| inonitiu a întrebat:

Sa spunem ca sunteti fortati sa impuscati mortal unu dintre cei doi oameni aflati in fata voastra. Unul este ateu iar altul este crestin, pe cine ati impusca(acestea vor fi singurele informatii care vi se vor spune despre respectivele persoane)? Iar ca sa nu primesc raspunsuri cum ar fi pe nici unul o sa mai adaug conditia ca daca nu impuscati pe unul dintre ei, amandoi vor fi impuscati inclusiv tu + bonus 100 de copii de 5 ani care vor fi arsi de vii in fata ta pentru ca nu ai respectat ordinele, deci te faci responsabil pentru moartea a 102 vieti. Sa imi spuneti daca sunteti teisti sau atei si de ce ati luat respectiva decizie.

72 răspunsuri:
| beautifulpeople a răspuns:

Il impusc pe cel care m-a fortat

| Noah4823 a răspuns:

Crestinul!
Pentru ca stiu ca el ma va ierta daca este cu adevarat crestin, si ca imi va intelege decizia!
Celalalt om va trai, si probabil va intelege si el pe Dumnezeu...

| Kiasm a răspuns:

L-as impusca pe cel crestin, deoarece daca l-as salva (adica as impusca ateul) atunci precis ca il vor apuca remuscarile referitor daca e bine sau nu ca a ramas in viata. Motivul: orice crestin niciodata nu e convins pana la capat si acest fapt nu ma scuteste, chiar daca si eu sunt crestin.

| leonidasss a răspuns:

In biblie IAHWE (Dumnezeu)a ordonat ca un amarât să fie ucis cu pietre fiindcă a strans o mână de lemne. http://www.trilulilu.ro/......ucida-cu-p
Trage concluziile, apoi,, apasă''pe trăgaci!

| Angel0 a răspuns (pentru leonidasss):

Trilulilu este sursa ta de adevăr?
rolling on the floor

| DonPaul a răspuns:

Hai sa te intreb si eu ceva, cu ce te ajuta raspunsul la o astfel de tampenie? O sa fie vreodata fortat cineva sa faca asa ceva? NU...cica ''bonus 100 de copii de 5 ani''... vrei sa faci un nou SAW? intrebarea este ca si autorul ei: stupida.

| DarianaDragutza a răspuns:

CRESTINUL! pentru ca crestinul e deja pe celea cea buna iar ateul mai are timp sa se schimbe(parerea mea)

| Darius_Costas_1980 a răspuns:

L-as impusca pe cel care ma forteaza sa aleg pe cine sa impusc.