| banditul007 a întrebat:

Am făcut sex cu o fată penticostală fiind minoră, eu fiind ortodox. Cât de grav am păcătuit în fața Domnului?

42 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pentru cei ce nu stiu sa citeasca dar fac comentarii de golani la sectia Religie: " Lasa vrajeala. Unde scrie-n Biblie ca ar fi interzis? Cartea, capitolul, versetul."
UITE aici scrie:
Porunca a saptea din Decalog:
Exodul 20, 14. Sã nu preacurvesti
Si comentarii pentru cel care a pus intrebarea, uite raspunsul lui Dumnezeu:
2Petru 2,14. Le scapãrã ochii de preacurvie, si nu se saturã de pãcãtuit. Momesc sufletele nestatornice, au inima deprinsã la lãcomie, sunt niste blestemati!

| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu scrie ca ar fi pacat. Iar traditional in tarile ortodoxe fetele de 14 ani fara copii erau vazute drept sterpe.

| doctorandus a răspuns:

Preacurvie=adulter=un barbat care face sex cu una din sotiile altui barbat (aflat in viata). Nu e suficient sa citesti, mai trebuie sa si pricepi. Si nu, Biblia nu a fost scrisa in limba romana, asa ca degeaba o dati cu DEX-ul.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Biblia nu a fost scrisa in limba romana, asa ca degeaba o dati cu DEX-ul.

si ai mare dreptate, dar degeaba le spui fanaticilor care cred ca iisus vorbea romaneste si apostoli, biblia fiind scrisa original in ebraica veche = vechiul testament si noul testament in greaca, aceste limbi vechi au total alt context ca limba romana, de asta orice teolog invata in greaca veche noul testament ca sa intelega, traducerea din ebraica, greaca in romana se numeste amagire, e greu sa traduci dintr o limba moderna dar o limba veche moarta

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Ceva este pacat daca in Vechiul Testament este prevazuta varsare de sange pentru iertarea lui. Pot sa ne spuna astia in ce verset din VT e prevazuta varsare de sange pentru sex inainte de casatorie? Scrie-n Cantarea Cantarilor ca ibovnicii necasatoriti din carte trebuie sa sacrifice un animal pentru ca au facut sex? Scrie altundeva? Unde?

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Nici unde, dar daca violezi o fata trebuie sa o iei de nevasta

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Să nu comiți adulter - adulterul, așa cum este definit de legile noastre, este de două feluri; dublu, între două persoane căsătorite; singur, atunci când una dintre părți este căsătorită, cealaltă singură. O parte esențială a criminalității adulterului constă în nedreptatea sa.

Îl frânge pe un om din dreapta lui, luându-l din afecțiunea soției sale.
Spărgătorii de spaghete - un copil care nu este al lui. Actul însuși și toate lucrurile care au condus la fapte sunt interzise de această poruncă; căci Domnul nostru spune: Chiar și cine se uită la ea, a făcut deja adulter cu ea în inima lui. Și nu numai aici este interzisă adulterul, ci și curvia și tot felul de necurăție mintală și senzuală. Toate cărțile impurite, cântecele, picturile etc., care tind să inflameze și să dezlege mintea, sunt împotriva acestei legi, precum și a unei alte specii de impurități, pentru care cititorul este referit; Vezi nota lui Clarke despre Geneza 38:30.
Această curvie a fost inclusă în Sf. Matei, Matei 15:19, în care Mântuitorul nostru exprimă sensul diferitelor porunci printr-un cuvânt pentru fiecare și le menționează în ordinea în care stau; dar când vine la a șaptea, el folosește două cuvinte, μοιχειaι πορνειaι, pentru a-și exprima înțelesul, și apoi merge până la a opta, etc; arătând astfel în mod evident că prostituția care este înțeleasă sub comanda "nu trebuie să preacurvești". În ceea ce privește adulterul, adulterium, acesta a fost probabil derivat din cuvintele ad alterius torum, în patul celuilalt; actul și crima. Adulterul adesea înseamnă idolatrie în închinarea lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

TEMATICĂ SPECIALĂ: ADULTĂ (EXODUS 20:14, BDB 610, KB 658)

I. Context

Este evident că porunca este legată de Dumnezeu, care este în legătură cu viața, soția și proprietatea vecinului (comparați Ier. 5: 8). Acest lucru este confirmat de ordinea diferită a acestor comenzi în Septuagint.

B. Paralela deuteronomică arată oportunitatea adoptării acestui adevăr vechi pentru cultura noastră.

Ca atare, este această comandă.

D. Prin urmare, această comandă implică dreptul de proprietate și controlul lui Dumnezeu asupra vieții noastre sexuale și familiale.

Studiu de cuvinte

Termenul major în acest text este "adulterul" (נאך, BDB 610). Înțeleg acest termen în lumina culturii evreiești vechi.

A. Acest termen este diferit în contextul OT de la "curvire". Adulterul se referă la cel puțin o parte. Termenul "curvire" implică faptul că ambele părți nu sunt căsătorite (comparați Pro 29: 3; 31: 3). Distincția este pierdută în termenii limbii NT.

B. Acesta este motivul importanței statutului de moștenire, care a fost implicat în promisiunea lui Dumnezeu de "pământ". Fiecare cincizeci de ani (jubileu) toate pământurile pentru a reveni la proprietarii originali tribali (vezi Lev 25: 8-17).

C. Adulter ceea ce a condamnat cultural înaintea legislației mozaic (Gen. 12: 10ff; 26: 7 ff; 39: 9).

D. Adulterul a fost văzut ca un păcat împotriva

Primul vecin - Exod. 20:14; Deut. 05:18

Căsătoria a doua - Lev. 18:20

3. Dumnezeu - Gen. 20: 2-13; 26: 7-11

E. A fost pedepsit cu moartea pentru ambele părți

Primul Lev. 20:10

Al doilea cuvânt. 22: 22-24

3. Ezek. 16:40 (metaforă)

4. avertismente stricte se găsesc în Proverbe 1-9

III. Relația cu Noul Testament

A. Isus a folosit Lev. 19:18 ca un rezumat al Vechiului Testament (comparați Luca 10:27). Acestea confirmă că cele Zece Porunci sunt legate de tratamentul nostru față de ceilalți.

B. Isus intensifică poruncile din Mat. 05:28. El pune accentul pe motivul, mai degrabă decât pe acțiune. Iudeul a văzut mintea ca sămânța sufletului. Ce gând a fost ceea ce într-adevăr era (Proverbe 23: 7). Acest lucru face ca cele zece cuvinte aproape imposibil de păstrat - acesta este scopul! (Gal 2: 15-3: 29).

IV Aplicații moderne

A. Căsătoria este probabil cea mai bună analogie modernă a unui angajament credinței pe tot parcursul vieții în numele lui Dumnezeu. Este cea mai bună șansă să înțelegem realitățile conceptelor legământului Vechi (Matei 2:14). Respectul față de partenerul nostru în toate aspectele, inclusiv în sexualitatea umană, ne ajută să înțelegem greutatea acestui vers.

Stabilitatea și loialitatea căsătoriei reprezintă un pilon major al forței și longevității societății.

Trebuie subliniat faptul că sexualitatea umană este un dar de la Dumnezeu (cf. Gen. 1: 27, 28; 9: 1, 7). Este ideea Lui și vrea pentru omenire. Orientările nu sunt menite să fie libertatea sau bucuria omenirii, ci să dea niște îndrumări evlavioase pentru omenirea de toamnă. Limitele sunt dezvăluite pentru beneficiul și fericirea noastră pe termen lung. Deși omenirea a abuzat sexualitatea, ca theyhave toate darurile lui Dumnezeu, este liniște o unitate de puternic în interiorul omenirii pe care trebuie să se afle sub controlul și îndrumarea lui Dumnezeu.

D. Orientările pentru sexualitate trebuie păstrate astfel încât sfințenia persoanei umane să fie respectată deoarece acestea sunt făcute în chipul lui Dumnezeu (Geneza 1:27). Căderea noastră pe "mine" este prea evidentă în acest domeniu.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru doctorandus):

Căsătoria să fie ţinută în toată cinstea, şi patul să fie nespurcat, căci Dumnezeu va judeca pe curvari şi pe preacurvari. (Evrei 13:4)

Numeri 25. Israel locuia în Sitim şi poporul a început să se dea la curvie cu fetele lui Moab.
Ele au poftit poporul la jertfele dumnezeilor lor, şi poporul a mâncat şi s-a închinat până la pământ înaintea dumnezeilor lor.

Nu stiu ce eretici ai ascultat, nu stiu ce interpretari ai auzit, poti manipula in traduceri straine orice cuvant, daca nu vrei sa asculti de Biblie, poti gasi prin jocuri de cuvinte si poti da orice inteles vei vrea versetelor, scotandu-le din context. Biblia spune clar ca Dumnezeu a creat relatia sexuala doar si doar in cadrul casatoriei.
Si ma indoiesc ca tu crezi in interiorul tau ca este permis sa faci sex inainte de casatorie, doar iti vine greu sa accepti asta si cauti justificari ca sa iti impaci constiinta, nu merge asa. ''Dumnezeu va judeca pe curvari si pe preacurvari''
https://www.youtube.com/watch?v=-7jLKUCXJ9o
Biblia spune clar, sexul in afara casatoriei este curivie. Domnul Iisus Hristos a spus ''Cine se uita la o femeie ca sa o pofteasca a si preacurvit cu ea in inima lui'' Nu la nevasta altuia, ci la o femeie, nu este intamplator acest cuvant. Oricat ai vrea sa negi, biblia spune clar acest lucru, nu iti astupa ochii, vino la Hristos cu inima curata, si citeste noul testament, vei afla adevarul. Hristos te iubeste.

| doctorandus a răspuns (pentru Irinel15123532):

Cate limbi moarte cunosti? Stiam... lying for Jesus!

| doctorandus a răspuns:

Nilsson dezinformeaza. Biblia ar fi prevazut pedeapsa cu casatoria, dar doar daca era viol si fata era virgina.

Ba Nilsson, din moment ce tot aperi Biblia ia pune mana si citeste-o.

| RAY a răspuns:

Conform bibliei ai datoria sa o iei de nevasta iar ea e obligata sa accepte asta, daca refuza ai dreptul sa o omori cu pietre si tu daca refuzi desigur, trebuie sa platesti ceva bani tataului, iisus a spus ca vechea lege nu va expira in vechi

| Celcestietot a răspuns:

★În primul rând, tu ai încălcat o poruncă din decalog și anume porunca a 7-a : "Să nu preacurveşti". Această poruncă ne spune să nu avem relaţii sexuale cu altcineva decât soţul / soţia.
★În al doilea rând, nu trebuie să te amesteci cu cei de alte credințe. Uite :

1. Voia lui Dumneze este să te căsătorești cu o persoană care face parte din poporul Lui
Cuvântul lui Dumnezeu spune:

Avraam era bătrîn, înaintat în vîrstă; şi Domnul binecuvîntase pe Avraam în orice lucru. Avraam a zis celui mai bătrîn rob din casa lui, care era îngrijitorul tuturor averilor lui:,, Pune-ţi te rog, mîna subt coapsa mea; şi te voi pune să juri, pe Domnul, Dumnezeul cerului şi Dumnezeul pămîntului, că nu vei lua fiului meu o nevastă dintre fetele Cananiţilor, în mijlocul cărora locuiesc, ci te vei duce în ţara şi la rudele mele să iei nevastă fiului meu Isaac."(Genesa 24:1-4)

Canaaniții se închinau altor zei, erau păgâni și aceasta a afectat rău viețile și purtarea lor. Dumnezeu se pronunță categoric împotriva căsătoriilor dintre cei care I se închină Lui și cei ce nu-L recunosc, pentru că aceste căsătorii vor duce numai la rău și vor îndepărta de la relația cu Dumnezeu pe cel credincios. A merge într-o astfel de căsătorie înseamnă a întoarce spatele lui Dumnezeu, a-L trăda, a-I deveni vrăjmaș. Niciodată nu accepta în minte o astfel de căsătorie și ține-te cât mai departe de orice relație care ar putea într-o zi să te ducă la acest gînd rău. O astfel de căsătorie nu va fi binecuvintată și experiența celor care au călcat peste această poruncă clară a lui Dumnezeu, demonstrează realitatea consecințelor. Poți fi fericit în căsătorie doar dacă partenerul face parte din poporul lui Dumnezeu și I se închină Lui cu adevărat.

2. Voia lui Dumnezeu este să te căsătorești cu persoana care nu te va devia de la chemarea primită
În continuare, textul biblic spune:

Robul i-a răspuns: "Poate că femeia n-are să vrea să mă urmeze în țara aceasta; va trebui să duc oare pe fiul tău în țara de unde ai ieșit tu? Avraam i-a zis: "Să nu care cumva să duci pe fiul meu acolo! Domnul, Dumnezeul cerului, care m-a scos din casa tatălui meu și din patria mea, care mi-a vorbit și mi-a jurat, zicând: "Seminței tale voi da țara aceasta," va trimite pe îngerul Său înaintea ta, și de acolo vei lua o nevastă fiului meu. Dacă femeia nu va vrea să te urmeze, vei fi dezlegat de jurământul acesta, pe care te pun să-l faci. Cu nici un chip să nu duci însă acolo pe fiul meu. (Genesa 24:5-8)

Dumnezeu a promis această țară lui Avraam și urmașilor săi printr-un legământ sfînt. Chemarea lui Isaac de la Dumnezeu era să moștenească această țară a Canaanului. Dacă ar fi acceptat să meargă după soția lui, nu ar mai fi rămas în chemarea primită de la Dumnezeu. Aceasta încă odată arată cât de important este ca atât băiatul, cât și fata care se căsătoresc să fie credincioși lui Dumnezeu și să aibă același scop în viață, ca să poată conlucra împreună în realizarea acestui scop. De altfel, când Dumnezeu a vorbit pentru prima dată despre crearea femeii, a zis că o va face să fie un ajutor potrivit pentru bărbatul ei. O femeie nu va putea fi un ajutor potrivit bărbatului a cărui chemare, dorințe, viziune pentru viață nu le împărtășește.

| banditul007 explică (pentru Celcestietot):

Și ea dacă e pocăită, de ce a acceptat? Nu am luat-o cu forța sau ceva. A fost de acord.

| Celcestietot a răspuns (pentru banditul007):

Nu ești numai tu sau ea de vină, amândoi sunteți. Dacă e prima dată te poți duce la biserică să te spovedești, să mărturisești și dacă nu o să mai faci îți va fi iertat. Uite și ceva informativ care se leagă de subiect :

★„9. Nu ştiţi, oare, că nedrepţii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu? Nu vă amăgiţi: Nici desfrânaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii,
10. Nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu.
11. Şi aşa eraţi unii dintre voi. Dar v-aţi spălat, dar v-aţi sfinţit, dar v-aţi îndreptat în numele Domnului Iisus Hristos şi în Duhul Dumnezeului nostru.
12. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva.
13. Bucatele sunt pentru pântece şi pântecele pentru bucate şi Dumnezeu va nimici şi pe unul şi pe celelalte. Trupul însă nu e pentru desfrânare, ci pentru Domnul, şi Domnul este pentru trup.
14. Iar Dumnezeu, Care a înviat pe Domnul, ne va învia şi pe noi prin puterea Sa.
15. Au nu ştiţi că trupurile voastre sunt mădularele lui Hristos? Luând deci mădularele lui Hristos le voi face mădularele unei desfrânate? Nicidecum!
16. Sau nu ştiţi că cel ce se alipeşte de desfrânate este un singur trup cu ea? "Căci vor fi - zice Scriptura - cei doi un singur trup".
17. Iar cel ce se alipeşte de Domnul este un duh cu El.
18. Fugiţi de desfrânare! Orice păcat pe care-l va săvârşi omul este în afară de trup. Cine se dedă însă desfrânării păcătuieşte în însuşi trupul său.
19. Sau nu ştiţi că trupul vostru este templu al Duhului Sfânt care este în voi, pe care-L aveţi de la Dumnezeu şi că voi nu sunteţi ai voştri?
20. Căci aţi fost cumpăraţi cu preţ! Slăviţi, dar, pe Dumnezeu în trupul vostru şi în duhul vostru, care sunt ale lui Dumnezeu.
1. Cât despre cele ce mi-aţi scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
2. Dar din cauza desfrânării, fiecare să-şi aibă femeia sa şi fiecare femeie să-şi aibă bărbatul său. "
( Epistola întâia către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel, Capitolul 6-7)

| doctorandus a răspuns (pentru banditul007):

De la un profesor universitar de Biblie citire: http://ro.wikipedia.org/wiki/God_and_Sex:_What_the_Bible_Really_Says

| anonim_4396 a răspuns (pentru banditul007):

Daca afla parintii feteo :ai incurcat-o, astia sunt o secta fanatica tin mult la familie- s-ar putea sa te dea in judecata.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu zau, cam ce i-ar putea cere la judecata? Zestrea unei virgine, ca-n Vechiul Testament?

| Panamax a răspuns:

Ati facut-o de fata cu Domnul?

| Nilsson a răspuns:

E destul de grav, in Israelul antic pentru un asemenea act Dumnezeu a instituit pedeapsa prin ucidere cu pietre pentru amandoi.
Cu atat mai rau daca fata provine dintr-o familie religioasa.
Nu incerca sa cauti justificari ca si ea a vrut, iti agravezi situatia in fata lui Dumnezeu, stii bine ca fetele mai tinere sunt usor de sedus si manipulat.
Cel mai bine e sa iti para sincer rau pentru acest pacat (nu doar de fatada) si asa ai putea fi iertat de Dumnezeu caci El vrea pocainta celor pacatosi.

| banditul007 explică (pentru Nilsson):

Păi provine dintr-o familie de pocăiți (penticostali). Nu dau vina pe ea că a vrut sau că am convins-o.

| BleajeAndreiCezar a răspuns (pentru banditul007):

Trebuie sa se converteasca la ortodoxie oricum, la botez o sa i se ierte pacatele si pacatu stramosesc.

| banditul007 explică (pentru BleajeAndreiCezar):

Și dacă nu se convertește?

| Octavian199 a răspuns:

Intri la bulau daca faci cu minore.

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian199):

De la 15 ani in sus s-a dat dezlegare. De asemenea daca diferenta de varsta nu este mai mare de trei ani.

| Octavian199 a răspuns (pentru doctorandus):

Dezlegare? Minora e pana la 18 ani.

| doctorandus a răspuns (pentru Octavian199):

Citeste art. 220 NCP.

| Mircea08 a răspuns:

Minciuna este mare pacat. Ea nu iti permite sa fii pretuit de cei din jur nici in viata asta si nici in cea viitoare

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu este bun si iarta. In primul rand ma bucur ca Duhul Sfant te-a convins de vinovatia pacatului si incerci sa cauti iertare, pentru ca ai pacatuit. Prietene, iti spun ca ai pacatuit impotriva Lui Dumnezeu, si daca vei arunca vina pe ea, ca de ce a acceptat, sau pe circumstante, pe prietenii, pe anturaje, nu vei ajunge nicaieri, pentru ca atitudinea asta este urata inaintea Lui Dumnezeu. TU ai pacatuit.
Stiu ca este greu sa accepti asta, dar trebuie sa iti asumi responsabilitatea, Dumnezeu te va primi din nou.
In primul rand, pacatul curviei, al intretinerilor actelor sexuale in afara casatoriei, este unul grav in sfanta scriptura. ''Orice pacat veti face fa fi facut in afara de trup, dar cine curveste a pacatuit impotriva trupului sau, nu stiti ca trupurile voastre sunt temple ale Duhului Sfant?'' Vezi tu prietene, sunt cateva lucruri pe care trebuie sa le stii.
Cand ai pacatuit impotriva Lui Dumnezeu, te asigur de un lucru, Hristos este inca prietenul tau. Si te va ierta.
Pacatul tau il intristeaza pe Dumnezeu, orice pacat pe care noi il comitem, este facut in primul rand, impotriva Lui Dumnezeu. David spune dupa ce s-a culcat cu nevasa lui Urie in psalmul 51 ''Impotriva Ta, numai impotriva Ta am pacatuit si am facut ce este rau inaintea Ta'' David nu o invinuie nicaieri pe acea femeie de pacatul lui, ci isi asuma responsabilitatea pentru el, atata timp cat nu venim la Dumnezeu cu sinceritate, vom ramane in mocirla pacatului. Trebuie sa ii marturisesti Domnului pacatul, spune in rugaciune ''Doamne, am gresit, am pacatuit impotriva Ta, nu am ascultat de Tine, stiam ca nu trebuie sa fac acest lucru si totusi l-am facut, te rog sa ma ierti, sunt de acord cu tot ce spui Tu despre acest lucru, ce am facut nu se potriveste cu cine sunt eu in Hristos, iti multumesc pentru iertarea Ta, ma pocaiesc de acest pacat, in numele Lui Iisus ma rog, amin.'' Apoi pocaieste-te de acest pacat, nu te mai intoarce la el niciodata, nu il mai face niciodata, si nu mai aminti nimic de el, daca te vei tot intoarce la acel pacat si il vei aduce in discutie mereu, nu vei scapa de el, odata ce l-ai marturisit si te-ai pocait de el, odata ce ti-ai asumat raspunderea fata de el si te-ai indepartat de el, nu te mai intoarce la el si nu mai aminti de el, nu te va ajuta la nimic. citeste noul testament si mergi mai departe prin credinta in Hristos Iisus.
Dupa ce ti-ai marturisit pacatul pe baza mortii Domnului Iisus Hristos pe cruce si ai primit iertare, esti iertat si poti merge mai departe, nu inseamna ca nu vor fi si consecinte naturale ale pacatului. Dar cel mai important este sa te intorci la Dumnezeu. Si te intreb, esti mantuit? Ai numele scris in cartea vietii Mielului? Il ai pe Domnul Iisus Hristos in inima ca mantuitor personal?
Dar, Iisus este alaturi de noi, nu ne spune ''Uite drumu, pe ala trebuie sa mergi, hai, du-te, nu ma intereseaza ce faci si cum faci, acolo trebuie sa ajungi, pleaca acum, du-te.'' Dumnezeu nu procedeaza astfel, cum face un tata cand isi invata copilul sa mearga? Il tine de maini, si il lasa sa mearga, daca va cadea, il va ridica, il va lua in brate si il incurajeaza sa mearga iar ''Hai fiule, intr-o zi, vei putea sa mergi, eu voi fi langa tine, nu te voi lasa singur, sunt aici, sunt cu tine, nu te teme caci eu te voi ajuta si te voi ocroti'' Daca ai copii, tu ce le-ai face daca i-ai invata sa mearga si ei ar cadea, si striga la ei, le-ai spune ''copil nenorocit, ai cazut, nu esti bun de nimic, m-ai facut de ras aici pe trotuarul asta'' Cu siguranta ca nu vei face asa, si noi care suntem oameni, limitati, putem fi buni si iubitori cu fiii nostri, cu atat mai mult Dumnezeulcel infinit in intelepciune si dragoste va fi langa tine, cel care si-a dat fiul pe cruce pentru tine, nu te va lasa la greu.
Dumnezeu nu te va lasa singur in aceste lucruri, va fi langa tine, este de partea ta, nu impotriva ta, iti rea binele si nu raul, Domnul cauta folosul tau. El este alaturi de tine si nu doreste sa treci singur prin asta, El vrea sa lupte alaturi de tine
Voi recomanda cateva videoclipuri, poti trece peste cantarea de la inceput.

https://www.youtube.com/watch?v=2kqPxi23s9E&t=804s

https://www.youtube.com/watch?v=gPbsBY-BWR4&t=785s

https://www.youtube.com/watch?v=lsW-4zmaIpI&t=893s

Voi prezenta un material de la Alfaomega.
ISUS HRISTOS CARE A DEVENIT MÂNTUITORUL ȘI MIJLOCITORUL OAMENILOR. El a fost singurul care a trăit pe pământ, fără păcat. Astfel, El a putut deveni Mântuitorul tuturor oamenilor. Sângele Lui ne spală pe noi de orice păcat. El este Mijlocitorul pentru că este la dreapta lui Dumnezeu Tatăl, unde, pe baza sângelui Lui și a jertfei Sale unice, mijlocește pentru toți oamenii de pe pământ.
HARUL ADUS DE ISUS HRISTOS. De 2000 de ani încoace, Dumnezeu Duhul Sfânt, a treia Persoană a Dumnezeirii, administrează harul lui Dumnezeu. Harul lui Dumnezeu este favoarea nemăsurată a lui Dumnezeu pe care am primit-o prin jertfa Fiului Său. Harul este suma tuturor acțiunilor lui Dumnezeu îndreptate înspre om, cu scopul de a-l ajuta să fie mântuit pentru pământ și eternitate.
Scriptura ne spune: Harul lui Dumnezeu care ne aduce mântuire tuturor oamenilor, s-a arătat... (Tit 2:11) Trebuie să știi că mântuirea lui Dumnezeu este adusă pentru toți oamenii, iar harul, această favoare nemeritată a lui Dumnezeu îți aduce câteva lucruri foarte importante în viața ta:

1. DUMNEZEU ÎȚI OFERĂ OCAZIA SĂ AUZI VESTEA BUNĂ A MÂNTUIRII – Dumnezeu te iubește, lui Dumnezeu Îi pasă de tine și Dumnezeu vrea să îți mântuiască sufletul. Acesta este primul pas al harului.

2. AUZIND VESTEA BUNĂ, TU PRIMEȘTI CREDINȚĂ ÎN INIMA TA – ea spune „Da, Dumnezeu există, Dumnezeu are dreptate și Dumnezeu a făcut pentru mine ceva într-un mod personal." Din punct de vedere spiritual, când credința vine în inima unui om, urmează pocăința. A te pocăi înseamnă a-ți părea rău de răul pe care l-ai făcut și ai cere lui Dumnezeu ajutor să nu-l mai faci și să îți îndrepți viața. Credința și pocăința sunt două lucruri care merg mână în mână.

3. CREDINȚA TREBUIE MĂRTURISITĂ – nu rămâne doar la nivelul interior al ființei (eu cred, eu mă pocăiesc), ci Scriptura spune că trebuie să mărturisești cu gura ta că Isus Hristos este fiul lui Dumnezeu, că Isus Hristos este Mântuitorul lumii întregi și al tău într-un mod personal. Conștient fiind de toată veste bună dată de Dumnezeu, omul decide...

4. SĂ-L PRIMEȘTI PE ISUS HRISTOS ÎN VIAȚA TA – Cuvântul lui Dumnezeu vorbește despre a-L primi pe Isus Hristos în viața ta. Din punct de vedere teologic, acest moment este definit ca nașterea din nou. În Biblie ni se vorbește despre „spălarea nașterii din nou", despre necesitatea nașterii din nou și lucrul acesta este momentul definitoriu în care un om este înfiat în familia lui Dumnezeu. Această lucrare interioară o face Dumnezeu Duhul Sfânt prin auzirea Evangheliei lui Isus Hristos.
Auzind toate aceste lucruri pe care Dumnezeu le-a pregătit în bunătatea Lui pentru mine, se pune întrebarea simplă: CE TREBUIE SĂ FACI TU? Există trei lucruri importante care trebuie făcute.

mant 05 pasi1. SĂ-L CREZI PE DUMNEZEU PE CUVÂNT, să recunoști că Dumnezeu este mai mare decât tine, mai inteligent decât tine, mai bun decât tine și că tot ceea ce a pregătit pentru tine este cel mai bun lucru. Cu alte cuvinte să-L crezi pe El pe cuvânt!

2. SĂ-ȚI DAI VALOAREA PE CARE ȚI-O DĂ EL și să-ți prețuiești sufletul și trupul la valoarea pe care Dumnezeu a pus-o peste viața ta.

3.CAPACITATEA DE-A ALEGE CE ESTE BUN, CE ESTE SĂNĂTOS ȘI CORECT PENTRU TINE. Tu trebuie să știi un lucru: ai libertatea să alegi ceea ce tu vrei pentru că responsabilitatea este a ta. Nimeni nu răspunde pentru tine, nimeni nu te poate împinge spre Dumnezeu și nimeni nu te poate împiedica să mergi spre Dumnezeu dacă tu vrei. Alegerea este a ta și este definitorie, adică Dumnezeu a pregătit toate lucrurile. Dacă alegerea ta nu este înspre El, tu nu poți beneficia de lucrurile pe care El ți le-a dat și nefăcând lucrurile acestea, nu ai nicio șansă.

Dacă alegerea ta este să-L primești pe Isus Hristos, dacă aceste cuvinte care au vorbit despre valoarea ta în ochii lui Dumnezeu, dacă înțelegi că acum Dumnezeu te cheamă, printr-un act al credinței simplu, dar sincer, prin rugăciune, ne putem adresa lui Dumnezeu și putem cere lui Dumnezeu să vină în viața ta și să te ajute să Îl cunoști, să devii un copil al Său, să primești al doilea certificat de naștere și să fii numit copil al lui Dumnezeu, păcatele să îți fie iertate și să poți începe să trăiești cu Dumnezeu într-un mod real, personal în fiecare zi, ROAGĂ-TE URMĂTOARELE CUVINTE, cu voce tare și cu toată sinceritatea:

„Doamne Dumnezeule, recunosc în această zi că sunt un om păcătos și că am nevoie de harul Tău. Te rog acum, lasă ca tot harul adus prin Isus Hristos să cuprindă viața și ființa mea. Ai milă de mine, iartă-mi păcatul, mânuiește-mi sufletul, spală-mă cu sângele fiului Tău Isus Hristos, pentru că-L primesc pe Isus Cristos în inima și în viața mea ca Mântuitor și Domn. Ai milă de mine. Amin.
Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine. ''
Hristos a ales sa vina pe pamant si sa moara pentru mine si pentru tine, biblia spune ca Dumnezeu ne-a iubit si ne-a ales inainte de intemeierea lumii, inainte sa fie facut orice altceva, noi eram in dragostea Lui, deci nu am influentat cu nimic aceasta dragoste, prin simplul fapt ca nici unul din nou nu exista in acel moment.
Daca nu noi suntem cei care au influentat dragostea atunci, nu o putem influenta nici acum, dragostea Lui ramane aceeasi.
Noi nu putem comunica cu Dumnezeu pentru ca biblia spune ''suntem morti in pacate si nelegiuiri, aveti duhul mort'' noi cand ne nastem ne nastem cu o natura pacatoasa, duhul nostru este mort si nu putem comunica cu Dumnezeu, Dar, in momentul in care venim la Dumnezeu, ce inseamna a veni la El? Nu inseamna sa faci fapte marete, sa faci un ritual cu fapte, este nevoie doar sa te rogi Lui Dumnezeu, singura rugaciune pe care El o aude pana ce nu esti mantuit este cea in care strigi catre El si te pocaiesti, cere-i Domnului iertare pentru pacatelel tale, spune-i ca recunosti starea de pacat in care te afli si ca ai nevoie de El, ca crezi marturia scripturii, ca accepti moartea pe cruce a Domnului Iisus Hristos ca plata pentru toate pacatele tale, si IL accepti pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal si Domn al vietii tale. Din acel moment in care ti-ai pus increderea in El, El va avea grija de tine, te va indruma prin Duhul Sfant pentru ca pecetea mantuirii tale este Duhul Sfant in tine, si te va calauzi, te va incuraja in viata aceasta, iti va da putere sa treci peste orice situatie, te va intari din interior si te va binecuvanta asa cum nu iti imaginez.
Roag-o si pe ea sa se pocaiasca si mergeti inainte, nu mai reveniti la acel pacat niciodata, spune-i si ei ce ti-am scris, si ea sa se pocaiasca de el si sa nu il mai faca, cereti si ajutorul preotului sau pastorului.

| doctorandus a răspuns (pentru Irinel15123532):

Lasa vrajeala. Unde scrie-n Biblie ca ar fi interzis? Cartea, capitolul, versetul.

| doctorandus a răspuns (pentru Irinel15123532):

Casatoria ca facut sex cu voia popii a fost inventata in 1563 de Conciliul de la Trento, vezi http://marriage.about.com/cs/generalhistory/a/marriagehistory.htm

Inainte de asta, biserica nu se ocupa in mod obisnuit cu casatoriile oamenilor de rand, iar futaiul si mutatul la domiciliul conjugal se puneau drept casatorie.

Sa nu-mi spui ca incepand cu apostolii toti crestinii au trait in pacat si au procreat pui de curbe timp de 1500 de ani, pana cand Papa si cardinalii au inventat un ritual de a consfinti casatoria prin biserica.

In iudaism casatoria era in mod istoric incheiata prin contract, intretinere financiara si futai, dar era suficient un singur element din cele trei pentru a conta drept casatorie. Prezenta unui rabin nu era necesara la incheierea unei casatorii, vezi http://www.jewfaq.org/marriage.htm

De ce a durat atat? Pentru ca in Biblie nici macar nu se discuta daca rolul preotilor ar fi acela de a incheia casatorii. Nicaieri in Biblie preotii sau rabinii n-au incheiat casatorii.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru doctorandus):

Tesaloniceni 4:3-5: „Voia lui Dumnezeu este sfinţirea voastră: să vă feriţi de curvie; fiecare din voi să ştie să-şi stăpânească vasul în sfinţenie şi cinste, nu în aprinderea poftei, ca neamurile, care nu cunosc pe Dumnezeu."

În Noul Testament, Isus extinde curvia la o intenție ascunsă a inimii: „Aţi auzit că s-a zis celor din vechime: ‘Să nu preacurveşti.’ Dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie ca s-o poftească a şi preacurvit cu ea în inima lui." (Matei 5:27-28)

Exodul 20:14
Să nu preacurvești.

1 Corinteni 6:9
Nu știți că cei nedrepți nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu? Nu vă înșelați în privința aceasta: nici curvarii, nici închinătorii la idoli, nici preacurvarii, nici malahii, nici sodomiții.

1 Corinteni 6:18
Fugiți de curvie! Orice alt păcat, pe care-l face omul, este un păcat săvârșit afară din trup; dar cine curvește păcătuiește împotriva trupului său.

As dori sa subliniez acest verset (1 Corinteni 7:2
Totuși, din pricina curviei, fiecare bărbat să-și aibă NEVASTA lui și fiecare femeie să-și aibă bărbatul ei.)

Efeseni 5:3
Curvia sau orice alt fel de necurăție, sau lăcomia de avere nici să nu fie pomenite între voi, așa cum se cuvine unor sfinți.

1 Tesaloniceni 4:3
Voia lui Dumnezeu este sfințirea voastră: să vă feriți de curvie

| doctorandus a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ti-am zis sa lasi vrajeala. Unde scrie ca sexul in afara casatoriei ar fi interzis? Crezi ca Biblia ar interzice un comportament, ceea ce ar lasa fara obiect o carte din Biblie care canta placerile erotice?

| Irinel15123532 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu cred ca intelegi termenul de curvie, recomand dex online.

curvie sf [At: COD. VOR. 31/12 / Pl: ~ii / E: curvă + -ie] (Pop) 1 Raport sexual între două persoane necăsătorite Si: curvăreală, curvăsărie, curvișag, curvușag (1). 2 (Prc) Concubinaj. 3 Adulter. 4 Prostituție. 5 Trai în desfrâu.

| doctorandus a răspuns (pentru Irinel15123532):

Te pomenești că Pavel a scris în limba română... traduttore, traditore. Traduire, c’est trahir.

Porneia însemna în greaca veche (koine) „a face sex pe bani, a te prostitua".

| Celcestietot a răspuns (pentru Irinel15123532):

Irinel, omul acesta este imposibil pe toate planurile, nu ai ce vorbi cu el. Este că și cum ai vorbi cu o piatra.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ai dreptate, imi pare rau ca nu vrea sa asculte si vine cu argumente nefondate pe Biblie.

| doctorandus a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ti-am dat mai sus un link pe care un profesor universitar de Biblie explica ce spune Biblia despre sexualitate. El macar a citit-o in ebraica si greaca veche, plus cateva limbi moarte. Si a citit tot ce au scris Parintii Bisericii despre Biblie.

| Celcestietot a răspuns (pentru Irinel15123532):

Da, el le ține pe ale lui și nu vrea să înțeleagă adevărul, tot ocolește ce este adevărat și neagă adevărul inevitabil, fuge de el. I-aș fi scris și eu, dar mi-a dat block.

| doctorandus a răspuns (pentru Irinel15123532):

Argumentele lor sunt complet ridicole: sa nu ma iau dupa cum explica Biblia unul din cei mai mari biblisti americani in viata, care a editat manuale dupa care invata teologii de la universitati renumite, ci sa ma iau dupa niste bagatori de seama, care nu cunosc nici macar trei limbi moarte?

Cine a fost cel mai mare specialist in greaca Noului Testament? Metzger. Cine au editat manuale despre Biblie impreuna cu Metzger (co-editori)? Ehrman si Coogan. Q.e.d.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Cine a fost cel mai mare specialist in greaca Noului Testament?

cornulescu cica

| BleajeAndreiCezar a răspuns:

Se numeste curvie, si se iarta ca toate pacatele la spovedanie daca nu mai repeti.