| TinaDoll2022 a întrebat:

as vrea sa stiu, exista cu adevarat oameni posedati de diavol? Ce fac ei cand sunt posedati?

Răspuns Câştigător
| RazvanAttilaRus a răspuns:

Nu este nici o iluzie! Iluzie sunt fantomele; dar există oameni posedaţi de diavol.Doar că este putin mai complicat... e diferenţă între bolnav psihic, care are un comportament urât şi foarte violent; si omul care este posedat. Când este posedat, acesta face urmatoarele:vorbirea unei limbi necunoscute posedatului sau înțelegerea ei; dezvăluirea unor lucruri aflate la mare distanță sau ascunse; puteri fizice anormale ținând seama de vârsta sau condiția persoanei respective; forță fizică surprinzătoare; tulburări în funcțiile organice; rănirea propriei persoane; putere de percepție ieșită din comun, cunoștințe supranaturale, divinație.Conform unui autor catolic, păcatul poate "deschide poarta", în special apostazia (lepădarea de credință) sau recurgerea la vrăjitoare. Alte cauze pot fi blestemarea din partea altor persoane sau un pact cu diavolul, prin care se dă acestuia dreptul la posesiune. Însă chiar numai invocarea diavolului poate avea, uneori, același efect. Există practici oculte și spiritiste ce orientează spre posesiune demoniacă. Totuși, posesiunea nu este neapărat legată de vina îndrăcitului (după cum arată cazurile de sfinți, posedați temporar. De regulă, îndrăciții pot fi eliberați numai dacă vor.
Dacă te rogi in fiecare zi şi mergi la Biserică regulat, şi bei apă sfinţită diavolul nu se poate atinge de tine!

| unbaiatanonim a răspuns (pentru RazvanAttilaRus):

Probabil posedati de prostie, dar de diavol niciodata. Unii mai sunt si schizofrenici, dar ei sunt exclusi.

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Da, din pacate exista. Dar, daca vin la Isus ei pot sa fie eliberati.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru EmaS):

Ai dreptate, pot fi eliberati de viata. Dupa zeci de ore de chinuri ca lui dumnezeu ii place sa vada pacatosii suferind devil

| EmaS a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Pot fi eliberati de chinurile celui rau.

| unbaiatanonim a răspuns (pentru EmaS):

Se pare ca ai luat niste halucinogene puternice inainte sa intri pe TPU. Care "cel rau"? Nu exista asa ceva

| EmaS a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Este doar o parere de-a ta! Exista Dumnezeu, exista satan.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Ai vreo dovadă că nu există?

Răspuns utilizator avertizat
| unbaiatanonim a răspuns (pentru 1Mihai1):

Omule, tu trebuie sa dovedesti ca exista. Ca asa spun si eu, zana maseluta mi-a dat 1000€, dovedeste-mi ca nu e asa.

| 1Mihai1 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Eu am spus că nu exista?

| unbaiatanonim a răspuns (pentru 1Mihai1):

Pai vrei dovezi ca nu exista dumnezeu? Pur si simplu spun, dumnezeu nu exista, dovedeste-mi ca existawinking.
Oricum, ca sa nu fiu prea rau, ai auzit de paradoxul omniscientei? Nu e o dovada destul de buna? Contrazice o parte din biblie.

| dianadiutza746 a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Nu este adevarat! Dumnezeu nu vrea ca noi sa suferim.Chiar si cei pacatosi

| dianadiutza746 a răspuns (pentru EmaS):

Foarte adevarat! pot fi eliberati dar foarte greu

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Posedatii

Posedatii sunt inventia unei societati cre(s)tine care n-au auzit de schizofrenici.
Cauze: prea multi bocanci in cap strica.
Simptome si semne:
- pacientul prezinta un look bizar;
- mancarimi in zona fundului;
- dansuri ciudate datorate faptului ca pacientul poarta chiloti prea stransi;
- dildauri in fund;
- pacientul are un accent de taran roman;
- lanturi de aur si inele pe degete;
Prevenire: petru prevenire aplicati cate o bataie cu cureaua de piele a bunicului pe fundul gol.(de 2-3 ori pe zi)
Tratament: tratamentul se face in cadrul unei unitati de specialitate( spitalu' 9)

Articol adaugat de,
Dr. XxXBlackVampireXxX

Răspuns utilizator avertizat
| sinx a răspuns:

Eu cred ca este doar o alta gaselinita de-a bisericii pentru a baga frica-n oasele oamenilor. Nu au auzit decat de la stiri ( proaste de altfel) de asa ceva. Biserica are tot interesul pentru a mediatiza cazul, pentru ca nu este altceva decat continuarea metodei crestine de sute de ani, respectiv amenintare cu diavolul/iadul. Pe principiul ''dintre doua rele, aleg raul cel mai mic'' majoritatea vor inclina capul si se vor supune sclavagismului crestin.

| Popcorncubranza a răspuns:

Se bat cu oua in fata bisericii. Apoi o ataca pe EmaS

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Nu, exista doar oameni cu boli psihice. Preotii iti spun asta ca sa te sperii deoarece lor le e frica de ziua in care oamenii se vor destepta si puterea bisericii va fi 0.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista. Este doar o aluzie cu care traieste fiecare dintre noi atunci cand vede un om caruia ii place sa chinuie, sa omoare sau sa batjocoreasca pe cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posedarea nu e chiar ca in filme cum ne-au invatat americanii, daca vrei sa citesti ceva uite ceva foarte interesant :D

http://www.librariasophia.ro/......-3775.html

| ateuNEGATIV a răspuns:

Oamenii cu bolii mintale

| haryH a răspuns:

Nu glumesc. Oameni aia si-au vandut sufletul facand anumite lucruri.

| monica_6072 a răspuns:

Exista oameni posedati in care a intrat diavolul pentru a le face viata grea. Majoritatea posedatilor au facut pacate foarte mari. Am avut o prietena care a fost posedata. Nu a vrut sa mearga la biserica la scoala sau sa aiba prieteni.Pana au luat-o cu forta la biserica.