| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva vreun site in care sa gasesc intrebari cu raspunsuri din Biblia ortodoxa si sa aiba si teste?

7 răspunsuri:
| Mircea08 a răspuns:

Eu dau raspunsuri numai din Biblia Ortodoxa si asta deoarece ortodocsii sunt majoritari. Daca cineva studiaza mai multe biblii va vedea ce nu exista intre ele diferente de fond ci numai de exprimare. Inca ceva - toate bibliile au suferit modificari, inclusiv Biblia Ortodoxa, dar o biblie de citeste si cu mintea si cu inima pentru a o intelege. Treaba cu testele se face numai in cadrul unei biserici, si asta daca credinciosii considera necesar. Atunci cand credinciosii se aduna (merg la biserica ) ei trebuie sa studieze Evanghelia nu sa faca ritualuri sau sa cante. Tot acolo trebuiesc discutate si problemele economice ale bisericii, dar la noi in tara nu stiu nici o biserica in care fratii sa aiba averea in comun si sa traiasca toti la fel asa cum era in timpul apostolilor.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Mircea08):

Ortodocsii sunt majoritari? Eu cred ca sunt mai multi catolici decat ortodocsi. Oricum, biblia este aceeasi pentru toti crestinii spalati pe creier, care-i diferenta daca exista secte diferite?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hmm. Teste de inteligenta?
Nu vad cum cineva ar vrea sa faca asemenea teste decat in cazul ca vrea sa devina preot, iar in cazul asta le vad ca teste legate de job. In rest trebuie sa fii tare dus sa faci asemenea teste pentru 'cultura ta generala'laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Este datoria fiearui crestin sa cunoasca macar cat de cat credinta pe care o poseda, nu trebuie sa fii preot pentru asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu vad de ce cineva aa vrea sa faca asemenea teste si sa nu aiba un scop anume. Daca citesti Cartile Junglei nu cred ca vrei sa faci teste din asta doar eventual sa castigi un pariu.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru anonim_4396):

Este un concurs care motiveaza tinerii sa atraga atentie si celor duhovnicesti.