| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Exista oameni posedati? Iar daca da, cum se manifesta si cum trebuie tratati in acel moment, fiindca este unul delicat si periculos din punctul meu de vedere...Nu as sti ce anume as avea de facut!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista oameni care au probleme psihiatrice si ar trebui ajutati de personal medical calificat nu considerati posedati si chinuiti de vreo babuta cu aghiazma sau vreun popa zelos care sa ii lege de vrei cruce... vezi cazuri intamplate deja.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă crezi că Satana există, atunci există și oameni posedați. Dacă nu, nu. Așa că dacă ai avea ceva de făcut, este să te gândești în ce secol trăiești și să apelezi la psihiatrie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Ma gandeam ca fiind sectia religie voi gasi mai multa incredere pe partea spirituala, dar multumesc de raspuns happy este partial folositor.

| BeingSelfless a răspuns:

Da, sunt oameni posedați, iar cei cu experiență în exorcism cunosc diferențele dintre cei cu probleme psihiatrice și cei posedați cu adevărat. Te-aș sfătui să cauți despre preotul catolic Vincent Lampert, dacă cunoști engleză.

https://m.youtube.com/watch?v=nhhi7Fk3ueI&t=2735s

https://m.youtube.com/watch?v=Xm0fRGilQsE

Cel din al doilea video nu-l cunosc așa bine, dar ce spun ei în ambele video-uri, se aseamănă mult.

| Anonim027 a răspuns:

Când a ajuns Isus de partea cealaltă, în ținutul gadarenilor, L-au întâmpinat doi îndrăciți, care ieșeau din morminte. Erau așa de cumpliți, că nimeni nu putea trece pe drumul acela. Și iată că au început să strige: „Ce legătură este între noi și Tine, Isuse, Fiul lui Dumnezeu? Ai venit aici să ne chinuiești înainte de vreme?" Departe de ei era o turmă mare de porci, care pășteau. Dracii rugau pe Isus și ziceau: „Dacă ne scoți afară din ei, dă-ne voie să ne ducem în turma aceea de porci." „Duceți-vă", le-a zis El. Ei au ieșit și au intrat în porci. Și, deodată, toată turma s-a repezit de pe râpă în mare și a pierit în ape. Porcarii au fugit și s-au dus în cetate de au povestit tot ce se petrecuse și cele întâmplate cu îndrăciții. Și iată că toată cetatea a ieșit în întâmpinarea lui Isus și, cum L-au văzut, L-au rugat să plece din ținutul lor.
Matei 8:28‭-‬34

| Anonim027 a răspuns (pentru suntserios):

Da de duhuri necurate

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Anonim027):

E mizerabil sa iti bati joc de oamenii cu probleme psihice si sa ii tarasti in povesti cu aghiazma si popi.