| UnderKing a întrebat:

Salut
Stie cineva de, ce Alchimia este considerata vrajitorie? Dau funda celui ce imi raspunde corect.

Răspuns Câştigător
| d3men7zel a răspuns:

Alchimia combina atat notiuni stiintifice cat si notiuni magice, problema este ca magia... nu exista. Asa ca in zadar au incercat alchimistii sa astupe golurile stiintei cu magie, rezultatul fiind unul nesatisfacator.
Daca eliminam partea nestiintifica a alchimiei obtinem chimia din prezent.

4 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Eu personal m-am saturat de intrebarile de genul asta, cred ca mai sunt 1 milion de intrebari pe TPU care se refera la subiecte false.
deci nu, alchimia nu e considerata vrajitorie.
si nici nu e legata de chimie asa cum spune raspunsul pe care l-ai considerat corect. alchimia este o traditie spirituala care nu are nimic de a face cu lumea materiala, ca sa zici ca se trage chimia moderna din ea e acelasi lucru cu a pretinde ca fizica sau biologia au fost inspirate de Biblie sau de Coran.

| UnderKing explică (pentru thealchemist):

Bai frate eu pun intrebarile pe care le vreau daca vrei sa raspunzi raspunzi nu trebui sa imi zici ca mai multi au pus aceasta intrebare sti ce nici macar nu imi pasa

| Ceriik a răspuns:

Da, se dorea transformarea sau obtinerea prin procedee chimice de amestecare a diferitelor substante, metale topite a unor licori pentru nemurire, pentru tinerete vesnica sau pentru obtinerea aurului.
Dar toate erau "amestecate" daca se poate spune asa, cu credinte despre univers, despre metafizic, cu interpretari.
Probabil ca se apela si la spirite bune sau rele, nu stiu sigur.

Eu asa citisem.

| UnunderstoodArtistHere a răspuns:

Alchimia e de fapt inceputul chimiei de azi.Cum oamenii savanti din timpurile cand se practica alchimia erau considerati vrajitori pentru ca nu se cunosteau reactiile fizice si chimice, asa s-a ajuns ca unii sa spuna inca ca alchimia e vrajitorie.Nu-i asa, e doar chimie cam veche si prafuita