| adrianutu a întrebat:

Salut asi dori sa aflu ce alte obiceiuri in afara de irod cunoasteti sa fie de craciun pe 25 dec nu de anul nou funda cel mai bun raspuns

2 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

In Biblie nu apar.

| neaivan a răspuns:

1 Oamenii de stiinta americani au calculat ca Mos Craciun ar trebui sa viziteze 822 de case pe secunda pentru a putea imparti cadouri pentru toata lumea, deplasandu-se cu o viteza de 1046 km/s;

2. Initial, data de 25 decembrie a fost o sarbatoare pagana, in care se celebra nasterea Soarelui sau solstitiul de iarna; majoritatea oamenilor nu stiau cand s-a nascut Isus Hristos si nimeni nu a sarbatorit nasterea sa timp de sute de ani;

3. Mos Craciun a fost "inventat" la mijlocul secolului al XIX-lea, intr-o reclama la jucarii; la acea vreme, Craciunul nu era o sarbatoare legala;
4. Fredonarea colindelor era considerata o practica pagana pana in secolul al XIII-lea, cand Sf. Francisc de Asisi le-a popularizat in randul crestinilor;

5. Obiceiul ciorapilor atarnati in bradul de Craciun sau de semineu, precum si pregatirea ghetutelor de Sf. Nicolae, vine de la o traditie olandeza conform careia oamenii lasau in fata casei incaltaminte plina cu mancare pentru magarii Sfantului Nicolae; acesta lasa cadouri in schimb;

8. Abrevierea Xmas nu este una nereligioasa; litera "X" este o abreviere in limba greaca pentru "Hristos", folosita inca din secolul XI;

10. In 1999, locuitorii statului Maine au realizat cel mai mare om de zapada din lume; acesta avea 35 m inaltime;

11. "Jingle Bells" este primul cantec fredonat in spatiu, pe 16 decembrie 1965 de catre astronautii Tom Stafford si Wally Schirra, ai misiunii Gemini 6;

12. Mos Craciun este cunoscut sub diverse nume: Kriss Kringle (Germania), Le Bafana (Italia), Pere Noel (Franta) sau Deushka Moroz (Rusia);

13. Incepand cu 1947, autoritatile din Oslo trimit in perioada Craciunului un brad celor din Londra, in semn de multumire pentru ajutorul acordat in cel de-al doilea Razboi Mondial;

14. Beculetele de Craciun au fost inventate de americanul Edward Johnson in 1882;

15. Prima atestare scrisa a Craciunului este intr-un pamflet german din 1570;

16. Anual, doar in SUA, se trimit aproximativ 3 miliarde de felicitari de Craciun;

17. Conform Guinness World Records, cel mai mare brad de Craciun din lume a avut 67 de metri inaltime si a fost impodobit in orasul Seattle in 1950;

18. Culorile traditionale ale Craciunului nu sunt rosu si alb, cum ar crede unii, ci rosu, verde si auriu; rosul reprezinta sangele lui Isus Hristos, verdele reprezinta viata si renasterea, iar auriul reprezinta lumina si bunastarea;

19. Se spune ca primul om care a impodobil un brad de Craciun a fost Martin Luther (1483-1546); conform legendei, acesta a fost atat de impresionat de stralucirea stelelor printre ramurile brazilor incat a luat unul acasa si l-a impodobit cu candele, pentru a impartasi frumusetea ce a vazut-o impreuna cu familia sa;

20. Conform unui top al celor mai bogate persoanaje fictive, realizat de revista Forbes, Mos Craciun ocupa prima pozitie;

Craciunul in lume

In Polonia, paianjenii reprezinta o decoratie populara a bradului de Craciun; conform legendei, un paianjen i-a tesut vesmintele nou-nascutului Isus; in Polonia paianjenul este un simbol al bunastarii si prosperitatii;
Acelasi lucru se intampla si in Ucraina;

In Germania, se spune ca Ajunul Craciunului este o zi magica, in care cei puri la suflet pot auzi animalele vorbind;
Tot aici, in brad se ascunde un castravete murat, iar cine il va gasi in dimineata Craciunului va primi un mic cadou;

In Islanda exista 13 Mosi Craciuni; pentru copii care au fost cuminti acestia vor lasa cadouri, insa celor obraznici le vor face farse sau chiar ii vor rapi;

In Japonia, masa de Craciun este servita la KFC; acest lucru este datorat unei campanii de marketing de acum 40 de ani, iar de atunci Masa de Craciun la KFC este atat de populara incat se fac rezervari cu cateva luni inainte;

Locuitorii Africii de Sud au o specialitate de Craciun cel putin ciudata: omizi ale moliei Saturnia pavonia;

In Norvegia nu se face curat inainte de Craciun; maturile si obiectele de curatat sunt ascunse, ca nu cumva sa fie furate de spiritele rele sau de vrajitoare;

In Groenlanda exista cateva retete bizare de Craciun: piele cruda de balena servita cu untura sau pasari Auk indesate in piele de foca, lasate 7 luni la fermentat;

Inainte de seara de Craciun, femeile nemaritate din Cehia vor sta in pragul usi si vor arunca pe spate un pantof; daca acesta va ateriza cu varful spre usa, femeia se va casatori anul urmator;

In Estonia familiile merg la sauna in ziua de Ajun;

Italienii o asteapta pe Befana, o vrajitoare buna ce va lasa dulciuri si jucarii in ziua de 5 ianuarie;

In Etiopia, Craciunul se sarbatoreste pe 7 ianuarie; in acea zi, etiopienii poarta vesminte albe si se joaca "ganna";

In Slovacia, cel mai batran membru al familiei ia o lingura de budinca loksa si o arunca pe tavan; cu cat se lipeste mai multa, cu atat mai bine;