| whitelore00 a întrebat:

Salut!
De o perioada de timp ma simt foarte apropiata de islam.Ma informez despre ei, citesc despre ei. Am inceput sa am ganduri despre faptul ca islam si allah sunt religia si dumnezeul adevarat. Incerc sa scap de asta dar literalmente nu ma ajuta nimic... Ce pot sa fac ca sa scap de chestia asta...

43 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"islam si allah sunt religia si dumnezeul adevarat...Ce pot sa fac ca sa scap de chestia asta"

păi tu nu ești fericit cu asta, cu islamul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, dacă vrei sa nu mai ai astfel de gânduri, cauta și tu informații despre ceea ce e rău, contrar Bibliei în islam, nu știu... Ai putea sa începi sa Îl cauți pe Dumnezeul adevărat și sa te informezi, sa citești despre El (de preferat din Biblie) și atunci probabil ca vei începe sa îți dai seama ca El e singurul Dumnezeu adevărat. Asta dacă spui ca vrei sa scapi de gândurile astea

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu poate fi adevarata religia teroristilor si a taietorilor de capete! Adevarata este religia care predica smerenia si iubirea de aproapele, adica religia crestina.

| CostinAlamariu a răspuns:

Profetul Mohamed, cel mai sfant om în Islam, a fost un pedofil care a violat o fetita de 9 ani. Asta nu e o inventie ci scrie in Hadita lor. Daca nici asta nu te face sa renunti la Islam ai o problema.

| Continchiscontsters a răspuns:

Isus i - a zis : Eu sunt Calea Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine, la Tatăl decât prin Mine. loan 14 : 6 Dumnezeu este doar unul singur.
Nu va mai loați după toți profeți falși inventați de toți oamenii care lucrează pentru cel rău și îi scoate pe toți oamenii buni și cu inima cu Adevărat curată și buna din drumul Adevărată din drumul cel bun nu ascultați gurile care țipă și urlă după toți profeți falși și scriși în cărți tirane care au măcelărit sufletele și vieți omenești nevinovate și apoi iau numit sfinți profeți, înțelepți, regi, popi. Dumnezeu este unul singur și el este Adevărul cu Adevărată.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce înseamnă Dumnezeu adevărat pentru tine? Cum te simți apropiată? În ce constă apropierea?

| Raullalu a răspuns:

Mohammed este primul lor profet si cel mai mare. Mohammed a adus mesajul lui Allah triburilor arabe tot Mohammed a unit triburile sub Islam. Figura Psihologica a lui Mahomed arata cum el dorea putere si a avut parte de ea.
Triburile arabe erau pagane, se inchinau la un zeu diferit in fiecare zi din an, practic aveau un zeu pentru fiecare zi iar cel Mai important zeu era Allah care reprezenta puterea masculina.
Orasul lor de inchinare era Meca si venerau piatra Cuba.
Lucrurile astea au fost preluate in Islam fapt ce arata o inspirate a lui Mahomed din religia politeitsa a triburilor arabe.
Sunt foarte multe lucruri de discutat dar cu siguranta nu vrei sa treci cu vederea ceea ce scriu.
Mohammed cand avea 50 de Ani s-a casatorit cu o fata Aisha, fata ce avea doar 6 Ani. E adevarat ca a asteptat Pana fata a implinit 9 ani inainte de a avea o relatie sexuala.
Dar acest lucru este oribil, Mohammed care se considera cel Mai mare profet al singurului Dumnezeu adevarat, a privit o fata de 6 ani si a avut dorinta sexuala cu ea
Este cu siguranta un act de pedofilie nepotrivit unui profet a lui Dumnezeu.
Daca crezi ca singurul Dumnezeu adevarat accepta pedofilia, plus multe alte oribilitati aduse de Islam atunci acel,, Dumnezeu, sau Allah cum il numesc ei nu merita sa fie urmat.

| whitelore00 explică (pentru sierra1):

Eu nu sunt islamica dar imi tot vin ganduri ca ar fi adevarat ce spun ei acolo

| sierra1 a răspuns (pentru whitelore00):

Eu cred că ar trebui să te concentrezi pe probleme ca asta de mai jos

https://www.tpu.ro/......-venit-la/

| doctorandus a răspuns (pentru Raullalu):

La capitolul pedofilie, crezi ca Biblia e mai breaza decat Coranul? Sau Parintii Bisericii? Sau Tora Orala? Ia da niste citate din ele care opresc un barbat de 50 ani sa se insoare cu o fata de 12 ani.

De fapt, la arabi si la iranieni, faza cu "pedofilia e rea, homosexualitatea e buna" este vazuta drept propaganda occidentala. Nu crestina, ci occidentala. Vecini crestini au si ei, dar aia nu sunt occidentalizati.

Etiopia are foarte multi crestini ortodocsi. 43-44% din populatie sunt crestini ortodocsi iar 22-23% sunt protestanti. Dar ei, iar, nu sunt occidentalizati. https://en.wikipedia.org/wiki/Child_marriage_in_Ethiopia

Tu faci mare confuzie intre crestinism si ideologie iluminista plus industrializare. Nu tot ce e caracteristic modern-occidental este caracteristic crestin. Crestinismul in Antichitate si Evul Mediu n-a avut nimic de obiectat la casatoria de mai sus. Dap, Papa a impus limite de varsta la casatoriile nobililor. Dar nu-l durea de casatoriile taranilor. Scopul Papei era limitarea puterii nobililor, dar nu voia sa produca razmerite. Taranii erau considerati obtuzi la minte si refractari la reforme. Taranii erau nescoliti dar din punct de vedere ideologico-teologic erau mult mai liberi si deci periculosi. Pentru Biserica era mai usor sa controleze nobilii si intelectualii decat masele de tarani.

| Raullalu a răspuns (pentru doctorandus):

In Biblie pasajele adesea se foloseste expresia,, daca fata a trecut de floarea varstei atunci se poate Marita, dar nu mai devreme."
Mahomed s-a casatorit cu o fata de 6 ani si au consumat relatia cand aceasta avea 9

| doctorandus a răspuns (pentru Raullalu):

Eu am citit Biblia din scoarta-n scoarta si nu scrie asa ceva. Daca ma insel, unde scrie? Cartea, capitolul, versetul.

Si nu, timp de 1600 ani si mai bine, crestinii n-au gandit ca tine.

| doctorandus a răspuns (pentru Raullalu):

In Evul Mediu existau bineinteles persoane de 14 ani si de 15 ani, dar ei erau oameni la casele lor, casatoriti si isi cresteau copiii.

| doctorandus a răspuns (pentru Raullalu):

Gandirea crestina traditionala este asta: https://www.biblegateway.com/......?/passage/

... si nu ideologia iluminista.

| preacuviosulAlex a răspuns:

Poate asa o sa afli precum si restul indoctrinatilor retardati de pe acest sit ce inseamna religiile avraamice.
Evreii crestinii si musulmanii se inchina la acelasi spiridus.
Informati-va ca nu doare.

| Raullalu a răspuns (pentru doctorandus):

Biblia. 1 Corinteni 7:36
[36]Dacă crede cineva că este rușinos pentru fata lui să treacă de floarea vârstei și nevoia cere așa, să facă ce vrea: nu păcătuiește, să se mărite.
Oamenii din trecut au facut multe greseli precum si cei din prezent.
Femeile nu aveau toate drepturile in Evul Mediu de, iar oamenii nu erau educati de aceea se intelege ca acest tip de relatii a avut loc in nenumarate cazuri, desi nu este o cerinta Biblica.
Intelegi ca unii tineri isi incepeau casnicia la 14-15 Ani.
Este totusi o varsta in care corpul a trecut prim schimbari.
E o mare diferenta fata de un copil de 9 ani.

| doctorandus a răspuns (pentru Raullalu):

Si Fecioara Maria ce varsta avea cand a nascut?

| doctorandus a răspuns (pentru Raullalu):

Paralogism: versetul citat nu impune limite de varsta.

| Raullalu a răspuns (pentru doctorandus):

Versetul specifica o masura, oricat de inprecisa este, este totusi o limita.
Daca vrei sa o intelegi documenteaza-te in privinta expresiei,, a fi trecut de floarea varstei "

| doctorandus a răspuns (pentru Raullalu):

Tu nu faci exegeza, ci eisegeza.

| slayer09 a răspuns (pentru whitelore00):

Gandurile pot fi inselatoare, inima ce iti zice cand vin gandurile astea? cerceteaza inima ta si gandeste-te rational daca acea religie e buna, daca ea te aduce mai aproape de Dumnezeul care a facut cerul si pamantul.

| ania a răspuns:

Citește "Cautandu-l pe Allah L-am găsit pe Isus" de Nabeel Qureshi și Incatusata de Mariam Ibraheem sa cazi cum sunt tratate în tarile islamice femeile în mileniul 3.

| RAY a răspuns (pentru ania):

Ca romancele sunt tratate bine https://ziare.com/pitesti/lege/mii-de-romance-batute-de-barbati-226823
de ce esti rasista?

| RAY a răspuns:

Macar mulsulmani nu sunt atat de ipocriti precum crestini,aia macar iti cunosc biblia,nu te judeca,barfesc,critica,crestini se urasc,barfesc, judeca intre ei, mulsulmani nu prea am vazut,femeia e supusa barbatului si in biblia crestina scrie asta, crestini ai uitat ca au impus religia lor doar prin sabie numa rau au facut in lume,cica teroristi crestini care culmea erau sponsorizati de americani crestini,dar crestini care au masacrat popoarele din america de nord,sud,austrialia,au tinut sclavi negri,au sclavita africa,india,le vindea droguri la chinezi asa buni sunt crestini,nu mulsulmani au facut cruciade, nu mulsulmani au facut evul mediu, crestini mereu traiesc doar pentu ei, ei nu cred in dumnezeu doar in banii atat, majoritatea nu stiu tatal nostru, mai vb astia de crestinism nici macar un verset nu stiu

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Alah e tot dumnezeu

| RAY a răspuns:

Fecioara maria o avut doar 12 ani crestinilor

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Aici se vede iubirea crestinilor, macar mulsumani au respect fata de iisus astia numa ura au in ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu se poate sa fie asa ptc Allah permite lucruri pe care Dumnezeu nu le permite și Dumnezeu e același cu toți pentru totdeauna, nu cu niște oameni e într un fel, cu alții în alt fel

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Viata de apoi o promite și Alah, numa iahve nu promite nimic, iudaismul nu promite nimic