| LaughingKarima a întrebat:

De la un timp urasc cand ma atinge cineva mai ales daca nu cunosc persoana de mult timp. Prima data ma gandeam ca e normal, nu esti asa apropiat cu persoana deci nu te simti confortabil cand o atingi sau te atingi dar am inceput sa ma simt inconfortabil cand ma ating parintii, preitenii si chiar si prietenul.
Cu parintii nu e asa rau daca nu sunt atinsa pentru mult timp, insa am o senzatie ca cea de 'ma i-au toate frigurile' si incerc sa rup oarecum atingerea.
La prieteni sa nu mai zic http://imgur.com/gallery/LUzT9MB ceva de genul e cu ei. Cu prietenul la fel http://imgur.com/gallery/j9B3MDT.
Daca ma atinge o persoana pe care nu o cunosc simt ca imi vine sa vomit, incepe sa ma doare capul si imi vine sa urlu la persoana ca sa nu ma mai atinga.
Ma gandeam ca un psiholog poate ma ajuta dar chiar nu vreau sa trebuiasca sa merg la unul asa ca ma gandeam ca poate aveti voi ceva sfaturi? Este ceva ce pot face singura ca sa scap de chestia asta? Stiti voi vreun exercitiu pentru asta? Ceva? Orice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Ar fi bine sa stim cati ani ai/daca ai fost agresata/violata.
Ai o teama de ceva? parintii tai se comporta ciudat cu tine?
De unde aceasta teama? asa ai fost mereu?
De ce nu vorbesti cu mama ta?
De ce nu te duci la un control?
Doar partea masculina iti da discomfort? ori e valabil si pentru fete.
O zi bunahappy

| LaughingKarima explică (pentru caramela):

Salut
Am 16, nu, nu am fost agresata din cate stiu eu si nici violata.
Am o teama incredibila de paianjeni, ajuta? Si de spatiile inchise. Iar parintii se comporta normal, as zice ca eu sunt cea care nu se comporta normal.
Nu stiu de unde a pornit, cu oamenii pe care nu ii cunosc mereu am avut problema asta, cum am spus am considerat ca e ceva normal, dar cu parintii doar de cateva saptamani.
Pai cu mama nu prea pot, doar daca ma duc la mormantul ei sa vorbesc cu ea.
Am o problema cu controalele, nu suport nici un fel de medic.
Cu ambele parti, cu partea feminina parca e mai inconfortabil decat cu cea masculina.

| caramela a răspuns (pentru LaughingKarima):

Condoleante pentru mama ta sad trebuie sa iti invingi teama si sa mergi la un control, ori aplica autosugestia si poate se rezolva cat de cat.
Poate daca vorbesti mai deschis cu cineva apropiat..fie chiar si un "prieten" virtual poate te-ar ajuta.
O zi bunahappy

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E si o chestie de vointa. Faptul ca iti dai seama ca nu este in regula, este un prim pas. Oricum ar trebui sa mergi la un medic. Boala se numeste generic fobie si cred ca este vorba Aphephobia (frica de a atinge sau de a fi atins). Cum se rezolva? Numai un medic psiholog te poate lamuri.

| Suck a răspuns:

Totul e la nivel psihic, la psiholog draga mea... e singurul care te poate ajuta in aceasta problema, Aphehobia se numeste ce ai tu, se potriveste exact cu simptomele tale, te rog consulta un psiholog, numai bine!

| LaughingKarima explică (pentru Suck):

Dar-dar-dar, psihologul e malefic crying Dar tot trebuie sa ma duc, asa-i? sad

| Suck a răspuns (pentru LaughingKarima):

Trebuie neaparat