| anonim_4396 a întrebat:

Inca se mai preda la informatica limbajul Pascal in scoli / licee?
Ce limbaj este ideal (dupa propria parere) pentru elevii care urmeaza sa fie initiati in programare?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Se mai preda...

Nu exista un limbaj ideal, insa C/C++ stau la baza majoritatii limbajelor iar C++ ofera si posibilitatea de invatare a POO

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Si in Pascal exista OOP derivat in Delphi, dar nu asta-i problema.

Pur si simplu mai degraba eu bat spre abordarea sintactica, respectiv apropierea spre limba engleza, un scop didactic sau dimpotriva unul mai...productiv / industrial.
Se stie ca Pascal e laudat pentru ca e foarte didactic. Insa cat de mult mai conteaza asta cand C++ e baza (Javascript, PHP, Java, C#, Ruby, Python) acum pentru limbajele din care se si produce ceva, inclusiv din el insusi, nu doar se rezolva probleme matematice simple in consola/terminal.

Normal ca nu exista un limbaj ideal, nici nu e asta scopul intrebarii. Ideea e sa aud preferinte / motivatii / puncte de vedere care atesta utilitatea unui limbaj.

Mai precis, ce ma intereseaza sa aud e un punct de vedere care cumva dovedeste utilitatea unui limbaj care e si folosit in industrie, ori dimpotriva, un limbaj didactic e prea ok si elevii n-au decat sa descopere singuri alte limbaje daca au atractie. Si cum oferi atractia asta elevului... daca nu o poate gasi el. Cum e mai bine practic? Limbaj pur didactic (fiindca la asta s-a cam limitat Pascalul si pana astazi) sau limbaj pentru general-purpose.

| Tinna666 a răspuns:

Eu am terminat anul acesta liceul si im invatat pascal.am facut doar cateva ore de c++.dar am avut diriginta de informatica si mi-a spus ca noi am fost ultima generatie care a facut pascal, ca de acum vor face numai c++ in liceu...dar nu stiu daca e doar la nivel de liceu sau national treaba asta happy oricum tu bacul il poti da din ce vrei happy

| anonim_4396 explică (pentru Tinna666):

Si ati facut Pascal tot in editoarele (IDE) alea vechi de la Borland din anii '80?

| Tinna666 a răspuns:

Daaalaughing oricum eu ma bucur ca am facut pascal, pentru mine c++ e chineza laughing.dar cum am spus, diriginta mea a spus deja la noiile generatii(a9a si a10a) deja preda numai c++ si asa o sa faca si de acum in colo cu urmatoarele generatii.

| anonim_4396 explică (pentru Tinna666):

Bine de stiut.

| Tinna666 a răspuns:

Diriginta mea a spus ca deja preda numai c++...'

Scuze felul in care am scris, nu eram atenta laughing