| anonim_4396 a întrebat:

Salut, cine imi poate explica de ce majoritatea oamenilor cred in biserici si legile lor?
Mie unu mi-se par o prostie sa iti traiesti viata dupa post, rugaciune cainta si alte porcari de genul asta, daca ar fi existat o fiinta a tot puternica nu ar cere asa ceva de la creatile lui ( doar oameni fac asta ), si in al doilea rand cum pot sa creada bibila si alte carti de genul cand nici macar nu exista sansa de 5% ca ce scrie acolo sa fie adevarat.
Eu provin dintr-o famile foarte credincoasa si de la varsta de 14 ani am renuntat la aceasta practica care pentru mine nu inseamna decat pierdere de timp, poate exista vreo divinitate dar nu cred ca "donatile" "rugaciunile" "plecaciunile" le vor schimba gandul sau felul in care interactioneaza cu voi.
Spuneti-va parerea despre Religie si de ce credeti ca inca exista atatia oameni care traiesc cu aceste convingeri.

28 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

E adevărat ca multe lucruri pe care le practica azi oamenii nu au legătură cu Biblia, ci cu superstițiile și obiceiurile zonei. Dar Biblia tot ce a scris s-a împlinit în cele mai mici detalii. Istoria confirmă lucrul acesta. Din nefericire, putini oameni o mai respectă.

| ania a răspuns:

Cum ai aflat că nu există șansă nici 5% ca ce scrie în Biblie să fie adevărat?

| milan9 a răspuns:

"nu cred ca "rugaciunile", "plecaciunile" le vor schimba gandul sau felul in care interactioneaza cu voi"...
De ce nu?
Daca Dumnezeu exista (credinta pe care si tu ai exprimat-o) aceasta Divinitate are caracter personal, simte, gandeste, este Sursa informatiei... thinking
Crezi ca s-ar complace in indiferenta fata de niste fiinte (oamenii) pe care TOT CU CARACTER PERSONAL i-a creat?

De ce crezi ca ii este indiferent ce facem din moment ce avem RATIUNE, CONSTIINTA, SIMTIRE, suntem fiinte care EMPATIZAM... thinking

Rugaciunea asadar nu e ceva absurd. Ea nu este altceva decat o forma de DIALOG.

Răspuns utilizator avertizat
| Zaygon a răspuns:

Si la mine mama e ultra religioasasa dar eu de un an jumate m-am declarat agnostic-teist si chiar nu imi mai pasa de ce zice.

| anonim_4396 explică (pentru Zaygon):

Fiindca tu nu stii un lucru pripasel; cand va veni ziua judecatii,daca doi vor dormi impreuna, unul va fi luat, unul va fi lasat. daca doi vor munci la camp impreuna, unul va fi luat, unul va fi lasat.si tot asa.problema as pune-o altfel.maicata decat sa te piarda in iad, mai bine cand ii cereai de mancare, no interesa ce zici.ori cand iti era sete la fel.da uite ca tea iubit si tea crescut mare si dastept.acu esti mai destept decat ea, da mai rece.fiindca intr-adevar la tine, pe cine nu te-a lasat sa mori no sa-l lasi sa traieasca.Stii ce fericita e de cat de destept esti?

| Zaygon a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rand e dreptul meu sa cred in ce vreau, daca vreau si intr-un cartof. Mare parte din raspunsul tau nu are sens. Nu stii cum m-au crescut ai mei, nu stii ce mi-au oferit ai mei si nu in ultimul rand nu ei m-au crescut destept. Tot ce am facut a fost pe puterile mele. Am dat admitere la facultate pe cunostiintele mele si pe munca mea. Nu m-au crescut ei destept. Toata viata am fost autodidact. Si ca sa stii, nu am frica de nimeni si de nimic pentru ca sunt fiinta superioara si gandesc cu un pas inainte. Si daca vrei sa iti spun in ce consta faptul ca sunt agnostic o sa iti dau o explicatie babeasca: eu am Dumnezeul meu, prieten cu mine de care nu trebuie sa imi fie frica si sa ii aduc laude. Discut cu el 1 la 1 si este parte integrata a constiintei mele.

| anonim_4396 explică (pentru Zaygon):

Nici nu am spus altceva.partea aia integrata nu ai vazut-o niciodata dar stii co ai, si e acolo.nu poti spune ca nu crezi ca o ai?

| Zaygon a răspuns (pentru anonim_4396):

Partea mea aia integrata nu ma face sa ma consider sclavul cuiva. In religia ortodoxa iti este bagat in cap ca omul trebuie sa aiba frica de Dumnezeu, de ce? Relatia ar trebui sa fie 1:1 nu de master-slave.

| anonim_4396 explică (pentru Zaygon):

Zaygon ai inteles gresit frica asa cum au facut-o toti, si treaba cu robia la fel.robia la caratul crucii aidoma lui iisus, te face liber de frica mortii si de robia pacatului, fiindca asta e libertatea adevarata cand nu esti stapanit de frica, de patima betiei, curviei a drogurilor si altora la fel de naspa.Slijind celorlalti, Iisus a fost stapanul ori slujitorul? a face voia tatalui, inseamna respect si implinire nu frica si teama, inseamna dragoste filiala, nu obligatie si corvoada.imi pare rau ca ai citit dar nu cum trebuie si nu cat trebuie.in materie de ortodoxie.In rest te inteleg, si -ti doresc sa ajungi si tu unde iti doresti.Ma gandesc la un lucru acum; cand a fost razboi in ceruri cand s-a rasculat satan, ingerul gabriel a spus; sa stam drepti cu frica si cu cutremur.Frica pentru ce? era voievodul ostilor ceresti.FRica pentru ceia ce urma sa se intample daca lucrarea lui lucifer avea sorti de izbanda, Si anume guvernarea si anularea tuturor tainelor si principiilor Dumnezeiesti cu toate ca nu era posibil in univers.Acesta era intelept, frumos si puternic, si era urmat de o treime din ingerii din cer.deci sa stam drepti cu frica si cutremur. Dumnezeu nu i-a distrus, si nici nu i-a alungat.dar cerul insiusi nu i-a mai putut tine fiindca nu s-a mai gasit loc pentru ei.nimin necurat nu poate sta acolo. spiritual vorbind, tu vei spune ca-s povesti,.eu as spune ca e o lupta si o tragedie a veacurilor a inteligentelor si puterilor mai presus de fire, iar noi de abia traim o clipa.un vis.

| Zaygon a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau dar eu nu cred in pacate. Nu poti cataloga ceva ca fiind bun sau rau. Fiecare om are propriul sistem de valori; ce mie mi se pare bun la altul i se poate parea rau si invers. Chiar aseara am avut o discutie cu prietena mea pe tema asta si am cazut de comun acord ca fiecare are dreptul sa aleaga ce vrea. Insusi prin cuvantul dragoste se pot intalni o gramada de sensuri. Fiecare il accepta pe cel care il vrea.

| ckckrish a răspuns (pentru Zaygon):

Unui ucigas i se poate parea ceva bine sa omoare, asta e bine sau rau? exista creierul (nu numaidecat religia) care iti zice ce e bine si ce rau inca de mic, daca eu te numesc prost/proasta asta e ceva rau si eu stiu asta... dar dupa ideea ta pe mine nu ma deranjeaza si pe tine tot nu ar trebui happy. cand aveam 3-4 ani cu totii ne dadeam seama ca sa iei din mana altuia o bomboana nu e chiar bine, dar sa te imparti cu o bomboana nu e rau ci e bine... deci nu fi idiot si nu te contrazicewinking

| anonim_4396 explică (pentru Zaygon):

Ai avut o discutie cu prietena ta? insamna ca bine tea imbrobodit cu dreptul fiecaruia.si cu o gramada de sensuri ale dragostei.bai zaygoane? tu esti barbat ori mamaliga? prietena poate spune ca se f.e cu unul da pe tine a ales sa te iubeasca.Ca asta e sensul dragostei.cu tine face dragoste, platonica fiindca e mai curata si mai pura.Iar cu ala doar sex, ca se limiteaza doar la fizic, nu si la suflet.Dai asa inainte cai dai bine.ai o prietena, masa nu gluma.te iubeste. daca as fi fata te-as iubi si eu.Pai cine nu ar vrea asa un om.mai stiu eu pe unul care-i spunea lu masa; mama am un fiu.da nevastamea nu a avut piept l-a alaptat o negresa si copilul e cam negru.Nui nimic mama.nici eu nu am avut piept si te-am alaptat la o vacuta.si uite ce bou ai iesit.bafta si supces in dragoste zaygoane.

| Zaygon a răspuns (pentru ckckrish):

Nu m-am referit la stilul acela de bun si rau. Pe langa acest bine si rau exista si libertatea care suna cam asa: libertatea mea se opreste acolo unde o intalneste pe a ta. Nu am zis ca e bine sa ucizi da in fine, crezi ce vrei. Daca eu consider ca e bine sa mananc doar carne toata ziua si tu consideri ca e bine sa mananci doar legume toata ziua e foarte bine. Prin asta m-am referit de conceptul de bine sau rau.

| Zaygon a răspuns (pentru anonim_4396):

Las-o balta ca deja devii mizerabil. Nu stii nici contextul discutiei si deja te bati cu caramida in piept si insinuezi lucruri. Daca doar prin faptul ca ti-o tragi cu una demonstrezi ca esti barbat atunci imi bag picioru in ea barbatie. Vezi-ti de ortodoxismele tale si laturile tale ca deja debitezi prostii. Cred ca pe tine te-o spalat astia pe creier si nu stii cum reactionezi. O sa zic doar atat. Nu mai am ce sa discut cu papagalii ca tine.

| anonim_4396 explică (pentru Zaygon):

Zaygoane? nu fi las, fiindca esti batut cu propriile arme, ridicate, incingete ca un viteaz si hai sa discutam frumos ma, nu ca la usa cortului.deocamdata,eu SANT barbat, am sotie vreo trei copii mai mari ca tine, si daca ce am spus sant aberatii? de ce te-ai suparat? ve fi avand tu vreun motiv, dar asta e.sa stii ca nu esti singurtul cazut la lat si vei mai cadea pana inveti cursele vanatoarei.

| Zaygon a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine seamana vant culege furtuna.
Esti din categoria om de nimic si poti avea orice varsta. Nu imi pasa cum ti-ai educat copiii sau ce laturi le-ai turnat in cap. Nu imi pasa cine esti sau ce vrei.
Te-ai bagat singur in seama sa imi tii teorii despre apocalipsa. Crezi ca imi pasa? Du-te si te roaga la cine vrei si spera sa ajungi in rai si daca nu, poti sa ajungi in iad ca nu e nici o problema.
Si cine a inceput sa discute ca la usa cortului? Pun pariu ca esti si un misogin pentru ca altfel nu imi pot explica replica asta: "insamna ca bine tea imbrobodit cu dreptul fiecaruia". Daca crezi in farmece si de astea du-te sa te dezlege.

Nu stiu cum va puteti numi crestini, oamenii cu mentalitatea ta ingusta. Nu ti-a convenit raspunsul meu. Bine. Afirma cu argumente de ce nu esti de acord si nu ma lua cu labareli.

Si daca tot esti asa cu ochelari de cal iti propun sa urmaresti o conferinta a preotului Nicula. Omul acela merita tot respectul pentru ca stie sa se exprime nu ca tine. Nu am timp si nici rabdare sa caut conferinta in care primeste o intrebare din public: ce parere are despre atei. Cauta singur si o sa o gasesti.

| anonim_4396 explică (pentru Zaygon):

L-am urmarit demult om bun, si imi place.un adevarat ortodox, si preot cum rari mai sant.sanatate si tie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te fa de 14 ani si te pisa contra vantului, si daca te intreaba mata; ploua afara? tu sa-i raspunzi; nu. bate vantul.baaa? teligentii? uite o viitoare atee pacilisa. fatuca vezi ca nu ai spus ca esti atee, e musai sa te declari sa afle si trogloditii soi obedientii astia.

| Iunix a răspuns:

Pe scurt : oamenii încă mai cred în religie pentru că sunt îndoctrinați de mici. De când sunt mici sunt mințiți, apoi la școală li se bagă pe gât religia, de exemplu eu eram obligat în generală de profa de religie să merg la biserică. În loc să stau acasă mă duceam la biserică ( cu restul colegilor de clasă ) și stăteam acolo până la 12, pierdeam jumătate de zi. Cine nu mergea la biserică avea note mai mici...
Așa, după cum spuneam, copiii de mici sunt mințiți și prostiți că sus există un Dumnezeu ce îi urmărește mereu, că dacă greșesc cu ceva ajung în iad etc. Dacă nu s-ar mai face deloc religie în școli iar copiii nu ar mai fi îndoctrinați de mici, oare câți ar mai crede în Dumnezeu? nu ar fi mult mai mulți atei? Bisericile și popii nu ar da faliment?

Oamenii mai cred în religie și pentru că nu vor să accepte realitatea și se încăpățânează să rămână în lumea basmelor unde după moarte încă vor mai „ trăii ". Adică, sunt atât de egoiști încât nu pot accepta că universul, Pământul, viața, pot exista și fără ei.

În principal credința într-o zeitate ( religia ) este datorată unor factori ca :
- lipsa de educație și de informare corectă ( sunt mințiți că Dumnezeu există, te vede, du-te la biserică, împărtășește-te, spovedește-te etc. )
- îndoctrinarea de mici când cred tot ce li se spune și nu pot gândii singuri.

S-a demonstrat că țările cu mai mulți atei au obținut o medie a IQ-ului mai mare decât țările religioase.

De asemenea s-a demonstrat că în general persoanele cu IQ-ul mai mare sunt ateii, iar ultimii sunt credincioșii.
Încă o chestie ce demonstrează că religia, credința reprezintă într-o oarecare măsură lipsa educației.

Dacă Dumnezeu ar fi existat, biserica ar avea dreptate și rugăciunile ar avea efect, dacă pupatul de icoane făcătoare de bani, pardon, făcătoare de minuni și pupatul de cadavre ( moaște ) ar avea efect, de ce mai există spitale? Pe cei ce cred în Dumnezeu vreau să-i văd că se duc la biserică când sunt bolnavi, nu la spital.
Sunt curios câți dinte credincioși au citit biblia? se pare că mulți dintre ei nici măcar cele 10 porunci nu le știu.
„ Să nu-ți faci chip cioplit ", atunci de ce naiba vă închinați la icoane? la mai și pupați și venerați, penibil.

De asemenea prea inteligentul stat român sponsorizează bisericile cu zeci de milioane de euro în timp ce spitalele și școlile sunt în paragino iar elevii nu primesc nici măcar manuale ( eu de exemplu acum trebuie să-mi cumpăr manuale de clasa a 12 a -_- ) Dar, hei cine are nevoie de sănătate și educație când ne putem ruga la pereți, nu?

Câți dintre voi știți măcar ce simbolizează crucea? Unii ar spune că crucea e un simbol sfânt, Isus a fost răstignit p ea etc. Ei bine, prea „ sfânta " cruce era folosită în trecut ca mijloc de tortură.

Ne întoarcem la biblie, în care avem parte de o mulțime de lucruri sfinte ca : blesteme, crime în masă, violuri plus contraziceri și minciuni.

La biserică aflăm că Dumnezeu este bun, iubitor, atotputernic, atotștiutor, milos, corect, etc.

Dar faptele scrise în biblie contrazic aceste afirmații. În biblie putem vedea cum Dumnezeu aruncă cu blesteme în stânga și în dreapta, omoară copiii nevinovați pe baza faptului că sunt necredincioși, păi parcă Dumnezeu ne-a lăsat liber arbitru, nu? Putem să îl venerăm sau nu, dar în caz că nu-l venerăm o să ne distrugă prin dezastre ca cutremure, inundații etc.
Revenim, Dumnezeu e atât de corect încât a lăsat-o pe una gravidă fără s-o întrebe măcar. Bine înțeles că toate acestea fac parte din planul lui Dumnezeu, plan în care îl trimite pe fiul său pe Pământ ca să-l răstignească și să-l chinuie unii. De ce a făcut asta, pentru amuzament? Nu, a făcut asta ca să ne ierte nouă păcatele că nu putea să ne ierte așa, sau să ne ierte dacă făceam ceva bun. Dumnezeu a ales să ne ierte dacă-l omorâm în chinuri groaznice pe fi-su.
Dacă și-a trimis propriu fiu și la lăsat să moară în chinuri, vă dați seama ce mult îi pasă de voi laughing.

Și mai sunt o mulțime de lucruri de scris, dar nu cred că citește cineva, așa că...

Dar pe scurt, părerea mea despre religie este aceea că religia este o tâmpenie inventată de unii ca să-i păcălească pe fraieri și să le ia banii iar în trecut mai era folosită ca pretext în caz că popa vroia să-l vadă pe unu cum se chinuie și moare în chinuri. Adică " hai să-l sacrificăm pe unu pentru că așa am visat eu noaptea și sigur e un semn de la Dumnezeu ".

| FanulMeu a răspuns (pentru Iunix):

Eu citesc fiecare raspuns si sunt de acord cu tine, a fost folosita in trecut pentru razboaie, pedofilie, tortura si multe alte chesti care contrazic propria lor credinta, in schimb sunt curios cum de dupa atatia ani cu acces la informatie copii inca mai cred in asa ceva,.

| ExprimareLibera a răspuns:

Normal ca un creator nu ar cere așa ceva. Asta e doar în mintea unor încuiați.
De ce încă mai există astfel de oameni? Deoarece majoritatea românilor sunt bătrâni. Vor mai muri câteva generații, iar imbecilitatea va scădea destul de mult.

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Salut! In mod sigur nu ai simtit inca efectul credintei in Dumnezeu, de vreme ce nu intelegi lucrurile acestea.
Daca ii intrebi pe cei care cred, vei avea niste raspunsuri destul de abstracte.
E dovedit ca oamenii au nevoie sa creada in ceva mai presus de ceea ce e concret: intr-o forta extraordinara, in ceva care sa-i mangaie atunci cand sunt cu moralul la pamant. Foarte multi dintre acestia au gasit un raspuns la aceasta nevoie in Dumnezeu.
Exista foarte multi crestini care au fost atei si au trecut la crestinism in urma unei experiente triste, ravasitoare.
Din punct de vedere crestin, se spune ca fiecare din noi tercem la un moment dat printr-un astfel de moment; ramane la latitudinea fiecaruia din noi sa hotaram daca vrem sa vedem asta sau nu.
Nu stiu cat de mult te-am edificat, dar pot sa-ti spun urmatorul lucru: decat sa existe Dumnezeu si sa nu crezi in El, mai bine sa crezi si sa nu existe! - asta functioneaza mai ales atunci cand esti disperat, singur, fara familie si fara prieteni, fara sprijinul nimanui.

| FanulMeu a răspuns (pentru Kis_Iuliana_1983):

Inteleg si ma incercat dar nu am gasit acea chemare, si am incercat sa citesc biblia si sincer cand am inceput sa citesc m-a lovit sentimentul ca fac ceva gresit, nu am prieteni, stau departe de familie si cand ajung acasa ma prefac ca sunt in regula si nu am nimic, nu am nici un sprijin, sunt doar eu, eu imi pun intrebarile eu raspund, si cand nu inteleg sau vreau alte opinii intreb pe TPU.
Poate exista, poate nu, nu sunt in masura sa spun asta, dar cum de oameni sunt asa de... creduli. ok exista dar asta nu inseamna ca biserica il serveste, din punctul meu de vedere biserica te impinge la a pacatui, dupa legile lor. " nu imi da chip " - parca e una din porunci si " nu slavi pe altul " e alta? din cate se vede acum se slavesc 1000 de sfinti si apar intodeauna alti.

| KodrutZ a răspuns (pentru Kis_Iuliana_1983):

Autosugestia functioneaza la fel de bine, si nici nu trebuie' sa ii dai cotizatie, saru' mina pe strada, sau sa pierzi duminicile cu ea.

| Ripley a răspuns:

Pentru ca oamenii au nevoie sa creada in ceva, chiar daca e aberant si pentru ca e nevoie sa existe un mijloc de control al maselor, altfel ar fi haos.

Exista atatea religii in lume, daca doar una fi cea reala inseamna ca restul oamenilor vor ajunge in iad? E o prostie.
Personal cred in existenta unui creator care ne-a creat pe toti. Dar cred ca nu l-am putea intelege vreodata sau ceea ce vrea sau a vrut cand a creat lumea asta.E prea complex totul si nu stiu daca suntem echipati sa intelegem divinitatea.

Dar toti avem un simt al ceea ce e bine sa faci si ceea ce nu e bine. Simti ca nu e bine sa omori pe cineva, sa furi etc. E bine sa te ghidezi dupa ce simti si sa faci totul in functie de ceea ce simti si nu sa asculti pe unul si pe altul care " stiu ei ce vrea Dumnezeu de la noi".

| timoteimonahul a răspuns:

Dragul meu,
Din cate ne spui probabil provii dintr-o familie crestin-ortodoxa practicanta. Este un lucru bun sa ai intrebari la aceasta varsta despre. tot. Nu iti pot da o parere de specialist cum au facut unii mai sus. Raspunsul este cel pe care te vei nevoi sa il afli tu singur dupa ce vei. studia cu real interes invatatura de credinta. Chiar si Hristos a indemnat la cercetarea scripturilor. Asa ca cerceteaza cu interes, vorbeste cu preoti despre ceea ce te intriga. sau nu intelegi. Ceea ce trebuie sa retii in primul rand este faptul ca reĺigia este o manifestare a credintei traita de fiecare om in propriul fel. Cerceteaza acolo unde trebuie nu numai pe internet. Pace si bucurie.

| FanulMeu a răspuns (pentru timoteimonahul):

Pentru mine unu nu mai am ce raspuns sa caut, dar sunt curios din fire si vreau sa aflu si parerile oamenilor, din pacate cei din familia mea sunt... ori prea credinciosi ori atei, si restul oamenilor nu au raspunsuri dezvoltate.