| Steregoi a întrebat:

Argument pentru inexistenta vietii materiale extraterestre: Dumnezeu este iubitor si stiind ca prin libertate de alegere exista pericolul sa apara conflicte a ales sa nu creeze mai multe lumi decat pe Pamant. Daca Dumnezeu ar fi facut mai multe lumi atunci conflictele si crimele ar fi fost mai multe. Asta cu atat mai mult cu cat si intre ingeri au aparut conflicte. Ingerii nu se pot ucide intre ei. Ingerii au fost creati inaintea omului. Ce puteti spune?

Astea si spre deosebire de toate mitologiile pagane unde zeii se puteau ucide intre ei.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Nu e un argument. Am avut si avem atitea razboaie intre noi, incepind de la cele din familii, pana la cele dintre natii, ce mai conta inca unul in plus, la scara planetara?

| Steregoi explică (pentru cristi202):

Inca o planeta in plus cu moarte, conflicte, crime si alte nenorociri conta si conteaza. straight face

| cristi202 a răspuns (pentru Steregoi):

Odata facut raul pe undeva in Universul asta, nu mai conteaza cate planete sunt afectate. Acum doua secole eram pe jumatate ca numar de locuitori ai planetei, acum, ca ne-am dublat, putem spune ca suntem doua planete la un loc. happy

| Steregoi explică (pentru cristi202):

Intrebarea si argumentul e legat de actul creatiei si de prevederea unor probleme si nu legat de consecinte efective. Pamantul e prima si singura planeta locuibila din tot Universul. E o planeta de incercare din partea lui Dumnezeu pentru a vedea cum decurg lucrurile cu libertate de alegere interpersonala sau intre mai multe fiinte inteligente materiale. Pamantul e o planeta prototip. Daca omul il recunoaste pe Dumnezeu probabil Dumnezeu va amenaja si alte planete spre a fi locuibile. Spatiu cosmic de locuit ar fi destul doar ca depinde de ascultarea de Dumnezeu. In zadar se chinuie cei de la NASA, ESA, etc sa colonizeze alte planete daca il ignora pe Dumnezeu. Omul de stiinta studiaza doar efecte ale creatiei cum ar fi cateva particule elementare si nu cauzele aparitiei materiei si Pamantului motivand ca nu exista niciun scop al vreunei inteligente superioare precum Dumnezeu. Ignorand acest scop omul de stiinta nu va cunoaste niciodata esentialul.

| Steregoi explică:

Te supara adevarul? Nu fii suparat pentru ca oricum esueaza lamentabil toate misiunile spatiale de colonizare ale altor planete. laughing

| Mclaren12 a răspuns:

"Argument pentru inexistenta vietii materiale extraterestre:
Dumnezeu este iubitor (...)"
E clar. Mai ai toate țiglele pe casă?