| anonim_4396 a întrebat:

De ce trebie sa murim? asta nu pot intelege privind ca crestin moartea e ca o poarta spre iad sau rai/ privind ca ateu moartea e o reciclare a naturii / crestinilor de ce trebie sa murim? daca dumnezeu ne iubeste de ce a lasat moartea? pentru atei va reusi stinta ceva sa traim vesnic?

40 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

*crestin mode on*
Paganule! Dumnezeu va pedepsi la tine!no talking
*crestin mode off*
chatterbox

| Angel0 a răspuns:

Cu fiecare postare esti mai aproape de reciclare.

| wales a răspuns:

Da interesantă întrebare ai pus! Ce înseamnă moartea pentru un creștin și ce înseamnă moartea pentru un ateu. Tocmai ai pus punctul pe i.
Ironia ateismului: Dacă nu există viață după moarte, ateii nu vor știi niciodată sigur că au avut dreptate.
Paradoxul ateismului: Ateii doresc o viață plină de semnificație, într-un univers pe care ei îl consideră fără semnificație și venit de nicăieri.

| Rapplex a răspuns (pentru wales):

La fele e si cu crestinii, daca nu exista viata dupa moarte nici ei nu vor sti ca au avut dreptate.

| wales a răspuns (pentru Rapplex):

Am senzația că ai ratat ideea de bază. Era vorba de principiu, ceea ce la creștini nu se poate aplica această ironie. Citește atent și înțelege!

| Rapplex a răspuns (pentru wales):

Pai daca nu exista viata dupa moarte, crestinii vor sti ca nu exista D-zeu, asta vrei tu sa spui?

| wales a răspuns (pentru Rapplex):

Nu drăguță, dacă trebuie să gândim dpdv al unui ateu " nu există viață după moarte ", logic, dacă mori, nu mai ai cum să știi că ai avut dreptate, pentru simplu motiv, că nu există nimic după moarte și nu mai poți demonstra teoria ta pe care ai susținut-o cât ai fost în viață, iar un creștin, nu ar știi că s-a înșelat.
Dacă trebuie să gândim dpdv al unui creștin " există viață după moarte ", logic, dacă mori și există viață după moarte, ai avut dreptate și ateul s-a înșelat, iar dacă nu ar exista viață după moarte, oricum nu ai pierde nimic. Deci, indiferent de situație, se merită să fi creștin.

| anonim_4396 explică (pentru wales):

Cand ai sa vi din rai imi vei spune daca exista?

| Rapplex a răspuns (pentru wales):

"logic, dacă mori, nu mai ai cum să știi că ai avut dreptate, pentru simplu motiv, că nu există nimic după moarte și nu mai poți demonstra teoria ta pe care ai susținut-o cât ai fost în viață, iar un creștin, nu ar știi că s-a înșelat."Cu ce ar fi avantajat crestinul ca nu ar sti ca sa inselat fata de ateul care nu stie ca a avut dreptate? Tu te prefaci sau asa gandesti in realitate?

| wales a răspuns (pentru Rapplex):

'' Tu te prefaci sau asa gandesti in realitate? "

Dacă dorești un dialog civilizat, ok, dacă nu știi să porți un dialog civilizat, învață, căci altfel, vei avea de pierdut în viață. Pe tine te doare cum gândesc eu sau tu nu ești în stare să înțelegi un text? E află că până la vârsta pe care o am, am reușit să cresc doi copii și acum sunt aproape la casele lor, am reușit să fac două case, am reușit să plec din țară, am un venit suficient de bun, pe scurt, așa cum gândesc în realitate, eu cred că am gândit bine, dar tu? Acum să revenim la subiect. Ai declarat: " Cu ce ar fi avantajat crestinul...". Răspuns: Cu viața veșnică.

| wales a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar, ce te face să crezi că cineva ar vrea să se întoarcă din rai?

| anonim_4396 explică (pentru wales):

Daca ar exista

| Rapplex a răspuns (pentru wales):

Cu care viata vesnica daca tu ai presupus ca nu exista viata dupa moarte?

| wales a răspuns (pentru Rapplex):

Vezi cu nu ai citit atent! Ateul crede că nu există viață după moarte, dar creștinul, crede că există viață după moarte. Recitește tot ce am scris, dar fii atent la text.

| wales a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta rămâne de văzut și în cazul ăsta se aplică foarte bine citatul lui Blaise Pascal:

'' Dacă cred că există Dumnezeu şi El nu există, n-am pierdut nimic. Dar dacă nu cred că există şi El există cu adevărat, atunci am pierdut tot''.

| Rapplex a răspuns (pentru wales):

Eu vorbeam dpdv al unui ateu si spuneam ca nimeni nu are nimic de castigat. Punctul de vedere al crestinului as vrea sa il demonstrezi si dupa aia sa vorbim de consecinte si altele.

| wales a răspuns (pentru Rapplex):

E, am ajuns de unde am plecat, Și comentariul meu a fost; ironia unui ateu, dpdv ateu:

Ironia ateismului: Dacă nu există viață după moarte, ateii nu vor știi niciodată sigur că au avut dreptate.
Paradoxul ateismului: Ateii doresc o viață plină de semnificație, într-un univers pe care ei îl consideră fără semnificație și venit de nicăieri.

Deci, am luat în calcul doar crezul ateist și punct. Ai prins ideea?

| Rapplex a răspuns (pentru wales):

Exista paradox si in cazul lui D-zeu, asa ca nu ai rezolvat nimicwinking

| wales a răspuns (pentru Rapplex):

Ok, s-a făcut 12 noaptea și mânie mai am și ceva treabă. Noapte bună.

| Rapplex a răspuns:

Stiinta va reusi sa opreasca moartea.Fireste, nu acum, ci peste cateva sute de ani cand oamenii vor deveni sayborgi.Doar ca le trebuie tehnologia potrivita.Pana acum, s`a reusit doar marirea sperantei de viata prin alimentatie, medicina etc.

| CobraLeon a răspuns:

Asa este viata...te nasti, cresti si apoi mori. Presupun ca in viitor stinta va reusi sa descopera ceva de pe urma careia sa traim vesnic, insa chiar daca se va face o asemenea descoperire noi(oamenii obisnuiti), nu vom avea acces la asa ceva...

| Filip23 a răspuns:

Chiar daca asta te va mahni adanc, trebuie sa-ti aduc la cunostinta ca tinta vietii vesnice a unui trup material nu va reusi pane vei fi tu "reciclat". Totusi unele organisme reusesc sa faca niste chestii interesante; bacteriile se divid ( deci daca au noroc sa nu fie papate sau prajite, nu mor), virusurile spravietuiesc fara metabolism, pana cand se desarta intr-o celula si apar alte virusuri; sunt unele organisme unicelulare care pot trece, unindu-se, intr-un organism pluricelular (nici astea nu mor de bunavoie).

Cat despre om, acceptarea vesniciei tine ori de credinta ori de un nivel de gandire la care sa intelegi ca viata poate exista si pe alte suporturi decat cele ale materiei cunoscute.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De ce murim? Ca să cunoaștem sentimentul despărțirii cât este de dureros, nu se poate exprima în cuvinte!
Pa, pa.

| Swifthammer a răspuns:

Dumnezeu a zis sa nu pacatuim ca o sa murim. Am pacatuit, murim. Sunt curios cum explica evolutia moartea. De ce viata nu a "evoluat" cat sa creeze un organism viu, vesnic si fara sistem de reproducere (dupa parerea mea asta ar fi fost mult mai logic si mai echilibrat). Vad ca esti fan Richard Dawkins, da-mi un raspuns tu la intrebarea "De ce nu a aparut de la bun inceput un unic organism care sa evolueze continuu, fara sa moara?".

| Rapplex a răspuns (pentru Swifthammer):

Fiindca e proces natural.Natura include si omul.Asta e procesul de reciclare.De exemplu te joci, incepi de la lvl 1, apoi ajungi la lvl final de unde nu mai ai la ce sa progresezi si jocul incepe de la inceput.Asa e si cu oamenii:se nasc, traiesc, mor si iar se nasc altii si tot asa.Este un ciclu repetitiv natural ca la tot ce e in Univers.

| Swifthammer a răspuns (pentru Rapplex):

Un organism viu, ce aduna constant informatii si evolueaza continuu nu are nevoie de acest "proces de reciclare". Nimic, dar absolut nimic din lumea asta nu ar avea nevoie de moarte, moartea este un intrus, un hot care fura viata din tine, un distrugator si nu un binefacator cum incerci tu sa ne induci subtil prin sintagma "proces de reciclare". Evolutia (presupunand ca ar exista) nu ar avea absolut nimic de castigat din acest fenomen, ba dimpotriva, nu ar mai avea niciun sens. Eu daca as fi fost "evolutia" as fi optat pentru dezvoltarea unui organism autarhic care evolueaza continuu si nici prin gand nu mi-ar trece sa inventez "moartea" ca sa distrug ceea ce am creat.

"De exemplu te joci, incepi de la lvl 1, apoi ajungi la lvl final de unde nu mai ai la ce sa progresezi si jocul incepe de la inceput.". Frumoasa analogie, totusi extrem de eronata. Evolutionistii pretind ca organismele evolueaza si in ziua de azi si ca vor mai evolua si in viitor. Dupa cum vezi, evolutia nu a ajuns la acel "nivel final", si totusi noi murim. Si nu conteaza ca mor acum sau la 50 de ani sau la 10.000, in final tot nu voi ajunge in punctul unde evolutia sa se opreasca, considerand ca a dezvoltat organismul suprem la care nu mai are ce adauga. Deci evolutia (in caz ca exista) este un proces fara sfarsit al carui scop nu poate fi atins niciodata. In opinia mea, ca sa sustii asa ceva trebuie sa fii ori retardat mental, ori prost informat, ori bine indoctrinat, ori rau intentionat.

Intr-un univers evolutiv, moartea nu ar exista, pentru ca nu ar beneficia pe nimeni. Cum moartea exista ca un fenomen ce distruge, inseamna ca noi nu traim intr-un univers evolutiv.

| Rapplex a răspuns (pentru Swifthammer):

Deco tu sustii ca evolutia este ceva absurd da? Ok, atunci te-as putea intreba pe tine cu ce au pacatuit animalele,plantele,planetele etc? In Biblie spune ca prima oara a fost creeat pamantul, animale,..., oameni, deci pana aici totul ok. Ceea ce este ilogic este ca in Biblie spune ca oamenii au fost trimisi dupa ce au pacatuit pe pamant, ei fiind in Rai, atunci vine intrebarea:Geneza la ce creeare se refera, la cea a Raiului sau la cea a Universului pe care il cunoastem noi?

| Swifthammer a răspuns (pentru Rapplex):

In Biblie nu scrie ca Dumnezeu i-a izgonit din Rai pe Pamant, scrie " De aceea Domnul Dumnezeu l-a izgonit din grădina Edenului, ca să lucreze pământul din care fusese luat.".

Ideea e ca atunci gradina Edenului era pe Pamant, iar cand au pacatuit, au fost izgoniti din Eden, dar tot pe Pamant au ramas. Apropo, Eden inseamna Raiwinking gradina Edenului = gradina Raiului, e acelasi lucru.

| Rapplex a răspuns (pentru Swifthammer):

Crede`ma ca stiu ce inseamna Eden si stiu si unde se presupune a fi, in zona Orientului Mijlociuwinking. Daca luam Biblia si legam totul, nu doar anumite bucati, vei vedea si tu ca sunt cam multe hibe.

| deltablues a răspuns (pentru Swifthammer):

Eu cred ca aceasta conceptie pe care o ai asupra mortii e total eronata. moartea nu este un fenomen ce distruge este unul dintre cele mai naturale si cred benefice evenimente. ca sa exemplific: moartea este printre multe altele cea mai buna motivatie daca n-am muri niciodata aceasta motivatie ar disparea, nu ne-am mai urma visele niciodata. de altfel moartea apropie oamenii, ii intareste nicidecum distruge, ea ii distruge numai pe cei slabi in timp ce celor puternici nu le da decat un motiv in plus sa traiasca.

| 愛日本 a răspuns:

Dacă Adam şi Eva nu păcătuiau, atunci noi eram nemuritori.
Oamenii cu sufletul bun merg in rai iar oamenii cu sufletul rău merg în iad.Cum ar fi cu oamenii răi să mergă în rai? hmm. thinking

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Ai vrea sa traiesti vesnic?

| anonim_4396 explică (pentru ImiPlaceSaEnervezLumea):

De ce nu

| คlєxヅ a răspuns:

Stii dc? te nasti, traiesti, si mori! si ai copi aia se fac mari si traiesc
asta e nu putem opri totul dumnezeu face cum vrea daca vrea murim si in accident de masina sau cv de genu sau intreaba pe google iti da raspunsu mai repede afli tu acolo ce se intampla

daca n-ai inteles cv lasa un mesaj.

| 220V a răspuns:

Niciodata nu vom trai vesnic, oamenii de stiinta nu pot gasi tratament decat care sa incetineasca imbatranirea, noi murim in general din cauza substantelor nocive care se strang in corp si aceste substante nocive accelereaza imbatranirea, doar natura trebuie sa se recicleze

| lolly a răspuns:

Cine stie.cand viata iti este mai frumoasa, ajungi sa iubesti cu adevarat si iti imaginezi o viata vesnica, fara sfarsit. atunci iti este luata.
Viata este considerata un `dar`. dar. acel `dar` v-a aduce suferinta. pentru ca mori, pleci de langa persoanele dragi tie si nu te mai intalnesti cu ele.Sincer eu ma bazez pe stiinta putin, insa nu sunt nici pe taraba stintei, nici pe taraba credintei, pentru ca eu una fara dovezi nu cred, insa tiind sa cred in viata de dupa. sper la asta in chiar daca in adancul sufletului meu stiu ca nu exista o continuare...Viata cu iubire are un rost. insa viata de `dincolo` daca exista ce rost are fara iubire? O data in viata iubesti cu adevarat. si daca nu va fi tot acea persoana dincolo, cu, care vrei sa traiesti pentru totdeauna? The Life Suck`s.

| Dragonasu47 a răspuns:

Dupa parerea mea "viata" pe care o cunoastem noi este o ispita pentru viata viitoare, dar asta nu inseamna ca trebuie sa credem toate rahaturile spuse de popa care nu stie cum sa faca mai mult profit pe spatele babelor cu pensia de 5 milioane.

| Naughty13 a răspuns:

Ca sa mai traiasca si alti.

| anonim_4396 explică (pentru Naughty13):

Ai dreptate

| deltablues a răspuns:

Ca raspuns spiritual trebiue sa murim pentru ca fiecare ciclu trebuie sa aiba un sfarsit, din punct de vedere realist daca nu moare nimeni unde dracu mai incapem pe pamantul asta? eu sunt agnostic nici nu neg existenta lui dumnezeu nici nu pot sa spun ca exista din simplu motiv ca nici una dintre cele doua ipoteze nu poate fi apreciata ca advevarata sau falsa.