| whitelore00 a întrebat:

Intrebare pentru fete...
Am 13 ani si inca nu mi-a venit menstruatia. Ma cam tem de vreo boala. Mama a zis ca ei i-a venit la 12 si bunicii mele la 14 deci s-ar putea sa imi vina ori anul asta ori anul viitor.
la mine in clasa toate au ciclu de la 10-11-12 ani.
Ma bucur ca nu mi-a venit inca dar totusi sunt cam stresata de treaba asta. Sintome nu am. Nu ma doare burta des, nu ma doare capul etc.
in afara chestiei asta am observat de vreo cateva zile ca mai am niste firisoare ff mici de rosu. Ma gandesc ca pana la vara nu scap fara menstruatie si ca nu o sa pot sa merg la mare. Nu vreau sa vorbesc cu colegele despre asta deoarece e rusinos.
ce tampoane trebuie folosite? acelea portocali sau albastre?

Multumeschappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Dar de ce nu discuti cu mama treaba asta?

| whitelore00 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am discutat. a zis ca o sa vina la momentul potrivit...

| Freya1 a răspuns:

Pai nu tuturor ne vine menstruatia la aceias vârstă.Si mie mi-a venit la 11 ani, dar aveam fete în jurul meu ce au ajuns pe la 14 și inca nu dădea semne.Nu e o regula sau o boala.

Plus ca poți sa mergi la mare, nu te tine toată vara menstruatia, iar în zilele în care ești pe stop poți sa îți iei pantaloni scurți.

Alea albastre cred ca sunt de noapte.Eu folosesc portocalii pe timpul zilei.

| Fatamuntilor a răspuns:

Tanara domnisoara, bucura-te ca inca nu ti-a venit!
Nu trebuie sa fi stresata, nu e vorba de vreo boala, pana la vreo 17 ani,are timp!
Continua sa discuti cu mami despre asta,e bine sa stii din timp la ce sa te astepti primele semne (sanii incep sa creaca,par pubian,iti creste fundul) la cate zile tine,masuri de igiena,ce trebuie facut, la tipul de aborvante, etc, etc...
Nu e nevoie sa discuti cu colegele tale despre asta, o ai pe mama ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Menstruatia vine la momentul potrivit.

| biabianca17 a răspuns:

Buna! Menstruatia poate sa iti vina in orice moment. Trebuie doar sa ai rabdare si sa astepti. Nu prea conteaza la ce varsta i-a venit mamei tale de exemplu, mie mi-a venit la 10 ani si mamei mele pe la 15-16 ani. Nu ai de ce sa fi panicata!

Sunt foarte multe tipuri de absorbante. Depinde de cat sange iti curge. Noaptea poti sa folosesti absorbantele de noapte, ele fiind mai lungi si mai groase. Ziua poti sa folosesti tampoanele mai mici, tot asa cu un strat gros ca sa nu te patezi!

Prima oara posibil sa iti curgă destul de mult sange. Iti recomand sa ii spui orice mamei tale! Ea o sa stie cel mai bine ce e de facut.