| anonim_4396 a întrebat:

Sa vedeti ce bine se inteleg crestinii intre ei, nu au vrut sa o tina la capela in cimitir doar pentru ca nu era ortodoxa? Au avut dreptul asta?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Religia e creștină, popii sunt cretini.

| milan9 a răspuns:

Acest spirit de intoleranta (era vorba intr-adevar poate doar de ocuparea unui spatiu si nu de oficiere de act de cult) nu tine de invatatura Bisericii ci din pacate de gradul de insusire a moralei din partea comunitatii umane respective, de cat de bine au ajuns ei sa-si insuseasca credinta, sa traiasca cu adevarat ortodoxia (care prin trairea celor induhovniciti capata cu totul alte valente ale iubirii si tolerantei interumane).
Se putea deci face aceasta exceptie si se putea explica faptul ca o astfel de tolerare nu presupune amestec in privinta celor doua credinte. Omul sfinteste locul. El alege sa-si lase inima strabatuta de invataturile propriei credinte sau sa ramana rigid, inflexibil.

| Michael11 a răspuns:

Este posibil ca acel cimitir si inclusiv capela de acolo sa apartina bisericii ortodoxe si nu primariei sau statului roman. In acest caz preotul (biserica ortodoxa) decide pe cine accepta in acel cimitir si pe cine nu. Normal ar fi ca in cimitirele din Romania sa poata fi ingropate toate persoanele decedate, indiferent de religie.