| SaraCamelia a întrebat:

Sa zicem ca o persoana face pacate,da?
Persoana respectiva,regreta ca a facut pacate,se roaga tot timpul,pana la moarte lui Dumnezeu cu multa sinceritate si umilinta,Ii promite Lui ca nu va mai pacatui,va primi iertarea pana la urma,nu?
EH,dar daca face pacate fara sa stie dupa ce isi cere iertare? Chiar daca se roaga pana la moarte si se pocaieste,dar face pacate FARA SA STIE,Dumnezeu ii va daruii iertarea?
Cam asa ceva sunt eu,ma rog la Dumnezeu in fiecare seara cu lacrimi in ochi si cu multa multa parere de rau sa primesc iertare,si sa nu mai fac pacatele pe care le-am marturisit Lui,dar fac pacate fara sa stiu,si anume injuraturile,dar nu de ala rau,ci de naiba,batate-ar norocul,umpleate-ai de sanatate, etc.Dar Fara sa stiu ca sunt pacate si astea.Deci,ce parere aveti? Funda cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| TabletaSB a răspuns:

Gaseste ti linistea. Zi o rugaciune si ai sa te simti bine. Incearca sa pacatuiesti cat mai putin.
Doar Domnul are raspuns la intrebarea ta.

14 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Uite, si asta e un pacat: Sa fii baiat si sa vii pe site cu nume de fata, inducand in eroare pe multi.

| cristi202 a răspuns (pentru sabin89):

Poate e contul unei surori, prietene, cunostinte. Hai sa nu fim asa de rai cu el happy!

| SaraCamelia explică (pentru cristi202):

M-am grabit sa fac contul si..am vazut pe coperta caietului de religie(era pe podea) un nume, si... Am facut un cont pe acel nume deoarece m-am grabit si nu aveam imaginatie

| danay72 a răspuns:

Dacă greșim fără intenție, Dumnezeu ne iartă. Dar ca sa ști ce îi place lui Dumnezeu și ce nu, e important sa studiezi cu atenție Biblia.

| ania a răspuns:

Roagă-te-Mântuiorul meu Iisus hristos, îți dăruiesc viaț mea ție, îți mulțumesc că ai murit pentru toate păcatele mele( e bine că le mărturisești pe toate pe care ți le amintești), primesc iertarea ta pentru toate, te aleg pentru totdeuna ca Stăpân al vieții mele, vreau să trăiesc pentru Tine.Citește Biblia. Iaon 1-12 spune-Dar tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu, născuți nu din sânge(pentru că au fost părinții credincioși), nici din voia firii lor(nu poți fi suficient de bun să meriți mântuirea, e un dar ) nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu.Tot apostolul ioan spune că Dumnezeu vrea să fim siguri că avem viața veșnică împreună cu El. Dumnezeu ne-a dat viața veșnică și această viață este în Fiul său. Cine are pe Fiul are vița, cine n-are pe Fiul n-are viața.V-am spus aceste lucruri ca să ȘTIȚI că voi, care credeți în Numele Fiului lui Dumnezeu, aveți viața veșnică.(1 Ioan 5-11-13)

| RAY a răspuns:

Cred ca mai bine incerci sa fi mai buna cu alti si sa numai faci pacate decat sa plangi cand te rogi

| SaraCamelia explică (pentru RAY):

Pai sunt bun cu toata lumea, dar unii ma iau la p.a si ma dau la o parte fara niciun motiv.Cat despre pacate...nu le mai fac pe alea care le-am facut si care stiu ca sunt pacate,dar fara sa stiu macar,zilnic fac unul necunoscut, abia dupa o ora, zi, saptamana, luna, an aflu ca e pacat. Ma intelegi?
P.S:Sunt baiat

| RAY a răspuns (pentru SaraCamelia):

Cred ca asa ai tu personalitatea nu tio mai scimbi in veci

| Clorox a răspuns:

Daca de la un pacat ajungi in iad, de ce sa nu faci un milion si sa te duci acolo ca o legenda?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Dumnezeu nu a creat crestinismul.
Altii au facut-o si au inventat ideea de pacat, Iad, Rai, demoni si cate si mai cate.
Daca crestinismul ar fi fost religia adevarata, Dumnezeu l-ar fi creat de la inceput.
Iisus a zis clar ca nu a venit sa schimbe legea.
Si a ramas evreu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este TATA, El isi iarta fii si ficele, pocaieste-te in numele Lui Iisus si pe baza sangelui sau prea scump cere-ti iertare, multumeste-i pentru iertare si nu le mai face, si chiar daca le mai faci din greseala, tine minte, Dumnezeu te iubeste, tine minte ce a promis, si numai Dumnezeu poate respecta o asemenea promisiune, Dumnezeu a spus '' Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi'' Dumnezeu te iubeste, uita-te pe acest canal de Youtube. https://www.youtube.com/watch?v=omZ7d9BPnn4

| SaraCamelia explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult de tot pentru raspuns. Scuze ca nu ti-am putut acorda funda, deoarece am acordat-o deja. DAR, iti multumesc muult de tot pentru raspuns!

| anonim_4396 a răspuns (pentru SaraCamelia):

N-ai pentru ce, Dumnezeu vorbeste fiilor sa-i prin biblie sau prin alti oameni, citeste noul testament si o sa afli ENORM de multe, si daca citesti vechiul testament tine minte un lucru, Dumnezeu lua viata oamenilor in vechiul testament ca sa le salveze sufletul, pentru ca pretul pacatului este moartea, si pentru ca in trecut nu era Hristos, dar Hristos prin jerfa sa pe cruce a luat asupra Lui toate pacatele tale si ale mele, citeste de asemenea psalmul 103, este psalmul meu preferat. ''Binecuvanteaza suflete pe domnul si tot ce este in mine sa binecuvanteze numele Lui cel sfant, binecuvanteaza suflete pe domnul si nu uita nici una din binefacerile lui, El iti iarta toate faradelegile tale, El iti vindeca toate bolile tale, Nu ne face dupa pacatele noastra, nu ne pedepseste dupa faradelegile noastra, ci cat este de departe rasaritul de apus, atat departeaza el faradelegile noastre de la noi, cum se indura un tata de copii lui, asa se indura omnul de cei ce se tem de El, caci El stie din ce suntem facuti, isi aduce aminte ca suntem tarana '' citeste tot psalmul 103, si urmareste canalul asta, mai ales episodul acesta ''lucrarile duhului 2'' iti dau un link https://www.youtube.com/watch?v=mLCzAOJHb2s. nu te indeparta de Dumnezeu, El te asteapta cu bratele deschise, Si prin atotputernicul Hristos, avem iertare, asta nu inseaman ca Dumnezeu nu ne va pedepsi pentru pacatele noastre, dar ne pedepseste pentru ca ne iubeste si nu vrea sa cadem iar in aceelasi pacat, ''Dumnezeu pedepseste pe cine iubeste'' uita-te la acel episod, ca sa fii mantuita, fara mantuire nu suntem nimic, pentru ca nu il avem pe Hristos. rugaciunea de iertare suna cam asa '' Il accept pe Domnul Iisus Hristos ca mantuitor personal, cred ca el a platit datoria pacatului meu, cred ca Iisus este fiul lui Dumnezeu si ca El a luat asupra lui toate pacatele lui, Si il accept acum prin credinta ca mantuitor personal'' Domnul sa fie cu tine Sara. te va invata foarte multe lucruri minunate, daca Il vei lasa sa o faca. Si tine minte, oriunde in lume vei merge El va fi cu tine, este Tatal tau si orice s-ar intampla, tine minte, El este drept in tot ceea ce face, de asta sa nu te indoiesti niciodata, Dumnezeu stie mai bine ce face, El nu face rau niciodata, este fara de pacat, Si Dumnezeu te va schimba in bine, daca Il vei lasa sa o faca. Numai bine

| SaraCamelia explică (pentru anonim_4396):

Multumeesc foarte mult! Apropo...Sara e numele contului, eu sunt baiat.
, ma rog. Dumnezeu sa fie cu tine, cu toata lumea! Amin! Iti multumesc inc-o data!