| Xiaoh a întrebat:

Am o problema, legata de ora de religie.
Eu sunt ateu, iar la ora de religie trebuie sa spunem o rugaciune la inceput.Colegii mei stiu ca sunt ateu(mai sunt vreo 2 atei) si nu imi place ideea ca desi nu sunt ortodox sa fac rugaciunea...Imi e cam jena sa ii spun profesoarei, nu vreau sa se uite ceilalti ciudat la mine.Parintii mei sunt ortodoxi, deci nu se pune problema de a discuta asta cu ei.In concluzie, vreau sa scap de a face rugaciunea deoarece ma simt jenat.Ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Daca ai peste 16 ani parca poti sa ceri sa nu faci religie, dar vei vi vazut negativ, parerea mea nu te ruga, ca doar nu aude ce spui tu din atatia colegi, din pacate e greu sa fi ateu in Romania

41 răspunsuri:
| NickRudolf a răspuns:

Nai ce face vorbeste cu profesoara de religie o sa te inteleaga sau daca e, faci o cerere la director sa la diriginte

| Alphabeat a răspuns:

Spune-i profesoarei tale ca te simti jenat facand lucrul asta. Sigur va fi de acord sa nu o mai faci!

| aLeXz95 a răspuns:

Sfatul meu, pui mainele ca de rugaciune si nu o zici(te prefaci ca o spui), daca te intreaba profesoara de ce nu o spui, mentinezi ca tu o zici in gand. Functioneaza, am practicat-o si o practic aproximativ de fiecare data cand nu am chef de ore(sunt distrat). Asta ar fi singura solutie care te-ar ajuta.

| Thunderstruck a răspuns:

Pur si simplu nu o faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte simplu : nu-ti place, nu faci.

| milan9 a răspuns:

Te poți ridica și tu, așa, de complezență, ai ocazia să-i analizezi pe cplegi, să vezi care e mai evlavios, sau, poți să faci și tu gimnastica ritmica happy. Nu te obligă nimeni să repeți nimic…

| Zenit313 a răspuns:

Nu ai ce face, asta e Romania...
Esti obligat sa CREZI si inveti CE sa gandesti nu CUM sa gandesti!

| Zenit313 a răspuns (pentru milan9):

La scoala e ok sa invete copii religie...
Dar la biserica de ce nu este ok sa invete lumea teoria evolutionista, logica, moralitate si stiinta?!

| Calininio a răspuns:

Daca ai peste 16 ani poti depune cu semnatura proprie o foaie prin care sa renunti la ora de religie. Problema e ca, exact cum spui tu, se pot uita ceilalti un pic ciudat la time. Cel mai bine te prefaci. Eu joc teatru la orele de religie ca sa vad cat de bine ma descurc.

| dracu14 a răspuns:

Eu la rugaciune mereu am stat jos, crede-ma nu are ce sa-ti faca
fi si tu mai cu tupeu, cu jena si frica nu faci nimic

| relian a răspuns:

Ce ai putea face fara sa se uite nimeni la tine altfel? Pai taci din gura mergi pe burta.Rugaciunea cred ca se face in cor presupun.Asa ca esti la gramada si nimeni nu stie ca tu spui rugaciune sau nu.Ori daca chiar vrei sa fii sincer atunci spune-i profesoarei ca tu nu crezi si ca religia este ceva optional u te obliga nimeni sacrezi in ceva.Este alegerea fiecarui individ. Daca ea continua sa te abureasca atunci spune-i cam asa:Isus sa botezat cind era barbat in toata firea, ciond era independent, pe picipoarele lui.Si ca tu iti explici chestia asta cum ca el a vrut sa transmita ca omul trebuie el singur sa aleaga ce vrea de la viata, sa aleaga ce religie vrea sau daca vrea o religie.Asta a vrut sa transmita Isus nu ca sa botezat ca asa i sa sculat.Botezul la maturitate este exact ceea ce se arata a fi adica esti matur ai deacum obligatii, dar si optiuni pe care tu singur le vei alege. Spune-i asta profesoarei si sa vad cum o sa reactioneze.Parintii.profesorii nu trebuie sa influenteze copii sper ceva anume, spre ceva ce ei nu vor.Restu ca trebuie sa fii om corect, cinstit etc da asta trebuie sa te invete, ca si matematica.anatomie si restul, pentru ca din astea ai nevoie in viata, astea te vor ajuta sa supravietuiesti in lumea a sta.Religia insa este ceva asa ca o poveste daca vrei o asculti daca nu nu si nu te ajuta sau sa iti faca rau, asa ca fiecare trebuie sa aleaga atunci cind este matur daca vrea religie sau nu.

| danay72 a răspuns:

Eu personal, pentru ca sunt de alta religie, am vorbit cu preotul de religie si directoara si nu am participat la ora, dar nu mi-a fost jena sa spun ceea ce cred si simt, iar colegii chiar nu aveau nici o problema si media era mai putin cu o materie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ce esti tu? ateuuu? ce e ala? asa ai iesit pe lume? e un handicap?

| TeodorTaT a răspuns:

Uite nu iti cere nimeni sa te rogi.
Daca nu vrei sa superi pe nimeni si nu vrei sa atrangi priviri negative...doar mimeaza.
Iar daca te simti jenat in continuare cred ca ar trebui sa discuti cu cineva in privinta orelor de religie pentru ca nu toti de la tine din clasa.

| martzian a răspuns (pentru Zenit313):

Cine a spus ca nu este OK? Ai fi socat sa afli cat de multe stiu copiii de la biserica noastra! Tocmai asta ii ajuta in fundamentarea credintei lor - faptul ca pot observa indeaproape limitarile stiintei si unele dintre miturile ei. happy

| zurick a răspuns:

Incearca sa vb cu dirigintele sau cu proferoara de religie intr-o pauza ca sa nu te auda colegii sa nu te simti jenat

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru anonim_4396):

De curiozitare, câţi ani ai?
Hai, că deja ştiu că mă vei insulta, dar puţin îmi pasă. Doar recunoaşte-câţi ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma ciorane ma? iaca, nevoit sant sa nu te insultez, deci sa te dezamagesc.ca numi prea sta in fire sa insultez oamini nevinovati ma.ma filozoafe? apai am cam 48 neimpliniti si sper sa mai traiesc vreo 148 ca am o gramada de treaba.da nu pe tpu.nuuuuu.aici e doar asa in tresere pi la relijie.ma xiaoh asta, ateul care va sa zica, poate sa nu partisipe la ora rispectiva, deoarese sa poate cu aprobarea derectorului la sererea parintalor.asa stiu eu di pi la stiri.iar treaba cu ciudatu apai toti santem cam ciudati.si crestinii si ateii unii pentru seilalti.asta e.di asta-i viata enteresanta.ca Dumnezeu sau big-bangul ne-o facut diferiti si diversi.bafta si sanatati.regret ca ti-am dizamagit.dar data viitoare gasasc eu ceva.

| Hombre a răspuns (pentru Zenit313):

Bai tu esti sanatos, pai daca popa tine slujba cu teoria evolutiei vrei sa ramana biserica fara fraieri, cine mai plateste zeciuiala si ii mai intretine pe paraziti de popi.

| Hombre a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Mai cioranoiule, babau e ruginit da-l in colo, lasa-l pe mana mea ca-l domolesc cu o lingura de otel topit.

| catalynx a răspuns:

Da pai ea ar trebui sa inteleaga ca esti ateu, din cate stiu poti chiar sa faci o cerere sa nu frecventezi orele de religie. Eu sunt crestin, dar consider ca trebuiesc respectate deciziile si convingerile oricui

| Zenit313 a răspuns (pentru martzian):

Stiinta are limite, pentru ca este creata de oameni, dar NU are mituri!
Stiinta recunoaste ca nu are toate raspunsurile! De asta oamenii de stiinta isi dedica viata pentru aflarea raspunsurilor!
Daca nu stim ceva, nu completam cu povesti si interpretari stupide! In cazul nostru trebuie sa avem rabdare pana cand se gasesc raspunsurile!

Fizica teoretica NU este un mit...

| martzian a răspuns (pentru Zenit313):

Vorbesti de parca ai sti... happy

Trebuie sa lamurim un lucru: nu exista "cazul nostru" si "cazul vostru". Stiinta nu este arestata de catre cei care nu cred. Ar fi culmea sa aiba cineva pretentia ca o detine.

Lupta ta nu este cu mine, ci cu propria persoana, cu mintea si constiinta proprie. Daca esti multumit de raspunsurile gasite este treaba ta. Pe de alta parte, daca era asa, nu mai erai aici demult - daca este sa fii onest.

Stiu ca Biblia starneste si genul acesta de reactie, dar nu-i asa ca nu poti sa o ignori? happy

| Zenit313 a răspuns (pentru martzian):

Din raspunsul meu este clar ca nu stiu, asta am vrut sa spun.

Stiinta nu tine cont de ceea ce crezi tu! Stiinta este imaprtiala, logica,"fara sentimente"...si trebuie sa o accepti indiferent daca iti place sau nu!
Esti liber sa nu fii de acord, dar trebuie sa ai macar bunul simt sa iti justifici parerile, ca asta este stiinta, are nevoie de dovezi si argumente!

Nu ma lupt cu tine, am lucruri mult mai importante de facut.Nu sunt multimit cu raspunsurile stiintei,pentru ca nu este roz si cu floricele,nu admite existenta lui Mos Craciun si a in gerasilor!
As vrea sa fie adevarat! Dar NU este asa! Eu nu fug de realitate,o accept indiferent daca imi place sau nu!
Sunt "aici" pentru amuzament sau cultura generala.

Biblia, Coranul, Tora, Mahavastu, Zenda Vesta..sunt toate egale pentru mine, nu starneste absolut nici o reactie! happy

| martzian a răspuns (pentru Zenit313):

"Esti liber sa nu fii de acord, dar trebuie sa ai macar bunul simt sa iti justifici parerile, ca asta este stiinta, are nevoie de dovezi si argumente!" - Prietene, eu mereu am avut bunul asta simt. Probabil ca tu nu esti pe faza cand discutam despre miturile din stiinta... happy

"Nu ma lupt cu tine, am lucruri mult mai importante de facut." - Ai o problema mare daca vezi o lupta in aceste discutii.

"Biblia, Coranul, Tora, Mahavastu, Zenda Vesta..sunt toate egale pentru mine, nu starneste absolut nici o reactie!" - Este alegerea ta.

| Zenit313 a răspuns (pentru martzian):

Dar daca nu sunteti de acord cu stiinta si invatati copii versiunea voastra a stiintei,atunci ce le spuneti copiilor?!
Am spus ca stiinta are goluri, dar NU are mituri, tu nu ai fost pe faza! laughing
Tu ai adus in discutie "lupta".
"Lupta ta nu este cu mine, ci cu propria persoana, cu mintea si constiinta proprie." - Deci tu ai aceasta impresie...

Nu este alegera mea ca sa nu am reactii in fata religiilor, ci alegerea realitatii!
Eu nu aleg realitatea, ea este deaja prezenta!

| martzian a răspuns (pentru Zenit313):

Cine a spus ca "nu este de acord cu stiinta"? Tu esti de acord cu toate perceptele stiintei? Nu esti selectiv? "Stiinta"nu are un punct de vedere unitar.

"Deci tu ai aceasta impresie..." - Din contra. O combat! Eu sunt aici de dragul tau nu impotriva ta.winking

"Eu nu aleg realitatea, ea este deaja prezenta!" - Sigur. Faptul ca nu poti vedea o stea (dintre multele nedescoperite inca) de la capatul celalalt al galaxiei inseamna ca ea nu exista, nu-i asa?

| nesuferit a răspuns (pentru Zenit313):

Nu e ok Sa se faca religia la scoala.
Orele de religie erau momente de frustrare maxima pentru pine, nu poti sa vii cu niste povesti de gradinita si sa le expui unor elevi de liceu, sa fim seriosi

| Inferno a răspuns:

Mai,mai,o intreaga dezbatere pe o tema de nimic. Care este varsta stimabilului utilizator, caruia am "onoarea" sa-i citesc "eminenta" intrebare?

| robijam a răspuns (pentru RAY):

E extrem de greu nu doar greu. De exemplu unii din colegii mei au aflat ca eu sunt ateu si ma fac pateu. Lipsa de cultura si de logica aduce totul sa fie asa de greu.