| NoOneKnow a întrebat:

De ce in bisericile ortodoxe sau catolice oamenilor li se face rau adesea si simt nevoia sa iasa afara? Exista oameni care pot vorbi cu Dumnezeu? Daca da, ce religie sunt? Vreau cazuri concrete ca eu am auzit multe... As prefera sa nu primesc rapunsuri de la atei.

27 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cine spune asta? Ai surse credibile? Statistici, exista statistici in acest caz? Repet, cine spune asta? Pentru ca daca o spui tu,atunci eu va trebui sa insisti, sa insist in directia opusa si sa neg totul spunand c anul e adevarat. Deci este o lupta a credibilitatii. Sa vedem,cine are mai multa credibilitate dintre noi doi... tu,care ai venit cu o poveste fantezista ce sfideaza orice urma de logica, fara a aduce dovezi, sau EU, care neg tot din lipsa de dovezi?
Cred ca victoria imi apartine, asa ca imi pun binisor coroana pe cap si strig: "VICTORIEEEE!"

| doctorandus a răspuns:

Dumnezeu nu vorbeste cu oamenii, dovada cate prostii s-au spus in numele lui si cate crime s-au comis in numele lui.

| Zenithf a răspuns:

Li se face rau, mai ales cand este inghesuiala mare, din cauza aerului viciat. Mai ales atunci cand sunt si lumanari aprinse, ca prin arderea incompleta rezulta si monoxid de carbon.
Oricine poate vorbi cu Dumnezeu, chiar si daca se indoieste de existenta Lui. Cu raspunsul este mai greu, ca El ne poate raspunde, dar noi sa nu-L intelegem.

| danay72 a răspuns:

Azi Dumnezeu ne vorbeste prin Biblie, oamenii nu mai pot vorbi cu Dumnezeu azi.Matei7:21-23

| Kaℓi a răspuns:

Se intampla sa fie foarte multi oameni la un loc, care respira acelasi aer. Poate mai ard si cateva zeci de lumanari care consuma si ele oxigenul, asa ca unele persoane mai sensibile pot lesina.
La restul intrebarilor nu stiu ce sa raspund. Eventual, la "Vreau cazuri concrete", vezi Gigi Becali.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Eu sunt ortodox si nu simt aceasta NEVOIE; toti putem vorbi prin rugaciune sincera cu Dumnezeu si El ne vorbeste cand citim Biblia

| milan9 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Vrei să spui deci ca nu simti "nevoia" de a iesi afară din Biserica, nu? ...Ca nu era clar ce nevoie nu simţi... happy

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru milan9):

Da, stau de la inceputul pana la sfarsitul slujbei, cunosc randuiala, cant la strana, nu ma duc sa fac figuratie

| milan9 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Referitor la ce se mai scrie pe aici, se poate confirma că, din păcate, intre preotii Bisericii sunt si persoane ce au indraznit sa poarte haina si misiunea preoteasca dar care nu au ce cauta acolo. Exista si astfel de cazuri regretabile.
Cazuri de "lipsă de vocaţie" au existat mai mult sau mai puţin şi în timpul Mântuitorului şi al apostolilor. Şi ei se confruntau cu necesitatea unei aspre SELECTĂRI a oamenilor care doreau să poarte o astfel de sarcină grea a preoţiei.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru milan9):

Unii se fac pentru iad, nu e bine sa-i judeci, dar nu stiu unii mai multe decat stiu eu

| sublime89 a răspuns:

De obicei li se face rau din cauza aglomeratiei si a lipsei de aer, dar se intampla si din alte motive mai "personale". Eu i-am vazut de multe ori pe oameni plangand in biserica, si ma gandeam ca de ce plang si sunt tristi, daca d-zeu inseamna fericire. Omul intra intr-un fel de transa cand se roaga, si e complet convins ca cineva il asculta. Intr-un fel isi plang de mila, crezand ca astfel zeul ii va asculta mai atent, si le va indeplini dorintele. Bineinteles ca o astfel de stare negativa iti poate provoca mici accidente precum lesinul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

"isi plang de mila, crezand ca astfel zeul ii va asculta mai atent," Excelent spus. Fiecare incearca sa impresioneze pe dumnezeu si sint sigur ca la spovedanii popa aude pe cite unul "mai popa, zi lui dumnezeu sa ma ierte ca I-am zis sa imi asculte rugaciuniile mele mai inti si nu la nenorocitii astia de linga mine" hahahahha. Fara gluma acuma, ai dreptate, paduchiosii incearca sa impresioneze pe dumnezeu ca pe popa, ca pe presedinte, ca pe rege si imparat si boier pe vremuri, si pe jandarm, militian si acum iar politist, asta sintem niste actori ieftini dar cu imaginatie. Morala e nu mai faceti mah credinciosiilor circ ca daca bunul si milosul dumnezeu nu e surd, va aude si daca nu are ceva cu voi va implineste dorintele de azi ca pe alea de ieri hahahaha. Insanity: do the same thing expecting different results cea ce in romaneste se traduce prin "si duminica viitoare sa faci la fel ca duminca trecuta poate se indupleca Sfintu Petru sa te ajute ca te-ai rugat anul trecut la nascatoarea de dumnezeu si pururea fata mare, Maria, si a durut-o-n ovare de durerea ta.

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine spushee hee

| Felys a răspuns:

De la fumul de lumanare si probabil si oxigen rarefiat

| PedoBarbie a răspuns:

De aer închis, etc. Nu. Niciuna.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Cum sa li se faca rau? poate la inmormantari cand e ceva normal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ortodoxii si catolicii sint ca tiganii, umplu peretii cu porcarii si se simte omul clastrophobic. De asemenea, liderii religiosi folosesc banii din donatii sa le dea la femei in Aruba nu sa inbunatateasca sistemul de circulare al aerului si sti tu, mai respire unu, se mai bese una, I se face rau lui Gheorghe. Si in sfirsit, fara misto acuma, la multi li se face rau cind vad ori aud de singe si cind incepe tircomnicu sa urle ca un disperat cum Isus a singerat pentru pacatele tale, cum sa nu ti se faca si rau si sila (in orice ordine vrei), cum nu, ei? Si ce faci? Iesi afara, aia faci. PS consider nesimtire curate sa spui ca nu vrei raspunsuri de la atei: fa-ti dracului site-ul tau si controleaza accesul acolo, aici este site public si cind intrebi ceva public risti sa primesti raspunsuri si de la nenorociti (din punctual tau de vedere). Eu cred in extraterestrii dar pot vorbi, chiar imi doresc cu toate specimenele, si religioase si indracite, si neutre, si de toate genuriile, nu discriminez cum faceti voi astia credinciosii la fiecare pas, la fiecare actiune, la fiecare gind. Sa nu dea dumnezeu sa existe rai si iad ca va intilniti toti credinciosii in rai si o sa va scoateti ochii unii la altii, o sa ne chemati pe noi sa va despartim hahahahha dar cum biblia este clara si nu exista posibilitate de calatorie intre iad, rai si restul lumii...o sa stati sa va inebuniti de cap unii pe altii, doar o vesnicie ca doar asa predicati, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la lipsa de oxigen in majoritatea cazurilor.
Mai interesant este cand pica din picioare in momentul in care le da preotul binecuvantarea pe frunte sau la o anumita fraza rostita in timpul slujbei.
Am vazut suficiente cazuri. Multe la Medugorje altele pe la niste manastiri de catolici.
Isi revin dupa 5-10 minute in hohote de plans si cand ii intrebi ce s-a intamplat iti spun ca nu isi pot explica nici ei dar ca este extraordinar de frumos.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

"...cand ii intrebi ce s-a intamplat iti spun ca nu isi pot explica nici ei dar ca este extraordinar de frumos."

Autosegestia s-a întâmplat.;))

http://www.tpu.ro/......-o-opresc/

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Oare nu este o autosugestie ca totul se poate explica prin autosugestie?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Neee.

| MiruD a răspuns:

De la ce sa li se faca rau? Poate au rau de rugaciuni si cantece bisericesti. Dar nu am intalnit un om caruia sa i se faca rau ca sta in biserica.

| Rührselig a răspuns:

Sunt o mulţime de motive medicale pentru a ţi se face rău într-un spaţiu închis, mai mult sau mai puţin aglomerat.

Ca să-ţi răspunzi singur la întrebări, întreabă-te ce e o anecdotă.

| Lămâie00 a răspuns:

Da, unii oameni pot vorbi cu Dumnezeu, se numeste schizofrenie

| 1man1 a răspuns:

In prezent dialogul cu Dumnezeu este posibil si e foarte simplu. Dumnezeu ne-a vorbit si ne vorbeste prin Biblie. Noi putem sa ne adresam lui prin rugaciuni personale. Darurile miraculoase de a face vindecari, a vorbi in limbi au incetat odata cu moartea ultimului apostol.
De ce sa nu primesti raspunsuri si de la atei? Uneori, unii au rationamente mult mai logice si documentate - culmea biblic- decat ale unor persoane religioase. Unii sunt foarte interesati de religie insa motivatia poate fi diferita.

| dori a răspuns:

Exact si eu asa am patit

| andreyna a răspuns:

Da exista oameni care pot vorbi cu Dumnezeu. Nu trebuie sa fi de o religie sau alta pentru ca Dumnezeu sa-ti vorbeasca. Trebuie doar sa traiesti o viata sfanta inaintea Lui si sa-I fi placut. happy