| Enachelaurentiu a întrebat:

Salut! Mamaia mea a murit pe data de 14 noiembrie 2023, iar ea face 6 săptămâni pe 26 decembrie si pomana ei cade pe 23 decembrie.Aș vrea să știu dacă se face pomana pe data de 23 decembrie 2023

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se face. Mai amâni cu câteva zile.

| anonimg a răspuns:

Morții nu mai știu nimic. Ei nu mai sunt vii pentru ca să mai mănânce și să bea. "Așa se face" sau "așa se pomenește" sunt expresii care n-au nicio legătură cu Biblia. Este păcat înaintea lui Dumnezeu ca să facem pomeni și/sau să ne rugăm pentru cei morți. Nimeni niciodată în Biblie nu a făcut pomană morților. Urmează modelul evreilor în privința aceasta. Caută să vezi ce practici a mustrat Domnul Hristos.
Să nu credem că nu strică dacă facem pomeni morților sau că Dumnezeu este indiferent sau nepăsător. Pentru că noi ne închinăm diavolului și nu lui Dumnezeu când facem pomeni morților. Noi trebuie să facem bine semenilor noștri cât timp ei sunt în viață. Singurul bine după ce ei mor este să le curățăm mormintele de buruieni; și dacă am avut ceva împotriva lor, inimile noastre să nu-i urască, pentru că dacă ei vor fi mântuiți, atunci ura noastră față de ei ne va exclude din Împărăția lui Dumnezeu, iar ei vor fi acolo.
Biserica ortodoxa nu urmează pe Dumnezeu. Nu este păcat dacă nu se face pomană; ci este păcat dacă se face pomană.

| Gabisor a răspuns:

Asa cum ti s-a raspuns mai jos, pomana pentru morti este o forma de inchinare la cei care au murit! Iar asta contravine grav vointei lui Dumnezeu descoperita in Biblie!