de unde stii? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| sublime89 a răspuns (pentru miculprint):

Dar de ce ai avut nevoie de "stiinte" ca sa-mi spui asta? De ce nu scrie in biblia ta draga? laughing Saracii de voi, cat de rau poate fi sa ai o carte "sfanta" pe care sa nu te poti baza deloc, si sa trebuiasca sa apelezi la stiinta mult urata pentru informatii : ))

| sublime89 a răspuns (pentru sublime89):

Ah da, si uita-te care dintre noi a folosit injurii la adresa celuilalt. Asa ca sa-ti dai seama care e mai tolerant si "prost", ca sa te citez.

| greyhound a răspuns:

Nu sunt tocmai cel mai mare credincios dar cred ca ti-as putea gasi raspuns la intrebare.
Adam si Eva chiar au avut mai multi copii, cred ca vreo 10.
Ideea de incest la acea vreme nu exista si cu atat mai putin sa fi fost condamnabila. Nu exista nici biserica, nici biblie, nici cele 10 porunci. Si cum nici o lege nu se aplica retroactiv, nu poti sa-i arati acum cu degetul.
Dar sigur ca era mai frumos daca s-ar fi zis ca Dumnezeu cand a facut omul, a facut 1000 de exemplare.

| Moisie a răspuns:

Parerea mea este ca gandesti bine, si ca esti pe drumul cel mai bun!

| Kalla a răspuns:

"Biblia este o arma de indoctrinare in masa folosita pentru a face bani."
Repetati toti acelasi lucru.Incep sa cred ca sunteti voi indoctrinazii.
Biblia nu se maste o arma.Ea a fost scrisa de apostoli care l-au intalnit pe Iisus.Toti cei cu minte stiu ca Iisus chiar a existat.Pagani de la Roma vorbeau despre El.La scoala invat despre El la ora de istorie.Iar multe fapte din Biblie sunt lucruri care s-aubintamplat ca avram, vorbeste despre popoare pagane care traiau atunvi.E o carte de istorie.Plus ca are multe sfatur despre viata si despre cum sa traiesti satanos. Iisus traia foarte sanatos pentru ca manca putin si ce trebuia, muncea mult, ajuta persoane si se ruga tot timpul ceea ce duce la deschiderea mintii.E ca o meditare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

"a fost scrisa de apostoli care l-au intalnit pe Iisus"... GRESIT (in mare parte).
"Iisus chiar a existat"... daca a existat un nene pe care sa il cheme isus este irelevant. Problema e cum poti sa demonstrezi ca acel isus este cine pretinzi tu ca si crestin ca este.
"La scoala invat despre El la ora de istorie"... GRESIT. Daca inveti despre un personaj numit isus care a fost un semizeu (un al 2-lea zeu sau fix zeul principal [depinde si din ce ramura faci parte]), atunci profesorul sau profesoara nu are ce sa caute in scoala.
"popoare pagane care traiau atunvi"... cu asta m-ai spart. Pe bune? Un nene vorbeste de niste vecini? Bai ce interesant, nu s-a mai intamplat asa ceva pana acum. Stai... parca si chinezii vorbesc despre asa ceva, si indienii si TOTI.
"E o carte de istorie"... biblia? GRESIT. Sigur, contine anumite detalii istorice dar ea NU este o carte des istorie. In plus, si scrierile hinduse contin lucruri istorice si in unele cazuri, stiintifice.
"Plus ca are multe sfatur despre viata si despre cum sa traiesti satanos"... exista religii mult mai vechi care au spus acele lucruri sau care au spus lucruri mai folositoare.
"Iisus traia foarte sanatos pentru ca"... sunt curios cum ai ajuns la concluzia aia avand in vedere ca 90% din viata lui este necunoscuta.

| NoisyDream explică (pentru Kalla):

Nu te mai precipita cand scrii ca faci greseli laughing) Te-ai atacat cand ai vazut ca un "tampit" iti contrazice religia si cartea de povesti nemuritoare? Nu o lua personal te rog frumos. happy Numa' Bine!

| RAY a răspuns (pentru Kalla):

Minciuni,biblia nu a fost scrisa de apostoli si dupa 40 de ani dupa moartea lui iisus asta tio spune popoa nu eu asta e dovedit, martori care nu lau cunoscut vreodata oe iisus, unde scrie in biblie ca se ruga mult sau ca muncea mult, de ce inventezi citeste biblia

| Kalla a răspuns (pentru RAY):

Eu ma citit Vechiul Testament si sunt la jumatatea celui Nou.Tu sa taci ca nu stii nimic.Esti ateu, nu ai cum sa intelegi.Si nu imi spune mie sa citesc Biblia cand tu nici nu crezi in Dumnezeu. Apostolii au scris artile Bibliei.De ce crezi ca se cheama Cartile dupa Matei sau alte nume din Biblie.Nu stii nimic nici despre istorie.

Te rog nu mai comenta, nu mai vreau sa te ascult pentru ca crezi ca stii ceva despre o religie pe care o bagi in seama.Ce am spus eu am invatat la istorie. Daca vrei sa crezi ce ai tu prin cap fa-o dar fara sa ne impartastesti aberatiile tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca esti depasit de problema cu muuuult, si nu ai nimic nou in postarea ta, aceleasi chestii de ani de zile si nici o evolutie in gandire.ai copiat-o ori ti-a venit randul la intrebarea respectiva? ori esti vechi si nickname-ul e nou? in cazul asta esti plafonat.depaseste momentul. daca vrei, poti.

| Scarbo a răspuns:

Ca sa razi mia mult poftim :
Leviticul (11.13-19,11.5,11.20)
Geneza (1:30)
Exodul (21, 2-6)
Evrei (7:1-3)
Savureaza-le!
Cat despre ce ai spus mai sus putem spune ca daca faci sex cu sorata sau fratetu, sau taicatu, sau maicata, nu e pacat, dar deja conform biblie cu totii suntem frati laughing), frati care se omoara si se mananca intre ei, un creator cu o imaginatie foarte sadica, mai ales ca ne petepseste aruncandu-ne in iad ca sa ardem pe vii o ETERNITATE. Sfarsit!

| Delmoniko a răspuns:

Sigur ca da. De fapt, Dumnezeu nu stia pe atunci de ADN ca inca nu se inventase. Doar de incest ca era la moda pana in Antichitate. Adica erau uriasi, brontozauri (care nu-s pomeniti de Biblie), ingeri cazuti, ingeri care se impreunau cu fiicele oamenilor si tot felul de niznaiuri din astea. E clar SF, dar nici macar bine scris. Cateva sute de ani in care fiecare a scris ce i-a trecut prin cap. Numiti asta "carte sfanta"? Mai bine ma ghidez in viata dupa Tolkien, George Martin, Abercrombie, Herbert sau Asimov. Astia pareau cel putin mai structurali si mai concisi. Aaa, era sa uit... aveau si simtul realitatii.
Cum poti abera in asemenea hal incat sa spui ca Dzeu a modificat ADN-ul si ca cele zece porunci ale lui Moise au aparut inainte de Moise. Cred ca asta a fost cea mai mare teapa mediatica sau de marketing a evreilor. Sa-l lasi pe unul care a stat singur cuc pe munte sa-ti zica ca i-a dat un zeu invizibil poruncile numai lui. Un tigan i-ar fi zis in fata: "Hai sictir, Moise!"

| AndreiCosmin2 a răspuns:

Pai,Dumnezeu e Atotputernic deci de ce sa iasa copii nesanatosi? si in biblie scrie ca dupa ce Cain l-a omorat pe Abel Adam si Eva au mai facut copii! deci dupa lumea s-a raspandit.

| sebydoda a răspuns:

Da Adam si Eva au mai avut copii: Zilele pe care le-a trait Adam dupa nasterea lui Set au fost saptesute de ani si i s-au nascut fii si fiice,, Geneza 5:4. Iar in aceea perioada incestul era permis pentru a se perpetua specia umana. acum o sa spui ca nu crezi :,, Fericiti cei ce cred si nu Vad,,

| RAY a răspuns (pentru sebydoda):

Minciuna,dupa ce la omorat pe abel a cunoscut-o pe nevasta lui, deci mai erau si alte persoana in afara de adam si eva