| MiSeSpuneTyna a întrebat:

Ce-i aia "secta"?

Răspuns Câştigător
| Sҝϊττlεs a răspuns:

Sectă este denumirea dată unui grup de persoane ce formează o comunitate religioasă, care s-a separat de biserica oficială[1] în scopul corectării unor abateri doctrinare atribuite structurii-mamă. De regulă, denumirea de sectă nu este acceptată de membrii grupării, care consideră că ei sunt singurii care dețin „adevărul".[2]

De regulă, sectele sunt grupări religioase de dimensiuni mici, desprinse de biserica oficială a unui stat, reprezentând un grup închis, alcătuit din adepții unei anumite doctrine. De cele mai multe ori, sectele sunt expresia unei disidențe sociale. Ele urmăresc să răspundă unor nevoi fie individuale, fie de grup, care sunt resimțite ca păreri impuse de o societate sau de către sistemul religios dominant.[3] Există, de asemenea, secte desprinse din alte secte.

O sectă este caracterizată printr-un devotament sau o dedicare exagerată față de o persoană, o idee sau un obiect, folosind tehnici de manipulare și control care nu sunt etice, în scopul atingerii scopurilor conducătorilor de grup, în defavoarea membrilor, a familiilor lor sau a comunității. Aceste tehnici de control includ izolarea de prieteni și membrii de familie, debilitarea, folosirea unor metode pentru a mări sugestibilitatea și supunerea, controlul informațiilor, anularea individualității sau a judecății critice, promovarea dependenței față de grup și teama de a-l abandona, etc.[4]

Adică mai pe românește sunt un grup de oameni care nu respectă religia lor, în cazul nostru cea ortodoxă, în număr mic. Adică un fel de sataniști.

13 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Elementele principale ar fi: 1.despartirea de biserica 2.detinerea "adevaratei credinte", a "adevaratei cai", si a singurei scurtaturi catre cer, a adevarului cel mai adevarat 3. Orgoliul de a fi deasupra altor secte (daca nu au acest orgoliu, nu sunt o secta adevarata)

| costis a răspuns:

Este groapa in care cad si oamenii de valoare, oamenii cu credinta. Sunt oameni care nu cad in alte pacate, dar se despart de biserica; care preamaresc sfintenia, dar ii hulesc si ii dispretuiesc pe sfinti. Insa sfintii, pe care ei ii neaga sunt triumful lucrarii lui Hristos.

| ateu123 a răspuns:

Sasi explic mai in detaliu sti doar ca biserica catolica a condus europa sute de anii prin 1800 cam pe acolo poate ma insel 1700 in fine,martin luther a fondat ceva nou luteranismul de atunci tot felul de persoane siau creat secte ele nu sunt religii pentru ca sub religii,multe secte au obiceurii diferite dar acelasi carte biblia, in general se baseaza pe versetul din biblie pocaitiva spus de ioan botezatorul, in general eu consider religia cancerul omenirii iar sectele le consider hivul omenirii ca distrug mintea de a gandi, religia ortodoxa e monderna in zilele noastre nu prea au uni legatura ca religia sectele ce mai pastreaza invatatura, ortodoxii au traditii multe si pagane daca doresti sa inveti ceva nou intra aici http://desopera-stiinta.blogspot.com/

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Http://dexonline.ro/definitie/sect%C4%83
SÉCTĂ, secte, s. f. Comunitate religioasă desprinsă de biserica oficială respectivă; p. ext. grup (închis) alcătuit din adepții unei doctrine (filozofice sau politice). – Din fr. secte, lat. secta.

| Sentinel a răspuns:

Una din cele mai mari secte din lume este crestinismul care la randul sau se imparte in alte secte : protestanti, baptisti, ortodocsi, catolici.

| wqreqwfsaddwqa a răspuns:

Un grup de mai multe persoane care te invata numai la rele ca sa pot spune asa.
Funda?batting eyelashes

| Holocaust a răspuns (pentru wqreqwfsaddwqa):

Eşti creştin, right? ştiai că şi creştinismul şi-a început "viaţa" fiind tot o sectă (iudeo-creştină)? Sectele te învaţă numai lucruri rele? Seems legit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O secta este un grup sau o miscare caracterizata printr-un devotament sau dedicare exagerata fata de o persoana, o idee sau un obiect, folosind tehnici de manipulare si control care nu sunt etice (de exemplu, izolarea de prieteni si membri ai familiei, debilitare, folosirea unor metode pentru a mari sugestibilitatea si supunerea, controlul informatiilor, anularea individualitatii sau a judecatii critice, promovarea dependentei fata de grup si teama de a-l abandona, etc.) in scopul atingerii scopurilor conducatorilor de grup, in defavoarea membrilor, a familiilor lor sau a comunitatii.

| norskline a răspuns:

Secta: fals adevar!

adevar: http://norskline.wordpress.com/

| Sesssioooon a răspuns:

Niste oameni de alta religie care fac spiritism si din astea. Funada?