| Vladi4ok a întrebat:

Dau funda, cand e ziua sfantului nectarie si sfintei Pantanassa. Funda

Răspuns Câştigător
| victorasM a răspuns:

Sfantul Nectarie Taumaturgul este pe 9 noiembrie iar Sfanta Pantanassa nu este, este Sfanta icoana a Maicii Domnului Pantanassa, ambii fiind ocrotitori ai cancerului. Poti cumpara ambele acatiste de la pangarele manastirilor si bisericilor din Patriarhia Romana. Funda?

2 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Pantanassa este numele unei icoane facatoare de minuni de la Muntele Athos. La fel ca Hodighitria sau Prodromita.

| TiffanyღBJ a răspuns:

Sf. Nectarie - 9 noiembrie