| OitaZburdalnica a întrebat:

Am o problema la scoala legata de materia Religie. Sunt ATEU. As dori sa o anunt pe profesoara mea sau pe colegi de chestia asta deoarece innebunesc cand aud toate chestiile astea legate de Religie pe care pur si simplu nu le pot inghiti.
Voi ati spune colegilor/profesoarei de religie daca ati fi in cazul meu? (Sunt Cls. a 4-a)

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Iti recomand sa nu le pui, ci sa nu participi.
Totusi daca vrei cateva intrebari, te rog sa le pui doar ca raspuns la o afirmatie, cu pozitii de genul:
- daca cineva zice ca esti crestin (ca te-ai botezat asa): un pui de gaina daca il pui de trei ori sub apa, devine peste? (peste fiind simbolul crestinatatiiwinking )
- daca cineva zice Biblie ca e cuvantul lui Dumnezeu: ai citit orice alta carte religioasa ce nu e Biblia? Sau: Daca Biblia e plina de greseli, de ce crezi ca Dumnezeu a scris-o? Daca te intreaba de greseli, poti sa iei unele foarte simple: "3 zile si 3 nopti" sunt intre vineri seara pana duminica dimineata? Daca vrei sa ofensezi, poti sa intrebi de ce Biblia accepta sclavia, si BO a fost unul dintre cei care o foloseau si au fost recompensate inapoi pentru a renunta la sclavi!
- daca cineva te bate la cap cu "traditia din strabuni", poti sa citezi cateva lucruri: crestinii ortodocsi faceau crucea cu 2 degete pana in 1666, de ce nu pastrezi traditia asta inainte sa ma inveti pe mine ce traditie sa urmezi? Nu esti ipocrit?
- ca povesti: Arca lui Noe e favorita mea! Sunt sute de microbi umani. Oare cei 8 oameni din arca i-au purtat pe toti?

Am sa te adaug pe TPU si cand vrei intrebari grele, iti pot da o multime. Am fost crestin, stiu Biblia suficient de bine ca sa iti pun intrebari efective daca le vrei despre aproape orice subiect din Biblie.

22 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Nici eu nu prea am avut tangente cu religia desi am crescut intr-o familie foarte religioasa...nu e bine sa le spui ca se vor uita urat la tine si profesoara va incerca sa te convinga mai mult, cel mai bine iti faci temele in ora aia( de obicei profesorii de religie stiu ca e o ora in plus si nu sunt severi) sau iti poti ruga parintii sa faca o cerere sa nu mai faci ora de religie:
http://www.asur.ro/campanii/stop-indoctrinarii

| OnuOnulică a răspuns:

Băi copile tu în clasa 4-a deja ești împotriva lui Dumnezeu și începi cu banalități din astea de ateu?
Lasă ateismu!
Măcar mai așteptă până în clasa 6-7.

| KhludCiprian a răspuns (pentru OnuOnulică):

Ai dreptate, fii budist si invata Tai-Chi! Tai-Chi pentru auto-aparare, si budism pentru a invata sa te relaxezi!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru OnuOnulică):

Bineinteles. Ateismul este gresit iar crestinismul este religia adevarata.

| mODIN a răspuns (pentru OnuOnulică):

Auzi,daca nu crede in Dumnezeu, ce vrei sa faca? Sa inceapa sa creada pana in clasa 6-7 si dupa sa-si dea seama iar ca nu exista?

| RandyMarsh a răspuns (pentru OnuOnulică):

Nu stiam ca sunt limite de varsta pentru trezirea la realitate...

Si ca sa raspund si la intrebare.Asa a fost si la mine, la inceput.Dar lucrul enervant nu era faptul ca profesoara spunea niste bazaconii, pentru ca de la ea ma asteptam.
Enervant era faptul ca toti ceilalti colegi erau convinsi ca ceea ce spunea profesoara este adevarat.Am incercat sa ii trec pe unii de partea mea, dar s-a dovedit fara succes.Se pare ca in cazul acesta, doar ei pot sa-si schimbe parerea in legatura cu religia, degeaba le explici dace ei nu realizeaza si singuri.
Cel mai intelept ar fi sa nu spui nimic.Lasa-i sa vorbeasca degeaba.Ora de religie poate fi o sursa buna de amuzament si o medie de 10 care te va ajuta.
Bafta!

| anonimg a răspuns:

Vorbeste cu dirigintele tau si spune-i problema ta. Spune-i ca religia iti trezeste repulsie si nu vrei sa participi la orele de religie.
Trebuie sa tii cont ca totusi, religia este obligatorie in invatamant.
Daca totusi, nu vor tine cont de lucrul acesta, voi face tot ce-mi va sta in putere -ca adventist de ziua a saptea- sa dovedesc cu Biblia ortodocsilor, tuturor invatatorilor acestora ca invataturile lor sunt complet eronate.
Spune-le tuturor ca o religie practica fara o dragostea practica nu este mai buna ca gustul unui mar stricat; pentru ca religia insasi ar avea gustul acesta.
Spune-le: "Daca ma iubiti imi veti oferi libertatea de alegere. Iar daca nu ma iubiti, vorbirea dumneavoastra la orele de religie nu este mai inteleasa si mai folositoare ca a celor ce se ocupa cu descantecele."

| milan9 a răspuns:

Referitor la anumite neintelegeri si confuzii intre CREDINTA si LIBERTATEA RESPECTARII EI...:

Tot la fel nici "codul penal" nu este de vină pentru că unii infractori nu respectă "codul penal"!
Nici CREŞTINISMUL nu este de vină pentru că unii "creştini" nu respectă CREŞTINISMUL.

Pe de altă parte, un "fiu al Bisericii"- (un simplu credincios) care încalcă reguli, reprezintă ALTCEVA decat BISERICA!

"Creştinii" se reprezintă doar pe ei înşişi. Asta datorită LIBERTĂŢII lor de a respecta învăţăturile Bisericii, sau de a le călca în picioare (aşa cum vedem din păcate uneori). Din acest motiv, ei nu sunt relevanţi decât PENTRU EI ÎNŞIŞI, nu şi pentru Biserică, tocmai pentru că prin trădare s-au dezis de Biserica...

| sublime89 a răspuns:

Eu am fost in cazul tau, dar incepand de prin clasa a 5-a. Am ales sa nu spun nimanui de la scoala despre asta, pentru ca era un fel de subiect tabu. Nici nu se punea problema sa nu crezi in d-zeu. Iti puneai toti colegii in cap si pe unii profesori, si n-aveai decat de pierdut. Am avut un singur coleg ateu in acea perioada, si el mai avea curajul sa-l mai intrebe pe profesor despre evolutie sau alte lucruri, dar niciodata nu i-a spus ca e ateu. Mai aveam cate o dezbatere cu colegii, dar nu era o dezbatere de genul ateism vs. crestinism, ci mai degraba stiinta vs. creationism. Chiar daca erai de partea stiintei, era complet interzis sa negi existenta lui d-zeu. El era "constanta" din ecuatie laughing

| DarkAndDreary a răspuns (pentru sublime89):

Cam asa sunt eu acum laughing
Doar ca eu mai am doi colegi atei cu care mai vorbesc in pauza.
Inca fac religie si am note bune, oarecum. Profa nu stie nimic. Ma gandeam ca anul viitor sa fac o cerere ca sa nu mai particip la ora de religie.

| sublime89 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Si eu am avut note bune la religie, desi nu credeam prostiile alea laughing Nu e deloc o materie grea sau importanta. Nici elevii credinciosi nu o prea iau in serios. E doar o medie de 10 in plushee hee

| Miauti a răspuns:

Tu sti ce inseamna ''ateu''? Tu crezi ca e o moda sa fi ateu... cum era emo, rock... tu nici macar nu sti ce vrei de la viata. Tu te iei dupa toti retardatii de pe TPU care cred ca sant atei dar se vor inchina la icoane.

| mODIN a răspuns (pentru Miauti):

Esti pe broccoli? Daca esti ateu, nu e logic ca nu te inchini deloc? Si ce te facce sa crezi ca ateismul e o moda? Crestinii inca se raspandesc ca ciuma.

| OitaZburdalnica explică (pentru Miauti):

Da, stiu ce inseamna ateu: negarea existentei unei zeitati.Dar tu stii ce inseamna cartea de gramatica? Ar trebui sa venerezi o carte de romana/matematica decat una care contine povesti cu zane.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

! Conform cu Constitutia Romaniei - art.29 alin, 6 si legea invatamantului nr 84/1995, art 9 al 2 republicata si cu Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului, poti sa nu participi la orele de religie, si sa participi la o disciplina obtionala, stabilita de comun acord cu invatatoarea sau dirigintele, dupa caz. Legea privind dreptul parintilor de-asi educa copilul in propriile convingeri religioase. Nu au dascalii si popii, a se baga in asa ceva. Ei oricum fac servicii, pentru bani, nu pentru a promova adevarata inchinare si interes pentru copiii. Scriu in manualele de religie ceea ce-i taie capul, nicidecum ceea ce pretinde Dumnezeu. Ce conteaza pentru ei, bani sa iasa. (cat despre tine, cel ce a scris nu poate fi in clasa pentru care subscrie, ca intr-a-iv-a, nu prea ai discernamant, dar parintii au autoritatea de-ati purta de grija ).

| KhludCiprian a răspuns:

Simplu: vorbeste cu parintii. Ei au mai multa pregatire in a vb cu profesorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu ar exista Dumnezeu, nu ar exista nici atei.

| OitaZburdalnica explică:

Am observat cateva comentarii care chiar m-au ajutat, dar si niste raspunsuri rautacioase legate de faptul ca sunt cls a 4-a...multumesc celor care au dorit sa ma ajute!

| Mistic21 a răspuns:

Mda. Vad ca ateismul asta a devenit o moda. Adica daca tu negi ceva,
inseamna ca nu exista? Cam incuiati la minte ateii astia.
Eh, cea mai mare dovada ca exista Dumnezeu, este omul. Daca te indoiesti de existenta lui Dumnezeu, te indoiesti de existenta ta.

| OitaZburdalnica explică (pentru Mistic21):

O sa-ti raspund cu o intrebare. Daca tu negi ca eu am un unicorn roz in garaj, inseamna ca nu exista? Cea mai mare dovada a existentei unicornilor roz sunt cornetele de inghetata si pozele cu unicorni. Daca te indoiesti de existenta unicornilor roz te indoiesti de existenta cornetelor de inghetata si a pozelor cu unicorni. cam asa suna comentariile crestinilor...

| Mistic21 a răspuns (pentru OitaZburdalnica):

Frumos...Ateismul e satanism mascat, voi nestiind ca de fapt faceti voia vicleanului, care va bate la capitolul inteligenta.

| Neymar3000 a răspuns:

Dar tabla inmultirii o stii?