| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca exista spirite si oameni posedati, acest lucru mi-a confirmat si profesorul de religie si cel de psihologie, dar nu stiu cum se manifesta oamenii posedati, si daca cumva ei sa razbuna pe alti oameni, am citit undeva ca oamenii posedat li se fac uneori pupilele albe dar nu stiu mai multe, vreau sa stiu daca pot sa fiu posedat si involuntar si cum, si cate tipuri de spirite exista?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"Cand a ajuns Isus de partea cealalta, in tinutul Gadarenilor, L-au intampinat doi indraciti care ieseau din morminte. Erau asa de cumpliti, ca nimeni nu putea trece pe drumul acela. (Matei.8:28)
"Cand a iesit Isus din corabie, L-a intampinat indata un om care iesea din morminte, stapanit de un duh necurat.
Omul acesta isi avea locuinta in morminte, si nimeni nu mai putea sa-l tina legat, nici chiar cu un lant.
Caci de multe ori fusese legat cu picioarele in obezi si cu catuse la maini, dar rupsese catusele si sfaramase obezile, si nimeni nu-l putea domoli.
Totdeauna, zi si noapte, statea in morminte si pe munti, tipand si taindu-se cu pietre." (Marcu.5:2-5)
Cele de mai sus sunt un puct de vedere. Dar mai exista si altul.
Ai auzit vreodata de un om nervos care spune: "Am draci!"? Si aceasta este tot un fel de posedare. Cand omul renunta la autocontrol, altcineva ii va controla simturile, gandurile, mintea si inima.
Dar lucrurile nu se opresc aici. Biblia vorbeste clar ca atunci cand alegem sa facem raul, cand traim in neascultare de Dumnezeu -daca nu lasam ca Duhul Sfant al lui Dumnezeu sa ne ia in stapanire, atunci alte duhuri vor face aceasta. E-adevarat ca avem liberul arbitru -adica libertatea de alegere-; dar trebuie sa fim intelepti ce facem cu ea. In marea lupta dintre bine si rau nu exista teren neutru. Amanarea de a trece de partea binelui -adica a lui Dumnezeu- este in defavoarea noastra; iar iar alegerea voita de a nu trece de partea Cerului este o nebunie. Nebunie este si negarea existentei acestei lupte care inca nu s-a sfarsit.

Daca vrei sa afli mai multe despre ingeri, atunci citeste de aici http://www.adventist.ro/index/materiale-de-studiu/e-books.html "Adevărul despre îngeri".

| 3du4rd a răspuns (pentru anonimg):

Sincer si eu merg la biserica adventista, parinitii mei sunt adventisti, eu inca nu m-am botezat

| anonimg a răspuns (pentru 3du4rd):

Atunci ar fi trebuit sa cunosti adevarul despre ingeri.
Un paragraf din cartea de mai sus spune asa:
@Noi nu ştim ce urmări poate avea o zi, o oră sau o clipă şi nu ar trebui să ne începem niciodată ziua fără a ne încredinţa viaţa Tatălui ceresc. Îngerii Lui sunt rânduiţi pentru a veghea asupra noastră şi, dacă ne aşezăm sub protecţia lor, atunci în orice timp de primejdie ei vor fi la dreapta noastră. Atunci când, în mod inconştient, suntem în pericolul de a exercita o influenţă greşită, îngerii vor fi alături de noi, îndemnându-ne spre o cale mai bună, alegând cuvintele în dreptul nostru şi influenţându-ne acţiunile."
Domnul cu tine!

| 3du4rd a răspuns (pentru anonimg):

La fel si tie, si un sabat fericit! ca tot e vineri seara.

37 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Stiu ca exista spirite si oameni posedați,==nu există așa ceva

acest lucru mi-a confirmat si profesorul de religie si cel de psihologie,==2 cretini
Un cretin care predă religie și alt cretin care predă psihologie

| MMihai a răspuns:

Când eram copil,
exista o carte de
„ fizică distractivă", unde explica de ce omul invizibil era orb!

Ochii funcționali implicau
să existe câte o retină,
de culoare neagră.

În religii neserioase,
se zice că după slujba de exorcizare,
ieșeau dracii
din îndrăcit.

Drăcușorii ăia erau însă invizibili,
că oricum, nu i-a văzut nimeni,
ieșind din ființa îndrăcită!

Dracii invizibili, erau și sunt oricum orbi,
că și ăia trebuiau să aibă retină.

Dacă nu îți place treaba cu dracii orbi,
atunci punem întrebarea
din ce sunt făcuți dracii?

Ce masă au dracii?

Dacă dracii au o masă foarte mare,
ființa îndrăcită,
nu se va putea mișca,
neputând deplasa
o masă așa mare.

Dacă nu pot exista religii fără panteon divinic
( fără zeități bune ),

pot fi concepute n religii fără panteon malefic.
( fără zeități rele)

| Hombre a răspuns:

"Jigniri, dar domnule MMihai, dumneavoastra aveti macar vreo facultate, vreo realizare de va permiteti sa clasificati doua persoane respectabile in modul acela?
Iti sun eu, Mihai are o facultate dar nu are relevanta asta in discutia de fata, orice om cu putina carte si cu o logiga sanatoasa poate spune de idiotii aia de profesori mai cu seama cel de psihologie ca sunt niste tampiti. Sustin niste rahaturi pe care nu le-a vazut si simtit vreo data.

| Hombre a răspuns:

Da aici ai dreptate, am recitit, asa ai zis ca au fost educati.

| relian a răspuns:

Citi ani ai baiete? Eu iti spun mergi la scoala si spinzurai pe aia doi si pe religios si pe psiholog ca se pare sint dusi cu capul. Dupa mergi acasa si fa axcelasi lucru si cu familia ta care te indoctrineaza si asa scapi de belele si lumea de niste nulitati care fac umbra pamintului degeaba.Dar in special pe aia de la scoala ca aia consuma si bani publici ca sa ce? Sa indoctrineze copii. Unde sa ajuns cu religia asta in Romania.Nu mai e de mirare ca tot in jos mergem. Iara tu se pare esti deja de nerecuperat, am vazut pe aici comentind chestii la adresa altora aiurea.Pai daca oamenii de aici tiau spus care este realitatea tu trebuie sa le multumesti ca incearca sati deschida ochii. Daca nu vrei sa faci ce ei spun e problema ta dar trebuie sa multumesti celui care sa ostenit sa iti spuna o parere ceva.Acum au bagat in scoli psihologi adica tot oameni scoliti de biserica.Ce cauta psihologii in scoli sincer nu stiu.Cum este posibil asa ceva? Frate aia trebuie eliminati ca sint capuse consuma banii statului aiurea, mai rau fac uite ce invata niste amarati de elevi.Cred ca acum se mai impune ceva in situatia de fata.Am spus inainte ca biserica trebuie privatizata ei acum se impune si scolile sa fie date spre administare unor persoane.Si sa li se dea un buget si aia e, ala sigur sa nu cheltuie banii aiurea nu va angaja un cretin vorba lui Mihai sa indoctrineze elevi.Am ajuns sa platim oameni sa indoctrineze populatia.Rau va ajunge tara asta.Cu astfel de conducatori deja o sa depasim Africa.Pe la aia tot mai merg englezii, americani le mai duc ceva calculatoare, ajutoare, se pare ca aia sau mai dezmetecit nitel.Insa in Romania se observa o astfel de tendinta de mers inapoi de regres din toate pctele de vedere.Grav de tot.

| Mădă0611 a răspuns:

straight face profu' tau de psiho e varza, da' varza rau. Oamenii "posedati" se manifesta cum stiu ca se manifesta un om posedat, sau cum se manifesta cei care sufera de sindromul Tourette.

Sunt uimita si foarte speriata ca oameni care au studiat psihologia habar n-au de psihologie. straight face

| sublime89 a răspuns (pentru Mădă0611):

Asa e cand in toate domeniile ai oameni religiosi care au fost crescuti si spalati pe creier de mici sa creada in toate povestile astea. La noi imediat se va ajunge ca in loc de un tratament medicul iti va recomanda o slujba. Si asa nu conteaza spitalele la noi, ci doar bisericile.

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

Si totusi...cei cu sindromul Tourette sunt constienti tot timpul de propria persoana si nu au dereglari psihice in adevaratul sens.

Proful de psihologie habar nu are ca falsul sindrom de "posedare" a unei persoane poate foarte bine sa descrie o boala psihica si nicidecum o posedare in adevaratul sens.

Halal... pe deasupra mai induce si lumea in eroare, macar sa ramana eroarea in capul lui si atat sa n-o mai imprastie.

| ErrorFound a răspuns (pentru Mădă0611):

Sindromul Tourette? Gata, Cheloo e posedat. rolling on the floor
Mi-am dat seama in sfarsit. big grin

| Mădă0611 a răspuns (pentru sublime89):

La tăţ n-i greu, da' nu la fel. laughing

| Hombre a răspuns (pentru Lizzu):

"Halal... pe deasupra mai induce si lumea in eroare, macar sa ramana eroarea in capul lui si atat sa n-o mai imprastie."
Nu poate ca are capul gaurit, e limpede, se duce dracu' invatamantul, peste ceva tamp auzim si profesorii de chimie si fizica vorbind de draci baltati.

| Lizzu a răspuns (pentru Hombre):

" draci baltati " laughing ce le mai zici laughing
-asa e, se duce totul de rapa, involuam.
Superb, nu?

| Lizzu a răspuns:

Cum adica spirite posedate? Nu poate fi posedat un spirit.
Si nici macar un om.

Daca spiritele malefice ar exista ele s-ar arata in "persoana" lumii si nu ar intra intr-un om pentru a-l poseda.

Mi se pare total aberant acest fapt.

| Lizzu a răspuns:

Allaexandru, lamureste-ma si pe mine cu ceva, te rog.

Daca spiritele malefice ar exista, daca diavolul ar exista, atunci pentru ce s-ar incarca intr-un om, pentru ce l-ar poseda cand pot foarte bine sa se arate lumii in toata splendoarea lor? de ce atata show pentru nimic?
Nu esti de aceeasi parere?

| Lizzu a răspuns:

Un ateu,daca e ateu cu adevarat, atunci e sceptic in chestiile paranormale, nu?
Asa ca daca, prin absurb, i s-ar arata niste spirite sau ce-ir fi atunci el va incerca pe toate caile sa gaseasca o explicatie logica la acest fenomen si tot nu va crede.

| Lizzu a răspuns:

Cum spunea si Hombre..ai "balacarit " cu totul pe cei diferiti de tine, care nu cred in ce crezi tu, cand foarte bine puteai sa te mentii pe o pozitie superioara daca asa vrei sa pari si nu sa te cobori si sa jignesti...

Puteai sa aduci argumente pentru ceea ce crezi intr-un mod pur CIVILIZAT.
Nu vad ca ei sa fi folosit cuvinte asa de jignitoare cum le-ai adus tu lor... dovediti ca sunteti oameni, chiar daca ceilalti va considera incapabili din cauza ca sunteti credinciosi, macar dovediti-le ca se inseala...

Dar va aruncati cu capul inainte sa ganditi ce afirmati.
Daca viata ti-e condusa de un dumnezeu in care crezi atunci arata prin cuvinte si comportare ca e adevarat ceea ce crezi.

| Exilee a răspuns:

EU ti-as sugera sa nu te adancesti in subeicte care sunt peste puterea ta de a intelege. Ocultismul nu te priveste si nici nu-ar trebui sa priveasca pe nimeni.
Acestea sunt subiecte teologice mult prea complexe. Limiteaza-te in a citi Cuvantul lui Dumnezeu-Sfanta Scriptura/Biblia.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Mia confirmat profesorul de religie... laughing) mai dat pe spate.

| Kalla a răspuns:

Nu sunt oameni posedati ca si cum ar avea o boala. Ei in momentul posedarii nu mai sunt ei. Sunt demoni.

| 3du4rd a răspuns (pentru Kalla):

Si ce tipuri de demoi sunt, exista demoni care vor sa se razbuna si sa faca rau altor persoana si daca da, cu ce scop, de ce fac ei asta?

| Kalla a răspuns (pentru 3du4rd):

Sunt toti sub comanda satanei. Scopul satanei este acela de a pune stapanire pe un suflet si sa-lepuizeze pana ce nu obtine sufletul ca sa-l duca in iad. Satana vrea suflete ca sa demonstreze lui Dumnezeu ca e mai puternic. Odata un exorcism a spus demonului ca de ce nu se duce in iad si nu lasa posedatul in pace. Demonul a raspuns ca satana ofera un tratamebt oribilcelor care se intorc fara suflet, oribil chiar si pentru demoni

| foxsilver a răspuns:

Iti recomand aceasta carte, poate vei gasi niste raspunsuri mult mai satisfacatoare la intrebarea ta:
http://carti.digitalarena.ro/cartea-spiritelor/

| dracu14 a răspuns:

La ce scoala esti? scoala speciala Vadim Tudor? rolling on the floor

| TheStory a răspuns:

Nu exista oameni posedati.
in trecut oameni credeau in asa ceva deoarece nu se descoperise inca boala Schizofrenie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

NU exista asa ceva iar "profu" de psihologie merita dat afara daca face asemenea afirmatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa iti confirme niste oameni? Trebuie sa vezi cu ochii tai. Eu iti confirm ca exista zane care locuiesc in iad cu satana, dar Dumnezeu nu exista in povestea asta. are logica, nu?

| Scarbo a răspuns:

Cei mai multi sufera de schizofrenie, dubla personalitate, alien hand.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumniezău a răspuns:

O sa se razbune pe tine fiindca ai scris despre ei.Sinucidete pana nu e prea taarziu

| 3du4rd a răspuns (pentru Dumniezău):

Mie mila de tine, ce pot sa spun... cred ca caracaterul tau te afecteaza si pe multe alte planuri, se vede ca esti un om in suferinta din diferite cauze, si ca nu prea ai succes in viata, eu iti urez tot binele din lume si sper sa fii un om fericit.

| Dumniezău a răspuns (pentru 3du4rd):

Ne cunoastem de undeva? Nu stii nimic despre mine.De unde stii ca-s un om in suferinta? Du-te ma si culcate ca e tarziu.

| Dumniezău a răspuns:

Ateu ma, nu ateist.

| JustSolutions a răspuns:

Diavolul (posesorul trupului posedat) se joaca cu absolut orice are omul inclusiv vocea culoarea ochilor comportamentul etc se spune ca diavolul cand este in acel om are nevoie de carne si bautura pentru a fi tare daca acel tip posteste ii scad puterile