| Fiona35 a întrebat:

Salut, am e nelamurire expresia,, o firar!" e o injuratura?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

E destul de uzual, si-a pierdut si calitatea de blestem, se spune la suparare, sau aiurea, nu ar intra in categoria chiar de injuratura, totusi e un cuvant folosit oarecum inutil, doar in scopul de a te calma.

7 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Efeseni4:31

| anonimg a răspuns:

Da, este. Chiar daca nu este dusa... pana la capat.

| Mădă0611 a răspuns:

Parca da. Fi-r-ar al lui? Al dracului. E blestem de fapt.

| PedoBarbie a răspuns:

Cam ar fi.

| darriya a răspuns:

Tu ai zis-o "e doar o expresie", daca spuneai firar al dracului era un blestem deci tu nu continui doar spui "firar" altii mai spun "firar sa fie"ti se pare ceva total aiurea?

| Own3r a răspuns:

E egal cu "damn" in engleza...
Nu prea e folosit...Nu e injuratura

| eternitate15 a răspuns:

E un cuvant nefolositor :"In ziua judecatii oamenii vor da socoteala pentru fiecare cuvant nefolositor ". Deci nu e bine sa folosesti acest cuvant sau orice alt cuvant de genul acesta.