| LupusDei1993 a întrebat:

Creștinilor, dacă Allah este Dumnezeul Adevărat, ce veți face când vă va judeca pentru că ați ales religia greșită?

18 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Pe vremea csnd eram agnostica L am provocat pe Creator daca exista sa mo se reveleze la sugestia cuiva.Mai degraba ma asteptam sa nu se intample nimic.In perioada mea de necredinta mi-am cumparat Coranul si am citit substantial din el, nu pentru ca cautam in cine sa cred ci asa de curiozitate, de cultura ganerala, la fel ca si scrieri sacre hinduse, autori atei.Pe atunci ma ganseam ca oricum nimeni nu stie exact adevarul si cel mai probabil nici nu se poate afla.Am scrid pe larg la intrebatile mele cum a fost experienta dar unul don lucrurile pe csre mi le- a spus cine mi-raspuns e ca am multi idoli dintre care unul e relstivismul, ca nu cred cs Biblia e cartea Lui si sa cer ca sangele lui Iisus Hristos sa ma curete de idolatria mea(alti idoli fiind inteligenta, cultura)Dupa ca m- am rugat asa nu m-am mai indoit niciodata ca Biblia e cartea Creatorului Universului.Eu am crezut ca am conversat cu El vreo jumatate de ora si nu mi- a venit sa cred cand m-am uitat la ceas si am constatat ca trecusera 6 ore.Am experimentat o asemenea bucurie si am perceput atat de puternic iubirea Creatorului pentru mine desi m -a convins de toate pacatele care erau in viata mea, incat nu am mai fost niciodata aceeasi, sunt convinsa ca nu exista placere mai mare pe pamant decat expermentatea iubirii Lui.Mi-as dori din tot sufletul sa incercati si voi.Cred ca oricine ls judecata de apoi ar avea un argument bun sa spuna- Te-am provocat sa Mi te revelezi si n ai. facut- o!
Cine a creat Universul intreg, legile lui, complexitatea materiei si a creidrului uman, codul geneti, capacitarea si dorints noastra de comunicare, gaseste o cale sa raspunda!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns:

Uite, de asta nu merg la biserica.

| CostinAlamariu a răspuns:

Islamul e fals, deci nu se va intampla asta.

| LupusDei1993 explică (pentru CostinAlamariu):

De unde stii ca e fals? De unde stii ca oricare religie e falsa?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Au unele credinte contradictorii cum ar fi credinta ca Koranul e etern. Daca Koranul e etern inseamna ca e un al doilea dumnezeu pe langa Allah.
Plus originile incerte ale religiei. Un om a avut o viziune si atat. Nu e suficient de convingator. Plus ca tipul respectiv era un pedofil.
Plus multe alte motive.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

"De unde stii ca oricare religie e falsa?"

Folosind ceva numit filozofie. Acel ceva pe care tu nu il intelegi deloc.

| LupusDei1993 explică (pentru CostinAlamariu):

Deci preferi un basm peste alte basme, plus ca ai "burden of proof" ca sa dovedesti ca zeul crestin e cel adevarat.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Consideri filozofia un basm?
lol
Ce-i cu lipsa asta crasa de educatie la români?

| LupusDei1993 explică (pentru CostinAlamariu):

Ma refer la crestinismul la care aderi ca este un basm

| CostinAlamariu a răspuns (pentru LupusDei1993):

Oricine are dreptul la o opinie banuiesc. Inclusiv tu.

| h379m3973423 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Chiar este o profeție despre Islam în Biblie: Gen 16: 11, 12. S-a împlinit în secolul VII.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

≈))) buna intrebare. Daca tot zicem ca religia noastra e cea sfanta si adevarata, iar ceilalti vor fi judecati in iad pentru ca s.au inchinat si au crezut ceva fals, sa vedem ce spunem despre noi daca ne aflam in acest caz. Si ateismul e o credinta, crezi in fortele naturii si ale universului. Deci ne intereseaza si pe noi raspunsurile.

Răspuns utilizator avertizat
| SasaSasa2000 a răspuns:

Refuz sa cred că Allah este Dumnezeul adevărat, totuși. sa presupunem ca așa ar fi și așa s-ar întâmpla, Nu voi face nimic, pentru că niciun gând sau faptă de a mea nu l-ar influența, vrei sa spun că. nu aș putea face nimic.