| Richard01 a întrebat:

Am si eu o nelamurire,desi am cautat vreun raspuns la întrebarea urmatoare, nu am gasit.Ingerii au fost creați înaintea omului de Dumnezeu?

10 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Ai vazut vreun inger pana acum?
Ai cunoscut o persoana de incredere care a vazut?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facerea 1:26:"Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră," - Dumnezeu nu vorbea singur si deci ingerii au fost creati inaintea omului de Dumnezeu.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate vorbea cu un amic sau cu asociatul.....sau cu maica-sa.
Nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Dumnezeu ca structura de forte colosal de mare, si-a separat structura creind structuri de forte imateriale adica ingeri. Cristos a fost prima structura. Apoi prin el a creat si celelalte structuri prin topologie de tip increngatura adica Dumnezeu-Duh Sfant-Cristos-inger1 apoi Dumnezeu-Duh Sfant-Cristos-inger2. Si tot asa pana la miliarde de miliarde de ingeri. Lucifer a fost creat prin increngatura Dumnezeu-Duh Sfant-Cristos-Lucifer ( de tip heruvim ). Tot prin Cristos a trecut la formarea materiei. A pompat energie si a concentrat-o in materie in detrimentul antimateriei. happy

| SG1995 a răspuns:

Omul ca si celelalte specii sunt produsul evolutiei, asta nu exclude ideea de creatie, dar exclude ideea biblica de creatie, ideea ca fiintele extra-dimensionale zis si spiritual existau cu mult timp inaintea omul, raportat la timpul uman aceasta e o eternitate.

| SG1995 a răspuns (pentru Holiday):

Nu, de fapt Dumnezeu vorbea tot cu sine...la plural, geniala interpretare... laughing

| Richard01 explică (pentru xerxes1):

Dar dvs ati vazut aerul pana acum?

| xerxes1 a răspuns (pentru Richard01):

Daca il amestec cu fum de tigara da.
Tu poti sa faci asta cu zeul tau?

| Richard01 explică (pentru xerxes1):

Din mesajele dvs rezultă ca esti ateu convins,te bazezi doar pe ce vezi,dar ce vezi si ai vazut in jurul tau,copaci verdeață,munti,campii,mari,etc,cine crezi ca le-a creat? Big-bangul?
Nu cred ca o exlpozie poate crea asa ceva,plus dintr-o explozie sa apara apa,oxigen,gravitatie,omul,totul e o creatie inteligentă,care asigură omului toate condițiile de a trai.
Dacă nu crezi in Dumnezeu(nu
zeu,nu cred in zei) treaba ta,esti liber,alegi ce vrei,dar nu crede in teorii penibile.
Nu-l pot vedea, dar si-a lasat semnatura pe Pamant(munti, mari, peisajele de poveste, etc)
Numai bine!

| Freya1 a răspuns:

Normal asa se zice ca a creat ingeri si asa a aparut si lucifer satana era inger care a hotart sa faca rau nu bine dupa voia lui Dumnezeu