| MortemAeternum a întrebat:

De ce ar fi Dumnezeul crestin, Dumnezeul adevarat si nu cel din religia islamica?

23 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Se intreaba paginii si ateii oare sunt adevarate Dumnezeiestile Scripturi

Iată declaraţia exactă care arată că numai Dumnezeu şi numai în
Biblie face prorociri adevărate: „Eu sunt Dumnezeu, şi nu este altul;
Eu sunt Dumnezeu şi nu este niciunul ca Mine, EU AM VESTIT DE
LA ÎNCEPUT CE ARE SĂ SE ÎNTÂMPLE şi cu mult înainte ce nu
este încă împlinit. Eu zic: «HOTĂRÂRILE MELE VOR RĂMÂNEA
ÎN PICIOARE ŞI ÎMI VOI ADUCE LA ÎNDEPLINIRE TOATĂ VOIA
MEA»" (Isaia 46.9-10). (Declaraţia lui Dumnezeu că numai El poate
face şi împlini prorociri, care nu pot fi găsite decât în Biblie, este repetată
de multe ori în Biblie. Vezi Isaia 45.1-7, 2 Timotei 3.16, 2 Petru 1.19-
21, Deuteronom 18.21-22, Isaia 41.21-23, Ieremia 28.9 şi Ioan 13.19.)
Remarcaţi forţa extraordinară a acestui fapt: prevederea unui lucru care se va întâmpla cu mult înainte ca acesta să aibă loc şi realizarea acestuia nu sunt altceva decât lucrarea Domnului

Apoi :

Venirea lui Hristos este tema centrală a Bibliei
Venirea lui Hristos, inclusiv naşterea, perfecţiunea, lucrarea, învăţăturile, suferinţele, moartea şi învierea Sa, promise în Vechiul Testament şi împlinite în Noul Testament sunt tema centrală a Bibliei. Hristos este legătura dintre cele două Testamente. Vechiul Testament este revelat în cel Nou, iar Noul Testament este ascuns în cel Vechi.

Apoi :

„Împlinirea întâmplătoare" a prorocirii ESTE EXCLUSA
Ateişti disperaţi, paginii şi alţi necredincioşi, în căutarea unei modalităţi de a dejuca prorocirea împlinită şi conotaţiile ei, au argumentat că împlinirile prorocirii Vechiului Testament în Noul Testament au fost „întâmplătoare"rolling on the floor
şi „simple coincidenţe". Dar când se dau detalii, „împlinirea
întâmplătoare" a prorocirii este exclusă. Un scriitor spune: „Este
posibil ca o prezicere, rostită la întâmplare şi exprimând ce se poate întâmpla în general, să pară o prorocire adevărată. Dar dacă prorocirea oferă câteva DETALII referitoare la timp, loc şi evenimente aferente, este evident că posibilitatea unei «împliniri întâmplătoare», printr-un«concurs norocos de împrejurări» devine extrem de disperată –de fapt imposibilă".
Apoi :
În cursul istoriei, cu excepţia prorocirilor din Scriptură, nu a existat nici o prezicere exprimată clar şi în cele mai mici detalii care să poată pretinde că s-a împlinit. Să presupunem
că ar fi numai cincizeci de prorociri în Vechiul Testament (în loc de
sute de prorociri) privind prima venire a lui Hristos, oferind detalii
despre venirea lui Mesia. Toate sunt întruchipate de Isus.
Apoi :
BOMBA IN TABARA paginilor si ateilor rolling on the floor vezi mai jos
Probabilitatea unei „împliniri întâmplătoare" aşa cum a fost calculată de matematicieni cu ajutorul teoriei probabilităţilor, este de mai puţin de unu la 1.125.000.000.000.000. Dacă mai adăugăm numai două elemente la aceste cincizeci de prorociri şi stabilim TIMPUL şi LOCUL unde trebuie să se întâmple, imensa improbabilitate ca acestea să se împlinească întâmplător depăşeşte toată puterea numerelor ce pot fi exprimate (sau capacitatea omului de a înţelege).

| Dandanache a răspuns (pentru Urzi23):

Jesus, cum naiba ai reusit sa copiezi tot de pe net si sa dai un raspuns complet aiurea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Urzi23):

Cei aia pagan pentru tine? si cei ala pagan?

| Urzi23 a răspuns (pentru Dandanache):

Ce ai ma uritule eu zic sa te ostenesti si sa citesti nu sa vorbesti prostii
Ps
Poate pui tu niste prorociri din coran, apoi poate explici tu pe alah ca fiind Sf Treime, vezi sa nu se rupa ceva in tine

| Dandanache a răspuns (pentru Urzi23):

Ce te chinuie de fapt, ca te-am prins cu copiatul sau ca ai pus tampeste raspunsul la intrebarea care nu se potrivea? N-am nicio treaba nici cu Biblia, nici cu Coranul, semidoctii ma enerveaza.

| Urzi23 a răspuns (pentru Dandanache):

Tu ai facut contul de 3 zile numai sa ai onoarea sa vorbesti cu mine. Poate ai pretentia si la un autograf, eu zic sa pui pofta-n cui rolling on the floor

| Dandanache a răspuns (pentru Urzi23):

Off, daca aroganta ar spala prostia, ce bine ar fi. Da tati, ai fi fost mare detectiv, daca primul meu raspuns ti-era adresat tie si daca aveam o mare stima pentru plastografi.

| Urzi23 a răspuns (pentru Dandanache):

Vezi de atita oftat sa nu se rupa ceva in tine,

| cristi202 a răspuns:

Pentru ca doar Dumnezeul crestin s-a intrupat si a trait printre noi, in persoana lui Isus Hristos.

| Rapplex a răspuns (pentru cristi202):

Iisus Hristos nu avea nicio treaba cu D-zeul tau, fiindca era evreu.Religia de care apartii este infiintata din povesti, si mai important, a fost infiintata de un popor pagan(Imperiul Roman, care pana atunci credea un zeiwinking ).Cat despre povestea cu D-zeu intruchipat in Iisus Hristos, nu sunt decat simple presupuneri din auzite.Nu exista niciun martor ocular, scrib, persoana apropiata lui Iisus care sa fi scris ceva despre viata lui Iisus, minunile acestuia, moartea acestuia etc. Nici macar Iisus nu a lasat nici macar vreun document scris ca a facut ceva sau in care sa fi spus despre viata sa.Prima data cand cineva pomeneste numele "Hristos", nu "Iisus Hristos","Mesia", este un general roman, care i-a raportat imparatului Romei ca un om pe nume Hristos a fost acuzat si condamnat la moarte prin crucificare(asta insa se intampla dupa multi ani de la moartea presupusului Iisus Hristos). Primii care au scris despre Iisus Hristos si despre minunile acestuia, au fost oameni pagani(greci, romani, care credeau in zei).Tin sa amintesc ca scrierile din Biblie despre Iisus sunt facute deci mult dupa moartea acestui om numit Iisus Hristos, si nu au nici o confirmare de la vreo persoana care sa-l fi vazut vreodata.Deci cei care au scris despre viata lui Iisus nu aveau habar nici macar daca cel despre care scriu a existat vreodata.Nu avem cu sa stim daca a existat vreodata acest om, si totusi, vorbim de faptele facute de acesta.Eu stiu ca prima oara trebuie sa dovedim daca acel om chiar a existat, iar mai apoi sa cautam indicii ale faptelor sale, nu invers.winking

| cristi202 a răspuns (pentru Rapplex):

Nu mai am ce sa zic. Mai citeste, frate! Macar Evangheliile. "Nu exista niciun martor ocular, scrib, persoana apropiata lui Iisus care sa fi scris ceva despre viata lui Iisus, minunile acestuia, moartea acestuia etc." Chiar asa? Evangheliile, sunt 4 la numar, si fiecare priveste dintr-o anumita perspectiva nasterea, viata si moartea lui Isus ca persoana istorica. Adica arata in ce vremuri, in ce locuri, si cum s-au intimplat lucrurile. Mai mult, Luca, unul din autorii evangheliilor e extrem de respectat de catre arheologi, pentru ca prezinta cu lux de amanunte situatia din acele vremuri, situatie confirmata din plin de arheologi, si de aceea Luca este respectat - ofera o asigurare cu privire la ce s-a intimplat in acele vremuri. Daca vei citi atent Evangheliile, vei vedea ca au fost scrise de martori oculari, nu e cum scrii tu: "Primii care au scris despre Iisus Hristos si despre minunile acestuia, au fost oameni pagani(greci, romani, care credeau in zei)". Mai mult, primele manuscrise ale Evangheliilor sunt datate ca fiind f recente fata de moartea lui Isus, fiind scrise in anii 60-70, deci la mai putin de 40 de ani de cind au avut loc unele din intimplari, astfel ca atunci au existat oameni care ar fi putut infirma ce spun acele manuscrise, facindu-le astfel sa dispara, nu sa se raspindeasca in toata lumea, ajungind in forma finala la noi sub forma Evangheliilor, a Noului Testament.
Mai citeste, mai documenteaza-te. Atita timp cit au existat sceptici care au cautat adevarul sincer si s-au documentat serios, si au descoperit ca Isus chiar a existat, si astfel au devenit credinciosi, cred ca totul tine de a afla, de a cunoaste, de a cauta. Cauta serios, si mai vorbim dupa aceea. Citeste macar Evangheliile, ca sa vezi macar ce au ele de spus, si atunci vei realiza ca ceea ce mi-ai spus mie aici nu e chiar asa cum ai spus.

| ramona30 a răspuns:

As completa intrebarea ta. Da de ar fi un dumnezero adevarat? Poate ca nu exista dumnezeu.

| MortemAeternum explică:

Vad ca trebuie sa merg pe un site mai serios ca aici am primit niste raspunsuri vagi si cateva jigniri.V-am lasat, bafta tuturor.

| DrunkenRat a răspuns:

Islamul a fost 'inventat' foarte tarziu, prin secolul VII.

| shadovv a răspuns:

De aia.

| AnghelB a răspuns:

Pari adoptat si neiubit suficient in copilarie.

Răspuns utilizator avertizat
| Antichrist a răspuns:

Doar pentru ca fiecare isi sustine religia nu il face cu nimic mai real pe Dumnezeul lui. Exista o gramada de dumnezei si totusi niciunul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-ai facut un cont nou si vei veni ca de obicei repetand toate intrebarile de genul, fara sa avansezi in gandire de loc? fiindca un om care gandeste in religie are probleme si intrebari mult mai ample si diversificate, cu trecerea timpului cu acumularea cunostintelor? chiar esti un plafonat care nu are ce face?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu adevarat e al iudeilor el a facut un legamant doar cu evrei, evrei recunoasteau alti zei citeste istoria vei deveni atee si apoi biblia sau citeste doar biblia

| SasaSasa2000 a răspuns:

Pentru că așa cred eu, eu cred Dumnezeul adevărat este:
Dumnezeul lui Avraam, Isaac şi Iacov(Faptele Apostolilor 3:13)

In plus, nu cred că e corect sa spui: " Dumnezeul Creștinilor".

Amândoi sunt adevărați, există doar doi stăpâni Dumnezeul lui Avraam, Isaac Și Iacov și Satana, aceștia sunt cei 2 stăpâni.

| Sanda2000 a răspuns:

Fiindca Dumnezeul e Dumnezeu crestin si atit!

| kytionut a răspuns:

Fiecare religie are dumnezeul sau.Acesta este acelasi dar sub alt nume