| Alphawolf a întrebat:

Am o nelamurire: Dinozaurii au fost creati de Dumnezeu? El i-a iubit mult, mai mult ca pe om? Ei au fost doar un test, sau poate existenta lor a fost doar cu rolul de a le crea oamenilor un fel de potential?
Cred ca majoritatea dintre voi sunteti de acord ca dinozaurii au existat, iar asta cu mult inaintea omului si pe o perioada destul de lunga.
Cum va explicati voi ca multe specii au avut intaietate omului in creatie? Care este motivul crearii unei specii si apoi eradicarii ei din punct de vedere crestin?

20 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nelamuririle astea au ce scop? pur cognitiv, un sondaj sau mantuirea sufletului? sunt intrebari puse doar ca sa fie puse, poti sa te pui in locul lui Dumnezeu si sa dai cu presupusul?

| KodrutZ a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Tu poti sa te pui in locul unui personaj inexistent?
@dragos38: Stii ca metodele astora de datare nu sint infailibile, nu? De astea ce zici - http://paleo.cc/ce/dino-art.htm

| dragos38 a răspuns (pentru KodrutZ):

Si ce-i cu aia, asta nu inseamna ca oamenii din epoca pietrei au coexistat cu dinozauri, pentru ca descoperirile arheologice de pana acum au respins aceste ipoteze.majoritatea desenelor din pesteri sunt cu bizoni, si alte animale. dinozaurii au disparut de 60 milioane de ani

| KodrutZ a răspuns (pentru dragos38):

Cam arata a dinozauri... sau crezi ca cei din perioada in care au fost desenate alea aveau citeva oase si au visat cum aratau dinozaurii apoi s-au apucat sa ii picteze?

| dragos38 a răspuns (pentru KodrutZ):

Repet cercetarile arheologice de pana acum nu au putut dovedi ca pe timpul dinozaurilor existau si oameni/desenele facute de oamenii preistorici nu infatisau nici un dinozaur ci bizoni, mamuti, reptile, alte decat dinozaurii, e.t.c.intrand putin in misterele neexplicate cum ar fi constructia piramidelor(salbaticii nu puterau construii asa ceva, nu aveau unelte), atlantii care au disparut, sau intr-o lucrare ''Lumi mai vechi decat propria noastra lume(1978)Brian Steiger-scria ca e posibil ca, in urma cu milioane de ani sa fi existat o civilizatie avansata a gigantilor umani dar in urma unor cataclisme survenite in scoarta pamantului precum si un ''razboi nuclear preistoric'' au sters complet dovezi despre prezenta lor.In pesterile din japonia au fost gasite pe piatra desne care infatisau o racheta care dateaza inainte de anul 5000 i.Hr.dar revenind la oamenii preistorici/nu au existat in timpul dinozauriilor, dinozaurii au disparut acum 60.milioane de ani/iar scheletul uman cel mai vechi ar fi fost gasit in china un mamifer carea aparut cu 10.milioane de ani dupa disparitia dinozuriilor/si cu 7 miloane de ani un schelet care se apropie de cel uman (Lucy)in rest se poate specula orice, se stie ca exista o disputa intre crestionisti si teoria evolutiei/creationisti spun ca ne tragem din adam si eva daca nu ma insel parca asta sustin in schimb cei cu teoria evolutiei au aratat ca pe timpul lui Adam si Eva pe pamant existau deja milioane de fiinte umane de diferite rase/

| KodrutZ a răspuns (pentru dragos38):

Cercetarile de pina acum nu au putut dovedi nimic fie INCA, fie nu au fost lasate sa iasa la iveala respectivele cercetari. Cred ca stii si de povestea cu scheletul de hiperboreean descoperit pe la noi si cum a fost luat repejor la moscova si cum au cam disparut majoritatea martorilor-cheie. Acuma nah, cum ziceai si tu, discutam doar de teorii aici. Teorii CUNOSCUTE, mai adaug eu.

| dragos38 a răspuns (pentru KodrutZ):

Pana una alta, sa nu disparem si noi ca dinozaurii/efectul de sera isi face simtita prezenta/ iar in urmatoarele decenii/vor veni vremuri grele/din cate ai observat iarna a cam disparut/niste japoni au anuntat ca in urmatoarele decenii vor fi canicule extreme, dar si inundatii extreme/clima este in curs de schimbare /o sa disparem si noi ca dinozaurii laughing)))))))))))

| KodrutZ a răspuns (pentru dragos38):

Noi o sa disparem de idioti ce sintem, nu din cauze independente de noi.

| sublime89 a răspuns:

Dumnezeu s-a plictisit, asta e explicatia. Dupa ce a facut animalele si a vazut ca nu sunt prea interesante, i-a trecut lui prin cap sa-l faca pe om, dupa chipul si asemanarea lui, asa ca sa aiba si el cu cine sa mai schimbe o vorba. Cam repede se plcitiseste zeul asta. Chiar nu stiu ce a facut el o eternitate inainte sa creeze universul.

| Gatsby a răspuns:

Eu nu mi-as irosi viata gandindu- ma la astfel de chestii care nu intereseaza si nu influenteaza pe nimeni. ok, dinozaurii poate au existat, poate nu. cui ii pasa# oricum nu ne influenteaza cu nimic! gandeste-te la ceva mai....normal!

| KodrutZ a răspuns (pentru Gatsby):

Esti jalnic. Ia si gindeste-te la o manea, sa nu cumva sa oboseasca neuronul.
@Alphawolf: Subiectul e foarte interesant dar pleci de la o premiza eronata - intrebarea initiala implica faptul ca e posibil ca dumnezo' sa fi creat doar unele animale. Dupa cum stim, ori le-a creat pe toate, ori consideram teoria cu big bang-ul sau supa primordiala valide.
1. Daca mergem pe ideea creationismului, ajungem la concluzia ca au crapat fiind prea mari sa urce in arca. Balena de exemplu, fiind tot mamifer, s-a adaptat (sau i-a facut dumnezo' un upgrade ca sa poata trai in apa).
2. Dinozaurii au existat o perioada in paralel cu mamutii si oamenii preistorici. Posibile motive ale disparitiei ar fi mai multe, inclusiv o glaciatiune sau impactul cu o cometa.
Nu trebuie' sa ne explicam nimic. "Intiietatea in creatie" e doar o aberatie. Biblia contine multe fapte probate, insa descrise aiurea, pentru a fi la intelesul celor de acum o mie si ceva de ani. Pacat ca nu are nimeni singe sa o rescrie cum ar trebui si pentru a elimina atitea timpenii care se intimpla datorita interpretarii ei anapoda de catre tot felul de limitati si fanatici...

| Inferno a răspuns (pentru Gatsby):

...dinozaurii poate au existat, poate nu."

Unde esti tu, cel ce spuneai ca omul e un animal rational? Ei uite ca nu e, pe telescopul lui Galilei ca nu e rational.

| M25M a răspuns (pentru Gatsby):

Oricum nu ne influenteaza cu nimic!---Aaa, petrol?!?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Gatsby):

Cum adica poate au existat, poate nu?
Deci fosilele de dinozaur au fost puse acolo de Dumnezeu ca sa-ti testeze credinta, nu?

| dragos38 a răspuns (pentru KodrutZ):

Dinozaurii au fost contemporani cu oamenii preistorici? nu prea cred/dinozaurii au disparut acum circa 65 de milioane de ani/si descendentii lor ar fi pasarile din ziua de azi/primul schelet de fiinta umana dateaza de acum 6 milioane de ani descoperit in africa(Australopitechus/scheletul unei femei /deci nu prea existau fiinte umane pe timpul dinozauriilor.

| KodrutZ a răspuns (pentru dragos38):

Loch Ness? happy

| Narcis2007 a răspuns (pentru KodrutZ):

Ala e doar un mit

| KodrutZ a răspuns (pentru Narcis2007):

... sau nu. In alta ordine de idei, cel mai vechi schelet uman parca avea 1 milion de ani si fusese gasit prin Rimnicu Vilcea pe undeva. Cu scheleti sau fara, chestia e ca discutam de mituri vs mituri aici. E posibil ca pe areale foarte restrinse si izolate sa fi existat atit oameni preistorici cit si dinozauri.

| dragos38 a răspuns (pentru KodrutZ):

Probabil te referi la echipa de cercetatori care, au descoperit in China scheletul unui mamifer care se catara prin pomi in urma cu 55 de milioane de ani, mamiferul acela a trait la 10 milioane dupa ce dinozaurii au disparut/deci pe timpul dinozauriilor nu au existat fiinte umane/sau mamifere care sa semene cu fiinta umana

| dragos38 a răspuns (pentru KodrutZ):

Am auzit si de ''pescarul de la lacul getic''datat la un milion de ani,
insa ''Lucy'' scheletul de humanoid dateaza de 7 milioane de ani gasit in africa/si mai deunazi asa cum am spus niste cercetatori au descoperit in China acel mamifer datat de acum 55 de milioane de ani