| RinSan12 a întrebat:

Poate o persoana sa fie posedat de un spirit? (Nu ma refer la demoni, ci la fantome).

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu exista spirite ci doar demoni, posesiunea este DOAR demonica. Sau poti spune ca fantomele sunt demoni ori demonii se fac ca sunt fantome.

| Clockwork a răspuns (pentru danut):

Ba nu lol. Cam dupa toate religiile, cand un om moare, acesta sta in Limb (locul dintre Pamant si Rai/Iad/Purgatoriu) Cei care raman pe pamant si au fost oameni ok sunt liberi sa faca ce vor. Doar cei ce au trait vieti rele, gen ucigasi, hoti, violatori, de obicei de la rangul de fantoma devin spirite rele, nu demoni.

| danay72 a răspuns:

Fantomele nu exista, ci doar demonii și îngerii. Omul când moare se duce în pământ și nu mai știe nimic si nici nu face nimic. Eclesiastul 9:5, 6,10

| RAY a răspuns:

Da de nebunie e posibil nu de ceva ce nici macar nu exista gen spirite

| T0T a răspuns:

Nu cred.

| oprescudorin11 a răspuns:

Da. Exista posibilitatea asta, e dovedita deja de antropologii ca Levi Claude Strauss.
Ce intelegi insa prin 'fantome'?
Cum le-ai descrie?

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

Levi Strauss nu afirma ca demonii sau spiritele ar fi reale.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu explicit, dar a admis si a verificat cu oameni de stiinta la fata locului, pe populatii din America de Sud, ca samanismul functioneaza.De aici deduc si adevarul ca spiritele' sunt aievea si reale! Ai citit ccele 3 cazuri de samanism? Cele mai interesante? Cel cu femeia care a nascut normal desi avea fatul cu picioarele inainte>/ Sau barbatul condamnat la moarte de samanul comunitatii si care a murit FIX cand a venit termenul?
Si mai era un exemplu.Toate cu explicatii stiintifice, desi samanism.

| doctorandus a răspuns (pentru oprescudorin11):

El nu credea in spirite, a fost ateu materialist. Una din principalele surse ale viziunii sale despre lume a fost materialismul dialectic. Tinea cu Freud si cu Karl Marx.

| xerxes1 a răspuns:

Enki a plecat de mult pe planeta lui.Cred ca il doare undeva ca niste umanoizi inapoiati il divinizeaza.
Acelasi lucru se poate spune si despre Yahweh si restul asa-zisilor zei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei credinciosi nu pot fi posedati de demoni sau fantome, iisus hristos nu permite asa ceva

| Elide a răspuns:

Fantomele sunt demoni!

| Scarbo a răspuns (pentru Elide):

Te uiti prea mult la Lotro.

| Elide a răspuns (pentru Scarbo):

Așa,și?

| Derkes a răspuns:

Fantomele sunt demoni. Și ca să îți răspund la întrebare: DA! Sunt șanse de 99% ca un om să fie posedat de un spirit.

| GlowingShadow a răspuns:

Raspunsul e simplu: nu. Nu exista spirite, nici demoni, nici fantome, doar in legende si mituri.

| Veltorb a răspuns:

Da e posibil deși mai rar întâlnit decât posedarea demonică