| bogdan1004 a întrebat:

Cum pot sa nu mai fac religie? Sa fiu scutit de aceasta ora? Da stiu ca e usoara,nu sunt ateu,sunt ortodox, dar nu vreau sa fac religie. Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| reihiuke a răspuns:

Daca ai peste 16 ani poti depune o cerere la secretariat. Orice elev are dreptul sa nu faca ora de religie. Daca are sub 16 ani se duce cu parintii sa faca aceasta cerere, daca are peste 16 se poate duce singur. Dar s-ar putea sa-ti sara toti profesorii in cap, ca cu ce te incurca pe tine ora aia si sa iti vina mintea la cap si sa nu creezi dezordine in scoala. Am cunoscut un caz laughing

| bogdan1004 explică (pentru reihiuke):

Te rog povesteste-mi-l

| reihiuke a răspuns (pentru bogdan1004):

Pai ti-am spus. Nu stiu sigur cum s-a intamplat. Ideea e ca lumea considera ca asta e un moft, o prostie si ca ora de religie nu te incurca cu nimic. Considerandu-l un moft, nu vor sa-i influentezi si pe altii sa faca la fel si sa apara complicatii cu profu de religie, cu parintii, etc. Si asa ca incearca sa te determine sa renunti happy

| bogdan1004 explică (pentru reihiuke):

Nu stiu, eu unu sigur m-am saturat de multe aberatii de la ora de religie, daca parintii nu vor, eu nu voi renunta.Nu cred ca va incerca sa ma determine sa renunti.Sa te intreb ceva:Banuiesc ca ai niste ani in spate, Pe tine te ajuta religia in viata?

| reihiuke a răspuns (pentru bogdan1004):

Cati ani ai? Depinde ce intelegi prin religie. Exista diferite tipuri de religii pentru diferite tipuri de oameni. Apoi fiecare religie se imparte la randul ei pe nivele in functie de tipurile de oameni. Religia la care te gandesti tu, nu ma ajuta cu nimic. Ma ajuta alta forma de religie, pe care nu o cunosti, pentru ca nu e asa raspandita. Si nu e raspandita nu pentru ca o tine cineva ascunsa, ci pentru ca lumea o doreste pe cealalta. E mai confortabila. In religia mea termenul obisnuit de "credinta" nu-si are rostul.

Ca sa vezi o viziune, incearca sa citesti ce-am scris aici http://www.tpu.ro/......sa-sa-fie/

| bogdan1004 explică (pentru reihiuke):

Am 15 ani.Sunt destul de matur zic eu.Ce inteleg eu prin religie la ce te-am intrebat, daca te ajuta in viata cotideana si la lucru

| reihiuke a răspuns (pentru bogdan1004):

Religia pe care o practic eu este o religie a transformarii omului si ma ajuta peste tot. Spre exemplu daca ajungi sa nu mai ai emotii negative, e imposibil sa nu te ajute, ca nu te mai enervezi. Poti doar parea nervos, daca tu consideri ca e necesar, la un anumit moment dat. Dar nu mai ajungi in stadiul in care nu te mai poti controla.

| reihiuke a răspuns (pentru bogdan1004):

Da-mi add pe mess "reihiuke" ca nu ma mai intind aici.

| Dorugar a răspuns (pentru reihiuke):

Aia care iti sar in cap pentru ca renunti la ora de religie nu sunt profesori ci PROSTOfesori!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Sau poate ca sunt profesori de religie!happy

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Se poate tine ora de religie si fara tine, la fel cum se poate in cer si fara tine!

| Dorugar a răspuns (pentru EmaS):

Dar la casa de nebuni se poate fara tine?
Daca raspunsul este Da atunci sa stii ca este un mare pacat!
Oare cine raspunde pentru pacatul asta va ajunge in Iad?

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

In iad se poate si fara mine! Sigur ca Da!
Eu am un loc rezervat in rai!happy

| casablanca40 a răspuns (pentru EmaS):

Parca daca ai ajunge in rai ai realizat ceva in viata. Cam ce e de facut pentru a intra in rai? Sa crezi in Dumnezeu. "Cat iscusinta, indemnare, perseverenta iti trebuie pentru a crede in Dumnezeu si in final a ajunge in rai! Viata ta pe pamant este foarte greau dar in final, vei ajunge in rai, o eternitate de fericire doar pentru simplul fapt pentru ca ai crezut (care este de altfel o cerinta foarte grea si necesita vointa ).

| Esperança a răspuns:

De acord cu Ray!

| William a răspuns:

Cand gasesti o cale sa scapi si de mate, fizica, chimie sau sport sa ma anunti.

| AnghelB a răspuns:

Parintii tai trebuie sa faca cerere. Nu tu.

| RAY a răspuns:

Nota aia de 10 te va ajuta la media anuala mult asa ca stai la ora si asculta ce spune profa, din moment ce esti ortodox nu vad ce aberati ar putea sasi spuna profa asta e religia ta

| DyNo a răspuns:

Fa o cerere la secretariat prin care spui ca numai vrei sa faci acea ora. Religia, este o ora optionala, nu obligatorie.
Cum ti s-a mai spus. Daca ai 16 ani sau mai mult poti sa faci acea cerere fara acordul parintilor. Daca ai sub 16 ani, trebuie sa vi cu parinti sa faci acea cerere.
Uite aici o pagina de pe blogul meu in care am vorbit despre asa ceva:
http://geo-dynoclub.blogspot.ro/......toriu.html