| pieptdepuiprajit a întrebat:

Despre religie si alte cele. In primul rand, tin sa mentionez ca nu sunt ateu dar nici nu ma pot numi un crestin ortodox bun. Doresc sa cred deplin in Dumnezeu dar de ce as face asta? pentru ca exista o biblie? Nu imi este de ajuns. Bisericile sunt facute oricum sa manipuleze oamenii si sa scoata bani, pana la urma e o industrie si asta. Un user al TPU a postat un link catre un site in care zicea ca ateii vor fi pedepsiti crunt dupa moarte, arsi sau ceva de genul. Fratilor, cine poate demonstra asta? Este la fel cum e si cu Dumnezeu spunem ca exista, dar el chiar exista? Rai si Iad? Multi se tem ca vor ajunge in iad. Iarasi, ce dovedeste ca exista rai si iad, cel putin stiintific s-a demonstrat ca nu exista viata dupa moarte, doar o eliberare (si eu asa privesc moartea, un lucru prin care scapam de greutatile vietii, acum nu intelege ca vreau sa mor sau ceva de genul). Daca Dumnezeu exista de ce nu face nimic pentru a diminua greutatile din viata de zi cu azi a oamenilor care sunt buni crestini? Atatia oameni sufera de boli cumplite si traiesc pe pamant ca intr-un presupus iad. In fine, nu stau sa dezvolt pentru ca oricum niste ciumpalaci o sa vina si o sa zica vai cum sa crezi/spui asta, si alte cele. Deci, nu prea are sens. Totusi, sper sa vad cateva minti deschise care ar putea sa faca o dezbatere asupra acestei teme. Repet, nu sunt ateu. Mai spun din cand in cand o rugaciune seara in speranta ca poate aude cineva acolo sus dar sincer pana acum nu am fost ajutat (in opinia mea) nici in momentele cele mai grele din viata mea.pentru ca da, am avut momente cand chiar credeam in dumnezeu si imi spuneam rugaciunea regulat dar. s-a dovedit a fi degeaba.

10 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Te inteleg. stiu prin ce treci.crede-ma tu esti credincios.numai ca din anumite cauze ti-ai cam pierdut credinta,cauza principala fiid pacatul.acum se pierde sau se castiga credinta, la vremuri de rastriste.tu sa nu ti-o pierzi.
Pai,in primul rand este f bine ca simti acea dorinta de comuniune cu Dumnezeu.inseamna ca nu ai inima impietrita.pentru a avea o relatie corecta cu Dumnezeu trebuie ca mai intai sa scapi de pacate.pacatele ti le iarta doar Dumnezeu.poti incerca tu sa faci fapte bune,eroice,etc.totul este in zadar.singura care te mantuieste este credinta in Domnul Iisus Hristos.credinta ca El a luat asupra Sa pacatele tale,a fost umilit,batjocorit,torturat iar mai apoi ucis in chinuri groaznice pentru ca tu sa poti ajunge in rai al fericirea vesnica alaturi de El(.Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.
Efeseni 2:8-9) Domnul a renuntat la slava as cereasca pentru noi pacatosii de rand care avem nevoie de mantuire si iertare de pacate.Domnul nu a venit aici sa fie slujit,Domnul a venit aici sa slujeasca.s-a nascut intr-un grajd ,a fost sarac,a ajutat mult ioameni,a facut minui,a vindecat bolnavi,a readus oameni la credinta,a fost umilit si omorat.dar a indurat totul cu bucurie pentru noi pacatosii pentru ca ne iubeste.Dumnezeu ne iubeste.a dovedit asta cand si-a dat singurul Fiu la moarte pentru noi.(Binecuvântat să fie Dumnezeu, Tatăl Domnului nostru Iisus Hristos, care, dupa îndurarea Sa cea mare, ne-a născut din nou prin învierea lui Iisus Hristos din morţi, la o nădejde vie.
1Petru 1:3)
(Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.
Ioan 3:16). Dumnezeu a dat toul pentru noi sa putem fi mantuiti.daca esuma este vina noastra nu a lui Dumnezeu. trebuie sa incepi prin a constientiza starea ta de pacat in care te afli.trebuie sa doresti sa te schimbi.daca vrei sa obtii iertarea de pacate trebuie sa mergi la spovedanie. Sfanta Spovedanie este una din cele 7 taine ale bisericii.mai este numita si al "doilea botez" pentru ca prin ea ne stergem pacatele acumulate la fel ca si in cazul botezului cand se sterge pacatul stramosesc facut de adam si eva(neascultarea poruncii lui Dumnezeu).Daca Iisus Hristos nu lasa Sfanta Spovedanie ca mijloc de curatire a noastra de patimi si apcate nu se mai mantuia unul.noi ne putem mantui numai din mila Domnului.oricat neam stradui sa fim noi buni sa facem fapte eroice,etc. nu ajugnem nicaieri.jertfa Domnului Iisus ne mantuieste.atat! prin Sfanta Spovedanie se ster g toate pacatele acumulate de la ultima spovedanie.dar se sterg cu o conditie.trebuie sa vii la spovednaie cu inima curata,cu cainta sincera in suflet pentru pacatele facute ,cu aprere de rau si cu credinta ca Domnul te ia ierta prin jerta Fiului Sau,Iisus Hristos. Un lucru pe care nu il intelege lumea din pacate este ca la Sfanta Spovedanie se afla Insusi Dumnezeu in chip tainic si nevazut care ne asteapta cau dragoste si caldura asemeni unui tata care isi asteapta copii ca sa le ierte greseala.nu trebuie sa minti la spovedanie sau sa "uiti" intentionat din pacate.pentru ca iti faci mai mult rau.inainte de spovedanie tine post 3 zile si mediteaza la ce ai facut rau.citeste biblia. in concluzie trebuie sa mergi iar la spovedanie si de data asta spune adevarul gol golut chia daca este rusinos,fii sigur ca preotul a auzit mai mari.spovedania este o taina deci nu o va afla nimeni.dupa un timp si preotul uita.o vei sti numai tu cu Dumnezeu.inainte de asta tine post 3 zile macar si roaga-te lui Dumnezeu sa te ierte.Domnul ne iubeste si a dovedit asta cand sia sacrifcat Fiul pentru noi sa fim mantuit.daca iti vn mai usor poti nota pacatele pe o hartie sa nu le uit.dar sa nu le uiti sa spui tot indiferent cat de rusions ar fi.e maqi bine sa traiesti acum rusinea decat la judecata de apoi in fata intregului univers.straight face nu uita Domnul este credincios promisiuniklor sale si promite sa ne ierte ori decate ori venim la el si il consideram ca Tata il recunoastem ca Tata si Dumnezeu.preotul iti va da canon(sfaturi).sa le respecti in totalitate 100%.inainte de spovedanie dar si dupa sa iti faci un obicei din a citi biblia mai ales noul testament,tine post macar miercurea si vinerea, rosteste dimineata Tatal Nostru,Psalmul 50si Crezul.la fel si seara.Ai incredere in Dumnezeu si sa nu iti pierzi o clipa credinta in Iisus Hristos.Iisus spune:"Eu sunt Calea,Adevarul si Viata.Nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine" rezulta logic de aici ca numai credinta in Domnul Iisus te poate mantui.daca crezi deci in inima ta ca Iisus este cel care ti-a ster pacatele prin moartea sa pe cruce si ca a inviat atunci esti mantuit.dar Iisus mai spune:Luca 9.1. Şi chemând pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii şi să vindece bolile".Deci mergi la spovedanie cu toata increderea fara rusine pentru pacatele facute.mai bine simti acum rusine decat la judecata de apoi in fata intregului univers.acum ca pacatele ti s-au iertat trebuie sa ai grija sa nu cazi iar in pacat sau in necredinta.trebuie sa iti faci u obicei din a studia biblia.ea te va lumina caci contine Adevarul.fa-ti un obicei din a emrge la biserica,a te ruga si a tine pot iar Domnul va tine seama d osteneala ta fii sigura.Diavolul ne ispiteste pe toti.el este vrajmasul mantuirii noastre.el doreste cu tot dinadinsul sa nu ajungem la fericirea vesnica.din mandrie si egoism face asta.trebuie sa luptam cu toata puterea impotriva lui si impotriva pacatului.dar nu te ingrijora.Dumnezeu este infinit mai amre decat diavolul.Dumnezeu stie inima omului.daca il rogi cu creinta sa te ajute sa it idea putere sa treci peste ispita Domnul te ajuta cu siguranta.pentru ca El ne iubeste.fara frica Dumnezeu ne pazeste si ne ajuta.frica nu vine de la Dumnezeu frica vine de la daivol trebuie sa luptam constant cu ea.toata vaita omului este o infruntare cu cel rau,cu pacatele si aptimile si cu ispitele.dar cu ajutorul Domnului Nostru Iisus Hristos le vom birui.
"Iar partea celor fricoşi şi necredincioşi şi spurcaţi şi ucigaşi şi desfrânaţi şi fermecători şi închinători de idoli şi a tuturor celor mincinoşi este în iezerul care arde, cu foc şi cu pucioasă, care este moartea a doua. (Apocalipsa 21,8)"
"Nu te teme, caci Eu sunt cu tine. Nu te uita cu ingrijorare, caci Eu sunt Dumnezeul tau. Eu te intaresc si tot Eu iti vin in ajutor. Eu te sprijinesc cu dreapta Mea biruitoare." Isaia 41, 10
noi avem in noi pe Sfantul Duh.locuieste in noi.daca il ascultam si il alsam sa ne ghideze viata ne va reaminti tot ce ne-a invata Domnul Iisus.Dumnezeu este cu noi da din cauza pacatului omul nu ii poate simti prezenta calda si iubitoare.cand simti ispita spune"inapoia mea Satana.eu ma inchin numai lui Dumnezeu.ATAT!" "Doamne Iisus Hristoase,Fiul lui Dumnezeu,miluieste-ma pe mine pacatosul si nevrednicul rob al tau".asta este smerenie.diavolul fuge de smerenie.el nu vrea sa recunosti ca ai pacate caci din cauza madnriei el a cazut din cinstea data de Dumnezeu. "Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu miluieste-ne pe noi" spune cu buzele si cu inima,neincetat,aceste cuvinte caci lumineaza mintea,linistesc inima,ard pacatele,biciuiesc si izgonesc pe draci".
Iisus:"Eu nu-ti cer plata pentru cele ce-ti dau ci-ti dau rasplata si rasplata de vrei sa te folosesti de toate ale Mele. Ce daruie o poate egala pe aceasta>Eu iti sun Tata,spune Hristos-Eu iti sunt frate,Eu iti sunt Mire,Eu iti sunt casa,Eu iti sunt hrana,Eu iti sunt haina,Eu iti sunt radacina,Eu iti sunt temelie,sunt tot ce vrei! Ca sa nu ai nevoie de nimic,Eu iti voi sluji ca n-am venit ca sa Mi se slujeasca,ci ca sa slujesc!
Tu esti totul pentru mine si frate si impreuna mostenitor si preten si madula.Ce vrei mai mult?Pt ce intorci spatele celui ca te iubeste?pentru ce te ostenesti pentru lume?

Si in final.:
Scrisoarea de dragoste a Tatalui

Copilul Meu

Tu poate nu ma stii, dar Eu te cercetez de aproape si te cunosc
Stiu cand stai jos si cand te ridici
Si cunosc toate caile tale
Pana si perii din cap ti i-am numarat
Caci esti facut dupa chipul Meu
In Mine ai viata , miscarea si fiinta
Pentru ca esti al Meu
Te cunosteam inainte de a te fi nascut
Te-am ales mai dinainte
Nu esti o greseala ,pentru ca toate zilele tale erau scrise deja in cartea Mea
Stabilisem, precis ,data nasterii tale si locul unde vei locui
Esti o faptura asa de minunata
Caci te-am tesut in pantecele mamei tale
Si te-am ocrotit pana-n ziua cand te-ai nascut
N-am fost inteles de cei ce nu Ma cunosc
Nu sunt departe sau aprig , ci sunt expresia dragostei depline
Iar dorinta Mea e sa-Mi arat dragostea fata de tine
Pentru simplul motiv ca-Mi esti copil si ca-ti sunt Tata
Si-ti pot oferi mai multe decat ar face-o vreun tata pamantesc
Pentru ca eu sunt Tatal perfect
Fiecare dar bun pe care-l primesti , vine din mana Mea
Fiindca Eu iti stiu nevoile
Planul Meu pentru viitorul tau a fost intotdeauna plin de speranta
Pentru ca te iubesc cu o dragoste vesnica
Gandurile Mele fata de tine sunt nepatrunse si mai multe decat nisipul marii
Ma bucur de tine cu o mare bucurie
Nu voi inceta sa-ti fac bine
Pentru ca esti comoara Mea
Si vreau sa pun in tine intreaga inima Mea si intreg sufletul Meu
Si vreau sa-ti arat lucruri mari si minunate
Daca Ma vei cauta din toata inima , Ma vei gasi
Fa-ti din Mine desfatarea,si-ti voi da tot ce-ti doreste inima
Pentru ca Eu dau dupa placerea Mea
Si sunt gata sa-ti fac mai multe decat poti crede
Pentru ca Eu sunt cel mai mare sprijinitor
Si, de asemenea, sunt Tatal care te mangaie in toate necazurile tale
Cand inima ti-e franta ,iti sunt aproape
Ca un pastor ce-si poarta mielul in brate ,asa te port Eu in inima Mea
Odata iti voi sterge lacrima din ochi
Si voi indeparta orice durere pe care ai cunoscut-o in lumea aceasta
Eu sunt Tatal tau si te iubesc cum imi iubesc Fiul, pe Isus
Pentru ca dragostea Mea, in Isus a fost aratata
El este intiparirea Fiintei Mele
Si a venit sa-ti arate ca sunt de partea ta, si nu impotriva ta
Si sa-ti spuna ca nu-ti tin in seama pacatele
Isus a murit pentru ca tu si cu Mine sa fim impacati
Moartea Lui a fost ultima Mea dovada de dragoste fata de tine
Am dat tot ce-am iubit pentru ca sa pot primi dragostea ta
Daca accepti darul Fiului Meu, Isus, Ma primesti pe Mine
Si nimic nu te va desparti de dragostea Mea, de acum inainte
Hai acasa si te voi duce prin slava cerurilor ,cea mai mare din cate s-au vazut vreodata
Am fost intotdeauna Tata si voi fi intotdeauna Tata
Intrebare e : "Vrei sa fii copilul Meu?"
Eu te astept
Cu drag,
Tatal Tau-Dumnezeu Atotputernic

| MortemAeternum a răspuns:

Faptul ca unii spun ca ateii vor suprota chinuri ingrozitoate dupa moarte este o dovada in sine ca religia crestina este falsa. Adica cei care nu sunt de acord cu tine, merita sa fie torturati o eternitate, sunt niste psihopati oamenii astia. Banuiesc ca ei chiar rad in hohote cand se gandesc ca noi ticalosii care refuzam sa credem orbeste vom suferii chinuri eterne, noroc ca gandirea lor nu are nici o legatura cu realitatea si tot ce cred acesti oameni sunt simple povesti antice.
Eu zic sa termini cu ipocriza asta, adica termina cu rugaciunea, daca nu iti place Dumnezeul crestin alegeti altul, iar daca nu iti place teismul treci la Deism, asta in caz ca nu poti renunta la ideea unui Dumnezeu.

| pieptdepuiprajit explică (pentru MortemAeternum):

Cum sa aleg altul? Tot nu as putea sa cred orbeste. Nu prinzi idea. Si oricum daca el exista este doar unul numai ca este numit diferit in functie de cum unele popoare s-au decis sa il numeasca.

| MortemAeternum a răspuns (pentru pieptdepuiprajit):

Pai am vazut ca tu crezi in Dumnezeu, doar pentru un confort psihologic si m-am gandit ca poate vrei un alt Dumnezeu care sa iti dea acest confort.
Incearca deismul, poate o sa se potriveasca mai mult cu felul tau de a gandii.
http://www.deism.com/deismromanian.htm

| pieptdepuiprajit explică (pentru MortemAeternum):

Pai nu prea cred in nimeni in afara de mine, dar nici nu zic ca vai sunt sigur ca nu exista.

| MortemAeternum a răspuns (pentru pieptdepuiprajit):

Atunci esti agnostic, dar iti recomand sa citesti singur, sa te informezi, sa cauti si sa nu asculti nici de crestini nici de atei. Ia singur o decizie pe baza a ceea ce cunosti(dar cerceteaza mai intai), iar apoi poti intra intr-o dezbatere, dar nu pe TPU laughing aici vi doar daca vrei sa te amuzi.

| Thunder a răspuns:

Poti sa te rogi mult si bine ca daca nu iti misti fundul sa realizezi chiar tu ce vrei, nu-ti da nimeni. Eu ma consider agnostic, consider ca mi se potriveste. Prefer sa pot lua in considerare mai multe mai multe idei, pentru ca in domeniul asta teoriile sunt ajutate doar de argumente care sustin acele idei, pentru ca ce crezi, celelalte argumente, adica cele contra tot timpul exista, si colac peste pupaza, aceste teorii nu pot fi demonstrate decat doar pentru faptul ca sunt sustinute de unii si de altii. Pe ceea ce nu poate fi demonstrat se poate abera la nesfarsit. De religie stim ca se vorbeste mult si prost, dar crezi ca stiinta chiar le stie ea pe toate? Ne dam cu parerea si sustinem sus si tare chestii despre ce s-au intamplat acum milioane de ani cand noi inca aberam despre unele constructii existente pe pamant si probabil ca alea nu au vechime de milioane de ani ci sute sau mii de ani. Trebuie sa fii deschis la mai multe idei, dar daca le iei in considerare ca ar fi bune asta nu inseamna ca ele chiar sunt adevarate. Ne traim viata cum traim si stim mai bine si cand iesim la o bere sau mai stam pe net aberam si noi pentru a ne pune in miscare creierasul. Religia este o industrie, stiinta la fel. In ziua de azi cand spui religie automat te gandesti la oameni credinciosi, habotnici iar cand zici stiinte te gandesti la atei, cand de fapt nu e deloc asa. Fiecare are fluturasii lui in cap. Cine are dreptate sau nu stie doar Mos Craciun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti fi agnostic nu doar ateu, sa stii ca chiar biblia te indeamna sa scapi din lenea numita rugaciune si sa faci ceva, nu ai nevoie de nimeni daca isi doresti ceva cu vointa vei reusi si ambitie, gandire pozitiva, daca rugaciunea isi da o stare pozitiva roaga-te in continuare, degeaba te rogi si astepti aia i cersetorie amice intelegi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja vad cai o parere despre biserica credinta biblie.pot spune ca esti atat de deschis la minte incat ai postat intrebarea fara sa cauti saintelegi ambele parti din toate punctele de vedere.a arunca cu vorbe sa pari destept una si a studia, ca sa nu mai fii nevoit sa intrebi e alta.ce nu inteleg foooaaarte multi la rubrica asta de religie este ca un schimb de replici nu te face crestin sau ateu.este o munca de o viata, in care omul isi face treaba sa, Dumnezeu pe a lui prin fiul si duhul sfant. oamenii au 70-80 de ani la dispozitie, iar Dumnezeu a inceput lucrarea sa mai inainte de toti vecii timp din care noi cunoastem doar cateva mii de ani celelalte milioane fiind doar presupuneri stiintifice sau calcule omenesti.e greu tata sa aduci dovezi de dincolo de timpul cunoscut, cand Dumnezeu e vesnic iar noi trecatori precum o flacara de lumanare.

Răspuns utilizator avertizat