| inonitiu a întrebat:

Sa spunem ca sunteti fortati sa impuscati mortal unu dintre cei doi oameni aflati in fata voastra. Unul este ateu iar altul este crestin, pe cine ati impusca(acestea vor fi singurele informatii care vi se vor spune despre respectivele persoane)? Iar ca sa nu primesc raspunsuri cum ar fi pe nici unul o sa mai adaug conditia ca daca nu impuscati pe unul dintre ei, amandoi vor fi impuscati inclusiv tu + bonus 100 de copii de 5 ani care vor fi arsi de vii in fata ta pentru ca nu ai respectat ordinele, deci te faci responsabil pentru moartea a 102 vieti. Sa imi spuneti daca sunteti teisti sau atei si de ce ati luat respectiva decizie.

72 răspunsuri:
| robby212 a răspuns:

L-as impusca pe crestin.Pentru ca cel crestin este deja pe calea cea dreapta si, zic eu, v-a mosteni Imparatia Domnului.Si as vrea ca ateul sa se intoarca pe calea cea dreapta.(sau pe mine daca s-ar putea).

Sunt crestin practicant, foarte apropiat de ce inseamna preoti, Biserica etc.

| Noah4823 a răspuns:

Crestinul!
Pentru ca stiu ca el ma va ierta daca este cu adevarat crestin, si ca imi va intelege decizia!
Celalalt om va trai, si probabil va intelege si el pe Dumnezeu...

| M25M a răspuns:

Doamne ce scenariu...

Pot sa-i fortez sa dea cu banul iar cine pierde?

| EmaS a răspuns:

Eu nu as impusca pe nimeni. Dumnezeu da viata si numai El o poate lua.

| inonitiu explică (pentru robby212):

Sa inteleg ca te-ai sinucide? Pai ai tu dreptul asta?

| iurii75 a răspuns:

Responsabil de moartea a 102 oameni ar fi cel ce-i omoară, nu creștinul.

| inonitiu explică (pentru EmaS):

Deci preferi sa condamni 100 de copii sa fie arsi de vii in fata ta decat sa omori un om ca nu cumva sa iti "murdaresti" mainile si "constiinta" ta? Cat de egoista esti, numai la tine te gandesti.

| robby212 a răspuns (pentru inonitiu):

Nu m-as sinucide, dar daca nu se poate altfel, i-as lasa sa ma omoare ei.Si Imparatul Hristos a murit pentru noi.Eu as fi foarte departe, dar daca asta ar fi situatia.

| robby212 a răspuns (pentru inonitiu):

Nici chiar asa.Ea este un model de crestin adevarat, da, are dreptate, Dumnezeu da Viata, Dumnezeu o ia. Poate nu vrea sau nu poate sa faca nimic.

| inonitiu explică (pentru iurii75):

Nu este adevarat. Tie ti se da posibilitatea sa alegi, ai in fata ta 100 de copii stropiti cu benzina care sunt la un chibrit distanta sa ia foc, iar tu poti opri acest act doar imuscand un om, de asta am spus ca esti fortat, daca nu vrei sa il impusti deoarece nu ai vrut sa iti incalci principile si sa ai constiinta curata(ma rog nu o sa o mai ai cand vei vedea ca tocmai ai lasat sa moara 100 de copii), in egoismul tau ai omorat 100 de copii intr-un mod nu toocmai placut, macar asa cu glontu este mai rapid si mai uman, fara durere. Ti se spun regulile jocului, daca vrei iti mai adaug si toate rudele tale printre acei copii ca sa te conving sa impusti un om, asta in cazul in care nu iti pasa de acei copii, ceea ce este foarte probabil din cate vad. Ai prefera sa condamni la moarte(chiar daca nu esti tu cel care le da foc) 100 de copii prin decizia ta decat sa impusti un om, frumos, foarte frumos.

| Mădă0611 a răspuns:

Daca ma impusc pe mine scapa toti, nu? smug Cea mai rapida moarte.

| sublime89 a răspuns:

Pe crestin normal, pentru ca trebuie sa alegi viitorul, nu trecutul, daca ma intelegi ce vreau sa spun.

| inonitiu explică (pentru robby212):

A nu vrea sa faci nimic este o decizie in sine si indeplineste a doua conditie, copii o sa fie incendiati, cei doi barbati imuscati inclusiv tu, doar pentru ca ai luat decizia de a nu face nimic. Nu am vrut sa discut despre aceasta conditie, mai bine puneam un milion de copii ca sa nu se mai atinga nimeni de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu as impusca pe nimeni! I-as da ateului pistolul!
Si daca chiar este obligatoriu as alege crestinul deoarece ateul are nevoie mai mult sa se caiasca!

| inonitiu explică (pentru Mădă0611):

Nu exista cale de scapare, daca te impusti pe tine, sa spunem ca eu sunt cel care controleaza totul, am sa dau foc copiilor si o sa ii impusc si pe restul, deoarece nu mi-ai respectat regula. Este doar o regula, alege doar pe unul dintre cei doi, ca altfel tu o sa te faci responsabila pentru moartea celorlati. Deci ateul sau crestinul?

| inonitiu explică (pentru anonim_4396):

Nu ai voie sa dai pistolul nimanui, doar tu ai puterea de decizie in limita regulilor impuse, deci raspunsul tau ai impusca crestinul, atat trebuie sa spui+motivul.

| inonitiu explică (pentru M25M):

Nu, decizia iti apartine, trebuie sa fie o decizie constinenta.

| greyhound a răspuns:

As impusca pe toata lumea happy ca sa nu se supere nimeni

| inonitiu explică (pentru robby212):

Deci i-ai lasa sa te omoare impreuna cu cei 100 de acopii? Am pus conditia asta doar ca sa impuscati pe cineva, dar nu am crezut ca o sa fiti atat de cruzi incat sa lasati sa fie arsi de vii niste copii doar pentru ca nu doriti sa va patati mainile cu sangele unui om care o sa aiba parte de o moarte usoara.

| M25M a răspuns (pentru inonitiu):

Chiar daca este decizia mea atunci prefer sa dau eu cu banul.

| KaterinaРомановский a răspuns:

Pe ambii. Nu-mi place să fac discriminare happy

| inonitiu explică (pentru KaterinaРомановский):

One bullet, one shot, one kill. Dar chiar si asa de ce ai impusca 2 oameni cand poti impusca doar 1, nu este exces de zel?

| robby212 a răspuns (pentru inonitiu):

Pe crestin!

| Mădă0611 a răspuns (pentru inonitiu):

Eu, apoi faca cine ce o vrea. Si daca dupa ce omor pe cineva tot o sa arda copiii, o sa-l omoare pe celalalt si apoi si pe mine? Deci, repet, eu. Sau daca cel care ma pune sa aleg e unul singur, el. A, am uitat sa zic, sunt atee.

| BlackSulphur a răspuns:

Imi pun capul langa a lor (Lipite, al meu la mijloc) si trag, sa vad cat de bun e pistolul. Putin imi pasa cine este langa teava.

| martzian a răspuns:

Nu as impusca pe nimeni. Nu am dreptul sa fac lucrul acesta si nu pot fi facut responsabil pentru crima altcuiva.

| Mădă0611 a răspuns (pentru greyhound):

E si asta o idee buna laughing, doar sa ai atatea gloante.

| martzian a răspuns:

Te intreb si eu: care este motivatia care sta in spatele unei astfel de intrebari?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii unde ai gresit? Iti spun eu, cand ai formulat intrebarea.Cum sa pui o asemenea intrebare fara nicio importanta, nu te vei afla niciodata in fata unei asemenea decizii(poate in seria SAW, nici acololaughing))))) )

Răspuns utilizator avertizat