| RecKinul a întrebat:

Am și eu o nedumerire. De ce în bisericile ortodoxe nu sunt scaune și bănci pe mijloc la fel că în bisericile catolice?

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

La unele slujbe ortodoxe se fac implecaciuni si matanii asa ca ai nevoie de loc pentru asta. pe laterale pot sta batranii care nu pot din motive medicale sa faca miscarile respective.

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Cunosc si biserici ortodoxe care au asa ceva. Mai ales in bisericutele de la tara scaunele stau la locuri de cinste pozitionate peste tot prin biserica... happy
Stiu eu, poate spatiul liber iti permite o mobilitate mai mare. O concentrare mai eficienta atunci cand stai mai demn, in picioare... Fiecare dintre noi simtim plusul de vigoare atunci cand, din genunchi te ridici in picioare. La asta trebuie sa se refere cred.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca ortodoxia cred ca e religia care isi umileste cel mai rau adeptii

| danut a răspuns:

Stiu ca intrebarea mea va declansa o serie replici dar am si eu o intrebare, cum mai pot enoriasi sa-si bage capul sub sutana preotului daca stau pe scaune?

| Celcestietot a răspuns:

Fiecare religie cu obiceiurile ei.

| Octavian199 a răspuns (pentru Dandinelle):

Ce le mai place la iudaici si sectele lor sa se umileasca la zei fictivi.Nici cu celelalte nu imi e necaz, cum ar fi religia grecilor, romanilor, nordicilor, etc. Stii la cine ma refer cand zic sectele iudaismului, nu?

| Octavian199 a răspuns:

Danut, de ce m-as spovedii? Spovada e cel mai prosteasca chestie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu în toate bisericile și catedralele catolice sunt bănci.
Ortodocșii sunt mulți, ca să încapă bine. Și slujba ține cu tot cu parastase și altele pe la 3 ore, să se chinuie un pic, nu să doarmă în bănci.

| Dandinelle a răspuns (pentru Octavian199):

Buna intrebare, habar n-am, nu prea le am cu religia, doar cu amintirile din copilarie.