| anonim_4396 a întrebat:

Sa zicem ca n-ar exista Dumnezeu, in cazul acesta cand mori, nu mai existi?

25 răspunsuri:
| Aly_Allyn_1994 a răspuns:

Da. Bineinteles. Eu pot sa ti demosnstrez tie ca un om dupa ce moare nu mai exista,pentru ca se descompune, nu mai este in forma fizica, deci nu exista, pe cand tu nu ai putea sa mi demonstrezi mie k exista viata dupa moarte.
Cu toate astea, sa nu ma intelegi gresit, cred in Dumnezeu, dar consider ca El este unul singur, dar vazut de fiecare religie diferit, si sincer, nu mi place deloc cum se comporta Biserica Crstin-ortodoxa happy

| anonim8600 a răspuns:

Cam asa ar fi logic Mori si gata. Dar cred ca e mai frumos sa crezi in Dumnezeu (nu si in biserica si in tot ce ne spune ea sa facem)

| KoaLaBoY a răspuns:

Pai oricum chiar si cu D-zeu noi tot nu mai existam cand murim, pentru ca bacteriile de putrefactie se extind in corpul nostru si accelereaza descompunerea, deci si cu D-zeu si fara tot nu mai existam cand murim.

| MayaZaya a răspuns:

Sincer, mă gândesc la asta de ceva vreme și mi-e puțin teamă când știu că poate nu voi termina ce am de făcut și dintr-o dată voi ajunge un nimic, fără să mă pot mișca, fără să mai fac nimic din ce făceam înainte și nu voi mai putea să fac nici lucrurile care îmi făceau orice zi mai bună. Îmi va fi dor de muzica pe care nu trece o zi să nu o ascult, îmi va lipsi mirosul primăverii și chiar și ploaia de vară ce mă relaxa în fiecare seară când eram mai mică și stăteam în fața blocului cu prietenii ferindu-ne de picături. Mă întreb dacă noi chiar vom ajunge undeva măcar cu gândul, ca atunci când visăm, dacă tot nu ne vom mai putea mișca, poate e la fel ca atunci când ești paralizat. Și mă gândesc că, uite, noi ne-am trăit cât de cât viața, am ajuns în societate, dar copiii nou-născuți sau cei de câteva zile cum vor fi pierduți în eternitate fără să poată face nimic? Oare își vor trăi viața ca un paralizat până la o anumită vârstă iar apoi o vor lua de la capăt sau Dumnezeu le-a dat o altă șansă, la o viață mai bună? Și chiar, mă întreb dacă, chiar, o exista reîncarnarea sau o să rămânem nimic?
Oh, și cel mai rău îmi pare că nu voi putea vedea ziua în care toți "mă iubesc". Hahaa.
Dar cel mai bine e să credem până la capăt în Dumnezeu și teama de moarte nu va exista.

| bluerosetw a răspuns:

Cum definesti a exista? existenta sufletului sau a trupului? vad ca raspunsurile s-au axat majoritatea pe sfarsitul trupului.
eu cred ca mintea umana este un organism prea complex si neegalat in natura de nimic. unii fac cu ea lucruri incredibile (levitatie, vindecari, etc, lucruri inexplicabile cu mijloacele noastre comune de perceptie). este putin probabil ca o asemena entitate sa dispara pur si simplu. exista de asemenea faimoasele comunicari cu mortii. cu siguranta majoritatea sunt fake. dar daca si una singura e adevarata, asta demonstreaza ca sufletul face ceva dupa moarte.

eu una cred ca exista Dumnezeu totusi. pentru ca existenta noastra nu ar avea logica altfel.

| dracu14 a răspuns:

Exact,te-ai prins

| Dumniezău a răspuns:

Da.

| pastru009 a răspuns:

Buna.Indiferent ca exista sau nu D-zeu, noi existam si in continuare dupa ce mori.Doar stii cum se zice: "Exista viata dupa moarte."Adica noi desi murim, nimeni nu ne uita din familii, noi ramanem in sufletele lor vesnic.
Dar e mai bine sa crezi in D-zeu, datorita Bibiliei.Multi spun ca aceasta Biblie a fost scrisa de oameni.Dar gresesc! Biblia a fost creata de insusi D-zeu si Apostoli(cei 12 Apostoli).
In concluzie noi desi ne stingem,
In sufletul oamenilor ramanem.
Iubirea noastra si a familiei noastre este vesnica,
Aceasta este tuturor prielnica.
Funda?

| nice67 a răspuns:

Se spune ca moartea este intalnirea cu Hristos. ("Aduti aminte ca vei muri si nu vei mai pacatui")
Deci noi daca ne pregatim in aceasta viata si vom veghea nu ne vom teme de moarte ("Plata pacatului este moartea"Rom.6, 23) Este adevarat ca totul se descompune deoarece partea noastra fizica e materie (tot ce ne inconjoara e materie, casa, masa, scaun, haine etc. ) Dar sufletul e vesnic. Unii spun multe de Dumnezeu dar atunci cand mama, iubita au un necaz de moarte, cum desi aduc aminte de Dumnezeu si se roaga? Pentru ca pana atunci au trai in minciuna, si trebuie ca Domnul sa-ti dea o palma ca sa intelegi totul? Dar Dumnezeu este indelung rabdator si nu ne pedepseste pentru greseli ci asteapta sa ne dam singuri seama si sa ne cerem iertare de la cei pe care i-am injurat, clevetit etc happy Intr-o zi nu voi mai fi si nu voi sti nimic, caci in clipa cand ochii s-au inchis nu mai stii nimic. Iubire, viata, dor... nu mai sunt. happy Toate faptele raman blocate si daca au ramas incomplete(nu ai mai apucat sa-ti iertare ca ti-ai ofensat prietena etc...Trebuie sa ducem o viata linistita si in pace pentru a nu ne mai face ganduri rele si a ne simti impliniti.happy ("Suntem pe pamant strain si calatori ", nimeni nu poate nega).
Of, am vorbit lucruri triste am uitat ca sunt pe TPU. happybatting eyelashes O seara cat mai frumoasa!;;

| RAY a răspuns:

Nu e necesar sa mori poti inebuni, pierde memoria etc

viata dupa moarte nu exista e doar o dorinta umana care nu poate accepta asta si inventeaza basme, istoric nimeni nu a inviat, nu exista nici macar o singura dovada ca ar exista asa ceva desi de ce sa crezi in ceva ce nu o poti percepe vreodata doar ca sa minti sa stii ca a te minti pe tine insuti este o lupta interna pshiologica intre ratiune si credinta
am o intrebarea persoanele cu multiple personalitati cum vor vi judecate?

| usuk a răspuns:

Depinde la ce te referi cand spui "cand mori"...pe plan fizic sau spiritual?

| BiuL a răspuns:

Sau te reincarnezi.

| ErrorFound a răspuns:

Nu, nu mai existi. Sau poate ca devii fantoma. happy

| Mikhtarian a răspuns:

Orice obiect are un Creator, asa cum si lumea e creata de Dumnezeu
Prea multe dovezi, prea multe idei despre iubire si pace daruite de Iisus.
Cauta, nimeni nu te opreste sa nu cauti, simte-L.

| Hombre a răspuns:

"Sa zicem ca n-ar exista Dumnezeu"
Si exista?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Sigur ca da. Eu L-am intalnit.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Tu esti deja de-a dreapta Lui.

| Mădă0611 a răspuns:

Da.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Iar tu la stanga!

| Inferno a răspuns:

Ai exista sub forma unor quarcuri si electroni disparate prin tot Universul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E na! atunci cand mori esti mort, ce treaba mai ai cu viata? Vezi-ti domnule de Dumnezeul tau

| Lizzu a răspuns:

De ce ar trebui ca existenta sufletului sa fie legata de existenta lui dzeu?

De ce nu independente?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Nu neaparat. Nimic nu se pierde, totul se transforma. Exista acea scantee de energie care da viata si pe care o poti numi cum vrei (nu conteaza). Nimic nu a aparut din nimic fiindca nu este matetamtic posibil. Doar ca explicatia ne depaseste momentan dpdv stiintific.

| Maxim96 a răspuns:

Noi suntem creati din suflet si trup.Moartea reprezinta doar despartirea sufletului de trup.Trupul se face tarana, iar sufletul se intoarce la Dumnezeu care l-a dat.

| Rapplex a răspuns:

Să zicem c-ar exista, ce s-ar întâmpla cu un gândac care moare, ar mai exista?