| ImAlexZ a întrebat:

Salut, am o nelamurire care este diferenta dintre injuratura si jignire.? Sunt putin confuz. #Dau FUNDA ^_^

4 răspunsuri:
| noink a răspuns:

Injuraturile cuprind cuvinte urate.
jignirile afecteaza personal, chiar daca nu cuprind cuvinte urate. Poti sa ii spui unui tip ca e cam scund pentru varsta lui si asta sa fie o jignire, dar nu o injuratura.

| OoBunnyoO a răspuns:

Teoretic ele inseamna acelasi lucru. Insa diferenta dintre ele este mai mult o nuanta. In cazul injuraturii sunt folosite in general cuvinte urate, in timp ce in cazul jignirii nu. Cand injuri pe cineva, automat il vei jigni, insa poti sa jignesti pe cineva fara sa il injuri, de exemplu daca ii spui ca este urat, incompetent, gras etc.

| Madesz a răspuns:

Injuratura de injuratura, iar jignirea poate fi gen,, graso ", nespalato, urato, chestii de genu. E totusi o diferenta.

| Acras a răspuns:

Exemplu e cel mai bine
Injuratura-Fututi Dumnezeii si biserica si cruciulita matii de taratura...
Jignirea-Ce fata de borcan turtit ai