| anonim_4396 a întrebat:

Salut, (cititi pana la sfarsit big grin ) pana cand am implinit 11 ani ma rugam in fiecare seara la "Dumnezeu", am observat ca viata mea era destul de aiurea pana cand m-a lovit, de ce exista razboaie, de ce majoritatea natiunii africane moare de foame, de ce generatiile de copii devin din ce in ce mai proaste si ignorante, de ce exista boli, boli incurabile, boli care apar la bebelusi, etc. Acum am 13 ani, nu mai cred in nici un fel de Zeu/Dumnezeu, acum cred doar in propriul meu timp si tot ce are legatura cu mine. Cativa prieteni ai mei imi spun "satanist" in gluma desigur, dar eu cred ca lumea e naiva. Spune-i unui om ca o fiinta celestiala cu putere infinita ne-a creat si te va crede, spune-i unui om ca vopseaua aia nu e uscata si va trebui sa o atinga ca sa te creada. Voi in cine/ce credeti? Ce parere aveti despre grupul numit de oamenii religiosi anume "atei"?

Sunt constient ca am 13 ani si ca si eu fac parte din "generatia" care devine din ce in ce mai proasta si inculta etc. Stiu ca sunt foarte tanar pentru a avea puterea de convingere asupra oricaruia dintre voi, varstnici, adulti sau adolescenti.

Răspuns Câştigător
| powergirl a răspuns:

In ziua de azi religia e mai mult in hobby crede cine vrea cui ii place sau nu crede deloc bisericile sunt mai mult goale si cine merge merge sa vada care ce haine si-a luat vecinul sau mai stiu eu ce, asa vad eu acum, eu cred in d-zeu dar nu inseamna ca sunt zi si noapte in biserica merg cand sint eu ca ar trebui desi multi ma judeca, dupa parerea mea nu mersul la biserica te face sfant cum ncii statul in parcare nu te face masina, acum cat despre boli alea exista nu ca asa vrea d-zeu ci de la noi oamenii care nu suntem multumiti cu ce avem si vrem mai mult asa ca inventam si dam rateu si uite se mnaste in virus care in cativa ani ne va ataca si se nasc bolile, nu ne tine pamantul asa ca mergem pe alte planete si aducem si de acolo virusi care la noi multi sunt fatali razboaiele sunt din cauza noastra ca fiecare ar face bine numai pentru el si e in stare sa calcam pe toti ca sa ajungem unde vrem. asa ca cei asupriti de cei mari si puternici se razvratesc si uite apare razboiul

28 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Si eu am tot 13, si eu pana la 11 ani credeam in asa zisul D-zo. thinking

| doctorandus a răspuns:

Exista modele de Dumnezeu care nu sunt incompatibile cu rautatea din lumea si suferinta oamenilor. Si nu in sensul de a da vina pe Dracu', ci in sensul ca Dumnezeu e o forta oarba care a creat universul, universul ne-a creat pe noi iar noi, umanitatea, stam pe picioarele noastre si depinde de noi daca lumea va fi mai buna sau mai rea pentru oameni si alte specii de animale. Dumnezeu poate fi conceput fie ca avand probleme mult mai importante decat soarta omenirii, fie ca nepasator la problemele oamenilor, fie ca a creat natura si pe urma s-a pensionat, fie ca el este forta oarba a naturii, fiind identic cu natura.

| danay72 a răspuns:

Tinand cont ca ai doar 13 ani, esti o persoana matura care vede problemele reale ale omenirii.Toate aceste lucruri se intampla fara vointa de Dumnezeu, cand primii nostri parinti, Adam si Eva, au ales sa se conduca singuri, iar acestea sunt consecintele.Este o lume in care oamenilor nu le pasa de cei din jurul lor. Dumnezeu a lasat un timp ca oamenii sa vada ca fara ajutorul sau, ei nu se pot descurca, iar curand va interveni in favoarea noastra.Nu Dumnezeu conduce lumea, ci Satan. 1Ioan5:19,Ieremia10:23,Eclesiastul8:9,Romani5:12,Iacov1:13,Psalmi37:9-11.Sunt convinsa ca daca vei studia Biblia pe subiecte, vei intelege raspunsul la multe intrebari.Pe mine m-a ajutat un auxiliar de studiere a Bibliei,,, Ce ne invata in realitate Biblia.''Si pe tine te poate ajuta s-o intelegi logic, nu fanatic.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru danay72):

"Toate aceste lucruri se intampla fara vointa de Dumnezeu..."
Avand in vedere ca religia crestina ne invatata ca dumnezeu este atotstiutor, atotputernic etc. inseamna ca a stiut de cand i-a creat ca vor calca stramb. thinking

| Borsko a răspuns (pentru danay72):

Am ales sa nu cred in Dumnezeu, pentru ca daca as fi crezut ar fi fost un mare. bulangiu. Sa zicem ca faci o prajitura, cand mai are putin si se coace o lasi acolo de capul ei? Sa se descurce singura? E doar o prajitura.

Ideea este urmatoare : Peste tot in lume sunt oameni foarte rai, cu intentia de a-si rani semenii, invidiosi, inculti, fara vointa de a invata, de a se indrepta spre mai bine, etc. Dar asta nu inseamna ca Dumnezeu ar trebui sa se decida ca nu ar mai trebui sa vegheze si sa faca bine acestei planete din cauza acestor oameni. Exista si oameni puri, care chiar daca traiesc inconjurati de idioti, ei inca au puterea sa se sustina pe picioare... pana la un anumit punct. De ce Dumnezeu nu are grja de acesti oameni?

| danay72 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Ne-a creat cu liber arbitru si din acest motiv puteau decide singuri, nu i-a programat pentru ca sa greseascaGeneza6:5,6.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru danay72):

Dar totusi, fiind atotputernic putea face un alt om-lut si o alta femeie-coasta, nu?thinking

| Borsko a răspuns (pentru danay72):

Bine dar, de ce oamenii aleg sa-L serveasca pe Dumnezeu cand Acesta i-a lasat cand aveau mai multa nevoie, cand raul se raspandeste cel mai mult in lume? De ce oamenii inca aleg sa creada in El si ca va veni si ni se va adresa si va face lumea mai buna, pana cand o sa se intample asta, vor fi morti, si au trait toata viata lor cu impresia ca Dumnezeu va face lumea mai buna.

Si daca la sfarsit, nu mai exista viata, pur si simplu. nu mai existi? Nu mai ai gandire, constiinta, sentimente, totul este negru si pur si simplu nu mai existi?

| danay72 a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Asa e, dar s-a ridicat o controversa in Eden, prin faptul ca Satan a sustinut ca omul se poate conduce singur, fara ajutorul Creatorului. Daca Dumnezeu ii distrugea, celelalte creaturi spirituale ar fi putut spune ca i-a distrus pentru ca aveau dreptate.De aceea, Dumnezeu a lasat sa treaca timp pentru ca oamenii sa vada ca nu se pot conduce singuri, fara El.Dar aceasta situatie se apropie de sfarsit si Dumnezeu va interveni in favoarea omenirii.Geneza3:1-5,Ieremia10:23,Daniel2:44

| danay72 a răspuns (pentru Borsko):

Are grija de oamenii care vor sa se lase ajutati de El, adica cum poti ajuta pe cineva daca acea persoana nu apeleaza la tine pentru ajutor si nu tine cont de sfaturile pe care i le dai? Dumnezeu vrea sa-i ajute pe cei sinceri, dar cand le spune prin intermediul Bibliei cum sa procedeze, ei fac cum vor ei nu cum le spune Dumnezeu si asa ajung de suporta consecintele actiunilor lor. Galateni6:7,8,Iacov1:13

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru danay72):

Aham.

| danay72 a răspuns (pentru Borsko):

Oamenii sinceri aleg sa creada in Dumnezeu pentru ca vad ca-i ajuta sa faca fata problemelor si au incredere in El deoarece tot ce a spus pana acum s-a implinit in cele mai mici detalii. Apoi, Dumnezeu nu -l va lasa pe Satan la nesfarsit sa-si bata joc de oameni, ci va interveni inainte ca pamantul sa fie distrus. Apocalipsa11:18

| danay72 a răspuns (pentru Borsko):

Am uitat sa-ti spun ca la sfarsitul lumii, nu vor muri toti oamenii, ci doar cei care nu vor sa tina cont de respectarea normelor Bibliei, si supravietuitorii vor trai vesnic in conditile paradiziace care au fost inainte de a pacatui primii oameni.Isaia65:20-25,Apocalipsa21:3-5,Psalmi37:9-11,29,Apocalipsa7:9,13,14

| Încrucişătorul a răspuns:

Cauta despre isihasm, te rog.

Nu, nu esti inculta/proasta, ci pur si simplu pui sub semnul intrebarii autoritatea.
"Autoritatea" - nu intocmai din punctul de vedere a teismului/ateismului daca intelegi.

| 4b a răspuns:

Sa cresti mare...fiecare crede in ce/cine vreawinking
Somn usor

| milan9 a răspuns:

„Vinovatul" şi „Cauza" o reprezintă LIBERUL ARBITRU!

Omul este liber să facă bine sau să facă rău, şi consecinţa, omul devine fie cauză a binelui, fie cauză a răului pentru ceilalti..."

| milan9 a răspuns:

Pentru că iubim atât de mult libertatea, Dumnezeu în delicateţea Lui respectă libertatea omului iar omul este liber să facă bine sau să faca rău, şi consecinţa, să fie cauză a binelui sau cauză a răului pentru ceilalti, pentru,, mostra" de experienţă care înseamnă viaţa umană! Veşnicia privită cu detaşare rămâne adevărata miză...

De ce ne place sa strigăm atât de sus şi atât de tare după libertate? Pentru că ea este o valoare, una dintre cele mai mari valori subliniate în creştinism (libertatea adevarata este în acelaşi timp cea care ne susţine în a rămâne liberi, şi, în nici un caz nu este aceea care te înrobeşte prin vicii şi patimi – libertinajul iresponsabil nu este o adevărată libertate)

| milan9 a răspuns:

"de ce exista razboaie, de ce majoritatea natiunii africane moare de foame, de ce generatiile de copii devin din ce in ce mai proaste si ignorante, de ce exista boli, boli incurabile, boli care apar la bebelusi, etc. "

- Dacă numai Dumnezeu le face pe toate atunci unde mai este spaţiul libertăţii noastre? El face bine şi tot El face rău? El S-a răstignit pentru oameni şi tot el comite abuzuri? Să fim serioşi, a devenit un sport naţional, aruncatul responsabilităţii pe umerii altora. Iar la urma urmei, El se va răsplăti şi se va pedepsi singur?

| milan9 a răspuns:

Lumea în care trăim este contextul în care orice mică abatere de la "recomandările" lui Dumnezeu, atrage după sine tot felul de consecinţe negative, asupra propriei persoane dar şi asupra celorlalţi. Orice patimă şi orice viciu, nu reprezintă doar o manifestare într-un spaţiu al libertăţii noastre, ci, şi o manifestare într-un spaţiu al libertăţii celorlalţi!

Noi putem face bine sau putem face rău, putem fi o CAUZĂ a BINELUI sau CAUZĂ A RĂULUI din jurul nostru.

Nu există viciu care să nu conducă la abuzuri, la reificarea semenilor (sau după caz, motiv de gelozie şi dezechilibru in familie, cu consecinţe pe moment sau "cu efect întârziat", peste ani şi ani), la suferinţă directă sau indirectă asupra celorlalţi...

| milan9 a răspuns:

Atunci când spunem că Dumnezeu,, ne-a dat foamete, boli, nenorociri" cu siguranţă greşim subiectul propoziţiei...

1). Foametea – trăim pe o planetă care, cel puţin teoretic, ar putea susţine existenţa unei populaţii de o sută de ori mai mare (pe Google Earth te rătăceşti pe spaţiile verzi...).

Aaa! Dacă oamenii preferă să facă rezervaţii, terenuri de golf sau să irosescă mai mult sau mai puţin util suprafeţele (rămânând nelucrate chiar cele destinate agriculturii), dacă în majoritatea ţărilor se iroseşte în prostie apa potabilă şi mâncarea... pe când în altele se moare de foame pe capete...

Dacă există milioane de oameni care trăiesc la limita supravieţuirii dar în acelaşi timp şi o groază de milionari şi miliardari putred de bogaţi (profitul lor acumulându-se pe deficitul altora), rezultă de aici că nu resursele sunt principala problemă ci libertatea oamenilor... de a putea fi incorecţi, de a abuza, de a fi egoişti, de a ignora, etc...

| milan9 a răspuns:

Omul este "atât de liber" încât este chiar dator să îşi ducă libertatea până la capăt... liber să facă bine sau să facă rău, să fie cauză a binelui sau cauză a răului. Libertatea, din moment ce este ÎNCREDINŢATĂ OMULUI, trebuie să fie una AUTENTICĂ, iar consecinţele ei imprevizibile sunt: iresponsabilitatea aclamată violent (libertinajul) dar şi... victimele abuzurilor.

Libertatea implică o responsabilitate foarte mare, chiar în "MOSTRA" de experienţă care înseamnă viaţa umană... pentru că veşnicia privită cu detaşare rămâne ADEVĂRATA MIZĂ...

| milan9 a răspuns:

Bolile. Cunoşti faptul că majoritatea bolilor sunt doar o consecinţă a dezechilibrului dintre trup şi suflet, dintre fizic şi,, psyche". EŞECUL LIBERTĂŢII personale, "abuzurile" din planul sufletesc, nerecunoştinţa şi ignoranţa, devin treptat eşec al sănătăţii şi integrităţii noastre.

Dezechilibrele interioare (stres, frustrări, abuzurile viciilor, alimentaţia iraţională – cauzată tot de lipsa unui control sau discipline interioare) au drept consecinţe dezechilibre exterioare care în evoluţie progresivă conduc la... boli (marea lor majoritate). Şi aici intervine meritul ştiinţei care încearcă să îndrepte greşelile sau să lupte cu diferiţi agenţi patogeni exteriori.

Exceptând prostia şi ignoranţa pe cont propriu a câtorva oameni nepotriviţi (la locul nepotrivit pentru ei), omul, din punctul de vedere al laturii spirituale, al credinţei, a avut dintotdeauna cale liberă să descopere şi să cunoască:
"Creşteţi" şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l "supuneţi" şi "stăpâniţi" (...) "peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"

Poţi intui de asemenea faptul că foarte multe boli sunt fie rezultat al diferitelor experimente "nereuşite", fie al minţilor "strălucite" din serviciile responsabile cu "studiul" armelor de distrugere în masă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E bine ca esti constient.fie sa nu-ti pierzi constiinta sau sa-ti tremure vreodata.ca iti vei pierde multe cunostinte, fizice si de cultura e cert, fiindca memoria se duce cu varsta.dar cand se va apropia funia de par, vei deveni si mai grijuliu cu afirmatiile, si mai cautator in cele sfinte.de ce? fiindca il vei cauta pe acel tu, de 10 ani care erai.si ce mult te vei bucura cand te vei regasi.nici nu-ti inchipui.iti vor canta ingeri in inima.

| Borsko a răspuns:

Daca cineva mai vrea sa discute. voi mai posta o intrebare cat de curand tongue

| Qinz a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu, si Isus a zis tocmai ca asa o sa fie din ce in ce mai greu, pentru asa trebuie sa fie, stai linistit nu trebuie sa crezi in Dumnezeu daca asta ti se pare o povara.

| Labyrinth a răspuns:

Bravo ţie că nu crezi în ceva imaginar.

| comandamente a răspuns:

Tu ai scris acest adevar.
Sunt constient ca am 13 ani si ca si eu fac parte din "generatia" care devine din ce in ce mai proasta si inculta etc. Stiu ca sunt foarte tanar pentru a avea puterea de convingere asupra oricaruia dintre voi, varstnici, adulti sau adolescenti.

Ma baiete tu trebuie sa-ti dai seama ce afirmati faci despre Dumnezeu, vino-t an fire atat cat anca mai esti tanar, timpul trece si devi tot mai ampietrit la inima.si va fi foarte greu sa te mai antorci la Dumnezeu, sau chiar de loc.

| Creier a răspuns:

Se pare că rugăciunile pot să neutralizeze chiar şi radiaţiile. Se ştie că după explozia de la Cernobîl, instrumentele de masură pentru radiaţii au arătat valori care depăşeau capacitatea de măsurare a instrumentului. În apropierea Bisericii Arhanghelului Mihail, însă, aflată la patru km de reactoare, valoarea radiaţiilor era normală. Oamenii de ştiinţă din Petersburg au confirmat, cu ajutorul experimentelor efectuate, că apa sfinţită, semnul Crucii şi bătutul clopotelor pot să aibă, de asemenea, proprietăţi vindecătoare. De aceea, în Rusia, clopotele bat întotdeauna în cursul epidemiilor. Ultrasunetele emise de clopotele care bat omoară viruşii de gripă, hepatită şi tifos. Proteinele viruşilor se încovoaie şi nu mai poartă infecţia, a spus A. Malakovskaia. Semnul crucii are un efect şi mai semnificativ : omoară microbii > patogeni (bacilul de colon şi stafilococi) nu numai în apa de la robinet, ci şi în râuri şi lacuri. Este chiar mai eficient decât aparatele moderne de dezinfecţie cu radiaţie magnetică. Cum iti explici asta?