| theallamericanrejects a întrebat:

Aveti idee de ce alchimia este considerata vrajitorie? Daca da, as dori sa primesc si cateva informatii (sau macar definitii) ale alchimiei.Multumesc (Si da, stiu ca este o intrebare cam ciudata)!

16 răspunsuri:
| contαbαndonαt a răspuns:

ALCHIMÍE s. f. Chimia din evul mediu, în cadrul căreia se continuă și se amplifică practicile meșteșugărești ale antichității de obținere a unor produse, ca sticlă, coloranți, metale etc., adesea cu presupuse puteri miraculoase. – Din fr. alchimie, lat. alchemia.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de ana_zecheru | Semnalează o greșeală | Permalink
alchimíe s. f., art. alchimía, g.-d. alchimíi, art. alchimíei
Sursa: DOOM 2 (2005) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink
ALCHIMÍE f. (în evul mediu) Știință ocultă care își propunea prefacerea metalelor ordinare în aur și aflarea elixirului vieții. [G.-D. alchimiei] /

| contαbαndonαt a răspuns:

OCULTÍSM n. 1) Concepție pseudoștiințifică care recunoaște existența în natură a unor forțe ascunse, accesibile numai unor oameni „inițiați". 2) Practică bazată pe această concepție. /

| Tomanecre a răspuns:

Alchimia nu este vrajitorie, ci o prostie!
Nu ti se pare prostie sa-ti pierzi timpul cu incercari de a transforma paiele in aur?

| Lizzu a răspuns:

Da, se dorea transformarea sau obtinerea prin procedee chimice de amestecare a diferitelor substante, metale topite a unor licori pentru nemurire, pentru tinerete vesnica sau pentru obtinerea aurului.
Dar toate erau "amestecate" daca se poate spune asa, cu credinte despre univers, despre metafizic, cu interpretari.
Probabil ca se apela si la spirite bune sau rele, nu stiu sigur.

Eu asa citisem.

| Al99 a răspuns:

Noroc cu intrebarea ta, ca asa mai consulta cate unii Dex-ul.
Acum depinde care ignorant in materie de alchimie a avut bunavointa sa-si dea cu parerea prin diferite Dex-uri on line.
Este o tehnica oculta de evolutie spirituala. Poate cea mai buna.
Daca Biblia poate parea fara sens, incercati cu un tratat de alchimie.
Am citit cateva din curiozitate.Am inteles cate ceva deoarece am avut marele noroc sa intalnesc persoane interesante care mi-au impartasit cateva instructiuni.
Plumbul reprezinta manelistul de rand care mananca mici, o da cu bere si este departe de spiritualitate.
Aurul reprezinta persoana realizata spiritual, sfantul.
Plumbul se poate transforma in aur, pare imposibil dar cateva persoane din cateva miliarde au reusit.

| Inferno a răspuns:

Alchimia combina atat notiuni stiintifice cat si notiuni magice, problema este ca magia... nu exista. Asa ca in zadar au incercat alchimistii sa astupe golurile stiintei cu magie, rezultatul fiind unul nesatisfacator.
Daca eliminam partea nestiintifica a alchimiei obtinem chimia din prezent.

| Inferno a răspuns (pentru Al99):

Conform alchimiei si lumina este aur, iar daca am reusi sa ingropam o raza de lumina in pamant (cea ce este imposibil, pentru ca lumina nu poate exista fara o sursa), particulele din care este formata lumina se pot transforma in particulele din care este format aurul. Daca asta nu-ti pare aberant, este grav.

| Al99 a răspuns (pentru Inferno):

Textele alchimistilor sunt pline de simboluri pentru a proteja arta de ochii neinitiatilor.
Un alchimist avea voie sa impartaseasca tainele unui singur elev.
Cartile de alchimie pot fi traduse doar de alchimisti, altfel devin texte banale si absurde cum ai notat deja.

| Inferno a răspuns (pentru Al99):

Si manuscrisul lui Voynich este plin de simboluri si desene ciudate, dar asta nu inseamna ca in spatele lui se afla adevarul absolut. In perioada la care ne raportam putem spune ca "erau la moda" codurile, arta ezoterica era in perioada ei de glorie.

| thealchemist a răspuns:

Nu e considerata vrajitorie, cine ti-a spus asta?
iar definitii sint multe, de ce nu te apuci s-o studiezi ca sa-i dai propria definitie din experienta?

| Al99 a răspuns (pentru Inferno):

Asa este.

| theallamericanrejects explică (pentru thealchemist):

Da...dar vreau mai multe informatii, surse de informare si pareri(serioase). Apropo, daca stii exemple de carti daspre alchimie spune-mi si mie cateva! Si chiar daca nu are legatura cu intrebarea mea sau raspusul tau, ce simbolizeaza steaua (wallpaper-ul tau)aceea cu 5 colturi?

| thealchemist a răspuns (pentru theallamericanrejects):

E o pentagrama, si la fel ca si alchimia are nenumarate definitii si intelesuri.
iar daca vrei carti da-mi o adresa de email si ti le trimit.

| theallamericanrejects explică (pentru thealchemist):

Adresa mea de e-mail este paul99voicu@yahoo.com.
O sa-mi trimiti link-uri, asa-i?

| theallamericanrejects explică (pentru thealchemist):

Multumesc,sper sa-ti repari repede calculatrorul si...nu stii si carti in romana?
Ma descurc si cu astea dar mi-ar fi mai comod sa le citesc direct in romana.

| theallamericanrejects explică (pentru Tomanecre):

Apropo,tu crezi ca le stii pe toate!? Sunt chiar si oameni de stiinta care recunosc ca transmutatia metalelor ar putea fi posibila,dar la scara foarte mica! Totusi nu sunt deloc de acord cu majoritatea parerilor lor pentru ca, din cate am citit eu pana acum, domeniul lor nu este nici pe departe legat de alchimie si, uneori, asa-zisii oameni de stiinta au idei...cu adevarat false sau ilogice.