| BogdanVeselie a întrebat:

Salut, care sunt cele trei animale din biblie, care s-au incarnat in om, daca imi aduc bine aminte primele doua ar fi fost un sarpe, un ultiu si ultimul nu mi-l amintesc, corectati-ma va rog daca gresesc. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Biblia a fost scrisa din aduceri aminte si din inspiratii din alte religii mai vechi.
Cele 10 porunci sunt luate din codul lui Hammurabi, TatalNostru este facut din amestecarea a doua rugaciuni catre zeul Amon, iar Sarpele era de fapt zeul sarpe de la sumerieni.

5 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Biblia nu sustine ideea de reincarnare.Sarpele nu s-a incarnat in om.Cand sarpele a vorbit cu Eva, era de fapt Satan, pentru ca Apocalipsa12:9 confirma acest lucru.Satan s-a folosit de sarpe ca un ventriloc care se foloseste de o papusa pentru a vorbi.

| VelaJohnny a răspuns:

Sarpele din Gradina Edenului nu a fost om. Satan s-a folosit de el doar pentru a vorbi cu oamenii. Cum spunea si Alvlad, iudaismul si crestinismul nu sustin reincarnarea, deci cineva te-a informat prost.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Nu exista asa ceva in Scriptura. Crestinismul si Iudaismul sunt impotriva reincarnarii.

| keepcalm99 a răspuns:

In cursul perioadei itinerante, Domnul, raspunzand la cererea ucenicilor de a-l invata cum sa se roage, le-a daruit rugaciunea cea mai de pret, rugaciunea prin excelenta, care va fi inaltata de credinciosii tuturor neamurilor de atunci si pana la sfarsitul veacurilor, "Tatal nostru".

| BogdanVeselie explică:

Da am inteles idea pe care mi-o expuneti dumneavoastra, dar in biblie undeva, scrie faptul ca erau trei animale. Iar doua dintre acestea erau sarpele si uliul, printre care mai era unul, stie cineva care era acela. Va multumesc.