| Seby90 a întrebat:

Salut, recent ma gandeam, ce ar fi daca s-ar inlocui religia din scoli (care oricum sincer mi se pare pe cat de inutila pe atat de penibila, nu materia in sine ci felul in care se preda, la clase este tambalau mare, cine se duce se duce sa rada de profesori, profesorii nu au nici cea mai vaga idee ce sa faca la ora sa capteze atentia elevului si toata lumea ia 10 astfel avand o medie mai mare decat merita) cu inca o ora de informatica care i-ar putea invata pe copii sa codeze, de la pascal la c++ la html la js. depinde.

Credeti ca e o idee buna?

Din nou, nu am intelegeti gresit, mie imi placeau orele de religie (si sunt ateu) aveam discutii contradictorii cu profesoarele si veneam amandoi cu argumente valide, dar asta era in prima banca, restul clasei... faceau diverse.

39 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Nu mi se pare o asa de buna idee.Cei care vor informatica multa se duc la mate-info.O ora, care mai este si OPTIONALA deranjeaza chiar asa pe multi? Nu este inutila daca stii sa o intelegi si crezi in El.
Pacat si regret muuuult ca profesorii nu stiu sa isi faca ora FRUMOASA.Eu as sti.M-ar interesa in viitor un post de profesor de religie daca va mai fi religia in scoala sau sa dau la facultatea de teologie.Insa,profesorul de religie ar trebuie SA STIE sa isi faca ora FRUMOASA,ATRACTIVA,INTERESANTA! Cum? Prin discutii cu argumente,prin filme duhovnicesti sau care au ceva impresionant si de invata din ele, prin ceva captivant, prin citit din cartile interesante duhovnicesti etc. Daca profesorul ar sti sa predea si sa nu faca din ora de religie o ora de batjocura (bine, nu profesorul o face ci elevii )cu note de 10, ar fi mai BINE! Insa asta este.Asta e doar parerea mea.Numai bine

Răspuns utilizator avertizat
| Seby90 explică (pentru ßirGagaWelch):

Intr-adevar, si m-am gandit la partea cu informatica pentru ca este 'in trend' acum, se discuta sa ofere o ora de codare in scoli (cel putin afara). E drept te poti duce la mate info. dar asta dupa liceu, si cand iti alegi liceul, esti sigur ca stii ce vrei? Asa vei avea parte de un mic insight sa stii cu ce se mananca materia respectiva. Asa eviti sa te duci pe drumul gresit sau poate iti gasesti vocatia? Cine stie...

| Thunderstruck a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu stiu de ce crezi tu ca e optionala, am zeci de prieteni care au facut cerere sa li se scoata religia si nu le-a fost acceptata. Poate ca in legea invatamantului scrie ca e optionala religia, dar in cabinetul directorului sta altfel treaba. Oricum, stiu ce fel de profesor o sa fii, unul care-i manipuleaza pe copii, sa creada aceleasi lucruri cu el.Nu un profesor care sa trateze subiectul asa in mod obiectiv, cum ar fi normal.Nu inteleg, de ce sa puna filme duhovnicesti cand materia se numeste clar RELIGIE si nu ORTODOXISM? Probabil o sa fii ca toti ceilalti profesori de religie.

| Seby90 explică (pentru Thunderstruck):

Asa sunt cu totii, nimeni nu iti va prezenta subiectiv religia, uite asta e povestea, vrei crezi, nu vrei nu crezi. Ei vor incepe sublim cu "nu crezi ajungi in iad". si e ceva gen, nu crezi te omor pentru unii asa ca. deh.

In fine, asta e pe plan strict de religie, nu invatamant. Sunt multe materii care nu sunt invatate asa cum trebuie la noi in tara... Si in general sunt prea multe materii si adaugate prea curand, de ex matematica de clasa a 8a a picat mai usor in a 10a cand am recapitulato. etc.

| C0nstantin a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Tu ca si profesor ce crezi ca faci la catedra? faci ce vrei dupa capul tau? Ai o programa analitica pe care trebuie sa o respecti. Ti se da materia pe un an de zile pe care tu trebuie sa o imparti in asa fel incat sa o acoperi in orele care le ai in fiecare semestru. Iti zic eu ca nu o sa ai tu timp de filme, si jocuri si chestii de genul... o sa te bucuri daca o sa ai timp de 1 discutie la 3 - 4 ore...

| HueyFreeman a răspuns:

Nu ma deranjeaza, oricum am 8 ore de informatica, nu strica una in plus.

| Seby90 explică (pentru HueyFreeman):

Daca iti place ce faci, nu are cum sa deranjeze.

| MMihai a răspuns:

Ar trebui scoasă religia din școli, ai dreptate!

| Exilee a răspuns:

Eu as mai vrea inca 2 ore de religie, 5 ore de matematica si 2 ore de fizica-n plus.

| Inferno a răspuns:

"Credeti ca e o idee buna?"Nu, ce ar fi daca am inlocui ora de religie cu o ora de matematica sau fizica? Asta da idee buna.

| Hombre a răspuns:

Ce mai conteaza inca o neghiobie a politicienilor, oricum in scoli si cu religie si fara se freaca menta la greu, vezi rezultatele la bac. Intr-o clasa 3-4 invata carte mai serios, 5-6, mediu si restul bâte, pierde timpul de geaba si banii contribuabililor la fel.

| Alexysa a răspuns:

Nu e bine sa o scoata ca e buna si materia asta la ceva.

| Seby90 explică (pentru Alexysa):

Da, le platim salariul profilor de religie, ei fiind incapabili.

| Seby90 explică (pentru Hombre):

De geaba, cu spatiu, faci parte din a treia categorie, nu?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Si matematica si fizica si romana sunt penibile, de aceea avem numai destepti la bac, e greu sa crezi in diversitate

| Hombre a răspuns (pentru Seby90):

Nu fi gaozar ca te trimit la capre si-ti zic; geaba vii, geaba te duci, geaba rupi niste papuci, la scoala evident. E usor sa-ti da-i seama ca e o greseala de tastatura dar cum te-a apucat desteptaciunea in loc sa intelegi esenta celor spuse, te-ai grabit sa-mi spui ca sunt din categoria a treia, daca am in vedere ca s-a scurs atatia ani de cand am terminat scoala, incat tu peste vreo 15 ani ii faci ce pretentie sa am de la tine.

| Seby90 explică (pentru Hombre):

Dai* s-au scurs* sa am de la*. Astea clar nu sunt de la tastatura, decat sa te faci mai rau de ras iti sugerez sa incetezi, te rog. Sunt de acord cu punctul tau de vedere, hai sa ne oprim aici, ce zici?

| Hombre a răspuns (pentru Seby90):

Pentru ca scriu repede si nu stau sa-mi verific greselile si oricum aici nu suntem la ora de gramatica, ai inteles.Sigur si tu ai greseli daca te verifici.

Răspuns utilizator avertizat
| Seby90 explică (pentru Hombre):

Cu siguranta si eu gresesc, dar cel putin nu impart oamenii in stereotipuri si nici nu ii jignesc pe 70% din ei spunandu-le ca-s prosti.

| Hombre a răspuns (pentru Seby90):

Aaaa, asta a fost motivul intepaturi tale, pozezi in Isus, eu nu i-am facut prosti ci frecatori de menta si bâte la carte, e o diferenta, poti fi un bun cioban, agricultor, crescator de albine si multe altele fara sa fii toba de carte. Nu-i nimic o sa-ti revii cand mai cresti si daca freci menta prea mult pe aici, poate te vad cu un card de capre peste niste ani.winking

| Exilee a răspuns (pentru Inferno):

De parca lumea mai stie-n ziua de azi ce-i aia fizica sau matematica.
Cand cineva aude de fizica sau matematica, se sperie ca dracu de tamaie.

| ººShakeªª a răspuns:

Cel care a spus ca ora este "OPTIONALA" este ft obligatorie! nu intri ai absenta! este optionala in alte state daca exista aceasta ora! eu sunt de acord cu inlocuirea ei cu o alta ora de informatica! eu nu cred in dumnezeu! nu cred in nimic! sunt ateu! prefer sa invat cum sa modific un scrip decat sa aud minciuni despre "dumnezeu"!

| William a răspuns:

Si cei care nu sunt la mate info ce sa faca? Eu la ora de informatica ori ma joc ori chiulesc.

| Zenit313 a răspuns:

Trebuie sa se studieze istoria religiilor, unde toate religiile sunt tratate egal, impartial!
Este foarte interesanta si pentru cultura generala a elevului!

Mircea Eliade - Istoria Religiilor

| valentingb a răspuns:

Perfect de acord. Daca ar face ceva constructiv, as fi si eu de acord cu materia asta, DAR fara discriminarea cultelor. Sunt ortodox, se ocupa de mine profesorul, dar baptistul, catolicul, protestantul, iudeul, islamistul, adventistul, ei cui raman? Hai sa invatam despre toate religiile si cultele.
Cat despre pascal, sa invete toti sa foloseasca Office Word pana in clasa a 12 a, si deja e o realizare enorma.

| valentingb a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu vreau sa te superi pe mine, dar am mai vazut un raspuns similar, cu optionalul asta. Unde e lumea asta imaginara unde religia e optionala? Merg si eu, da-mi coordonatele. happy Nu e optionala, in cel mai bun caz ai de ales intre catolic si ortodox. Si daca refuzi cu indarjire, esti privit de restul lumii ca un dusman. Macar de ar discuta pilde, lucruri cat de cat interesante. Stii care e singura lectie pe care am invatat-o la religie, ca sa nu raman corigent? Structura organizatorica acetelor ingeresti. Heruvimi, serafimi, etc Totat aberant.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru valentingb):

Pai cel putin eu am un caz in liceu unde i-a fost acceptata cererea si nu s-a facut tam-tam.Acum nu stiu in alte cazuri.Iti respect opinia si parerea, numai bine!

| Seby90 explică (pentru valentingb):

Salut, optionalul asta ii facea pe cei de origine turca la mine in clasa sa invete religia crestin - ortodoxa, s-a ajuns si la director si nu s-a facut nimic. Culmea, aceiasi profesoara incapabila care nu isi putea tine ora in liniste punea si absente. Era corecta fata de dumnezeu.