| Kalla a întrebat:

De ce ateii continua sa insulte crestinii? De ce dupa ce ne insultati spuneti ca noi insultam? Uitati-va un pic la intrebarile din ceasca categorie si o sa vedeti doar intrebari impotriv crestinismului. Poate in trecut crestinii erau cei care detineau controlul dar asta nu va da dreptul sa ne insultati azi.

Răspuns Câştigător
| fuzzer a răspuns:

De fapt, atesimul a existat inca din cele mai vechi timpuri, si chiar oameni foarte inteligenti, genii as putea spune au fost si sunt atei.De ce? Pentru ca ei fiind atat de inteligenti nu accepta un raspuns atat de banal "Ca asa scrie in Biblie, ca asa spune Dumnezeu s.a.m.d"
E vorba doar de-o proasta mentalitate, un ateu mereu ii va spune unui crestin"De ce crezi in Dumnezeu? Chiar exista? Dar l-ai vazut", se poate observa clar, cat de inchis la minte poate sa fie o asemenea persoana.Doar nu s-a cobori iisus si sa-ti spuna tie credinciosul "Eu sunt fiul Tatalui", e total absurd.Dar un ateu nu crede in Dumnezeu, dar in bani crede? Sigur"Dar oare a vazut el vreo data 1 milion de euro?"Cred ca raspunsul la aceasta intrebare il stim cu totii.Si inca un exemplu bun pentru a atesta existenta lui Dumnezeu.De exemplu, curentul exista? Desigur, stim ca exista ca toata tehnologia functioneaza pe baza de curent.Dar oare il vedem? Puteti vedea curentul? Ei bine, se pare ca nu.
Exact asa se intampla si cu Dumnezeu sunt atatea semne ale creatiei, dar clar ca nu va veni El Insusi sa se arate unui ateu.Pace!

| Liviu a răspuns (pentru fuzzer):

Dar daca bagi degetul in priza, te corentezi? deci dovada exista, ce pot face sa il vad pe dumnezeu? sa ma omor? gandeste inainte.

| Kalla explică (pentru Liviu):

Ce traba are? Si nu trebuie sa te omori! Ca sa il simti pe Dumnezeu langa tine trebuie doar sa te rogi.Nu e complicat.
PS:nimeni nu L-a vazut vreo data pe Dumnezeu in afara de 4 ingeri.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fuzzer):

Argumentul pe care zici ca il aduc ateii e inventat de crestini laughing, si poate unii atei chiar il folosesc pentru a va inchide gura.

De unde sa coboare Iisus? Si care sunt semnele creatiei?

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

Draga mada, e vorba de putina credinta ce tie una, din cate observ eu iti lipseste, iar discutia asta poate continua pana la sfarsit.Si vrei semne ale creatiei...Tu,ai fi un exemplu, eu, omenirea mai bine spus, ca nu totul poate fi explicat cu stiinta, universul.Si sunt multe altele,dar mintea noastra este finita,tu ai mentalitate total gresita.Tu nu esti in stare sa intelegi anumite lucruri legate de divinitate, si cel mai simplu este sa te razvratesti, decat sa cercetezi, sa te documentezi, sa vezi si tu cum stau lucrurile.

| fuzzer a răspuns (pentru Liviu):

E vorba de credinta prietene.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fuzzer):

Oky, superioritate, trecem peste, ca oricum alea nu sunt dovezi ca dumnezeul biblic exista, poate exista altul, in fine. De unde sa coboare Iisus?

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

Era o simpla gluma dusa spre absurd.Se preupune ca acolo sus, undeva este Dumnezeu, ingerii si chiar iisus.Deci te las pe tine sa ghicesti.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fuzzer):

Pai eu nu stiu, zi tu, sus... unde? Cat de sus?

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

Nimeni nu stie, trebuie sa-i dau viata lui Hitler poate el stie.Ce intrebare penibila.

| Mădă0611 a răspuns (pentru fuzzer):

Pai daca intrebarea mea e penibila, raspunsul tau e si mai penibil. Tu ai zis "doar nu s-a cobori iisus si sa-ti spuna tie credinciosul". Deci, se pare ca tu esti inchis la minte, app de asta, cam multa judecata pentru un crestin adevarat smug, vrei sa vezi cum e iadul, sau ce?

| fuzzer a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca tu zici, ca-s inchis la minte, poate ca asa o fi.Eu ti-am dat doar un exemplu draga, ori tu chiar te astepti sa coboare ingerii si sfintii,, sa-ti spuna tie"uite existam, ne vezi?!"

| Mădă0611 a răspuns (pentru fuzzer):

Am intrebat de unde sa coboare. Ai zis ceva de coborat.

| Storcl a răspuns (pentru fuzzer):

Interesant raspuns.Eu sunt ateu.Tu de ce crezi ca exista dumnezeu? Dar nu vreau sa-mi spui "El exista si gata, pentru ca el este creatorul". Spune-mi un singur argument ca dumnezeu exista te rog

78 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca li se pare lor ca ne sunt superiori, fiindca ei se incred in puterile lor. Dar noi ne incredem in Domnul!

| MMihai a răspuns:

Unii atei, insultă creștinismul și pe creștini,
pentru că nu sunt capabili să îl combată,
cu lucruri / argumente logice!

Eu cred că există reîncarnare și nici nu pot admite ideea păcatului Adamic, și în pus creștinismul nu vorbește de obligația creației, iar fără creație umană = fără oameni care să facă lucruri noi și bune==nu există progres, iar eu nu pot să fiu creștin și deci nu sunt creștin, eu am ideile mele religioase ultra-originale.

În Biblia creștinilor se zice că Dumnezeul Creator a făcut o grămadă de lucruri bune.

Însă asemănarea om -Dumnezeu, nu este o asemănare de fotografie, /de poză / de formă, ci o asemănare de esență!

Dumnezeul Creator i-a hărăzit pe toți oamenii cu harul creației!
Și deci oamenii au obligația să creeze.

Din creștinism nu trebuie să iei decât ce este bun.

Eu eram în clasa a 12 a și Bogdan avea în jur de 3 ani.

El stătea la un cămin săptămânal,
că mă-sa lucra pe ture și nu putea altfel,
că puștiul stătea cu ea.

Mă-sa era ocupată,
că îi spăla și îi călca hăinuțele și mai și gătea,
și nu avea timp de el,
și nici răbdare cu el,
că punea aceiași întrebare de mai multe ori
dacă nu îi convenea răspunsul primit,
iar asta o înfuria teribil.

Atunci se apuca să îmi povestească mie,
tot ce îi trecea lui prin minte!

Punea o grămadă de întrebări,
care pe mă-sa o cam încurcau,
dar eu inventam răspunsuri,
dacă nu puteam să îi dau răspunsurile corecte,
că era prea mic, să îi răspund corect.
Îi găseam explicații plauzibile și logice,
pe care el le considera,
până la urmă corecte sau măcar relativ corecte.

El mi-a povestit, că a fost o discuție între copii,
la cămin, despre cum au apărut oamenii!

Îmi zicea, că este o fetiță proastă,
cu la el la cămin,
care zice că a fost la țară, la bunicul ei
și popa de acolo zicea cum Dumnezeu,
i-a făcut pe oameni din pământ.

Bogdan era supărat că fetița,
a putut repeta o asemenea prostie.

Bogdan s-a apucat să îmi explice,
că dacă pe oameni îi prinde o ploaie
foarte puternică și bate vântul tare,
ei răcesc tare rău, rău, rău de tot
și atunci vine nenea doctoru
și îi ia cu salvarea și ajung la spital
și le face injecții.

Dacă oamenii ar fi făcuți din pământ
și i-ar ploua foarte tare,
s-ar face noroi și asta, nu se întâmplă!

Pentru că oamenii, udați cu multă apă, nu se fac noroi, înseamnă că oamenii nu sunt făcuți din pământ.

Iar să zici că oamenii sunt făcuți din pământ,
când nu este așa, este o prostie mare,
mare, mare de tot.

El mi-a spus, că este mic
și că nu l-a cunoscut pe Dumnezeu
și că nu știe cine este ăsta, și nici cu ce se ocupă.

Bogdan la cei 3 ani ai lui,
nu știa că refuză creaționismul creștin.

De fapt, avea o gândire foarte corectă,
pentru un copil de 3 ani.

De atunci, au trecut mulți ani.

Următorul material trebuie refăcut,
în totalitate, dar și așa, este mai bun, decât nimic!

„ Religia creștină, cu falsul păcat adamic, a fost și este și acum, un mijloc de manevrare și de îndobitocire, al oamenilor, ( de anihilare a opiniilor individuale) și de ținere a acestora sub ascultarea „Cezarilor" vremelnici, --dă cezarului ce este al cezarului & întoarce și celălalt obraz, & ferice de cei săraci cu duhul etc----.
Și că pe oricare dintre ramurile sale creștinismul este o religie incorectă, o aiureală, ce trebuie combătută că Dumnezeu, de fapt, ne vrea învățând și cunoscând și cunoscători și creatori & creativi, și că a pune problema că este un păcat să vrei să cunoști, este o invenție a popilor / a castei parazitare a prelaților, care îi voiau pe oameni proști și necunoscători tocmai spre a îi putea parazita cât mai eficient, pe oameni, cu totul contrară voinței adevărate a lui Dumnezeu.

Trebuie să lămurim care este treaba cu păcatul adamic.
Câți oameni fac invenții și inovații? --(Acum au făcut un haos din acești termeni, anterior invenția era noutate absolută pe plan mondial și inovația noutate pe plan național.)---
Cei care fac invenții și inovații primesc și premii.
Toți acești oameni fac ceva creativ. Toți ăștia crează.
Câți dintre ăștia sunt creștini?
Jumătate sau mai puțini.
Toți oamenii independent de apartenența religioasă crează sau explicat altfel au fost hărăziți de Dumnezeul Creator cu capacitatea de a crea indiferent de apartenența la o religie sau alta, sau dacă sunt atei.

În rezumat Dumnezeul Creator i-a hărăzit pe toți oamenii cu „harul creației", indiferent dacă cred în vreo religie sau alta sau dacă sunt atei.

Pentru mai multe citește acest material :

" _____________( Păcatul Non Creației. ) _______________

Sunt și alte tipuri de păcate, despre care preotul nu îți va vorbii.
Mă refer la păcatul non creației, care în spate are alte serii întregi de forme de păcătuire.
Nu este nici momentul și nici locul să abordez probleme serioase privind păcatul non creației.

( Păcatul Non Creației cunoscut de foarte mulți, ar cam, lăsa muritori de foame, peste 90% din prelații, de pe planeta asta, care predică religii (incomplete), unde nici nu se vorbește explicit, despre păcatul non creației.)

Și religia trebuie înțeleasă ca ceva, care trebuie perfecționat și îmbunătățit mereu / în permanență, în funcție de nivelul de cunoaștere al Omenirii.

Toți oamenii independent de religia în care cred, au fost hărăziți de Creator cu „harul creației".

Evident că nu de idiot ce, este Creatorul i-a hărăzit, pe oameni cu harul Creației.

Ci pentru că oamenii trebuie să creeze, fiecare după puterile și capacitățile sale.

Extinzând raționamentul cu Creatorul ne idiot, putem pune problema obligației oamenilor de a crea și chiar despre păcatul non creației.
Pentru că fiecare om are datoria și obligația creației.

Deci ca după puterile sale să pună cărămiduțele lui la edificiul abstract de cunoaștere, progres și prosperitate al omenirii.

Ai obligația / datoria creație, ai obligația ( încă nescrisă în cărțile religioase, ale religiilor incomplete,) de a așeza cărămiduțele tale, după puterile tale individuale, la maiestosul edificiu abstract, dar necesar, cel de prosperitate și progres al Umanității.

Dacă careva ți-ar fi predicat din evanghelia creației, ( care nu apare ca evanghelie explicită în nici o religie incompletă ), ai fi înțeles că ai obligația creației.

Deci ai datoria să trăiești, să înveți permanent și pe parcursul vieții tale să pui și tu, după puterile tale, cărămiduțele tale, la edificiul abstract de progres și de prosperitate al Omenirii.

Că nu de cretin, ce este, Dumnezeul Creator, te-a hărăzit și pe tine, cu harul creației, așa cum a hărăzit, pe toți oamenii indiferent că sunt creștini, necreștini, sau atei, cu harul creației, și cu capacitatea de a crea.

Nu ai știut, că ai obligația / datoria creației, dar acum știi!

Ăsta este rostu vieții tale, să creezi pentru a așeza și tu cărămiduțele tale, după puterile și după capacitatea ta, la impozantul edificiu de cunoaștere, creație, progres și prosperitate al Umanității.

Asta este calea cea adevărată, ăsta este drumul de urmat, în rest nu sunt decât vorbe.

Te-am ajutat, prin ceia că ți-am indicat drumul pe care TU trebuie să mergi, ți-am indicat și motivația de a trăii.

Păcatul non creației este un păcat grav.

Caută să nu păcătuiești, prin non creație.

Sunt evident și multe alte păcate, despre care se mai vorbește în / prin diverse religii.

A păcătui înseamnă de fapt, / în realitate, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet.

Chestia drăguță este că și ne viul are suflet.

Dacă acceptăm că și ne viul are suflet, aspectele legate de ecologie și de valorificarea energiilor neconvenționale capătă niște valențe filozofico- religioase teribil de interesante, în acest context.

Și evident o altă justificare și ar necesita o altă abordare la nivelul gândurilor acțiunilor și non acțiunilor umane.

O dovadă concludentă a faptului că ne viul are suflet este memoria apei.
Caută pe net despre memoria apei!
Ar fi cam aiurea să afirmi că apa este vie și este o ființă, dar apa are memorie... și în context putem vorbi deci și despre sufletul ne viului.
Merită să vezi neapărat cu ochii tăi filmele astea :
http://www.youtube.com/watch?v=cmp6MgrPb24
http://www.youtube.com/watch?v=cxROTKBW4hU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=e8d-RbtD0uU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=ElFJLKG22nE&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TBB6V8Vhbkg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=o4XuNSZ1tZA&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TURwuGkaFTU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=TSPjlhT0yEM&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=FxtvBs4KNrI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=9RkwWJCyFYE&feature=related
Sunt și altele dar mai mici.

Într-un asemenea context, ecologia capătă dimensiuni religioase foarte clare, iar ecologia devine astfel o componentă esențială a filozofiilor religioase ADEVĂRATE.
Faptul că apa funcționează aproape ca o vietate, este cu mult mai adevărat, decât multă maculatură legată, de diverse religii ==biblie, coran, talmud, șamd ==care acum au acum încă, adepți.

Nu trebuie să ardem aiurea combustibilii fosili ci numai să îi chimizăm, și trebuie să ne ocupăm, noi oamenii, foarte serios de valorificarea energiilor neconvenționale, deci fără să stricăm natura.

Ideea este că trebuie să demonstrăm / să probăm iubire pentru tot ce are suflet.

Caută să nu păcătuiești în general.

Că păcatele nu au iertare.
Sunt și religii mincinoase, care vorbesc despre iertarea păcatelor.

( Nu există burete pentru șters /spălat păcatele/radieră pentru șters păcatele.

Păcatele pot fi contrabalansate parțial, cu fapte și gânduri „ suplimentar voluntar bune". )

Iar păcatele tale vor atârna ca niște pietre de moară în toate planurile existențiale, prin care va trece sufletul (și spiritul ) tău, în existențele tale ulterioare.

Tot păcatele tale vor implica / vor genera o predestinare mizerabilă, în toate existențele tale ulterioare, cu trup material.

Păcatul non creației, este o formă particulară de păcătuire, specifică numai ființelor, care au fost hărăzite / dăruite/ cadorisite de Dumnezeul Creator cu capacitatea de a crea.

Nu am spus că trebuie să faci neapărat, statui ca Michelangelo, picturi ca Rafael sau ca Leonardo sau lucruri de astea, cu totul ieșite din comun.

Am spus numai de cărămiduțele tale, după puterile și capacitățile tale.

Dacă vei lucra într-un domeniu tehnic sau științific și vei face o descoperire epocală cu atât mai bine.

După ce vei face asta, vei putea spune spune : „astea sunt cărămiduțele, puse de mine ", și vei avea o mulțumire a ceva bine făcut.

Dumnezeu vine de la latinescul Dominus Deus /
/ Șeful/stăpânul zeilor.

Am voie să îi spun, despre o Divinitate de Ordin Suprem al Întregului Univers?

Aceasta în condițiile în care am definit, ca fiind Univers suma a tot cea ce există.
În aceste condiții cea ce alții denumesc Universuri capătă denumirea de porțiuni, zone de Univers.

Sub aspect terminologic nu mai putem să mai vorbim de universuri paralele ci vorbim de zone de univers în care au loc fenomene similare.

Nu mai vorbim de expansiunea universului ci de modificări de poziție relativă a unor ansambluri de corpuri, în cadrul aceluiași univers etc. ////

Cred că a apus epoca filozofiilor religioase statice, declarate mincinos, că sunt de sorginte divinică, în favoarea filozofiilor religioase dinamice, permanent perfectibile, //care trebuie îmbunătățite mereu,// permanent, în funcție de gradul de cunoaștere al Umanității.

///// Ideea este să nu păcătuiești la modul general și să nu păcătuiești în particular cu Păcatul Non Creație, că în măreția sa Creatorul, (în speță Divinitatea de Ordin Suprem al Universului,) i-a hărăzit pe toți oamenii, independent de apartenența la o religie sau alta, sau non apartenența la o religie sau alta,
( că și ateism-ele sunt tot ca niște religii, dar cu panteon divinic vid (= zero zeități bune ) și simultan cu panteon malefic vid (= zero zeități rele )
)
cu cu harul creației.

Și nu a făcut-o de prost ce este!

Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm număr de pagini: 144 )

Poate misiunea ta, sau rolul tău pe acest Pământ, ar putea să fie, să pui și tu cărămiduțele tale, la imensul edificiu imaterial, de prosperitate, progres și cunoaștere al Umanității!

Ce a ce ți-am spus eu : să creezi, să nu păcătuiești și să dovedești iubire sunt corecte și în situația limită de panteon divinic vid & simultan de panteon malefic vid.

Deci chiar dacă nu există nici un fel de Dumnezeu, astea rămân valabile oricum."

Nu este un material foarte bine elaborat, dar nici nu este foarte prost scris.

A vorbii de păcatul " de a vrea să cunoști" este ceva împotriva voinței reale a Creatorului!

Asta cu falsul păcatul Adamic, păcatul dorinței de a vrea să cunoști, este o minciună tipică castei parazitare a prelaților, care îi voiau pe oameni proști și necunoscători tocmai spre a îi putea parazita cât mai eficient, pe oameni.

În consecință nu există la modul real, nici un fel de păcat adamic, asta fiind o mare minciună inventată de prelați că Dumnezeu ne vrea învățând, cunoscând și creatori, că altfel nu hărăzea specia oameni cu capacitatea de a creea.

În consecință ca membru al speciei oameni, trebuie să păcătuiești cât mai puțin, să demonstrezi / probezi iubire față de cea ce are suflet, și să creezi -- existând etapele învățare, cunoaștere și creație---.

Din creștinism trebuie reținut numai ce este bun : că nu trebuie să furi, că nu trebuie să omori, etc,."

În acest material se face precizarea că :

„ A păcătui înseamnă de fapt,/ în realitate, a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar, asupra a ce are suflet."

| cristi202 a răspuns:

Fiecare cu ce are. Unii cu insulte, altii cu vorbe rele, altii cu batjocura. Iar altii cu respect, cu grija, cu vorbe bune. Depinde de om, de ceea ce spun americanii prin vorba "garbage in, gabage out", adica ce pune fiecare inauntrul lui, fie gunoaie, fie lucruri bune. Si nu e vlabil doar pentru atei, ci si pentru crestini sau pentru oricare alti oameni.

| Hombre a răspuns:

Daca eram crestin tampit intorceam si celalalt obraz, dar cum sunt ateu iti spun ca esti batut/a in cap si tu si mama ta, asta ca sa nu mai generalizezi.Noi ateii suntem individuali si nu avem nicio biserica(adunare) ca religiosii.

NOname
| NOname a răspuns:

De colega ta, care nu jigneşte deloc şi nu e deloc absurdă, ce zici?
http://www.tpu.ro/......tinuta-si/
Şi ca ea sunt sute, mii...inclusiv tu.

- http://i.imgur.com/Ixp0t2e.png
- http://i.imgur.com/AFiONnj.png
- http://i.imgur.com/i0h9qjz.png
- http://i.imgur.com/aAjULBp.jpg

| zdrangoi a răspuns:

Daca cei crestinii cred in Dumnezeu, oare Dumnezeu in ce crede?
Sau o fi ateu!

| 4b a răspuns:

Sa fie pace...

| Nucreeed a răspuns:

Atata timp cat copiii sunt indoctrinati in bigotism, frica de un zeu si ura in numele religiei; credinta este considerata mai mareata decat cunoasterea; homosexualii sunt urati si discriminati de crestini in numele religiei; doctorii refuza ingrijirea sanatatii in momentele decisive, in numele religiei; femeile sunt nedreptatite si chiar omorate in unele cazuri...sa nu va mai plangeti atunci cand ne luam de religia/credinta/zeul vostru'!

| Kalla explică (pentru Nucreeed):

Oricine poate sa discrimineze un homosexual nu numai crestinii.SI nu ateu sau satanist poate sa-i batjocoreasca! Am unul rau la scoala si e ateu si ii uraste pe homosexuali si il bate pe unul gay din alta clasa si batausul asta e ateu deci nu mai abera.

| Kalla explică (pentru Buresbista123):

Repet:oricine poate sa discrimineze un homosexual! Si un ateu poate sa injure o persoana doar pentru ca este homosexual in plus Iisus nu se uita cu ura si dispret spre homosexual dar ii vindeca cu iubirea lui Dumnezeu.Deci in concluzie nu ii ura.

| Buresbista123 a răspuns (pentru Kalla):

Tu nu mai abera, cartile astea si institutia numita biserica asta de invata, asta promoveaza, normal ca daca ai ceva in cap poti sa ti dai seama de unele chestii dar multi nu au si asa se ajunge la ura fata de ceilalti oameni...

| Buresbista123 a răspuns (pentru Kalla):

Il vindeca cu iubirea?-))) facea sex cu el?
Nu ti e rusine sa afirmi ca homosexualitatea este o boala cand e ceva genetic, pe care omul nu o poate controla asa se naste, cata ipocrizie e in capul vostru nici nu stiu unde mai are loc

| Kalla explică (pentru Buresbista123):

Asa cum altii ne vor morti pe noi?
La intrebarea cu tabla ouija un satanist mi-a raspuns:vreau si eu o tabla ouija ca sa-l invoc pe Hitler si sa ciopartesc crestinii.
Eu nu am spus nimic dara am ramas de tot rah**ul.

| Buresbista123 a răspuns (pentru Kalla):

Si ce treaba are reactia unui dezcreierat cu ateii? nu stiu cine vrea morti crestinii, probabil cineva fara creier sau poate cativa dintre islamisti...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

"Oricine poate sa discrimineze un homosexual nu numai crestinii"... da, dar din pacate pentru tine, majoritatea care o fac sunt crestinii.

Am o curiozitate, ca tot e vorba de ateii ie naspa. Stii macar in realitate cum stau lucrurile? Nu pe internet, afara, in lumea reala? Cine pe cine discrimineaza? Cine pe cine NU respecta?

| Mădă0611 a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......tinuta-si/
:(( weee, ateii "ie" naspa si ne insulta, dar noi "estem" ingelasi.

| Kitler a răspuns (pentru Mădă0611):

Le-ai zis ca sunt urata? sad

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kitler):

Nu le-am zis eu, era la toate stirile, la alea de pe protv de la ora 17, au dat stirea de 3 ori, in aceeasi zi.

| M25M a răspuns:

Crede-ma draga mea de cand sunt pe aceasta categorie, am vazut o gramada de crestini care insultau si apoi o ardeau piosi si mai cereau si respesct, asa ca chilll...

| Kalla explică (pentru M25M):

Si eu foarte multi atei deci...

| M25M a răspuns:

Am revenit, doar ca sa iti spun sa te uiti la ultima intrebare postata de SaveOurSouls.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Pentru ca tocmai aceste insulte si batjocuri sunt o parte din implinirea scrierilor sfinte.Si trebuie suportate aducand multumiri si laude lui D-zeu.

| Kalla explică:

Inchide gura cand esti pe cale sa spui tampenii. -.-"

| Zenit313 a răspuns:

Eu propun o revolutie...

| Kalla explică (pentru Zenit313):

Sunt cu tine! laughing

| maryfanMJ97 a răspuns (pentru Zenit313):

Nu vad sincer cum o revolutie ar putea ajuta

| Zenit313 a răspuns (pentru Kalla):

Lasand gluma la o parte...
Nu exista "noi" cand vine vorba de atei. Cati atei sunt, atatea pareri sunt, nu exista o comunitate ateista.
Ateismul se bazeaza pe individualism. happy

| Zenit313 a răspuns (pentru maryfanMJ97):

Teocratia este raspunsul! rolling on the floor))))

| Kalla explică (pentru Zenit313):

Si daca un ateu are nevoie de bani si va cere sa-l ajutati voi nu o faceti? Sau e altceva?

| NOname a răspuns (pentru Zenit313):

Trusa de urgenţă a credincioşilor. În caz că intâlnesc necredincioşi.
http://i.imgur.com/KJDF7lo.jpg :))

| Zenit313 a răspuns (pentru Kalla):

Oricine merita si trebuie sa fie ajutat indiferent de relgie, sex, rasa..etc.
Am spus si cred ca trebuie sa repet :NU exista "NOI"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Afirmatiile voastre suna cam asa "si ce daca noi am persecutat exagerat de multe persoane in trecut si discriminam in prezent, voi trebuie sa fiti buni cu noi si sa va faceti ca nu ati auzit si ca nu stiti".

E ca pariul lui pascal. Multi o ardeti cu "daca zeul meu exista voi cei care nu credeti in el o sa pierdeti totul". Cu toate astea, cand am intrebat eu crestini "dar daca exista alti zei? stiti ca si voi pierdeti totul nu?" iar raspunsul a fost "daca exista alti zei, ei trebuie sa fie buni si milostivi".

Exact asa e si aici. Dupa ce ca voi crestinii sunteti cei care va bagati in vietile altora fara sa fiti invitati, discriminati, insultati, faceti misto de alte religii si de alti zei si multe altele de genul, tot voi in tupeism si nesimtire o ardeti cu "hei, voi ateii trebuie sa fiti buni cu noi".

| Kalla explică (pentru anonim_4396):

Exista alti zei pentru ca exista mai multe opinii. Uita-te la cateva intrebari inaintea mea si vezi ca este una a lui unsimpluateu: Ce este mai prostesc decat Crestinismul (sau ceva de genul). Oricum eu nu puneam intrebarea asta daca nu incepea el din senin cu rautatile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Pentru intrebarea respectiva, eu pot sa-ti dau cel putin alte 5 raspunsuri sau intrebari care contin insulte adresate ateilor sau altor religii/altor zei, raspunsuri sau intrebari oferite de crestini.

"Exista alti zei pentru ca exista mai multe opinii"... corect, dar din pacate tu nu o sa intelegi 100% ce ai zis acum. Ce ai zis acum se aplica si crestinismului. Zeul si semizeul crestin sunt simple opinii.

Vad ca ai lasat un comentariu cuiva in care zici "Adulti, batrani si copii cred in Dumnezeu"... si ce importanta are cine crede in zeul tau? La fel se aplica si in cazul altor zei. Cu ceilalti cum ramane? Ah da, ei sunt zei falsi nu?

"asa ar trebui sa tratati si crestinii si vezi cum devenim mai toleranti"... deci voi veniti, dati palme altora dupa care tot voi vreti sa fiti respectati? Cred ca tot tie ti-am raspuns pe tema asta nu? Iti aduci aminte de discutia respectiva? Prima data VOI trebuie sa va vedeti de treaba voastra, sa va pastrati religia pentru voi, sa nu mai discriminati, sa nu fiti homofobi si multe altele DUPA CARE sa cereti unora care se poarta cu voi cum va purtati voi cu altii sa fie mai "buni".

Crestin - Huooo, vrem ca X si Y sa nu detina aceleasi drepturi ca noi!
Crestin - Huooo, esti ateu, esti un animal imoral, rau si periculos.
Crestin - Huooo, altii se inchina unei tarfe albastre.
Crestin - Ha ha ha, altii cred in zei elefanti si maimute.
Alta persoana - Nesimtitule.
Crestin - Hei, ai putin respect pentru credinta altora.

De bun simt e ca prima data VOI sa incepeti sa fiti buni dupa care sa cereti altora sa fie buni cu voi nu sa incepeti sa dati palme altora dupa care sa cereti respect iar daca nu vi se ofera sa o ardeti cu "hei, voi trebuie sa va purtati cu noi cum va purtati cu egiptenii antici". Sigur ca nu intelegi, e prea complicat pentru tine mai ales ca asta e a 2-a oara cand iti explic.

| Kalla explică (pentru anonim_4396):

Un satanist acum doua zile a zis ca vrea sa ma cioparteasca pentru ca sunt crestina! Si stii ce mi-a spus un ateu? Ca sunt nebuna doar pentru ca am o credinta diferita! Asta e problema cu voi, cine nu e ateu si nu "gandeste logic" este nebun nu-i asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prblema este ca ambele tabere insulta nu doar ateii

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Iti dai seama ce retarzie se manifesta la ora actuala in soceitatea secolului XXI? Categorii?:))Crestini si atei? Doamnee parca suntem pe vremea Antichitatii :))) cu toate discriminarile ridicole.Ce-i cu razboiul asta retard? =)) SUNTEM OAMENI,nu crestini,atei,zoofili, gay, xenofobi, pedofili, necrofili s.a.m.d.Pe vremea Antichitatii daca nu ma insel erau tot categorii din astea sociale, sau ceva asemanator :)). Lumea nu s-a schimbat deloc de atunci.Tot la fel functioneaza lucrurile.:)) La servici, angajatii si sefii care fac ce vor cu ei :)). La scoala, tot felul de etichetari, cu animalele...

http://www.wowbiz.ro/......68199.html

Nu s-a schimbat nimic.Degeaba se lauda oamenii ca sunt manierati si ca animelele sunt animale :)), dupa mine e destul de clar cine sunt "animalele".

| Buresbista123 a răspuns:

-))) rau de tot e sa fii frustrat, cei care insulta sunteti voi, incepand de la inteligenta umana pana la jigniri si amenintari ca daca nu crezi asta o sa ajungi in iad sau esti un pacatos daca nu pui botul la ce am citit eu in carte aia.
Voua astora care refuzati sa faceti priza cu realitatea si sa incepeti sa ganditi rational ar trebui sa va fie rusine

| Kalla explică (pentru Buresbista123):

Intrebarea userului unsimpluateu :ce este mai prostesc decat crestinismul? iti spune ceva? Eu nu puneam intrebarea daca ala nu venea din senin cu intuitiile lui inteligente.

| Buresbista123 a răspuns (pentru Kalla):

Nu stiu ce sa zic, nu e vorba de tine ca persoana ci de convingerile tale, imagineaza ti ca la scoala niste copii de 13 ani fac misto de un coleg care inca crede in Mos Craciun, cam asta e si cu ce se intampla cu religiile, a dat un personaj cunoscut un citat nu mai stiu cum il cheama-daca nu vrei sa fii luat la misto inceteaza sa mai ai convingeri asa de puerile-

| Kalla explică (pentru Buresbista123):

Da dar crestinismul este mai mult decat o credinta prosteasca ca si mos craciun.Adulti,batrani si copii cred in Dumnezeu, chiar si persoane mai mari ca tine.E printre cele mai mari religii ale lumii.Crestinismul s-a nascut intr-o lume canibala oagana plina de sacrificii si zei canibali si a ajuns cea mai mare religie din zilele noastre si ar trenui tratata ca mai mult decat o simpla legenda pentru copii.Asa cum tratati bine egiptienii antici asa ar trebui sa tratati si crestinii si vezi cum devenim mai toleranti. Cerem prea mult?

| Buresbista123 a răspuns (pentru Kalla):

Da cereti prea mult, nu stiu despre ce vb cu egiptenii antici eu personal nu s de accord cu nici o religie, iar daca oameni in varsta cred ceva asta nu inseamna ca e adevarat, biserica e o afacere, tin sa ti reamintesc ca sunt mii de religii pe acest glob si sunt si oameni care nu cred in nici o zeitate.Adevarul este ca prea mult omenirea a stagnat si a avut de suferit din cauza religiilor, a venit timpul ca oamenii sa inceapa sa gandeasca pentru ei, sa si puna intrebari si sa fie cat mai rationali posibil

| casablanca40 a răspuns:

Crestinii sunt naspa.

| Kalla explică (pentru casablanca40):

Vezi? Cine generalizeaza acum? Cine insulta?

| casablanca40 a răspuns (pentru casablanca40):

"De ce ateii continua sa insulte crestinii? De ce dupa ce ne insultati spuneti ca noi insultam? Sunteti batuti in cap sau ce?"
Tu nu generalizezi?

| Kalla explică (pentru casablanca40):

Da,poate nu toti ateii sunt rai cu crestinii dar aici pe TPU numai de astia am vazut.Tu inainte nu m-ai insultat? Ateii in celelalte intrebari spun ca credinta noatra este ca si cedinta in mos craciun.Ti se pare corect sa fim tratati ca nebuni de legat doar pentru ca nu avem aceleasi opinii?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Kalla):

Hai, da-i funda lui @Cristi202 si sa trecem mai departehee hee

| Kalla explică (pentru мιнαɛℓα36):

Da poate vreau sa dau funda lui Bieber pardon Burebista laughing

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Kalla):

Lasa ca lui Bieber ii dai data viitoare laughing

P.S. Ai generalizat! Nu toti ateii aduc insulte! Si nici toti crestinii!
"Da, poate nu toti ateii sunt rai cu crestinii dar aici pe TPU numai de astia am vazut." - Nu, nu numai de-astia ai vazut! Sau poate vezi numai ceea ce-ti place! happy

| casablanca40 a răspuns (pentru Kalla):

"crestinii sunt naspa " este intr-adevar o insulta demn de mentionat.
Lucrurile nu sunt asa in realitate, sa zicem ca asa stau lucrurile pe internet. Dar afara, in societate ateii sunt vazuti foarte prost. Majoritatea a suprimat mereu minoritatea, iar in Romania atei sunt minoritari.
Crestinismul este o religie autoritara, care judeca oamenii dupa proprile sale legi infiintate acum 2000 de ani. Religia se bazeaza pe credinta, si nu pe argumentatie. Religia nu poate castiga argumente impotriva stiintei deoarece se bazeaza pe CREDINTA si nu pe dovezi empirice. Voi, crestinii dupe site mergeti pe un teren minat. Daca unui om ii lipseste credinta, el va considera argumentele voastre ca fiind puerile, idioate.
Eu nu pot sa cred in Dumnezeu. Daca Dumnezeu ar exista ar face lumea asta mai trista decat este. Ar insemna ca Dumnezeu in tot acest timp, a luat act la toate nedreptatile, crimele, ilegalitatile produse pana acum fara sa ridice un deget.

| Kitler a răspuns (pentru casablanca40):

"Crestinii sunt naspa."
Si put.

| casablanca40 a răspuns (pentru Kitler):

Nu as merge chiar atat de departe, dar... uneori.

| Kalla explică (pentru Kitler):

Tu puti si esti asa de urata.Nu se uita nici un baiat dupa tine!

| Jackul336 a răspuns:

Eu nu insult pe nimeni indiferent de circumstante!

Insa de mic copil eram terorizat sa stau neclintit intr-o cladire (biserica) de la 9:30 la 12:30, mi se spunea ca sunt posedat de diavol.mai incolo am aflat ca adevarata stiinta umana e redata de complexul dintre psihologie sociologie psihiatrie mergand pana la neurologie si medicina generala.
Faptul ca nu puteam la 6 - 10 ani sa stau concetrat 3 ore tine de domeniul atentiei si nu al demonilor. Mintea umana nu poate sta focusata mai mult de 20 de minute, lucru de luat in seama si de profesorii care pretind 100 de minute de concentrare.

In plus mediul religios in care am crescut mi-a prejudiciat moralul:
-daca nu te inchini o sa ai numai ghinion, daca nu mergi la biserica sa nu mai reusesti in viata.Deci un adevarat viol emotional.

Am intalnit oameni sanatosi emotional si moral, cu intelect peste medie care nu se declara religiosi si nici nu au complexe legate de eventuala divinitate.Deci nu exista o corelatie stransa intre teama de zei si calitatea unei vieti morale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jackul336):

Asa e

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru Jackul336):

Naspa,cam asta se intampla cand Dumnezeu este inteles gresit.

| Jackul336 a răspuns:

Si raspunsul la intrebare: atata timp cat un crestin nu ma persecuta emotional cu ideile dogmatice, putem fi ca fratii.Insa daca nu cred intr-un lucru nu sunt nici impotriva lui.Ateismul nu e opusul credintei(o contra) ci absenta lui.La fel cum intunericul e lipsa si nu opusul luminii.

Insa mereu cei religiosi vor tinde sa creada ca un ateu le va produce ghinion ca urmare a pedepsei lui dumnezeu.Adica cel putin va fi tentat sa creada ca prietenia cu un ateu ar putea fi un pacat.Pe cand ateul nu va emite asemenea rationament deoarece reciproca nu are cum sa fie valabila! Sfatul meu pentru cei ce nu cred este sa tina in ei acest lucru. Sa spuna ca in sinea lor cred in ceva dar nu pot participa la slujbele religioase deoarece se simt mai "crediniosi"in intimitate decat in multime!

Altfel va fi o viata grea, vei cam fi exclus din colectivitati vei fi asociat cu eventualele esecuri sau intamplari nefericite.

| UndergroundFolklore a răspuns:

Da' vad ca te macina rau...

| 22SWAG22 a răspuns:

Mie foame...

| JustBlack92 a răspuns:

De la un timp se pune accent pe crestinism nu stiu de ce!, mai bine ati pune accent pe altceva.

| pisi03 a răspuns:

Pai ei nu cred in dumnezeu.ei cred in alti zei si se rad de noi.au si pagini pe facebook in care se rad de adam si eva

| Kalla explică (pentru pisi03):

Si la urma urmei cine jigneste pe cine? E clar ca ei pe noi!

| crezy_6643 a răspuns:

Poate le frica ca nu suntem profesionisti '' uite toata lumea cauta ''iubire dragostea'' ce-a mare si fug in orase ca Paris, etc. sunt nefericiti finca nu nu nu vad nu stiu ce vor, e inlga ei, poate ca cuta lucruri perfecte { el avenit pentru noi}