| Seby90 a întrebat:

Salut, recent ma gandeam, ce ar fi daca s-ar inlocui religia din scoli (care oricum sincer mi se pare pe cat de inutila pe atat de penibila, nu materia in sine ci felul in care se preda, la clase este tambalau mare, cine se duce se duce sa rada de profesori, profesorii nu au nici cea mai vaga idee ce sa faca la ora sa capteze atentia elevului si toata lumea ia 10 astfel avand o medie mai mare decat merita) cu inca o ora de informatica care i-ar putea invata pe copii sa codeze, de la pascal la c++ la html la js. depinde.

Credeti ca e o idee buna?

Din nou, nu am intelegeti gresit, mie imi placeau orele de religie (si sunt ateu) aveam discutii contradictorii cu profesoarele si veneam amandoi cu argumente valide, dar asta era in prima banca, restul clasei... faceau diverse.

39 răspunsuri:
| valentingb a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Am opinia asta din experienta proprie si a colegilor.Eu sunt ortodox dar am prieteni catolici si adventisti. Iti multumesc pentru intelegere, o zi buna!

| Calininio a răspuns:

Mi se pare o idee foarte buna, mai ales ca personal, sunt pasionat de info. Cei carora poate nu le place info, sa li se dea voie sa aleaga... Antreprenoriale, protectia mediului, o ora suplimentara de altceva... Ceva constructiv, oricum.

| WhiteLife a răspuns:

Acum depinde de scoala, de religie si de profesorul care o preda. Eu sunt intr-un liceu crestin si pot afirma ca ora de religie este la fel cu oricare alta materie. Ni s epreda teorie, ne intreaba ce credem, ne explica si multe altele. Am fost si intr-o scoala necrestina, obisnuita inainte sa ma mut aici si pot zice ca profesorul era in ultimul hal, daca nu ma insel chiar fuma si daca-l intrebai ceva cu care nu erai de acord nu stia sa-ti raspunda, zicea ca asa este pur si simplu. Deci depinde si de cult, si de scoala si de profesor.

| Seby90 explică (pentru Calininio):

Nu ma asteptam sa primesc un feedback atat de serios din partea voastra. Ma asteptam in mare parte crestinii inraiti sa im idea in cap cu o bata.

Se pare ca nu am fost singurul care este nemultumit cu modul de predare a diferitelor materii in scoli / licee.

| obelix2266 a răspuns:

Sebi,te gandeai prost.De ce sa iei aceasta oportunitate unui copil? Poate ca un cuvant ce il aude in timpul neatentiei lui il face sa creada si sa urmeze calea cea adevarata, nu cea tampa, pe care merg masele, inclusiv tu.Asa ca acel copil va creste sanatos si credincios, un om indreptat la fapte bune si la mantuire."Dai cezarului ce e al cezarului si lui DUMNEZEU ce este a lui DUMNEZEU.Si daca esti ateu de ce nu te apuci de furat de violat, de crime ssamd, sau esti un ateu de carton?

| Seby90 explică (pentru obelix2266):

Imi pare rau sa aud asta, dar nu inteleg de unde si pana unde caracterziezi tu ateii in felul acesta. Fiind ateu, nu cred intr-o fiinta superioara care m-a facut pe mine, prefer sa cred in evolutie. Asta nu inseamna ca nu cred in societate sau orice altceva ce ma defineste ca om, justitia sau dreptatea (sunt aproape sinonime, dar nu mereu).

Ateu nu inseamna ca fac violuri crime sau sunt de carton.

In al doilea rand, era doar un gand, nu sunt ministrul invatamantului sa iau orice unui copil, mai putin dreptul de la a invata ce vrea el (e drept, ei nu vor sa invete religie, ai auzit opinia lor). Ma vezi in stare sa conduc o revolutie?

| obelix2266 a răspuns (pentru Seby90):

Nu am avut intentia de a-ti pune sare pe coada,e clar ca esti liber sa-ti alegi calea in viata,DUMNEZEU nu a obligat pe nimeni sa creada sau sa vina la EL,de aceea ne-a dat liberul arbitru, acest drept de a alege singuri, tocmai ca sa nu-l condamnam ca ne-a creat si nea obligat sa-i slujim. In ceea ce priveste teoria evolutionista a lui Darvin, de mult nu mai sta in picioare, e demontata de insasi ideea in sine si in primul rand de stiinta. Multumesc pentru timpul acordat.

Răspuns utilizator avertizat